Sylwester nie może obyć się bez przekąsek! Przygotowane z sercem zachwycą swoim smakiem nawet najbardziej wybrednych gości, a atrakcyjna forma podania stanowić będzie ozdobę stołu. Smakołyki zapewnią też wszystkim energię niezbędną do hucznego świętowania. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie przekąski przygotować na ten wyjątkowy wieczór.
Sylwester nie może obyć się bez przekąsek! Przygotowane z sercem zachwycą swoim smakiem nawet najbardziej wybrednych gości, a atrakcyjna forma podania stanowić będzie ozdobę stołu. Smakołyki zapewnią też wszystkim energię niezbędną do hucznego świętowania. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie przekąski przygotować na ten wyjątkowy wieczór.
Przekąski sylwestrowe w domu
Nieodłącznym elementem sylwestrowych zabaw jest suto zastawiony stół. Goszczą na nim szampan, drinki na sylwestra oraz inne alkohole, które wprawiają gości w imprezowy nastrój. Całości dopełniają nieodzowne przekąski. Jakimi zasadami kierować się podczas ich przygotowywania? Przede wszystkim warto postawić na różnorodność. Jeżeli masz zamiar poczęstować biesiadników orzeszkami, to wybierz zarówno solone, jak i bez soli. Podobnie sprawa ma się z upieczonymi pasztecikami czy wytrawnymi ciastkami – oprócz wersji mięsnych warto zrobić też wegetariańskie czy wegańskie.
Duży wybór sprawi, że nawet najbardziej wybredny gość znajdzie na stole coś dla siebie! Tego wieczoru przegryzki nie powinny być też zbyt wyrafinowane. Najlepiej sprawdzają się proste smakołyki o wyraźnych smakach. Nie zapominaj też o tzw. „finger foods” (przystawkach jedzonych palcami), które zaoszczędzą Ci czasu na sprzątanie i zmywanie naczyń.
Jakie przekąski na sylwestra na zimno?
Istnieje szereg przekąsek, które podaje się na zimno. Będą to zwłaszcza wszelkiego rodzaju przegryzki z ryb, warzyw, wędlin oraz serów. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza tartinki z bagietek czy krakersów, np. z twarożkiem, plasterkami łososia i kilkoma ziarenkami kawioru. Tradycyjne sałatki (cezar, gyros, caprese) czy wytrawne galarety (ze świńskich nóżek, kurczakiem lub rybą) również na pewno znajdą wielu amatorów. Podczas podawania galartów warto pamiętać o karafce z octem, sosem vinegret czy kawałkach cytryny do pokropienia porcji.
Przekąski przyrządza się tego samego dnia i powinny z reguły czekać na sylwestra w lodówce. Do ich eksponowania najlepsze są obszerne patery, które uzupełnia się w miarę ubywania smakołyków. Do najpopularniejszych dań tego typu należą:
- Koreczki śledziowe: należy zawinąć rolmopsa wokół kawałków konserwowej papryki i ogórka, przekłuwając całość wykałaczką, żeby się nie rozpadła. Koreczki można przyprawić do smaku pieprzem.
- Babeczki łososiowe: formy od mufinek wykłada się kwadracikami z folii spożywczej, a następnie cienkimi plasterkami łososia. Powstałe wgłębienie należy wypełnić masą z kremowego twarożku i drobno pokrojonych jajek w proporcji 1:1 (przyprawioną do smaku czosnkiem, solą i pieprzem). Następnie po schłodzeniu w lodówce wykłada się babeczki na talerz, odwracając je i usuwając jednocześnie folię.
- Carpaccio z buraków: upieczone buraki trzeba pokroić w bardzo cienkie plastry, układając następnie na talerzu. Rozkłada się na nich rukolę (lub roszponkę), kawałeczki parmezanu i dekoruje całość prażonymi włoskimi orzechami Do polania carpaccio używa się sosu vinegret.
