Chcesz, aby brojlery rosły szybko i zdrowo, a nioski składały dużo jaj? Drób musi być przede wszystkim dobrze odżywiony. Oprócz wyboru odpowiedniej paszy potrzebujesz też dobre karmidła. Zapewnią optymalny pobór jedzenia i zapobiegną jego marnowaniu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać karmnik dla kur.
Chcesz, aby brojlery rosły szybko i zdrowo, a nioski składały dużo jaj? Drób musi być przede wszystkim dobrze odżywiony. Oprócz wyboru odpowiedniej paszy potrzebujesz też dobre karmidła. Zapewnią optymalny pobór jedzenia i zapobiegną jego marnowaniu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać karmnik dla kur.
Rodzaje karmideł dla drobiu
Dobór właściwego karmidła zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są rasa i wiek drobiu, metoda hodowli, zagęszczenie obsady oraz rodzaj pożywienia. Najprostsze, wymagające regularnej obsługi karmniki, sprawdzają się w niewielkich gospodarstwach rolnych. Znajdą również zastosowanie w hodowlach hobbystycznych. Należą do nich karmidła zsypowe, korytkowe oraz rynienkowe. Jeżeli myślisz, jak zostać rolnikiem, a liczba kur w Twoim gospodarstwie ma nie przekraczać 1000 sztuk, to tego typu karmniki będą odpowiednie.
Zasypowe
Karmidło zasypowe dla drobiu to najczęściej spotykany rodzaj karmnika. Przeznaczony jest do pasz suchych: ziarna zbóż, granulatów oraz śrut. Wsypuje się je do zbiornika posiadającego najczęściej cylindryczną formę. Pokarm jest pobierany przez kury z tacki, na którą wsypuje się samoczynnie w miarę jego ubywania. Tego typu karmnik dla drobiu podczas obsługi nie wymaga dużo pracy. Ogranicza się ona do napełniania pojemnika na paszę oraz ewentualnie oczyszczenia miejsca, z którego dziobią kury.
Korytkowe
Jeden z najstarszych typów karmideł. Tradycyjny karmnik dla kur z drewna ma właśnie tego typu konstrukcję. Z reguły korytko wyposażone jest w przebiegającą przez środek żerdź. Uniemożliwia ona ptakom rozgrzebywanie paszy i ułatwia jej pobieranie z obu stron. Zaletą tego rodzaju karmidła jest fakt, że można je napełniać również paszami mokrymi – np. rozmoczoną śrutą czy ziarnem.
- Karmnik dla kur – 5 kg – aluminium 219,00 zł
-
Karmnik dla kur – zasypowy – 5 kg
299,00 zł239,00 zł - Karmnik dla kur – 4 kg 199,00 zł
-
Karmnik dla kur – zasypowy – 12 kg
179,00 zł169,00 zł
Rynienkowe
Karmidło rynienkowe dla drobiu jest bardzo podobne do omawianego powyżej typu. Wykonuje się je zwykle z plastiku lub metalu. Wykorzystuje się do tego odporne na korozję aluminium czy stal ocynkowaną. Zamiast przebiegającej przez środek żerdzi stosuje się wiele umieszczonych prostopadle co 5 cm pręcików (czasem w formie zdejmowanego rusztu). Zaletą tego rodzaju karmideł jest fakt, że mogą być one z powodzeniem stosowane również do pojenia drobiu. Niższe modele nadają się do użytku jako karmnik dla kurczaków (piskląt) oraz mniejszych ptaków – gołębi lub przepiórek.
Podobnie jak w przypadku karmidła korytkowego należy na bieżąco kontrolować ilość paszy oraz czyścić karmnik. Będzie on bowiem dość często ulegał zabrudzeniu ściółką lub odchodami. Z tego powodu warto też go ustawić na podwyższeniu (np. z cegieł).
Automatyczne karmniki dla kur
Z powyższych rodzajów karmników w chowie przemysłowym stosować można jedynie ręcznie napełniane karmidła zasypowe. Nie są one jednak polecane do bardzo dużych hodowli. Fermy drobiu wymuszają bowiem mechanizację, która pozwala ograniczyć pracę przy ptakach do minimum. W kurnikach z brojlerami oraz nioskami wykorzystuje się zatem różne rodzaje automatycznych karmników.
Łańcuchowy
Dozownik paszy dla kur typu łańcuchowego (pełzakowatego) opiera się na zadawaniu paszy w systemie zamkniętym. Jej nośnikiem jest przesuwający się, gruby łańcuch montowany na dnie rynien paszowych. Karmniki są ustawiane na wysokości odpowiadającej rozmiarowi ptaków.
Rurowo-linowy
System polega na zadawaniu paszy z pojedynczej rury głównej do karmideł zasypowych okrągłych. Pokarm dostarczany jest za pomocą przenośnika zasypowego. Specjalne czujniki dbają o jego uzupełnianie.
Kompaktowy zwany też augermatic
System kompaktowy jest bardzo podobny do rurowo-linowego, z tą różnicą, że paszę wsypuje się do karmideł zasypowych dzwonowych. Karmnik dla kur automatyczny tego rodzaju pozwala z reguły na nieco lepsze wykorzystanie paszy niż karmidło zasypowe okrągłe.
Rodzaje karmników a typ kury
Rodzaj karmidła zależeć będzie od typu chowanych kur. W hodowlach klatkowych kur na jajka wykorzystuje się z powodzeniem karmidła łańcuchowe, które zabierają niewiele miejsca. Pasza również jest do nich szybko dodawana, co ma w tym przypadku bardzo dużą zaletę. System ten odznacza się uniwersalnością, nadaje się bowiem też do hodowli rusztowej. Karmnik dla kur niosek może być również stosowany w chowie ściółkowym. Należy jednak w takim wypadku pamiętać o dobrym zabezpieczeniu rynienki, ponieważ pasza będzie marnowana.
W hodowli ściółkowej brojlerów stosuje się powszechnie systemy rurowo-linowe i augermatic. Kurczaki chowane na mięso mają z jednej strony dobry dostęp do pożywienia, a z drugiej nie rozgrzebują paszy i nie zanieczyszczają jej odchodami. Karmidło automatyczne dla drobiu tego typu nie sprawdza się natomiast w hodowli klatkowej i rusztowej. Każda kura musiałaby mieć bowiem osobny karmnik, co jest drogie i nieefektywne.
Jaki karmnik dla kur – podsumowanie
Jeżeli zastanawiasz się, jak zbudować kurnik, to wybór odpowiedniego systemu karmienia jest kwestią kluczową. Karmniki i poidła dla kur powinny uwzględniać zarówno potrzeby żywieniowe ptaków, jak i kwestie ekonomiczne. Drób powinien mieć dobry dostęp do jedzenia, a konstrukcja karmnika musi zapobiegać nadmiernemu marnowaniu paszy. Należy też wziąć pod uwagę koszty związane z robocizną. W wielkiej hodowli lepiej bowiem zainwestować w droższe systemy automatyczne, które pozwalają ograniczyć liczbę pracowników. Przy produkcji drobiu nie są wymagane szczególne kwalifikacje i dokumenty (np. książeczka sanepidowska). Jednak z racji na szczególny charakter pracy oraz stale rosnących jej kosztów, wielu rolników skarży się na problemy ze skompletowaniem załogi.
Jeśli Twoja hodowla ma mieć charakter ekologiczny lub wolnowybiegowy, dobrze jest zapewnić ptakom dostęp do karmy również na zewnątrz. Świetnie nadają się do tego karmidła zasypowe, w których karmnik otwiera się po nadepnięciu przez kurę specjalnej platformy. Zapobiegają one bowiem wyjadaniu ziarna przez lżejsze dzikie ptaki (np. wróble, gołębie).
Interesujesz się tematyką rolniczą? Przeczytaj nasz artykuł, jak założyć sad owocowy i zarabiaj na produkcji domowych przetworów!
Udostępnij