Mrożenie to wspaniały sposób na przedłużenie świeżości nie tylko pojedynczych produktów spożywczych, ale również całych potraw. Dla niektórych zaskoczeniem może okazać się, że do mrożenia nadaje się także większość zup – które z nich sprawdzą się w takiej sytuacji, a jakich zup nie można mrozić? Sprawdź!
Mrożenie to wspaniały sposób na przedłużenie świeżości nie tylko pojedynczych produktów spożywczych, ale również całych potraw. Dla niektórych zaskoczeniem może okazać się, że do mrożenia nadaje się także większość zup – które z nich sprawdzą się w takiej sytuacji, a jakich zup nie można mrozić? Sprawdź!
Czy zupy można mrozić?
Ciągle masz za mało czasu na gotowanie dla siebie i rodziny? A może pracujesz w gastronomii, gdzie ciężko przewidzieć, jak dana potrawa będzie schodzić? W obu sytuacjach okaże się, że mrożenie żywności pozwoli Ci nie tylko oszczędzić czas, ale i uniknąć wyrzucania zepsutych potraw!
Zupy przechowywane w odpowiedniej temperaturze w lodówce zazwyczaj psują się po 3-4 dniach. Możliwość mrożenia zup otwiera więc przed Tobą zupełnie nowe możliwości kulinarne – to koniec z codziennym sterczeniem przy garach.
Ugotuj duży garnek zupy, podziel ją na porcje i część zostaw do zjedzenia od razu, a resztę schowaj do zamrażarki. Jeśli w ten sposób przygotujesz kilka różnych zup, zyskasz możliwość sięgania każdego dnia po inne danie, co z pewnością urozmaici Twoje całotygodniowe menu.
Jakich składników zup nie można mrozić?
Co do zasady zdecydowana większość zup nadaje się do mrożenia. Co najwyżej niektóre ich składniki nie sprawdzają się w mrożeniu, ale też nie zawsze – zależy to od ich postaci. Przyjrzyjmy się zatem, które z produktów nie najlepiej znoszą mrożenie.
Mrożenie produktów bogatych w wodę
Soczyste arbuzy, pełne soku cytrusy, orzeźwiające ogórki czy kojarzące się z gorącym latem pomidory – każde z warzyw i owoców o dużej zawartości wody stracą to, co w nich najlepsze, gdy się je zamrozi. Już nie będą jędrne i soczyste, lecz zwiędnięte i wysuszone.
Nabiał w zamrażarce
Śmietana, jogurt naturalny, twarożek – mrożenie przetworów mlecznych nie jest dobrym pomysłem, ponieważ po zamrożeniu i rozmrożeniu zupełnie zmieniają swoją konsystencję, rozwarstwiają się i stają się ziarniste.
Jajka a zamrażanie
Mrożenie ugotowanych jajek skutkuje tym, że stają się gumowate i niesmaczne. Z kolei schowanie do zamrażarki całych, surowych jajek może skończyć się pęknięciem skorupki i rozpłynięciem się jajka po szufladzie. Nie jest jednak do końca prawdą, że jajka całkiem nie nadają się do mrożenia – surowe można mrozić, o ile osobno przechowuje się białka i żółtka.
Mrożenie świeżych ziół
Zioła, podobnie jak warzywa i owoce z dużą zawartością wody, po wyjęciu z zamrażarki są mało apetyczne i w dużej mierze tracą swój aromat i właściwości. Dlatego też najczęściej zaleca się jednak suszenie ziół.
Ziemniaki, ryż, makaron w zamrażarce
Powyższe składniki po ugotowaniu i zamrożeniu stają się po prostu niesmaczne. Zjedzenie ich Ci nie zaszkodzi, ale po co psuć sobie przyjemność z jedzenia. Ziemniaki wysuszają się, a makaron i ryż rozmiękają, zamieniając się w mało apetyczną papkę.
Jakich zup nie można mrozić?