- Babeczki z mięsem: foremki wykłada się kruchym ciastem oraz wypełnia gęstym sosem bolognese. Na górę kładzie się następnie plasterek pomidora i piecze całość przez ok. 20 minut w 180°C. Po tym czasie każdą babeczkę powinno się posypać startym parmezanem i piec do jego roztopienia (maks. 10 minut).
Wiele osób lubi pochrupać świeże jarzyny. Warto zatem poznać różne techniki krojenia warzyw, aby móc zaserwować słupki marchewek do maczania w hummusie czy zapałki z ogórka świetnie smakujące z egzotycznymi sosami (np. z pastą z czarnej fasoli).
Przekąski na sylwestra szybkie i proste
Najszybszymi przekąskami na sylwestra są oczywiście wszelkiego rodzaju orzeszki (ziemne, pistacje), gotowe precelki, chrupki i chipsy. Goście, którzy przepadają za tego typu smakołykami, na pewno będą zachwyceni, jeżeli podamy im przygotowane własnoręcznie:
- Grzanki z czosnkiem: kromki pszennej bagietki polewa się oliwą, smaruje delikatnie przeciśniętym na prasce czosnkiem i posypuje ziołami prowansalskimi. Należy je następnie piec w piekarniku (180°C) do zarumienienia. Zamiast oliwy można użyć też masła.
- Pieczony bób: świeży bób miesza się z olejem rzepakowym (2 łyżki na 500 g), dodaje do smaku czosnek, pieprz i sól. Następnie przekłada do żaroodpornego naczynia i piecze pod aluminiową folią w 200°C przez ok. 45 minut w piekarniku z termoobiegiem.
- Chipsy z selera: pokojone bardzo cienko plasterki selera obtacza się w oleju i piecze ok. 30 minut w 180°C. Świetnie smakują z dipami, np. guacamole.
- Kasztany jadalne: umyte kasztany należy naciąć od wypukłej strony na krzyż. Następnie gotuje się je w osolonej wodzie przez ok. 30 minut. Podaje od razu na ciepło (trzeba wcześniej ściągnąć z nich łupinkę i skórkę).
W każdej sytuacji sprawdzą się również talerze z szerokim wyborem różnych gatunków sera i wędlin na zimno (najlepiej swojskich). Ładnie udekorowane stanowić będą atrakcję dla niejednego smakosza.
Przekąski na sylwestra z ciasta francuskiego
Cenionymi przekąskami na sylwestra są wszelkiego rodzaju wypieki z ciasta francuskiego. Ich zaletą jest krótki czas pieczenia (ok. 15 minut w temperaturze 200°C) oraz możliwość przygotowania właściwie nieskończonych wariacji smakowych. Będą przepyszne zarówno na ciepło, jak i na zimno. Jako farszu do zawijania kwadracików z rozwałkowanego ciasta możemy użyć:
- dobrej jakości pasztetu,
- podsmażonego na patelni szpinaku przyprawionego czosnkiem, solą i pieprzem,
- parmezanu,
- podsmażonych, doprawionych do smaku grzybów (pieczarek, boczniaków),
- różnych wędlin (salami, szynki parmeńskiej),
- słodkich dodatków: czekolady, owoców czy nawet sklepowych batoników.
Podczas przygotowywania farszu przyda się wiedza, jaki mikser wybrać. Ręczne będą doskonałe do rozdrabniania ugotowanych warzyw, grzybów czy przyrządzania past z twarogowych serów. Bardziej wydajne miksery planetarne, które wyposażone są w różne końcówki, świetnie poradzą sobie również z blendowaniem, szatkowaniem, a nawet mieleniem mięsa.
Kompaktowy Robot Kuchenny RCPM-7L-PRO od Royal Catering to wyjątkowo potężny i solidny wielofunkcyjny sprzęt. Nadaje się do mieszania, ubijania i ugniatania szerokiej gamy składników. Dzięki trzepaczce, hakowi do ugniatania i mieszaniu urządzenie przygotowuje ciężki makaron lub zakwas tak samo doskonały, jak lekkie mieszanki: desery, białka jajek lub bitą śmietanę.
