Trening cardio to świetna metoda na poprawę kondycji fizycznej. Do takich ćwiczeń można wykorzystać orbitrek. Czym charakteryzuje się ten sprzęt? Jaki orbitrek wybrać, by ćwiczyło się wygodnie, a jednocześnie jak najbardziej efektywnie?
Trening cardio to świetna metoda na poprawę kondycji fizycznej. Do takich ćwiczeń można wykorzystać orbitrek. Czym charakteryzuje się ten sprzęt? Jaki orbitrek wybrać, by ćwiczyło się wygodnie, a jednocześnie jak najbardziej efektywnie?
Budowa orbitreka
Wiedza na temat konstrukcji orbitreka to sprawa o tyle ważna, że dzięki niej będziemy mogli już wstępnie określić, czy dane urządzenie będzie spełniało nasze wymogi. Pierwszą i chyba najbardziej zasadniczą sprawę stanowi w tym względzie rodzaj hamowania, czyli mechanizmu odpowiedzialnego za opór podczas ćwiczeń.
Najprostszym urządzeniem jest orbitrek z hamulcem mechanicznym. Sprzęt tego rodzaju nie ma wprawdzie zaawansowanych programów, jednak jest wystarczający do podstawowego treningu.
Jeśli szukasz urządzenia bardziej rozbudowanego pod względem funkcji, to dobrym rozwiązaniem będzie orbitrek magnetyczny. Działanie jego hamulca opiera się na magnesach. Nie dochodzi więc do tarcia, co sprawia, że podczas treningu nie uświadczymy rozpraszającego hałasu. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich orbitreków – z pokrętłem oraz z elektronicznym panelem sterowania.
Pierwszy z nich nie wymaga podłączenia do prądu, jednakże nie posiada żądnych programów treningowych, zaś jego wyświetlacz zasilany jest bateriami. Orbitrek magnetyczny z panelem elektronicznym dysponuje z kolei programami treningowymi i często bywa kompatybilny z urządzeniami mobilnymi. By osiągnął pełną funkcjonalność, należy go jednak podłączyć do prądu.
Najbardziej zaawansowaną technologiczne wersją orbitreków są te z hamulcem elektromagnetycznym. Ich budowa sprawia, że są także najmniej awaryjne ze wszystkich urządzeń tego typu. Hamulce nie posiadają bowiem żadnych elementów ruchomych, mogą więc wytrzymać bardziej intensywne sesje treningowe. Orbitreki elektromagnetyczne oferują dużo funkcji, a także cechują się płynną i bardzo precyzyjną skalę regulacji oporu. Wymagają podłączenia do prądu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze orbitreka?
Jeśli zastanawiasz się, jaki orbitrek kupić, warto przyjrzeć się technologii wykonania. Dużą rolę odgrywa tu rama. Ważne jest, aby była prosta i jak najbardziej sztywna. Będzie to ważniejsza cecha, niż takie funkcje dodatkowe, jak np. odtwarzanie MP3 lub komunikacja Bluetooth.
W kwestii budowy warto też sprawdzić stabilność upatrzonego orbitreka. Pod żadnym pozorem nie powinien on się trząść lub kołysać podczas ćwiczeń. Bezwzględnie należy także zwrócić uwagę na koło zamachowe. W tym względzie można bowiem popełnić wielki błąd. Krążą bowiem mity, jakoby większy ciężar koła świadczył o lepszej jakości urządzenia. W praktyce wygląda to tak, że im niższa jest osoba korzystająca ze sprzętu, tym lżejsze powinno być koło.
Jeśli zastanawiasz się, jaki orbitrek kupić, przyjrzyj się, czy ma on budowę przednionapędową, czy też tylnonapędową. Jak je rozróżnić? Orbitrek przednionapędowy ma koło zamachowe i system hamulcowy z przodu, a tylnonapędowy pomiędzy płozami, na których stawia się stopy. Ma to o tyle duże znaczenie, że zależnie od konstrukcji wymuszony będzie określony rozstaw stóp.
Polecane produkty
Rowerek eliptyczny – do 120 kg
- Efektywność – do ćwiczeń mięśni ramion, nóg, brzucha i tułowia
- Wyświetlacz – pokazuje czas, prędkość, dystans, powtórzenia i spalone kalorie
- Kompaktowy – dzięki niewielkim rozmiarom 85,5 x 58,5 cm nadaje się do każdego pomieszczenia
- Wygoda – szeroka poduszka na brzuch i miękko powlekane rączki
- Mobilność – 2 kółka ułatwiające transport urządzenia
Najważniejsze parametry i funkcje – orbitrek do domu
Na jakie parametry jeszcze zwrócić uwagę, podczas podejmowania decyzji o tym, jaki orbitrek wybrać? Co będzie istotne, jeśli chodzi o efektywność treningu?
Wspomnieliśmy już o wadze koła zamachowego i o tym, że osobom o drobniejszej budowie ciała zaleca się sprzęt z lżejszym kołem. Warto więc dodać, że koło zamachowe po części odpowiedzialne jest za opór. Zatem człowiek mniejszej postury, korzystając z orbitreka wyposażonego w bardzo ciężkie koło, będzie miał znacznie utrudniony trening.
Duże znaczenie ma także regulacja oporu. Jeśli nasz sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych, czyli orbitrek, będzie dysponował elektronicznym systemem regulacji oraz cyfrowym wyświetlaczem, to trening będzie o wiele wygodniejszy, niż w przypadku urządzeń z regulacją przy pomocy pokrętła. Nie trzeba będzie bowiem wtedy przerywać ćwiczeń.
Zastanawiając się, jaki orbitrek wybrać, warto uwzględnić także jego wagę, rozmiary oraz nośność. Zbyt ciężki sprzęt może być trudny w transporcie, a zbyt duży może sprawić kłopot z ustawieniem w domu lub na siłowni.
Przy wyborze sprzętu ważne mogą okazać się także różnego rodzaju funkcje dodatkowe. Wśród wielu możliwości znaleźć możemy orbitreki z zainstalowanymi planami treningowymi, pomiarem dystansu oraz czasu jego pokonywania, prędkości, pulsu osoby aktualnie ćwiczącej, czy też liczby spalonych kalorii.
Oprócz ćwiczeń na orbitreku warto plan treningowy rozszerzyć na takie sprzęty jak platforma wibracyjna, rowerek stacjonarny czy bieżnia, która przy treningu cardio poprawi Twoją kondycję i sprawi, że poczujesz się lepiej.
Jak dobrać orbitrek do warunków fizycznych?
Funkcje i parametry to jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o to, jaki orbitrek kupić duże znaczenie ma dopasowanie go do wzrostu użytkownika. Należy sprawdzić długość ramion. Nie bez znaczenia jest także długość kroku oraz wysokość, na jakiej zamontowany jest wyświetlacz lub panel sterowania.
Osobom powyżej 180 cm wzrostu zaleca się orbitreki o kroku większym niż 40 cm. Krok 35-36 cm to idealne rozwiązanie w przypadku użytkowników o wzroście poniżej 165 cm. Jest to o tyle ważne, że źle dobrany sprzęt ograniczy wygodę podczas wykonywania ruchów nogami. Będzie więc trudny w eksploatacji, co może negatywnie wpłynąć na jakość treningu.
Orbitrek do siłowni
Omawiając temat orbitreków, warto przyjrzeć się także profesjonalnym wersjom tych urządzeń, przeznaczonym do użytku w siłowni. Orbitreki tego dysponują dużą liczbą dodatkowych funkcji, a ich konstrukcja pozwala na przeprowadzanie większej liczby następujących po sobie intensywnych treningów bez przerwy.
Profesjonalne orbitreki to najlepszy z dostępnych na rynku tego typu urządzeń. Dysponują one „gwarancją FC komercyjną”. W praktyce oznacza, że są dopasowane do każdego użytkownika. Jeśli więc zamierzasz kupić takie urządzenie, nie musisz przejmować się wzrostem tudzież masą ciała osoby, która będzie na nim trenować. Mówiąc krótko – profesjonalne orbitreki to sprzęt uniwersalny.
Na siłowni obok orbitreków znajdują się rowerki stacjonarne. Jeżeli zastanawiasz się jaki rower wybrać do ćwiczeń przeczytaj artykuł: Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny – kompleksowy poradnik po sprzęcie do ćwiczeń.
Jaki orbitrek wybrać – podsumowanie
Orbitrek to sprzęt do treningu wytrzymałościowego, który podczas ćwiczeń angażuje zarówno dolne, jak i górne partie mięśni. Wybierając konkretny model, dopasuj go do budowy swojego ciała. Zwróć także uwagę na budowę ramy oraz funkcje dodatkowe, które mogą usprawnić i uprzyjemnić trening.
Udostępnij