Jakość wody wodociągowej pozostawia często wiele do życzenia. Kupowanie wody butelkowanej bywa zaś kłopotliwe, nie jest ona również tania. Dzisiaj podpowiadamy, jak dzięki specjalnym filtrom zamienić kranówkę w krystalicznie czystą wodę o wspaniałym smaku. Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku wybrać, aby cieszyć się idealnie czystą wodą?
Jakość wody wodociągowej pozostawia często wiele do życzenia. Kupowanie wody butelkowanej bywa zaś kłopotliwe, nie jest ona również tania. Dzisiaj podpowiadamy, jak dzięki specjalnym filtrom zamienić kranówkę w krystalicznie czystą wodę o wspaniałym smaku. Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu w bloku wybrać, aby cieszyć się idealnie czystą wodą?
Dzięki uzdatnianiu wody można uzyskać wodę zdatną do picia nawet bez przegotowania. Teoria to jedno, a praktyka drugie. Co zrobić, jeżeli w naszym mieszkaniu na co dzień płynie mętna ciecz o nieciekawym zapachu chloru? Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym pomoże wyeliminować ten problem?Dodatkowo okresowe awarie lub prace konserwacyjne potrafią często zamienić w miarę czystą kranówkę w brunatny płyn, który nie nadaje się absolutnie do jakichkolwiek celów.
Nic dziwnego, że wiele osób posiłkuje się – zwłaszcza podczas letnich upałów – butelkowaną woda mineralną. Nie jest ona jednak tania, a wnoszenie ciężkich zgrzewek do domu sprawia często duży problem i dodatkowo generuje dużą ilość plastikowych odpadków. Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym jest w stanie zastąpić butelkowaną wodę? Okazuje się, że rozwiązanie mamy na wyciągnięcie ręki. Filtry i zmiękczacze wody mogą bowiem łatwo zamienić odstręczającą kranówkę w krystaliczny napój o wspaniałym smaku.
Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym?
Zamieszkując wraz z bliskimi w domu jednorodzinnym, warto zainwestować w filtr pod zlew o dużej wydajności i uniwersalnym przeznaczeniu. Doskonałym pomysłem będzie zakup urządzenia przepływowego, które pozwala uzyskać bardzo dużą ilość wody oczyszczonej z wszelkiego rodzaju zawiesin, osadów, bakterii, wirusów itp. Filtrację tego typu można zastosować zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy na swojej działce ujęcie ze studni. Otrzymaną wodę będziemy mogli bowiem wykorzystać do zmywarki, wyparzarki lub pralki. O zakupie urządzenia warto pomyśleć również, jeżeli zastanawiamy się, jak zrobić zbiornik na deszczówkę. Zebranej wody opadowej po uzdatnieniu również będzie można użyć do różnorodnych zastosowań technicznych. Z tego powodu modele o dużej wydajności (90 l/h) znajdą też zastosowanie w hotelach, hostelach i lokalach gastronomicznych.
W domach jednorodzinnych świetnie sprawdzają się również systemy odwróconej osmozy wyposażone w specjalną membranę osmotyczną. Dzięki niej woda wodociągowa pozbawiona zostaje charakterystycznego smaku i zapachu, staje się również idealnie przejrzysta. Można ją dzięki temu bez obaw pić bez przegotowania, a także używać do przyrządzania posiłków i napojów (też drinków). Niektóre dostępne na rynku modele dysponują możliwością wzbogacania wody w minerały, np. wapń i magnez. Jeżeli szukamy więc sprzętu w celu zapewnienia sobie wody pitnej, warto rozejrzeć się za tego typu urządzeniami.
Wybierając dla siebie system filtracji, powinno się zwrócić uwagę na rodzaj oferowanych przez producenta wkładów. Ich liczba zależeć będzie ściśle od naszych potrzeb, ale warto zaznaczyć, że w profesjonalnych urządzeniach znajdziemy ich zazwyczaj kilka:
- filtr wstępny usuwający zanieczyszczenia od 5 mikronów (zwykle z polipropylenu),
- filtr z bloków węglowych (czasem aktywowanego węgla kokosowego) o skuteczności od 3 mikronów,
- filtr węglowy o zwiększonej wydajności sięgającej 0,8 mikrona,
- membranę osmotyczną o efektywności od 0,1 mikrona.
Jeżeli woda w naszym mieszkaniu wydaje się być zupełnie dobra, a jedynie okresowo pojawiają się problemy związane np. z zapachem chloru, dobrym pomysłem będzie zakup dzbanka filtrującego. Oprócz usunięcia chloru, fenoli i metali ciężkich doskonale poradzi sobie również z ewentualnymi bakteriami, które – zwłaszcza w przypadku starczych instalacji – czasami mogą przedostawać się do wody wodociągowej. Dzbanek taki powinien być wyposażony w membranę kapilarną.
Jaki filtr do wody z kamieniem?
Nierzadko problem sprawia nadmierna ilość rozpuszczonych substancji mineralnych, które powodują pojawianie się tzw. kamienia. Nieestetyczny osad widoczny jest na naczyniach szklanych, w czajniku (zwłaszcza wokół grzałki) oraz innych sprzętach wykorzystujących wodę. Jego nadmiar potrafi również zepsuć pralkę. Twarda woda nie będzie odpowiednia do wytwornic pary, różnych systemów nawilżania i klimatyzacji. Jeżeli chcemy kranówkę wykorzystać w salonie kosmetycznym lub laboratorium, to także powinna zostać pozbawiona nadmiaru minerałów.
Również w tym przypadku można zastosować system odwróconej osmozy, wybierając jedynie taki bez dodatkowej mineralizacji. Świetnie sprawdzą się też specjalne filtry do dejonizacji wody, które działają ze skutecznością nawet 16 MΩ. Urządzenia te powinny być wyposażone w złoże mieszane z kationami i anionami (H+ i OH-).
Dzięki nim uzyskamy produkt o jakości wody demineralizowanej, który doskonale nada się do bardzo szerokiego spektrum zastosowań. Można ją wykorzystać nawet do tak specjalistycznych celów, jak drukowanie obwodów elektrycznych i cięcie strumieniem wody.
Jaki zmiękczacz wody do mieszkania w bloku?
Dobrym rozwiązaniem w przypadku twardej wody jest również zakup specjalnego zmiękczacza, który bazuje na zastosowaniu żywicy jonowymiennej. Urządzenia tego typu oferowane są obecnie w szerokiej gamie rozmiarów. Do standardowego mieszkania w bloku będą odpowiednie modele o pojemności zbiornika żywicy od 5 do 10 l z przepływem wody od 1 do 3 m3/h.
Wybierając zmiękczacz do wody, należy zwrócić uwagę na wygodę eksploatacji. Zaletą jest bezobsługowość oraz możliwość regeneracji żywicy za pomocą specjalnej soli, którą dosypuje się co wskazany przez producenta czas (np. po przepłynięciu 800 l wody). Na łatwość obsługi wpływa również czytelny panel sterowania, więc warto, aby kluczowe parametry były widoczne na wyświetlaczu (LED/LCD).
Jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego?
W domu jednorodzinnym, gdzie zużywa się znacznie więcej wody niż w mieszkaniu, powinno znaleźć się urządzenie o większej wydajności. Odpowiednie będą zmiękczacze mieszczące od 10 do 12 l żywicy i o przepływie wody minimum 2 m3/h.
Tego typu sprzęty mogą być również z powodzeniem używane w hotelach, restauracjach czy barach. Należy jedynie dobrać urządzenie dostosowane do liczby gości (producent powinien zaznaczyć tę informację w specyfikacji).
Zalety użytkowania zmiękczaczy będą bardzo szybko widoczne. Znikną problemy z nieestetycznym osadem na szklankach, kieliszkach, a także konieczność ciągłego odkamieniania czajników i urządzeń typu pralka czy zmywarka. Przeszłością staną się również niedogodności związane z uciążliwym czyszczeniem armatury. Dodatkowo miękka woda znacząco poprawi smak przyrządzanych potraw, a wykorzystanie jej do kąpieli korzystnie wpłynie na stan skóry.
Jeżeli dbasz o siebie i bliskich oraz zależy Ci na zdrowej atmosferze w Twoim domu, sprawdź również jaki oczyszczacz powietrza wybrać.
Udostępnij