- Wszechstronność – sprzęt kuchenny do wydajnego ugniatania, mieszania i ubijania, w tym akcesoria
- Wydajność – duża pojemność dzięki misie do miksowania o pojemności 7 l
- Siła – 350 W zapewnia doskonałe rezultaty przy prostej obsłudze
- Profesjonalizm – 0-800 obr./min i trzy poziomy mocy dla uzyskania idealnej konsystencji
- Higiena – prosty w utrzymaniu czystości dzięki łatwo wyjmowanym elementom
Słodkie przekąski na sylwestra
Osobną kwestią jest temat słodkości, których również nie może na udanym sylwestrze zabraknąć. Osoby zastanawiające się, jak zrobić fondue czekoladowe, powinny w pierwszej kolejności rozważyć zakup specjalnej fontanny. Urządzenie to samoczynnie rozpuści masę (3 tabliczki czekolady + 200 g śmietany), wprawiając ją następnie w ruch, co sprawi, że nie zastygnie. W gorącej czekoladzie goście mogą maczać owoce na patyczkach, pianki lub nawet kawałeczki pieczywa.
Innymi polecanymi słodkimi przekąskami są również:
- bakalie (rodzynki, suszone morele, śliwki, kandyzowane banany i morele),
- owoce w salaterkach (pomarańcze, brzoskwinie, banany)
- kruche ciasteczka z czekoladą,
- lody oraz tzw. zimne lody (mleczne pianki),
- rozmaite rodzaje czekolad połamanych w kostki,
- naleśniki i gofry z różnymi dodatkami (bitą śmietaną, owocami, sosami owocowymi).
Oczywiście gościom możemy również śmiało podać różne rodzaje ciast. Ich wyrób jest jednak dość pracochłonny, a znikają ze stołu błyskawicznie! Jeżeli więc planujemy duże przyjęcie, lepiej postawić na prostsze smakołyki.
Przekąski na sylwestra dla dzieci
Dzieci z reguły uwielbiają słodycze oraz słone przegryzki typu chipsy, prażynki i chrupki. Nie są to jednak zbyt zdrowe przekąski. Jeżeli chcemy zaserwować najmłodszym nieco bardziej wartościowe smakołyki, możemy przygotować:
- Owocowe szaszłyki, czyli ponabijane na wykałaczki winogrona, borówki, kawałki jabłka, banana, kiwi itp.
- Chrupki kukurydziane z własnoręcznie przygotowaną posypką (np. ze sproszkowanej papryki, różnych ziół i aromatycznych korzeni).
- Czekoladowo-karmelowe kostki: chrupki kukurydziane kroimy na kawałki i mieszamy z roztopioną masą (na 75 g chrupek – puszka kajmaku, łyżka kakao i 150 g masła), następnie wykładamy całość do formy. Po ostygnięciu kroimy w kostkę.
- Banany pieczone/grillowane z czekoladą w folii spożywczej.
- Galaretki z dodatkiem świeżych owoców, naturalne żelki bez sztucznych barwników.
- Wrapy z hummusem i warzywami: tortille smarujemy hummusem, wykładamy na nie pokrojone w piórka paprykę czerwoną i żółtą, plasterki awokado, suszone pomidory i zawijamy całość. Następnie kroimy na niewysokie roladki.
- Pizzerki z cukinii: plastry cukinii posypujemy startym oscypkiem lub parmezanem i plasterkami kabanosa. Zapiekamy w 180°C do roztopienia sera. Przed podaniem pizzerki polewamy ketchupem.
Dzieci z reguły lubią również podawane na zimno wędliny (zwłaszcza salami i kabanosy) oraz pokrojone na cząstki owoce maczane w roztopionej czekoladzie. W takim wypadku smakuje im nawet gorzka! Jej wytrawny smak równoważą cukry zawarte w jabłkach, gruszkach czy brzoskwiniach.
Udostępnij