Parasole ogrodowe i tarasowe – poradnik zakupowy

Udostępnij

Wraz z nadejściem upałów każdy szuka chociaż odrobiny cienia, który ochroni przed palącymi promieniami słońca. Z ratunkiem przychodzą parasole ogrodowe w różnych kształtach i kolorach. Jeżeli planujesz kupić jeden dla siebie, to warto, żebyś wiedział, na co zwrócić uwagę. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać parasol do ogrodu, na taras i balkon.

Terrassenschirm

Udostępnij

Wraz z nadejściem upałów każdy szuka chociaż odrobiny cienia, który ochroni przed palącymi promieniami słońca. Z ratunkiem przychodzą parasole ogrodowe w różnych kształtach i kolorach. Jeżeli planujesz kupić jeden dla siebie, to warto, żebyś wiedział, na co zwrócić uwagę. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać parasol do ogrodu, na taras i balkon.

Cechy dobrego parasola ogrodowego. Na co zwrócić uwagę

Wybór odpowiedniego parasola ogrodowego wymaga konkretnego określenia Twoich potrzeb i możliwości. Oczywiście kwestia budżetu jest jednym z ważniejszych aspektów, ale poza nią musisz pamiętać o parametrach produktu oraz lokalizacji, w której go postawisz.

Mając to na uwadze, w pierwszej kolejności sprawdź, jak dużą przestrzeń chcesz osłonić za pomocą parasola. W przypadku małych balkonów nie ma potrzeby kupowania rozłożystego modelu. Z kolei na tarasie do ochrony przed słońcem gości siedzących przy stole konieczny będzie duży parasol ogrodowy lub kilka mniejszych.

Na tym etapie warto też uwzględnić konieczność montażu/demontażu sprzętu. Im większy parasol, tym trudniejsze będzie jego ustawienie. To samo tyczy się późniejszego magazynowania po sezonie.

Kolejna kwestia to materiały wykonania. Solidne parasole ogrodowe produkuje się z tworzyw znoszących warunki panujące na zewnątrz. Czasze pokrywa się tkaninami, które mają skutecznie blokować nadmiar promieni UV. Powinny one również zachowywać swój kolor nawet po wystawieniu na intensywne słońce. Materiał czaszy zwykle jest wodoodporny, dzięki czemu chroni również przed deszczem.

Z kolei do stworzenia stelaży wykorzystuje się przeważnie stal, aluminium lub drewno. Podczas gdy drewniane modele dodają klimatu, to solidne parasole ogrodowe wykonuje się ze stali czy aluminium. Są bowiem bardziej odporne na złamania i inne uszkodzenia. Ponadto aluminiowe stelaże wyróżniają się stosunkowo niewielką wagą, co ułatwia ich przenoszenie.

Przy zakupie warto też sprawdzić, czy parasol ogrodowy jest stabilny. Decyduje o tym podstawa montowana u dołu stelaża. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś wbił lub wkopał sprzęt w ziemię, jednak musisz liczyć się z tym nie będziesz mógł go przestawić. Dlatego parasol ogrodowy z podstawą jest lepszym wyborem. Do dyspozycji masz kilka rodzajów:

Możesz również zdecydować się na specjalne uchwyty do przymocowania parasola do poręczy balkonu, a nawet do przykręcenia do ściany. Wybierając podstawę, należy się kierować zasadą, że im większy parasol, tym większe powinno być obciążenie. Wyjątek stanowią parasole wiszące i łamane, w których nierównomiernie rozłożony ciężar czaszy może przechylić całą konstrukcję. Wówczas konieczna jest cięższa podstawa.

Poza sposobem ustawiania parasola ogrodowego ważne jest również jego rozkładanie. Dawniej mechanizm opierał się na ręcznym uniesieniu czaszy i zahaczeniu jej o specjalny zaczep. Dzisiaj większość modeli posiada łatwe w obsłudze korby. Obraca się nimi w celu rozłożenia lub złożenia parasola. Dzięki temu cały proces nie wymaga dużego nakładu siły.

Ostatnim dość istotnym aspektem jest kolor. Nowoczesne parasole ogrodowe są dostępne w wielu różnych barwach, więc dobór modelu pasującego do wystroju ogrodu czy tarasu nie będzie problemem. Jak już wspominaliśmy, warto zdecydować się na sprzęty, w których kolor nie wyblaknie od razu pod wpływem promieni słonecznych. Zachęcamy przy okazji do przeczytania artykułu na temat pielęgnacji mebli ogrodowych. Dowiesz się z niego, jak wydłużyć żywotność krzeseł, stolików i nie tylko.

Parasol okrągły, półokrągły czy kwadratowy

Poza wyżej wymienionymi atrybutami niemałe znaczenie ma również kształt czaszy. Nie tylko wpływa na estetykę całej konstrukcji, ale często określa czy dany model zmieści się np. na balkonie. Do najczęściej spotykanych należą parasole ogrodowe okrągłe, kwadratowe lub półokrągłe.

Parasole okrągłe są najbardziej rozpowszechnione. Zwykle wybiera się do ogrodów i na tarasy, gdzie zapewniają cień podczas relaksu na leżaku i nie tylko. Sprawdzą się również nad okrągłymi stołami ogrodowymi. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne i można je postawić w dowolnym miejscu.

Parasole kwadratowe ze względu na swoją konstrukcję bardzo dobrze pasują do tarasów i balkonów o tym samym kształcie. Wiele osób decyduje się na te modele, aby zapewnić cień w swojej strefie odpoczynku składającej się z mebli ogrodowych ustawionych obok siebie. Ponadto idealnie sprawdzają się jako ochrona przed słońcem nad kwadratowymi stołami.

Ostatni rodzaj – parasole półokrągłe – stworzono z myślą o małych przestrzeniach. Ich kształt sprawia, że można je postawić przy ścianie budynku. Dlatego, jeżeli masz ogród na balkonie, to parasol półokrągły doskonale go uzupełni.

Parasol stojący czy wiszący, a może łamany

Zastanawiając się, jaki parasol ogrodowy wybrać, na pewno spotkasz się z różnymi konstrukcjami tego produktu. Każda ma swoje zalety, a także wady i warto, żebyś poznał je wszystkie.

Parasole ogrodowe stojące

Parasole ogrodowe stojące to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj. Spotkać je można w większości ogrodów, na tarasach czy działkach. Jak sama nazwa wskazuje stoi on na podstawie i posiada prosty kij, na którym przymocowana jest czasza. Modele mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Można nimi ochronić się przed słońcem, leżąc na leżaku, siedząc w fotelu czy jedząc przy stole. Skoro o stołach mowa, to większość parasoli stojących można umieścić w specjalnych otworach znajdujących się w blatach.

Parasole ogrodowe łamane

Parasole łamane z wyglądu bardzo przypominają wcześniej opisywany rodzaj. Jednak różnica wynika z możliwości przechylenia czaszy w wybranym kierunku pod określonym kątem. Daje to naprawdę duże pole manewru. Dzięki temu nie musisz przestawiać całego parasola, aby ochronić się przed wciąż przemieszczającym się słońcem. Łamane modele sprawdzają się świetnie na balkonach w blokach, gdzie można całkowicie zasłonić się przed palącym żarem z nieba.

Parasole ogrodowe wiszące

Parasole ogrodowe wiszące posiadają specjalnie skonstruowane stelaże utrzymujące czasze nad ziemią, a nie tuż nad podstawą, jak to ma miejsce w modelach stojących. Parasole na wysięgnikach można zwykle swobodnie regulować. Obrócisz czaszę oraz ustawisz jej kąt nachylenia i wysokość. Ich atutem jest to, że można nimi zasłonić słońce w miejscach, w których nie postawi się tradycyjnego parasola np. nad jacuzzi. Z drugiej jednak strony potrzebują znacznie więcej miejsca.

Jeżeli szukasz sposobu na orzeźwienie latem, to zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jakie jacuzzi ogrodowe wybrać. Dowiesz się z niego, jaka jest różnica między jacuzzi dmuchanym a całorocznym.

Wybieramy parasol do ogrodu i na taras – podsumowanie

Parasol ogrodowy to nieodłączny element każdego podwórka i balkonu. Właściwie dobrany model nie tylko zapewnia cień, ale skutecznie podkreśla wystrój otoczenia. Dlatego niezależnie od tego czy szukasz parasola do ogrodu, czy na taras, to warto, żebyś sprawdził atrybuty opisane w powyższym artykule. Porównuj różne modele, aby znaleźć produkt najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Chcesz zyskać jeszcze więcej cienia, niż oferuje parasol ogrodowy? Przeczytaj nasz artykuł poświęcony temu, jak zbudować altanę ogrodową. Dzięki niemu poznasz sekrety stawiania takiej konstrukcji.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej