Jaki oczyszczacz powietrza wybrać – poradnik

Udostępnij

Zimowy smog królujący w miastach i wsiach to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Niestety, bez trudu wdziera się on także do domów i mieszkań, sprawiając, że powietrze, którym oddychasz, jest zanieczyszczone. Jaki oczyszczacz powietrza pomoże Ci się uchronić przed szkodliwym działaniem smogu? Na co zwrócić uwagę?

Welchen Luftreiniger soll man wählen

Udostępnij

Zimowy smog królujący w miastach i wsiach to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. Niestety, bez trudu wdziera się on także do domów i mieszkań, sprawiając, że powietrze, którym oddychasz, jest zanieczyszczone. Jaki oczyszczacz powietrza pomoże Ci się uchronić przed szkodliwym działaniem smogu? Na co zwrócić uwagę?

Najlepsze oczyszczacze powietrza – jak działają?

Powietrze jest niezwykle ważnym składnikiem każdego pomieszczenia i choć go nie widać, należy o nie odpowiednio dbać. Z pewnością robisz to latem, kiedy rozważasz, jaki wentylator kolumnowy kupić, czy dowiadujesz się, jak działa klimator – jednak chłodzenie powietrza to zdecydowanie za mało. W każdym wnętrzu potrzebne jest także usuwanie zanieczyszczeń, w czym pomoże Ci oczyszczacz powietrza.

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że jedno urządzenie wystarczy, aby oczyścić powietrze ze wszystkich szkodliwych substancji? Zanim się zastanowisz, jaki oczyszczać kupić, dowiedz się, jak w ogóle działają tego typu sprzęty!

Główną rolę w każdym oczyszczaczu powietrza odgrywają filtry – najlepiej, jeśli zastosowano cały ich zestaw w celu jak najdokładniejszego wychwytywania bardzo drobnych zanieczyszczeń. W najlepszych oczyszczaczach powietrza znajdziesz filtr wstępny, filtr HEPA i filtr węglowy – wszystkie zadbają o to, byś we własnym mieszkaniu mógł oddychać pełną piersią. Z jakimi zabrudzeniami poradzą sobie te urządzenia?

Oczyszczacze powietrza wykorzystują nieraz także inne technologie oczyszczania powietrza. Oprócz filtrów mogą być wyposażone w funkcję jonizacji powietrza lub w lampy UV, które także efektywnie wspomagają urządzenie w walce o czyste powietrze.

Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika?

Najlepsze oczyszczacze powietrza mają przynajmniej trzy filtry, ale nie jest to regułą. Zdarzają się urządzenia wyposażone np. tylko w filtr HEPA lub tylko w filtr węglowy. Pierwszy odpowiedzialny jest za usuwanie wszelkiego rodzaju alergenów, a zatem z pewnością ucieszą się z niego uczuleniowcy, którzy wiosną i latem borykają się z wieloma niedogodnościami związanymi z kwitnięciem roślin. Z kolei węglowy jest niezastąpiony do walki ze smogiem i zanieczyszczeniami pojawiającymi się głównie w sezonie grzewczym. Dlatego też sprawdzenie, jakie filtry znajdują się w oczyszczaniu powietrza jest najważniejsze podczas szukania idealnego urządzenia.

Jeśli jesteś alergikiem, dobrą opcją dla Ciebie będzie wybór oczyszczacza powietrza z funkcją jonizatora. Dzięki niej alergeny są neutralizowane jeszcze szybciej i efektywniej – zanim jeszcze dostaną się do oczyszczacza!

Jaki wybrać oczyszczacz powietrza – najważniejsze funkcje

Polecane oczyszczacze powietrza są urządzeniami wielofunkcyjnymi i wyposażonymi w bardzo praktyczne rozwiązania, dzięki którym użytkowanie ich staje się łatwiejsze i wygodniejsze. Na które funkcje oczyszczaczy powietrza warto zwrócić uwagę przed zakupem, poza wspomnianą już jonizacją powietrza?

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Nie tylko funkcje oczyszczacza powietrza mają znaczenie! Sprawdź, jakie parametry urządzenia będą kluczowe w zapewnieniu sobie optymalnego komfortu i zdrowej atmosfery w pomieszczeniach:

Jaki oczyszczacz powietrza do wybranych pomieszczeń?

Wybór oczyszczacza powietrza powinien też być dopasowany do konkretnego pomieszczenia – w zależności od rodzaju wnętrza, warto zwracać uwagę na rozmaite parametry i funkcje urządzenia, co pozwoli Ci na dobranie idealnie dopasowanego do potrzeb oczyszczacza. Sprawdź, co powinno przykuć Twoją uwagę.

Polecane oczyszczacze powietrza do biura

Biura, szczególnie takie, w których przebywa kilka osób, są najczęściej sporymi pomieszczeniami, a więc przy wyborze oczyszczacza powietrza kluczowa będzie w tym przypadku wydajność. Jednak nie tylko – jeśli Twoja praca wymaga skupienia, istotny okaże się generowany przez urządzenie hałas. Warto też postawić na model z funkcją ozonowania, która odświeża powietrze – nawet jeśli kilka osób przebywa w pomieszczeniu przez wiele godzin możesz liczyć na neutralny zapach. Przydatna okaże się również funkcja jonizacji, neutralizująca generowane przez urządzenia elektryczne jony dodatnie, zwane także elektrosmogiem.

Lokale gastronomiczne – jaki oczyszczacz powietrza?

Do restauracyjnych wnętrz należy dobrać oczyszczacze powietrza, które zapewniają nie tylko doskonałe oczyszczanie sporych powierzchni, ale również pasują do designu otoczenia. W takich miejscach liczy się klimat i spokój, a więc nie bez znaczenia będzie też głośność pracy urządzenia. Istotne okaże się także eliminowanie z powietrza zapachów dobiegających z kuchni lub sąsiednich stolików. Przydatne okaże się zdalne sterowanie – aby zwiększyć intensywność pracy oczyszczacza nie musisz wchodzić na salę i majstrować przy urządzeniu, lecz wszystkie parametry zmienisz z poziomu aplikacji w telefonie!

Najlepszy oczyszczacz powietrza do sypialni

Jaki oczyszczacz powietrza sprawdzi się w sypialni? Bez dwóch zdań musi to być urządzenie wyposażone w tryb nocny. W jego przypadku aż tak istotna nie będzie wydajność, ponieważ sypialnie są zazwyczaj niewielkimi, nieprzekraczającymi 20 m² pomieszczeniami. Tutaj sprawdzi się oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – optymalna wilgotność powietrza w sypialni wpływa bezpośrednio na jakość snu!

Oczyszczacz powietrza – jaki do salonu?

W salonie toczy się codzienne życie każdej rodziny – gwar jest zatem wpisany w charakterystykę tego pomieszczenia. W związku z tym można pozwolić sobie na nieco głośniejszy oczyszczacz powietrza – nie powinien on przeszkadzać w oglądaniu telewizji czy zabawach z dziećmi. Dzięki temu będzie natomiast wydajniejszy, co okaże się szczególnie cenne w otwartych przestrzeniach, np. salonie połączonym z kuchnią lub jadalnią. Warto też sprawdzić, czy urządzenie zostało wyposażone w blokadę panelu sterowania – ta opcja przydaje się przy dzieciach, ponieważ uniemożliwi im przypadkową zmianę ustawień.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać – podsumowanie

Wybór oczyszczacza powietrza powinien być dobrze przemyślany! Należy wziąć pod uwagę wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, w którym zechcesz go umieścić. Z takimi informacjami łatwiej wybierzesz model o interesującej Cię wydajności oraz wyposażony w funkcje, dzięki którym zadbasz o swój codzienny komfort. Warto zastanowić się nad kupnem urządzeń wielofunkcyjnych, które poza oczyszczaniem oferują także nawilżanie czy jonizowanie powietrza. Zadbaj o powietrze w swoim otoczeniu kompleksowo i ciesz się lepszym zdrowiem! Pamiętaj też o komforcie cieplnym – do zapewnienia sobie odpowiedniego chłodu latem, a ciepła zimą, warto zastanowić się, jaki klimatyzator sprawdzi się w domu lub biurze oraz poznać różnicę pomiędzy klimatorem a klimatyzatorem.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej

Czyszczenie rynien przed zimą – niezbędne zabezpieczenie dachu

Czyste rynny to podstawa utrzymania domu w dobrym stanie – chronią przed wilgocią, zniszczeniami elewacji i…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej