Jaki wybrać kompresor do klucza pneumatycznego – poradnik

Udostępnij

Narzędzia pneumatyczne, by mogły działać, potrzebują zasilania w postaci sprężonego powietrza. Bardzo ważną sprawą jest więc to, jaki wybrać kompresor do klucza pneumatycznego lub innych narzędzi, zapewniając im tym samym efektywność zapisaną w specyfikacji technicznej. Czym więc kierować się przy wyborze sprężarki? Sprawdźmy. 

luftschrauber kompressor

Udostępnij

Narzędzia pneumatyczne, by mogły działać, potrzebują zasilania w postaci sprężonego powietrza. Bardzo ważną sprawą jest więc to, jaki wybrać kompresor do klucza pneumatycznego lub innych narzędzi, zapewniając im tym samym efektywność zapisaną w specyfikacji technicznej. Czym więc kierować się przy wyborze sprężarki? Sprawdźmy. 

Jak działa kompresor do klucza pneumatycznego?

Zasada działania kompresora jest dość prosta. Serce urządzenia stanowi tu silnik zasysający powietrze z otoczenia i sprężając je przekazuje do zbiornika, w którym panuje bardzo wysokie ciśnienie. Następnie powietrze to zostaje przekazywane do narzędzia poprzez gumowy wąż. Najprostszymi pod względem budowy są kompresory tłokowe. Ich konstrukcję stanowi tłok oraz cylinder. W tym przypadku powietrze zasysane jest do wnętrza urządzenia, gdzie dzięki mechanizmowi korbowemu zostaje ono wprowadzone w ruch.

Tym samym zmniejsza się objętość powietrza i możliwe jest zgromadzenie jego większej ilości. W bardziej wymagających zadań może okazać się jednak, że ciśnienie uzyskane w taki sposób będzie niewystarczające. Wtedy to z pomocą przychodzą inne rodzaje kompresorów. Są nimi śrubowe, membranowe, spiralne, z wirującymi tłokami, łopatkowe.        

Parametry kompresora pneumatycznego

Niezależnie jednak od rodzaju sprężarki, to jaki kompresor do klucza pneumatycznego będzie odpowiednim wyborem, uwarunkowane jest jego parametrami. Sprężone powietrze zasilające narzędzie musi bowiem spełniać odpowiednie wymogi, określone w specyfikacji technicznej klucza pneumatycznego.

Pierwszy z parametrów to ciśnienie robocze, którego wartość określa minimalne ciśnienie jakie zapewni kompresor podczas swojej pracy. Przykładowo więc, jeśli sprężarka tłokowa dysponuje ciśnieniem roboczym o wartości 6 bar i ciśnieniem maksymalnym 8 bar, to napełni zbiornik do maksymalnego poziomu, a gdy ciśnienie spadnie poniżej  wartości roboczej (czyli 6 bar), to kompresor ponownie się włączy, dopompowując powietrze do 8 bar.

Jeśli zaś chodzi o to, jaki klucz pneumatyczny współpracował będzie z danym kompresorem, to w przypadku ciśnienia roboczego sprężarki powinno być ono wyższe niż minimalne ciśnienie klucza pneumatycznego. Chcą mieć pewność, że ciśnienie zasilane narzędzie otrzyma ciśnienie odpowiednio stabilne, warto użyć reduktora na wyjściu sprężarki.

Kolejnym parametrem jest wydajność kompresora. Określa ona ilość sprężonego powietrza charakteryzującego się odpowiednim ciśnieniem, dostarczonego w jednostce czasu. Wydajność wyrażana jest w litrach na minutę (l/min). Zbyt słaba wydajność kompresora względem zapotrzebowania klucza sprawi, że klucz pneumatyczny nie będzie mógł pracować z odpowiednią siłą, ze względu na zbyt słabe ciśnienie.

Ostatnim z parametrów jest klasa czystości sprężonego powietrza. Jest on o tyle ważny, że każdy kompresor, bez względu na swój typ, sprawia, że dostarczane przez niego powietrze jest nieco zanieczyszczone. Z tego też względu koniecznym jest stosowanie filtracji. W przypadku klucza pneumatycznego wystarczy użyć najprostszego filtra, filtroreduktora, a także odolejacza. To spokojnie wystarczy by wyeliminować wszelkie zanieczyszczenia.

Zastosowanie kompresora

Kompresory, oprócz zasilania kluczy, a także wszelkich narzędzi pneumatycznych wykorzystywane są również do innych prac w warsztacie samochodowym lub garażu. Najbardziej oczywistą sprawą jest rzecz jasna używanie kompresora do pompowania kół w pojazdach. Do kompresora możemy podłączyć też maszynę polerską zasilaną sprężonym powietrzem i zająć się  polerowaniem karoserii. Sprężarki używane są także do lakierowania i piaskowanie, oczywiście gdy podłączymy do nich uprzednio odpowiedni pistolet.

Jaka jest wydajność kompresora do klucza pneumatycznego?

Wydajność sprężarki to jak już wiemy jeden z jej najważniejszych parametrów technicznych. Zatem, jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać, mając na uwadze tę właśnie wartość? Zasada jest tu bardzo prosta. Należy po prostu sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie narzędzia na powietrze i mieć na uwadze, by wydajność kompresora nie była od niego niższa.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku ewentualnego podłączenia do sprężarki innych urządzeń w tym samym czasie, należy zsumować ich zapotrzebowanie na powietrze. Nie zaszkodzi więc jeśli w naszym warsztacie znajdzie się kompresor o jak największej wydajności.

Korzyści z wyboru właściwego kompresora do klucza pneumatycznego

Wybierając odpowiedni kompresor do swojego klucza pneumatycznego musimy zwrócić uwagę by były one ze sobą kompatybilne. W praktyce oznacza to, że parametry sprężarki wpływające na pracę klucza mszą być większe lub równe odpowiednim parametrom narzędzia. Tylko dzięki temu zapewnimy mu pełną funkcjonalność, a także unikniemy niepotrzebnego generowania strat energii.

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego do wulkanizacji i innych przedsiębiorstw?

W profesjonalnych warsztatach samochodowych oraz wulkanizacji używane są klucze pneumatyczne o wysokim momencie obrotowym, a tym samym o dość dużym zapotrzebowaniu na powietrze. Chodzi tu bowiem zarówno o konieczność odkręcania i odkręcania śrub z dużą siłą, jak i o częstotliwość pracy. Do zadań typowo wulkanizacyjnych warto wybrać kompresor o mocy 4 KM, lecz jako że nie jest to najważniejszy parametr, bezwzględnie należy też wziąć pod uwagę inne wartości zapisane w specyfikacji technicznej. Jeżeli dopiero decydujesz się na podjęcie własnej działalności przeczytaj nasz artykuł jak otworzyć warsztat samochodowy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istotną sprawę stanowi wydajność sprężarki. To właśnie ona pozwala dopasować kompresor do zapotrzebowania klucza na powietrze. Jeśli więc mowa o zastosowaniu profesjonalnym, starajmy się wybrać urządzenie o jak największej wydajności. Nie tylko będziemy mogli podłączać do niej najbardziej wymagające klucze, ale też inne narzędzia pneumatyczne jednocześnie.

Kolejną sprawą jest pojemność zbiornika. Jeśli w naszej firmie wykonywane będą prace o dużej częstotliwości, podczas których niewskazane będą przerwy, to należy wybrać kompresor o jak największej pojemności. Im więcej powietrza zmieści się bowiem w kompresorze, tym rzadziej będzie musiał się ona napełniać. Tym samym możliwa będzie dłuższa i tym samym efektywniejsza praca. Przykładem niech będą warsztaty lakiernicze, gdzie płynny dopływ powietrza jest wręcz konieczny. Tam też świetnie sprawdzają się sprężarki o pojemności co najmniej 300 l.

Na koniec, odbiegając nieco od wątku głównego, warto dodać, iż dość dużą niedogodnością pracy z kompresorem jest generowany przez niego hałas. Bywa to uciążliwe i może spowodować dyskomfort u osób wykonujących prace warsztatowe. Co więcej, może też utrudnić rozmowy z klientami, dlatego o ile to możliwe starajmy się umieścić sprężarkę w innym pomieszczeniu i puścić przewody pod podłożem.

Jaki wybrać kompresor do klucza pneumatycznego – podsumowanie

Używanie klucza pneumatycznego jest bardzo wygodne i znacząco wpływa na efektywność odkręcania i dokręcania różnego rodzaju śrub. Nic więc dziwnego, że tego typu narzędzia znalazły swoje zastosowanie w branży motoryzacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem warsztatów wulkanizacyjnych. By jednak klucz pneumatyczny mógł spełniać swoją rolę, musi być podłączony do kompresora generującego sprężone powietrze.

To jaki kompresor do klucza pneumatycznego powinniśmy dobrać zależy tylko i wyłącznie od specyfikacji technicznej obu urządzeń. Parametry sprężarki oraz klucza muszą być ze sobą kompatybilne. W przeciwnym razie uświadczymy  niskiej efektywności pracy, a także strat energii. W przypadku profesjonalnych warsztatów samochodowych jest to wręcz nie do pomyślenia. Parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku kompresora to wydajność na wydmuchu oraz ciśnienie robocze. Nie zaszkodzi gdy będą one jak największe.

W przypadku prac wymagających jak najrzadszych przerw na jest także pojemność kompresora. Im większa, tym rzadziej sprężarka pobiera „nowe” powietrze. Oczywiście kompresory to urządzenia, które służą nie tylko do zasilania narzędzi pneumatycznych, w tym kluczy, ale też do pompowania kół, lakierowania, polerowania karoserii, a także piaskowania. Jeśli więc planujemy wykonywanie tych prac, powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność podłączenia różnego rodzaju sprzętów do naszej sprężarki. Koniecznie więc sprawdźmy ich parametry.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu kierowcy, utrudniając widoczność, a…

Czytaj więcej

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak je otworzyć?

Zimowy poranek, minusowa temperatura, a Ty stoisz przy samochodzie z przymarzniętymi drzwiami, które za nic nie…

Czytaj więcej

Jak odmrozić zamek w aucie domowymi sposobami?

Zima potrafi zaskoczyć kierowców na wiele sposobów, a zamarznięty zamek w aucie to jeden z najczęstszych…

Czytaj więcej