Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu i biura?

Udostępnij

Późne lato to najlepszy moment, aby zastanowić się nad kupnem nawilżacza powietrza przed nadchodzącym sezonem grzewczym. W naszym poradniku nie tylko podpowiadamy, jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby poprawić swój komfort w domu lub biurze, ale też podsuwamy praktyczne wskazówki dotyczące użytkowania tego typu urządzeń.

Luftbefeuchter

Udostępnij

Późne lato to najlepszy moment, aby zastanowić się nad kupnem nawilżacza powietrza przed nadchodzącym sezonem grzewczym. W naszym poradniku nie tylko podpowiadamy, jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby poprawić swój komfort w domu lub biurze, ale też podsuwamy praktyczne wskazówki dotyczące użytkowania tego typu urządzeń.

Jak działa nawilżacz powietrza?

Sposób działania nawilżacza zależy ściśle od jego rodzaju. Najogólniej można określić nawilżacze jako sprzęt, który wydziela parę wodną zwiększającą wilgotność powietrza. Jej optymalny poziom w pomieszczeniach, gdzie przebywamy, ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Zbyt suche powietrze może bowiem powodować:

Sprzyja także alergiom, ponieważ powoduje unoszenie w powietrzu np. roztoczy i innych alergenów. Dobra wiadomość jest taka, że nawet nieduży nawilżacz powietrza 2,8 l może pomóc w zniwelowaniu uciążliwych objawów.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Zastanawiając się, jaki nawilżacz powietrza kupić, najlepiej na początek poznać typy sprzętu. Rodzaje nawilżaczy powietrza różnią się techniką produkcji pary, co wpływa także na ich użytkowanie i konserwację. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze. Twój wybór będzie zależał od indywidualnych potrzeb i zasobności portfela.

Nawilżacze parowe

Działają za sprawą elektrycznej grzałki, która podgrzewa wodę. Choć zużywają sporo energii, są powszechne ze względu na niską cenę. Urządzenia można kupić już za kwotę mniejszą niż sto złotych. Ponadto nie wymagają inwestycji w dodatkowe akcesoria, np. filtry (jak w przypadku filtra do oczyszczania powietrza z nawilżaczem 2w1).

Gotująca się woda i para mogą przy nieostrożnym użytkowaniu spowodować poparzenia. Podnoszą także temperaturę w otoczeniu. Ich zaletą jest jednak usuwanie za pomocą bardzo wysokiej temperatury bakterii żyjących w zbiorniku. Jeśli nie przeszkadza Ci dźwięk gotującej się wody, który zwykle słychać podczas pracy nawilżacza, to produkt będzie dla Ciebie.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Jak wskazuje ich nazwa, wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody na delikatną mgiełkę. Spośród różnych rodzajów nawilżaczy powietrza uchodzą za bardzo wydajne i cicho pracują. W porównaniu z modelami parowymi są jednak bardziej wymagające. Przede wszystkim należy wymieniać w nich filtr odwapniający i co kilka dni czyścić sprzęt. Jako że ten typ urządzenia nie gotuje wody (tym samym nie podnosi temperatury w pomieszczeniu), istnieje ryzyko rozsiewania obecnych w niej i zbiorniku drobnoustrojów. Dlatego trzeba zawsze używać wody destylowanej, generującej spore koszty eksploatacyjne. Ponadto ze zwykłej wody uwalnia się pył kamienny, który nie tylko osadza się na meblach, ale może być groźny dla układu oddechowego. Warto pamiętać, że nie należy stosować tego rodzaju nawilżacza w domach, gdzie mieszkają zwierzęta. Ultradźwięki są dla nich słyszalne i nieprzyjemne.

Nawilżacze ewaporacyjne

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki nawilżacz powietrza kupić, aby był higieniczny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia, to najlepszym wyborem będzie ewaporacyjny. Wykorzystuje on zjawisko ewaporacji, czyli parowania wody. Składa się z wentylatora, pojemnika na wodę i wkładu nawilżającego (maty ewaporacyjnej). Jego zasada działania opiera się na zasysaniu powietrza, a następnie przepuszczaniu przez wkład i wypuszczaniu mgiełki. Nawilżanie odbywa się naturalnie i nie generuje dużego zużycia prądu.

Za wadę nawilżaczy ewaporacyjnych może uchodzić ich cena, ponieważ najtańsze modele zaczynają się od kilkuset złotych. Dodatkowo trzeba doliczyć konieczność okresowej wymiany maty. Urządzenie nie należy także do najcichszych. Jednak mimo pewnych wad, zwykle poleca się je jako najlepsze rozwiązanie dla zwiększenia wilgotności w pomieszczeniach.

Centralne nawilżacze

Aby w sposób kompleksowy utrzymywać właściwy poziom nawilżenia powietrza w domach i biurach, można zastosować centralne nawilżacze. W przeciwieństwie do innych rodzajów nawilżaczy powietrza, działających miejscowo, jest to rozwiązanie planowane już na etapie projektu ogrzewania i klimatyzacji budynku. Zatem jeśli chcesz stworzyć nowoczesne wnętrza, które zapewniają komfortowe warunki do pracy lub wypoczynku, przemyśl także tę kwestię. Może okazać się jedną z kluczowych, kiedy zastanawiasz się, jak wyposażyć pokój hotelowy.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza powietrza?

Kiedy znasz już podstawowe typy sprzętu, poszerz swoją wiedzę dotyczącą dodatkowych funkcji. Przyda się ona, kiedy ogólnie będziesz już wiedział, jaki nawilżacz powietrza chcesz kupić. Oferowane przez dane modele opcje pozwolą wybrać lepiej dopasowany do potrzeb produkt.

Oto najpopularniejsze funkcje dodatkowe nawilżaczy:

Oprócz nich wybierając nawilżacz, należy zwrócić uwagę na główne parametry:

Główne parametry i funkcje umożliwiające dokładne dopasowanie sprzętu do potrzeb powinny przekładać się na pomyślne użytkowanie produktu. Jednak w sytuacji, kiedy samo nawilżanie może okazać się niewystarczające i potrzebne jest oczyszczanie, rozważ zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza 2w1.

Co daje nawilżacz powietrza?

Odpowiedni poziom nawilżenia powietrza często się bagatelizuje, a przecież ma on kluczowe znaczenie zaraz obok jego jakości. Nie tylko zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego, ale również poprawia kondycję skóry i włosów. Zapobiega przesuszaniu oczu, co liczy się szczególnie w przypadku osób pracujących przy komputerze, np. w biurach.

Dlaczego warto zdecydować się na nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza nie jest kosztowną inwestycją oraz zwykle nie generuje wysokich wydatków (wyjątek stanowi konieczność kupowania wody destylowanej do modelu ultradźwiękowego). Pozwala realnie poprawić wygodę funkcjonowania Twojego biura czy  domowników. Właściwie eksploatowany poprawia również stan zdrowia.

Jeśli jednak nie dokucza Ci zbyt suche powietrze, a chcesz tylko zadbać o większy komfort przebywania w pomieszczeniach szczególnie podczas gorących dni, to przeczytaj nasz wpis na temat różnic między klimatyzerem a klimatyzatorem.

Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza?

Zarówno za niski, jak i za wysoki poziom wilgotności jest niekorzystny dla zdrowia. Dlatego nawilżacz nie powinien pracować nieustannie. Wystarczy, aby wilgotność powietrza wzrosła do 50 procent w pomieszczeniu. Dla osiągnięcia takiego wyniku wystarczy, że sprzęt działa przez kilka godzin. Jeśli decydujesz się na użytkowanie go w nocy, warto wybrać tryb nocny lub ustawić najmniejszą emisję mgiełki.

Dla kogo jest nawilżacz powietrza i czy warto w niego zainwestować?

Nawilżacz powietrza jest dla wszystkich, którzy chcą podnieść poziom wilgotności w pomieszczeniach, gdzie zwykle przebywają przez wiele godzin. Różne rodzaje nawilżaczy powietrza sprawdzają się m.in. w salonach, sypialniach, pokojach dziecięcych oraz w miejscach pracy, np. biurach lub sklepach. Są niezastąpione tam, gdzie mieszkają osoby z dolegliwościami układu oddechowego, alergicy i cierpiący na bezdech senny. Odpowiednio wysoka wilgotność może bowiem niwelować chrapanie! Ponadto zawsze warto o nią dbać u dzieci, aby zapewnić im komfortowe warunki oddychania.

Nawilżacz powietrza zwykle sprawdza się podczas sezonu grzewczego, kiedy wilgotność w naszych pomieszczeniach drastycznie spada. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup sprzętu w sezonie jesienno-zimowym. Jednak może on być bardzo pomocny także latem, w czasie trwającej kilka tygodni, a nawet miesięcy suszy.

Gdzie postawić nawilżacz powietrza, by pracował najefektywniej?

Nawilżacz należy ustawić w takim miejscu, aby pracował nie tylko wydajnie, ale i bezpiecznie. Pamiętaj o tym, niezależnie na jaki nawilżacz powietrza się ostatecznie zdecydujesz. Przyjmuje się, że powinien być zawsze oddalony od ściany i mebli co najmniej o pół metra. Wyjątek stanowi model ewaporacyjny, który nie emituje ciepłej pary ani rozdrobnionych cząsteczek wody, które mogą zaszkodzić powierzchniom wokół. Należy mieć też na uwadze, że zbyt duża bliskość grzejnika osłabia nawilżanie. Urządzenia wytwarzające ciepłą parę mogą spowodować oparzenie, dlatego zawsze muszą stać w stabilnym miejscu i poza zasięgiem dzieci.

Jeśli w swoim domu lub miejscu pracy stawiasz na wysoką jakość powietrza, to przeczytaj koniecznie nasz artykuł poświęcony temu, jaki oczyszczacz powietrza wybrać.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej