Masz własny salon SPA? Jesteś fizjoterapeutą, który odwiedza swoich pacjentów? A może chcesz wykonywać masaże we własnym mieszkaniu? Niezależnie od Twoich planów, potrzebny Ci będzie profesjonalny stół do masażu. Dowiedz się, jak wybrać łóżko do masażu, by spełniało Twoje oczekiwania!
Masz własny salon SPA? Jesteś fizjoterapeutą, który odwiedza swoich pacjentów? A może chcesz wykonywać masaże we własnym mieszkaniu? Niezależnie od Twoich planów, potrzebny Ci będzie profesjonalny stół do masażu. Dowiedz się, jak wybrać łóżko do masażu, by spełniało Twoje oczekiwania!
Manualne i elektryczne stoły do masażu
Stół do masażu elektryczny czy manualne łóżko do masażu? To jedna z pierwszych kwestii, jakie należy rozważyć, szukając idealnego wyposażenia do swojego gabinetu. Różnica pomiędzy jednymi a drugimi jest kolosalna – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i ceny. Dlatego też decyzja ta będzie z pewnością w dużej mierze zależała od Twoich możliwości finansowych, ale też od rodzaju działalności, jaką zamierzasz prowadzić. Co sprawia, że warto zainwestować w łóżko do masażu elektryczne?
W elektronicznym stole do masażu wystarczy nacisnąć przycisk, aby wyregulować wysokość łóżka lub kąt nachylenia oparcia. Ma to ogromne znaczenie dla osób starszych, niepełnosprawnych czy z kontuzjami kręgosłupa, dla których wdrapanie się na często wysokie stoły do masażu mogłoby się okazać wręcz niemożliwe.
W manualnych stołach do masażu także możliwe jest regulowanie wysokości czy oparcia, jednak można to robić zanim pacjent lub klient ułożą się na łóżku.
Przenośne, składane i stacjonarne łóżka do masażu
Niezależnie od tego, czy planujesz założyć stacjonarny gabinet masażu, na wyposażeniu powinieneś mieć łóżko do masażu składane. Nie oznacza to, że musisz z niego korzystać na co dzień – w salonie umieść np. elektryczny stół do masażu stacjonarny, a ten drugi wybieraj tylko wtedy, gdy wybierasz się do pacjenta do domu. Takie sytuacje mogą zdarzać się często, ponieważ osoby potrzebujące masażu nieraz są unieruchomione i trudno jest im przyjechać do placówki, w której przyjmujesz.
W przypadku mobilnego łóżka do masażu kluczowa będzie jego waga – im niższa, tym niestety więcej będzie kosztować przenośny stół do masażu. Nie warto jednak w tym przypadku oszczędzać. Pewnie nieraz się zdarzy, że Twoje usługi zostaną zamówione do mieszkania na wysokim piętrze w bloku bez windy – wówczas nie pożałujesz ani jednej złotówki wydanej na lekki, składany stół do masażu.
Z kolei w przypadku łóżek stacjonarnych, waga nie ma znaczenia – jeśli więc kupujesz model z manualną regulacją, może on się okazać znacznie tańszy od przenośnego łóżka do masażu. Na pewno będzie przy tym o wiele stabilniejszy i odporniejszy na obciążenia.
2- i 3-segmentowe stoły do masażu
Znaczenie będzie miało również to, ile segmentów będzie miało łóżko do masażu. W zależności od tego, jaka będzie konstrukcja stołu, dostępna będzie regulacja każdej z jego części z osobna, co z kolei zwiększy Twoje możliwości jako masażysty oraz komfort Twoich pacjentów.
Najpopularniejszymi modelami są stoły do masażu 2-segmentowe, które pozwalają na regulację tylko oparcia. Natomiast w przypadku łóżek do masażu 3-segmentowych dodatkowo możesz też opuszczać i podnosić część, na której spoczywają nogi. Z kolei 4-segmentowe modele popularne są przede wszystkim w salonach kosmetycznych, ponieważ pozwalają swobodnie ustawiać pozycję górnej części ciała. W przypadku masażu najlepiej sprawdzają się jednak stoły 3-segmentowe.
- Łóżko do masażu składane – 3 strefy – 185 – 211 x 70 – 88 x 63 – 85 cm – 227 kg – czerwone 549,00 zł
- Łóżko do masażu elektryczne – 1 silnik – 50 W – 195 x 65 x 53 – 92 cm – 200 kg – białe 3 149,00 zł
- Łóżko do masażu składane – 3 strefy – 185 x 60 x 60 – 81 cm – 180 kg – niebieskie 539,00 zł
-
Łóżko do masażu elektryczne – 3 silniki – 68 W – 185,5 x 66,5 x 64 – 86,8 cm – 250 kg – białe/turkusowe
3 799,00 zł3 599,00 zł
Drewniane i aluminiowe łóżka do masażu
Materiał wykonania łóżka do masażu jest istotny jedynie w przypadku mobilnych modeli – te, jak już wspomnieliśmy, powinny być możliwie najlżejsze, ale jednocześnie wyróżniać się trwałością tak wysoką, by można było na nich masować także osoby z nadwagą lub otyłością.
Wymagania te spełniają drewniane stoły do masażu, które są solidne, lekkie i tworzą niezwykle przyjemną atmosferę podczas zabiegów – ich naturalna stylistyka działa na pacjentów kojąco i relaksująco. Niestety łóżka do masażu drewniane nie zawsze są wykonane z materiału odpornego na wilgoć, dlatego jeśli istnieje ryzyko, że będą często narażone na przenoszenie je w deszczu, lepiej zdecydować się na opcję drugą.
Stoły do masażu aluminiowe również mają sporo zalet – najważniejszą jest jednak ta, że są nawet o 10% lżejsze od modeli drewnianych. Niby niewiele, ale z pewnością poczujesz różnicę, jeśli na co dzień będziesz zmuszony nosić sprzęt potrzebny Ci do pracy po schodach. Ponadto aluminiowe łóżka do masażu są odporne na wilgoć, dlatego z powodzeniem możesz stosować je nawet na świeżym powietrzu!
Pozostałe cechy dobrego łóżka do masażu
Skoro już wiesz, że łóżko do masażu powinno być ultralekkie, trwałe i regulowane w jak najszerszym zakresie, dowiedz się, co jeszcze powinno wyróżniać profesjonalne stoły:
- Podgrzewany stół do masażu – niektóre z elektrycznych modeli pozwalają nie tylko na wygodną regulację łóżka, ale także oferują możliwość podgrzewania – Twoi klienci z pewnością pokochają tę funkcję!
- Otwór na twarz – aby masaże kręgosłupa były wygodne dla klientów, głowa nie powinna być zadarta ani obrócona na bok. Dlatego też w łóżku do masażu musi znaleźć się otwór, dzięki któremu pacjent może oddychać i poczuć się swobodnie.
- Wygodny zagłówek – jeśli klient leży na plecach, głowę powinien móc komfortowo umiejscowić na zagłówku. Najlepiej sprawdzą się te regulowane.
- Wymiary łóżka do masażu – im większy blat, tym cięższy jest stół. Jednak mniejsze łóżko oznacza ograniczony komfort pacjentów. Niemniej jednak wśród modeli przenośnych królują te o szerokości ok. 60 cm, zaś stacjonarne spokojnie mogą sięgać nawet ponad 75 cm.
- Pianka i tapicerka – warto wybierać stoły z grubą pianką, która zapewnia wygodę leżenia podczas długich sesji masażu. Z kolei do wykończenia stosowane są tapicerki z PU i PVC, czyli materiałów cechujące się trwałością i bezproblemowym czyszczeniem.
Jakie łóżko do masażu wybrać – podsumowanie
Jak widać, na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych łóżek do masażu, spośród których musisz wybrać model najlepiej odpowiadający Twoim indywidualnym preferencjom. Pamiętaj jednak, że inne oczekiwania powinieneś mieć względem łóżek przenośnych i stacjonarnych. Polecane stoły do masażu to te od sprawdzonych producentów. Ważne, aby przed zakupem upewnić się, że nie będzie problemu z ich serwisem, gwarancją i ewentualną naprawą.
Udostępnij