Mając wiedzę na temat produktów niezbyt nadających się do przechowywania w zamrażarce, można łatwo sobie odpowiedzieć na pytanie – jakich zup nie można mrozić?
Oczywiście od razu na myśl przychodzą zupy zabielane, np. pomidorowa, jarzynowa czy grzybowa, a także te, do których dodaje się gotowane jajka – żurek lub barszcz ukraiński. Podobnie do zamrażarki nie zaleca się chować pomidorowej z ryżem, rosołu z makaronem i kalafiorowej z ziemniakami. Prawdą jest jednak, że wszystkie te zupy mogą wylądować w zamrażarce, jeśli odpowiednio je przygotujesz!
Zamiast od razu zabielać zupę, śmietanę dodawaj dopiero tuż przed obiadem – to samo dotyczy dodatków w postaci jajek, świeżych ziół, makaronu i ziemniaków. Dzięki temu każdej zupie będzie można łatwo przedłużyć świeżość i sięgnąć po nią, gdy znów poczujesz na nią ochotę – nawet po kilku tygodniach.
Co natomiast z zupami z pomidorami czy ogórkami? W przypadku tak przetworzonych warzyw ich jędrność i soczystość nie mają znaczenia, dlatego bez obaw możesz zamrażać nadmiarowe porcje na później!
Sprzęt do mrożenia zup niezbędny w lokalach gastronomicznych i mieszkaniach
Niezależnie od tego, czy chcesz mrozić zupy na własne cele, czy też przygotowujesz je do serwowania w lokalu gastronomicznym, potrzebna Ci będzie zamrażarka gastronomiczna oraz pojemniki na zupy. Na szczęście jest to dość standardowe wyposażenie kuchni gastronomicznych i domowych, więc nie będziesz mieć problemów z ich skompletowaniem. Jednak w przypadku pojemników warto wiedzieć kilka kwestii pozwalających uniknąć kłopotów podczas zamrażania zup:
- Jeśli mrozisz zupę w szklanym słoiku, nigdy nie napełniaj go po wieczko – należy zostawić w nim sporo przestrzeni, ponieważ zamrażająca się zupa zwiększy swoją objętość i mogłaby rozsadzić szklane opakowanie, gdyby zabrakło dla niej miejsca.
- Równie dobrym wyborem okażą się plastikowe pojemniki, jednak w nich również należy zostawić „luz” – co prawda pęknięte tworzywo sztuczne nie jest aż tak niebezpieczne i spektakularne, jak szkło, ale lepiej unikać wszelkich niechcianych uszkodzeń.
- Mrożenie zup w woreczkach również jest możliwe, ale ma swoje wady i zalety. Tak nietrwałe opakowanie może się łatwo uszkodzić, a zupa wylać do szuflady w zamrażarce. Co więcej, foliowe opakowania są mało ekologiczne i raczej trudno użyć ich więcej niż jeden lub dwa razy. Z drugiej strony zajmują jednak o wiele mniej miejsca w zamrażarce niż tradycyjne, sztywne pojemniki z plastiku czy szkła, a znajdujące się w nich zupy szybciej się zamrażają i rozmrażają. Każdy musi więc indywidualnie rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania.
Jakich zup nie można mrozić – podsumowanie
Mrożenie zup to jeden z wielu sposobów na lepsze zorganizowanie codziennego gotowania i uniknięcie marnowania żywności. Zupy można przechowywać w zamrażarce przez ok. cztery tygodnie, a więc sporo krócej niż można mrozić drożdże czy mięso, które nadają się do spożycia nawet po sześciu miesiącach. Jednak nie należy się tym zrażać i planować posiłki tak, by nie musieć wyrzucać gotowych dań. Dobrą praktyką jest opisywanie zamrożonych pojemników z zupami – umieszczenie daty na etykiecie lub wieczku pozwoli Ci w porę sięgnąć po zdrowe i smaczne potrawy gotowe na obiad! Alternatywnym sposobem przechowywania zup może być ich pasteryzacja w piekarniku, którą omówiliśmy w innym artykule na naszym blogu.
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij