Jaki kompresor wybrać? Przeznaczenie i zastosowanie kompresorów

Udostępnij

Kompresor to jedno z niezbędnych urządzeń w warsztatach samochodowych, lakierniczych, wulkanizacyjnych, serwisach naprawczych, a także prywatnych garażach i pracowniach miłośników majsterkowania. W naszym artykule przedstawiamy ich różne rodzaje oraz doradzamy, jaki kompresor do malowania wybrać

Kompressor

Udostępnij

Kompresor to jedno z niezbędnych urządzeń w warsztatach samochodowych, lakierniczych, wulkanizacyjnych, serwisach naprawczych, a także prywatnych garażach i pracowniach miłośników majsterkowania. W naszym artykule przedstawiamy ich różne rodzaje oraz doradzamy, jaki kompresor do malowania wybrać

Do czego służą kompresory?

Aby dowiedzieć się, do czego służą kompresory, należy najpierw poznać ich funkcję. Najprostsza definicja mówi, że jest to sprzęt, który pozwala uzyskać gaz pod wysokim ciśnieniem. Zwykle stosuje się do tego celu powietrze. Potrzebne jest ono nie tylko do pompowania kół w samochodach, motocyklach i rowerach. Stanowi niezbędny element do zasilania narzędzi pneumatycznych takich jak piaskarki, smarownice, szlifierki itd. Często kompresorów używa się do nadmuchiwania materacy, pontonów, plażowych zabawek, a także ogrodowych jacuzzi (zobacz: jacuzzi dmuchane). Odpowiednio małe modele okazują się pomocne w czyszczeniu komputerów z kurzu.

Jaki kompresor kupić ze względu na przeznaczenie?

Kompresory różnią się między sobą budową, co przekłada się na ich przeznaczenie. Najczęściej spotykany podział obejmuje:

Wyporowe działają poprzez zasysanie i tłoczenie porcjami objętości gazu dzięki elementowi umieszczonemu w napędzanej części. Dla przepływowych kluczowy jest przepływ strumienia powietrza. Obracający się wirnik to element sprężający gaz.

Gdzie zatem sprawdzą się powyższe rodzaje i jaki kompresor warto wybrać? Oto najpopularniejsze zastosowania:

Jaki kompresor kupić: olejowy czy bezolejowy?

W kompresorach olejowych, aby zredukować tarcie tłoka, trzeba smarować go olejem. W kompresorach bezolejowych nie ma takiej potrzeby. Jest to różnica, która rzutuje na eksploatację sprzętu.

Kompresory olejowe charakteryzują się większą wydajnością i pojemnością zbiorników w stosunku do olejowych. Pracują również w sposób ciągły. Ze względu na możliwość przedostania się śladowych ilości oleju do powietrza nadają się do użytku np. w zakładach wulkanizacyjnych. Kompresory bezolejowe są konieczne tam, gdzie powietrze stosowane w procesach produkcyjnych absolutnie nie może być zanieczyszczone, np. w przemyśle farmaceutycznym. Wyróżniają się także mniejszymi wymiarami i wagą.

Jaki kompresor ze względu na możliwość wykorzystania?

Aby kompresor sprawdzał się w pracy, należy go dobrać do jej rodzaju. Inne bowiem wymagania mają pasujące do niego narzędzia i specyfika wykonywanych zadań. Poniżej przedstawiamy czynności, do których wykorzystuje się kompresory: malowanie, piaskowanie, lakierowanie, prace wulkanizacyjne i z zastosowaniem narzędzi pneumatycznych.

Jaki kompresor do malowania wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki kompresor do malowania wybrać, ponieważ malowanie wiąże się z bardzo różnymi czynnikami, które należy brać pod uwagę. Zanim zaczniesz szukać modelu dla siebie, warto, żebyś przemyślał podstawowe kwestie:

Na rynku jest dostępnych wiele wariantów, które sprawdzają się głównie np. w malowaniu ścian, lakierowaniu aut, elementów drewnianych itd. Ogólna zasada mówi, że im większą powierzchnię malujemy, tym potrzebujemy sprzętu o większej wydajności i pojemności. Za uniwersalne uchodzą kompresory o pojemności 50 l, które zdadzą egzamin zarówno w mniej, jak i bardziej skomplikowanych zadaniach.

Zastanawiając się, jaki kompresor do malowania chcesz mieć, musisz koniecznie zwrócić uwagę na parametry pistoletu. Chodzi o to, aby kompresor miał większą wydajność (na zapas) w porównaniu z pistoletem. Dlatego zwykle lepiej sprawdzają się modele kompresorów o wyższym ciśnieniu roboczym.

Jaki kompresor do piaskowania?

Profesjonalne piaskowanie wymaga sprzętu o dużej wydajności: zarówno piaskarki, jak i kompresora. Najlepiej do tego celu sprawdzają się kompresory o pojemności wynoszącej min. 200-300 l. Optymalna efektywność piaskowania to 4000-5000 l/min. Dobry rezultat zapewnia ciśnienie w granicach 6-8 barów. Pamiętaj, że odpowiedni kompresor to połowa sukcesu udanego piaskowania! Jeśli szukasz informacji na temat czyszczenia różnych powierzchni, przeczytaj nasz artykuł poświęcony czyszczeniu stali nierdzewnej.

Jaki kompresor do lakierowania?

Lakierowanie znacznych powierzchni (podobnie jak piaskowanie) wymaga kompresora o dużej wydajności. Oczywiście, jeśli lakierujesz tylko wybrane elementy, a nie całą karoserię, to z powodzeniem wystarczy zbiornik o pojemności 50 l i wydajność 200 l/min. Do lakierni poleca się modele olejowe.

Jaki kompresor do wulkanizacji?

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że do zakładu wulkanizacyjnego potrzebny jest sprzęt o dużej wydajności. Najlepiej nadają się tam kompresory śrubowe, szczególnie jeśli serwis obejmuje wulkanizację pojazdów ciężarowych. Część fachowców ceni je za dużą wydajność w sytuacji, kiedy pracują cały czas. W przeciwnym razie zalecają kompresory tłokowe.

Jaki kompresor do narzędzi pneumatycznych?

Jeśli w swoim warsztacie używasz pneumatycznych kluczy, szlifierek, odkurzaczy czy grzechotek, to bez wątpienia musisz zaopatrzyć się w kompresor. Nadają się do nich kompresory tłokowe i śrubowe. Przykładowo do klucza zwykle wystarcza sprzęt o pojemności 50 l, ciśnieniu 8 bar oraz wydajności 240 l/min.

Jaki kompresor do szlifierki pneumatycznej?

Narzędzia, takie jak szlifierka pneumatyczna, w swojej specyfikacji mają podane wymagania odnośnie ciśnienia i przepływu powietrza. Wiele szlifierek może współpracować nawet z niewielkimi kompresorami bezolejowymi, ale do profesjonalnej działalności lepszy okaże się sprzęt o wyższych parametrach.

Jaki kompresor do warsztatu?

Jak wielokrotnie już wspominaliśmy, warsztat samochodowy czy wulkanizacyjny potrzebuje sprzętu o dużej wydajności, który sprawdzi się w malowaniu, pracach związanych z ogumieniem, a także zasilaniu narzędzi pneumatycznych. Zawsze należy zwracać uwagę na podstawowe parametry oraz poziom hałasu. Urządzenie eksploatowane regularnie, często przez wiele godzin dziennie nie może bowiem emitować nadmiernego hałasu, zbyt uciążliwego dla słuchu. Aby dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracy, warto sprawdzić, czym dezynfekować pomieszczenia.

Jaki kompresor wybrać do działalności przedsiębiorczej?

Za każdym razem, kiedy decydujesz się na zakup sprzętu do swojej firmy, musisz starannie przeanalizować potrzeby. Prawdopodobnie wybierzesz inny produkt, jeśli zastanawiasz się, jaki kompresor do malowania wybrać niż ktoś, kto szuka kompresora do szlifierki pneumatycznej. Prowadzący własną działalność przedsiębiorcy liczą się z tym, że klienci zlecają różne prace, które mogą wymagać zastosowania urządzenia o wyjątkowo wysokich parametrach. Doświadczeni fachowcy doradzają zawsze kompresory dające zapas wydajności, co sprawia, że podczas pracy nie zabraknie nagle odpowiedniej mocy.

Marzysz o założeniu firmy? Szukasz branży, w której Twoje usługi będą miały duże wzięcie? Dowiedz się, czy warto i jak założyć firmę sprzątającą.

Jaki kompresor kupić – podsumowanie

Inwestycja w kompresor okaże się udana zarówno w profesjonalnej działalności, jak i w gospodarstwie domowym. Warunkiem jest jego odpowiedni dobór, a wtedy szybko i sprawnie wykonasz różne prace w warsztacie, garażu, a nawet ogrodzie. Ze względu na konstrukcję można wybrać kompresory wyporowe i przepływowe oraz olejowe i bezolejowe. Powyższej przedstawiliśmy ich krótką charakterystykę. Z pewnością jeśli postanowisz, do czego i gdzie ma służyć kompresor, to wybór stanie się łatwiejszy. Wtedy też prościej określić potrzebną wydajność oraz przepływ powietrza.

Na koniec polecamy szereg naszych artykułów, w których omawiamy różne typy urządzeń do firmy i domu. Dowiesz się z nich m.in. jaka stacja parowa będzie dla Ciebie najlepsza.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu kierowcy, utrudniając widoczność, a…

Czytaj więcej

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak je otworzyć?

Zimowy poranek, minusowa temperatura, a Ty stoisz przy samochodzie z przymarzniętymi drzwiami, które za nic nie…

Czytaj więcej

Jak odmrozić zamek w aucie domowymi sposobami?

Zima potrafi zaskoczyć kierowców na wiele sposobów, a zamarznięty zamek w aucie to jeden z najczęstszych…

Czytaj więcej

Przyszła zima biała, śniegu nasypała, a samochód ciągle na letnich. Jak przygotować auto do zimy?

Gdy Ty już przygotujesz się na zimę, zakładając sweter, solidne trapery, ciepłe kalesony i gruby płaszcz,…

Czytaj więcej