Jaką wyrzynarkę kupić? Która jest najlepsza?

Udostępnij

Planując rozpoczęcie prac stolarskich, lub też innych, podczas których ciąć będziemy różne materiały, warto zdobyć nieco wiedzy na temat tego, jaka wyrzynarka będzie dla nas najbardziej użyteczna. Dzięki temu elektronarzędziu cięcia będą precyzyjne, a także stanie się możliwym wycinanie skomplikowanych kształtów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz poradnik.

Stichsäge für Holz

Udostępnij

Planując rozpoczęcie prac stolarskich, lub też innych, podczas których ciąć będziemy różne materiały, warto zdobyć nieco wiedzy na temat tego, jaka wyrzynarka będzie dla nas najbardziej użyteczna. Dzięki temu elektronarzędziu cięcia będą precyzyjne, a także stanie się możliwym wycinanie skomplikowanych kształtów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj nasz poradnik.

Charakterystyka wyrzynarek

Wyrzynarka to sprzęt warsztatowy, który podobnie jak piły elektryczne do drewna i metalu służy do cięcia rozmaitych materiałów. Jej napędem jest silnik elektryczny. To właśnie on wprowadza w ruch brzeszczot, który wykonując ruchy posuwisto-zwrotne osiąga prędkość nawet kilku tysięcy obr./min. Dzięki takim osiągom, w trakcie jednej minuty, możliwe jest przecięcie nawet kilku metrów materiału. Głębokość cięcia może wynosić zaś aż kilkanaście centymetrów. Oczywiście wszystko uzależnione jest od parametrów danego modelu i rodzaju obrabianego materiału.

Używając wyrzynarki szybko i z wysoką precyzją wykonamy zarówno cięcia proste, krzywoliniowe, jak i o kształtach bardziej skomplikowanych. Jest to możliwe dzięki dużej łatwości prowadzenia narzędzia. Jest to znakomita alternatywa dla szlifierek kątowych, które znakomicie radzą sobie z cięciem aluminium, bądź też pilarek, szczególnie podczas prac wymagających cięcia dużej liczby elementów, na którą nie chcemy poświęcić dużej ilości czasu. Przykładem niech będzie przycinanie paneli podłogowych, gdzie nieuniknione jest wycinanie otworów na rury od grzejników, lub też cięcie skośne i pod wymiar.     

To, jaką wyrzynarkę kupić, ma ogromne znaczenie. Tego typu sprzęt używany może być zarówno do amatorskich prac w gospodarstwie domowym, jak do zastosowań profesjonalnych. Różnego rodzaju warsztaty, filmy stolarskie i zakłady produkcyjne, to miejsca, gdzie wyrzynarki stanowią jedno z podstawowych narzędzi pracy. Elektronarzędzia te poradzą sobie bowiem zarówno z precyzyjnym cięciem drewna, tworzyw sztucznych, czy nawet blach.

Wyrzynarki używane są również przez firmy remontowo-budowlane, pozwalają bowiem ciąć płyty ścienne i sufitowe, a także wycinać w nich otwory.

Rodzaje wyrzynarek

Zastanawiając się, jaką wyrzynarkę wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że dostępne są one w kilku rodzajach. Najbardziej elementarny podział dotyczy rodzaju zasilania. W tym względzie wyróżniamy urządzenia sieciowe i akumulatorowe. Pierwsze z nich wymagają oczywiście podłączenia do gniazdka i energii elektrycznej. W związku z tym eksploatująca je osoba jest ograniczona podczas pracy długością przewodu zasilania.

Wyrzynarki akumulatorowe natomiast, działają bezprzewodowo. Świetnie nadają się więc do prac w terenie, lub w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie brak jest swobodnego dostępu do sieci elektrycznej. Względem urządzeń przewodowych charakteryzują się jednak mniejszą mocą i głębokością cięcia. Co oczywiste, co jakiś czas wymagają również ładowania akumulatorów. Może być to dużym utrudnieniem w przypadku konieczności wykonywania długotrwałej pracy z jak najmniejszą liczbą przerw.       

Wyrzynarki podzielić możemy również ze względu na sposób ich obsługi.

Wyrzynarki klasyczne

Pierwszym rodzajem są wyrzynarki klasyczne. Są to urządzenia ręczne, których brzeszczoty wykonują ruchy posuwisto-zwrotne w kierunkach góra i dół. Podczas cięcia należy delikatnie dociskać taką wyrzynarkę do obrabianego materiału. Tylko w ten sposób sprawimy, że będzie się ona poruszać wzdłuż określonej linii.

Wyrzynarki z podcinaniem

Drugi rodzaj stanowią wyrzynarki z podcinaniem. W tym przypadku dostępne są dwa rodzaje modeli tego typu sprzętu. Są to wersje oscylacyjne oraz wahadłowe. Wyrzynarki z podcinaniem dysponują brzeszczotami, które oprócz ruchów w górę oraz w dół, poruszają się również w tył i w przód. Dzięki temu nacisk obrabianego materiału na brzeszczot jest znacznie mniejszy niż w przypadku wyrzynarek klasycznych. 

W efekcie pozwala to ciąć grube i twarde materiały. Za co odpowiedzialna jest również funkcja podcinania, której natężenie określamy poprzez stopniową regulację.

Wyrzynarki stołowe

Kolejnym rodzajem są wyrzynarki stołowe, które jak wskazuje nazwa, nie są urządzeniami trzymanymi w dłoni użytkownika. Ich obsługa również przebiega więc nieco inaczej. Zamiast przesuwać wyrzynarkę po obrabianym materiale (jak miało to miejsce w przypadku dwóch poprzednich rodzajów), przesuwamy materiał wzdłuż linii cięcia. Sprzęt stoi zaś nieruchomo. Wyrzynarką stołową łatwo wykonuje się bardzo precyzyjne cięcia na dużych powierzchniach. Są więc świetnym rozwiązaniem do warsztatów stolarskich i firm produkcyjnych.

Wyrzynarki włosowe

Ostatnim, czwartym rodzajem są wyrzynarki włosowe. Podobnie jak poprzedniczki są sprzętem stacjonarnym, a ich charakterystyczną cechę stanowi bardzo cienki brzeszczot włosowy. Urządzenia te stosowane są do wycinania kształtów takich jak np. łuki lub okręgi.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyrzynarek?

To, jaka wyrzynarka stanie się naszą własnością zleżeć powinno od naszych potrzeb, czyli zakresu prac jakie zamierzamy nią wykonywać. Do cięcia materiałów drewnianych o kilkucentymetrowej grubości z powodzeniem wystarczy nam nawet najprostsza wyrzynarka klasyczna. Sprawdzi się ona także podczas cięcia metalu, jednakże nie grubszego niż około 1 cm.  Jeśli natomiast szukamy sprzętu do bardziej zaawansowanych zadań, warto skoncentrować uwagę na jego parametrach technicznych.

Jednym z nich jest liczba skoków na minutę, oznaczająca w praktyce szybkość cięcia. Ważna jest także moc urządzenia. Dzięki jej wartości określimy, jak długo będziemy mogli pracować danym modelem, bez konieczności robienia przerw wymuszanych jego wyłączaniem. Warto zwrócić uwagę również na rodzaj uchwytu, w którym mocowany będzie brzeszczot. Mogą one wystąpić w jednym z 3 rodzajów i oczywiście przeznaczone są do brzeszczotów różnych typów.

System mocowania typu T dysponuje jedną wypustką, 2T dwiema wypustkami, zaś U to typ uniwersalny. Najpopularniejszym uchwytem jest ten, który oznaczony został jako T. Niezależnie jednak od typu mocowania, ważne jest, żeby do uchwytów dobrane zostały odpowiednie brzeszczoty. Niekompatybilność w tej kwestii może skończyć się wyrwaniem brzeszczotu podczas obróbki, a w efekcie zranieniem użytkownika.

Brzeszczoty dobierać należy również pod kątem ciętego materiału. Zwykle w zestawie z wyrzynarką znajduje się jedno uniwersalne ostrze, jednakże w przypadku bardziej wymagających zadań z pewnością nie będzie on wystarczająco użyteczny. Przeznaczenie brzeszczotu zwykle opisane jest na opakowaniu. Na samym brzeszczocie znajdziemy zaś kod identyfikujący dedykowany materiał.

Konkretne brzeszczoty różnią się też od siebie rozstawem i wielkością zębów. Wykonywane są ponadto z odmiennych stopów metali. W efekcie wyróżnić możemy więc  m. in. brzeszczoty do paneli podłogowych, drewna, gipsu, stali lub cegły. Należy pamiętać, że użycie niewłaściwego ostrza, może poskutkować jego nagrzaniem się i w efekcie trwałym uszkodzeniem.         

Rozważając to jaką wyrzynarkę kupić, warto zwrócić uwagę również na to, czy posiada ona jakieś funkcje dodatkowe, ułatwiające pracę. Jedną z nich może być np. dysza służąca do odprowadzania drobinek i skrawków powstałych podczas cięcia materiału. W sprzedaży znajdziemy modele dysponujące zintegrowaną dmuchawą, lub też takie, które należy podłączyć do odkurzacza. Podczas pracy jest to wielkie ułatwienie, bowiem skrawki materiału nie będą zasłaniały nam linii cięcia.

Udogodnienie stanowić może również laser, który pomoże o wiele precyzyjniej prowadzić wyrzynarkę po linii cięcia. Jeśli jednak chcemy by nas sprzęt posiadał takową funkcję, musimy liczyć się z większym wydatkiem. Jest ona dostępna bowiem wyłącznie w modelach z górnej półki cenowej.

Wyrzynarka a pilarka – co wybrać?

Podczas dyskusji na temat tego jaka wyrzynarka jest najlepszym rozwiązaniem, bardzo często pojawiają się głosy, opowiadające się za całkowitym z niej zrezygnowaniem na rzecz pilarki. W praktyce wszystko zależy jednak od tego, jakie cięcia zamierzamy wykonywać. Jeśli chodzi o cięcie materiałów wyłącznie po linii prostej, to praktyczniej będzie wybrać pilarkę. W przypadku precyzyjnych cięć oraz charakteryzujących się różnymi kształtami zdecydowanie polecamy używanie wyrzynarki.

Jaką wyrzynarkę kupić – podsumowanie

Wyrzynarka jaką kupić zamierzamy na swój użytek, powinna być dopasowana do rodzaju prac i ciętego materiału. W przypadku warsztatów stolarskich dobrym rozwiązaniem będzie zakup wyrzynarki stołowej, pozwalającej szybko obrabiać obszerne płaszczyzny. Do precyzyjnego wycinania rozmaitych kształtów, najlepiej wybrać wyrzynarkę włosową. Jeśli zaś chodzi o użytek domowy, to z powodzeniem wystarczy nam wyrzynarka klasyczna. 

Dokonując wyboru warto także przeanalizować parametry techniczne sprzętu, a także jego dodatkowe funkcje. Niezależnie od podjętej decyzji, pamiętajmy jednak o brzeszczotach. Tnąc konkretny materiał używajmy wyłącznie ostrzy mu dedykowanych, w przeciwnym razie może dojść do ich uszkodzenia.     

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej