Dobry fachowiec posiada ekwipunek, dzięki któremu pracuje szybko i sprawnie. W dzisiejszym artykule pomagamy skompletować podstawowy oraz profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka. Podpowiadamy też, co jest lepsze: skrzynka czy torba narzędziowa oraz w jaką odzież ochronną się zaopatrzyć.
Dobry fachowiec posiada ekwipunek, dzięki któremu pracuje szybko i sprawnie. W dzisiejszym artykule pomagamy skompletować podstawowy oraz profesjonalny zestaw narzędzi dla elektryka. Podpowiadamy też, co jest lepsze: skrzynka czy torba narzędziowa oraz w jaką odzież ochronną się zaopatrzyć.
Jakie narzędzia dla elektryka wybrać?
Zawód elektryka jest bardzo wymagający. Dlatego przybory, jakimi się posługuje, powinny być niezawodne oraz zapewniać mu maksimum bezpieczeństwa. Kluczowe są odpowiednia solidność i właściwa izolacja. Producenci narzędzi powinni zatem używać do ich wyrobu materiałów wysokiej jakości. Przed zakupem należy zweryfikować spasowanie poszczególnych części, dokręcenie śrub itp. Lepiej z niego zrezygnować w przypadku zauważenia uszkodzeń lub problemów z wytrzymałością (np. wyginania się elementów).
Narzędzia zaprojektowane dla elektryków sprawdzają się także w dłoniach amatorów majsterkowania i osób przeprowadzających samodzielnie remonty. Również zastanawiający się, jak założyć firmę budowlaną, po otworzeniu biznesu będą musieli wcześniej czy później skompletować tego typu sprzęt.
Narzędzia ręczne
Narzędzia przeznaczone do pracy z instalacjami elektrycznymi posiadają izolowane uchwyty (najlepiej pow. 1000 V). Sprzęt musi pewnie leżeć w dłoni, nie może się wyślizgiwać, a operowanie nim powinno przebiegać z łatwością. Zaletą jest też np. opcja cięcia bocznego, które ułatwia wykonywanie zadań w trudno dostępnych miejscach.
Dobre narzędzia ręczne mają rękojeści wykonane z dwóch rodzajów materiałów. Położony najgłębiej, tzw. bazowy, musi odznaczać się dużą twardością i wytrzymałością mechaniczną. Z kolei warstwa powierzchowna powinna charakteryzować się ergonomią i elastycznością. Najczęściej używa się do jej wykonania różnych rodzajów gumy.
Narzędzia automatyczne
Specjalnym podtypem sprzętów ręcznych są narzędzia automatyczne wyposażone w różnego typu mechanizmy. Znacząco poprawiają one szybkość i wydajność. Elektrycy powszechnie wykorzystują do pracy np. automatyczne ściągacze izolacji, które usuwają zewnętrzną powłokę w sposób bezpieczny dla metalowego rdzenia. Z kolei automatyczne szczypce oraz obcinaki boczne samoczynnie dopasowują się do różnego typu kabli, nie uszkadzając ich.
Sprzęt tego rodzaju musi odznaczać się dobrą jakością wykonania, ponieważ zacięcie się mechanizmu w trakcie pracy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji.
Podstawowe
Podstawowe narzędzia elektryka to takie, bez których nie będzie w stanie wykonać typowych prac przyłączeniowych. W każdej skrzynce narzędziowej na pewno zatem znajdziemy:
- wkrętaki elektryczne: są to śrubokręty zabezpieczone izolacją,
- próbnik elektryczny: rodzaj wkrętaka wyposażony w lampkę, która zaświeci się, jeżeli przewody są pod napięciem,
- obcinaki do kabli: służą do skracania różnego rodzaju przewodów, zwykłe powinny poradzić sobie z drutami miedzianymi i aluminiowymi,
- ściągacze izolacji,
- wyjmaki do pinów: niezbędne do naprawiania kostek elektrycznych,
- taśmę izolacyjną: jest niezbędna do zabezpieczania końcówek kabli, można jej użyć także do naprawy przewodów,
- szczypce nastawne,
- szczypce do zaciskania końcówek kablowych,
- kombinerki,
- młotki, obcęgi i inne akcesoria.
Warto przy tym zaznaczyć, że właściwy sposób przechowywania i transportowania narzędzi ma w przypadku elektryków bardzo duże znaczenie. Torba narzędziowa czy skrzyneczka powinna zatem być pojemna, a jednocześnie ergonomiczna. Koniecznie musi być też wyposażona w przegródki, które ułatwiają uporządkowanie sprzętu.
Do niedawna bardzo dużą popularnością cieszyły się walizki z tworzyw sztucznych. Obecnie natomiast zyskują powodzenie nylonowe torby, które są lżejsze od skrzynek i bardziej poręczne. Materiał odznacza się dodatkowo sporą wytrzymałością, odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz rozciąganie. Niewielka waga ma duże znaczenie ponieważ ciężar typowego zestawu narzędzi sięga nawet 4-5 kg. Torby takie będą więc doskonałym wyborem dla fachowca pracującego w terenie, który zabiera potrzebne narzędzia ze sobą. Obszerna skrzynka z kompletem sprzętów świetnie sprawdzi się natomiast na wyposażeniu bagażnika jego samochodu.
Najlepiej wybrać model torby, który można przenosić zarówno w ręce, jak i zarzucony na ramię. Drugi sposób jest bardzo praktyczny, ponieważ wtedy łatwiej korzystać z niego, pracując np. na wysokości. Trzeba przy tym pamiętać, że egzemplarze z dopinanym paskiem powinny mieć solidne (najlepiej metalowe) karabińczyki.
Tradycjonaliści cenią sobie klasyczne torby skórzane, które są jeszcze bardziej wytrzymałe od nylonowych, a jednocześnie bardziej eleganckie. Profesjonalne teczki tego typu mają zwykle wydzielone specjalne miejsce na dokumenty (plany techniczne, umowy, faktury itp.).
Profesjonalne
Bardziej złożone urządzenia przydatne będą do zadań wymagających znacznej wydajności pracy lub dokonywania skomplikowanych pomiarów. Używają ich często pracownicy dużych firm przemysłowych, a także elektrycy/elektronicy zatrudnieni na uczelniach lub w jednostkach doświadczalnych. Tego rodzaju specjaliści używają m.in.:
- wskaźników napięcia;
- multimetrów: pozwalają one zmierzyć np. poziom napięcia, natężenia, dokonać pomiaru ciągłości obwodu, rezystancji, częstotliwości, a także zweryfikować ciągłość faz. Czytelność jest w przypadku tego typu urządzeń kluczowa, powinny być więc wyposażone w duży podświetlony ekran. Multimetry dzielą się na proste modele zaciskowe oraz bardzo złożone multimetry cyfrowe, które posiadają szereg funkcji (nawet kilkadziesiąt);
- generatorów funkcyjnych, które służą do wytwarzania sygnałów wyjściowych w celu testowania różnych urządzeń elektrycznych;
- programowalnych obciążeń elektronicznych: narzędzia te są niezbędne do testowania zasilaczy laboratoryjnych, ładowarek, baterii oraz przetwornic napięcia.
Odrębną dziedziną jest elektryka i elektromechanika samochodowa. W warsztatach i serwisach znajdziemy m.in.:
- boostery do uruchamiania silników o dużej mocy,
- cyfrowe testery akumulatorów,
- automatyczne ładowarki do baterii,
- testery i skanery diagnostyczne do wykrywania błędów i awarii.
Praktycznym urządzeniem dla elektryków są także korowarki i odizolowacze do kabli. Sprzęty te mają dużą efektywność, sprawdzą się zatem do odzyskiwania surowców wtórnych podczas demontażu starych instalacji elektrycznych. Bardziej złożone modele posiadają wiele otworów przystosowanych do obróbki kabli o różnych rozmiarach.
Coraz częściej na wyposażeniu elektryków znajdujemy laptopy. Dzięki specjalnym programom komputerowym udaje się wykryć miejsca awarii w skomplikowanych systemach znajdujących się np. na statkach czy w fabrykach.
Jakie elektronarzędzia dla firm elektrycznych?
Osoby prowadzące firmy świadczące usługi elektryczne bardzo często posługują się też urządzeniami, które można powszechnie znaleźć w warsztatach majsterkowiczów czy zakładach rzemieślniczych z innych branż. Elektronarzędzia takie to np.:
- bruzdownice oraz szlifierki kątowe: idealne do robienia rowków pod kable;
- stacje lutownicze: sprawdzają się do łączenia przewodów;
- wyrzynarki, które umożliwiają poprowadzenie przewodów w drewnianych elementach lub docięcie mebli tak, aby nie przygniatały kabli;
- lasery i mierniki laserowe: pozwalają wytyczyć linię przebiegu instalacji;
- noże termiczne do styropianu: są przydatne do przygotowania płyt izolacyjnych pod przyszłe instalacje oraz do wycinania elementów maskujących przebieg kabli;
- wiertarki/wiertarko-wkrętarki: niezbędne do wszelkiego rodzaju ściennych prac montażowych. Jaka wkrętarka będzie najlepsza do pracy w terenie? Bardzo praktyczne modele akumulatorowe odznaczają się poręcznością oraz wygodą użycia w miejscach pozbawionych zasilania elektrycznego;
- wykrywacze metali: sprzęt często wykorzystywany przez hobbystów i poszukiwaczy skarbów okazuje się bardzo pomocny do lokalizowania przebiegu przewodów w ścianach.
Czasem do wykonania bardziej wymagających prac elektrycznych okazuje się konieczne użycie urządzeń cięższego kalibru. Przydatne będą np. młoty udarowe, wyburzeniowe czy młotowiertarki. Wielu elektryków wykonujących swoje zadania w obiektach przemysłowych czy obsługujących różne złożone instalacje zadaje sobie także pytanie, jaki klucz pneumatyczny kupić do swojej skrzynki narzędziowej.
Odzież ochronna
Kontakt z przewodami pod napięciem grozi porażeniem, poparzeniem przez łuk elektryczny lub iskry powstałe podczas zwarcia. Istotne jest zatem odpowiednie zabezpieczenie się podczas pracy.
Elektrycy powinni być wyposażeni w spełniające normy obuwie ochronne oraz rękawice diaelektryczne. Buty muszą być dobrze dopasowane, mieć elektrostatyczną i zabezpieczającą przed poślizgnięciem się podeszwę oraz nieprzemakalną górę (hydroizolacja). Istotne jest także zabezpieczenie głowy (zwłaszcza przy pracy na wysokościach), która powinna być chroniona przez odpowiedni kask.
Nieodzownym elementem są okulary ochronne. Zabezpieczą one oczy przed iskrami oraz pyłem czy opiłkami powstającymi podczas bruzdowania czy innych prac. Istnieje wiele rodzajów gogli, a wybór odpowiedniej pary zależy ściśle od środowiska, w jakim będą używane. Zaletą przezroczystych jest bardzo dobra widoczność i brak problemów z rozróżnianiem kolorów poszczególnych przewodów. Dlatego też używa się ich wewnątrz pomieszczeń. Z kolei przyciemniane świetnie sprawdzają podczas prac na zewnątrz – np. na słupach wysokiego napięcia, masztach przekaźnikowych czy budowach, gdzie istnieje ryzyko oślepienia przez słońce. Niektóre modele posiadają praktyczne zaworki, dzięki którym nie zaparowują.
Strój dla elektryka powinien być wygodny i nie krępujący ruchów. Świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju ogrodniczki czy komplety robocze wyposażone w liczne kieszenie (np. ze spodniami typu bojówki). Należy przy tym pamiętać, że odzież powinna być dość dobrze dopasowana.
Na wyposażeniu elektryków często znajdują się także uchwyty do bezpieczników (czasem z rękawem ochronnym), wszelkiego rodzaju maty izolacyjne oraz tabliczki ostrzegawcze.
Jakie narzędzia dla elektryka – podsumowanie
Zawód elektryka wymaga używania narzędzi wysokiej jakości. Dobry fachowiec musi być jednocześnie przygotowany na różne niespodzianki w pracy, więc zestaw sprzętów, jakie powinien mieć na wyposażeniu jest bardzo szeroki.
Przed zakupem narzędzi wypada sprawdzić ich specyfikację techniczną. Będzie to istotne nawet w przypadku tak podstawowych akcesoriów jak wkrętaki. Warto zweryfikować czy groty zostały poddane hartowaniu oraz rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Fachowcy cenią sobie zwłaszcza stal chromowo-molibdenową oraz chromowo-wanadową. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy końcówka wkrętaka będzie złej jakości – a tym samym pęknie lub się wykrzywi – może dojść do groźnej sytuacji.
O szczególnym zabezpieczaniu się powinni pamiętać elektrycy wysokich napięć. W ich przypadku oprócz wyposażenia w narzędzia wysokiej klasy, kwestią kluczową jest posiadanie odpowiedniej odzieży ochronnej i przestrzeganie przepisów BHP.
Udostępnij