Jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza?

Udostępnij

Na wyposażeniu każdego warsztatu majsterkowicza i firmy budowlanej nie może zabraknąć wiertarki udarowej. Bez tego urządzenia wywiercenie otworów w twardej ścianie, drewnie czy metalu byłoby niemożliwe. Jaka wiertarka udarowa sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na jakie cechy zwrócić uwagę.

Welche Schlagbohrmaschine kaufen

Udostępnij

Na wyposażeniu każdego warsztatu majsterkowicza i firmy budowlanej nie może zabraknąć wiertarki udarowej. Bez tego urządzenia wywiercenie otworów w twardej ścianie, drewnie czy metalu byłoby niemożliwe. Jaka wiertarka udarowa sprawdzi się najlepiej? Sprawdź, na jakie cechy zwrócić uwagę.

Co to jest wiertarka udarowa?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia czym w ogóle jest wiertarka udarowa. Jest to elektronarzędzie przypominające zwykłe wiertarki, ale dodatkowo posiadające mechanizm odpowiadający za udar. Mówiąc o udarze mamy na myśli rytmiczne uderzenia wykonywane przez wiertło podczas wiercenia. Zwiększa ono siłę urządzenia, co umożliwia robienie otworów w twardych materiałach np. cegle czy betonie.

W wiertarkach udarowych zazwyczaj stosuje się udar mechaniczny, nazywany też mechaniczno-zębatkowym. Wykorzystuje on bowiem zębatki obracające się w przeciwne strony, co generuje uderzenia. Można również spotkać się z modelami z mechanizmem ślimakowym. Wykonuje on ruch posuwisto-zwrotny, aby wiertarka mogła pracować z udarem.

Zastosowanie wiertarki udarowej

Szukając odpowiedzi na pytanie „jaką wiertarkę udarową kupić?”, na pewno wiesz już, do czego ją wykorzystać. Mimo wszystko warto poznać inne zastosowania tego narzędzia.

Wiertarki udarowe to bardzo wszechstronne sprzęty, które można używać do różnych prac. Wspomnieliśmy już, że służą przede wszystkim do wiercenia otworów w cegłach, betonie i innych materiałach wykorzystywanych do murowania. Poradzą sobie również z drewnem, tworzywem sztucznym oraz metalem.

Za ich pomocą wykonasz otwory na kołki i wkręty, na których powiesisz obrazy, lustra, a także szafki w kuchni czy łazience. Wiertarki udarowej możesz też użyć do montażu listew przypodłogowych czy uchwytu ściennego na telewizor.

Urządzenia te dysponują szeroką gamą akcesoriów, które pozwalają przystosować sprzęt do innych zadań niż wiercenie. Do dyspozycji masz specjalne końcówki m.in. do szlifowania różnych powierzchni, mieszania zaprawy murarskiej czy wycinania otworów o dużej średnicy. Dzięki temu wiertarki udarowe są nieodłącznym elementem pracowni hobbysty, sprzętem, który warto brać pod uwagę urządzając warsztat majsterkowicza.

Jaką wiertarkę udarową kupić? Na co zwrócić uwagę?

Jak wszystkie elektronarzędzia, tak i wiertarki udarowe, wyróżniają się konkretnymi parametrami technicznymi, które należy mieć na uwadze przy wyborze urządzenia. Po ich porównaniu będziesz wiedział, jaka wiertarka udarowa sprawdzi się najlepiej. O czym więc warto pamiętać?

Moc wiertarki udarowej

Najważniejszym parametrem wiertarki jest jej moc. Decyduje ona m.in. o tym, jak duży otwór urządzenie jest w stanie wywiercić. Sprzęty o mocy 400-650 W zwykle są w stanie wykonać otwory o średnicach 6-15 mm. Jeżeli szukasz narzędzia do obsługi otwornic, wówczas warto wybrać wiertarkę udarową o mocy od 800 W.

Maksymalna średnica otworu wiertarki udarowej

Bardzo często producenci tych maszyn podają maksymalną średnicę otworu, jaką może wykonać dany model. Warto jednak podchodzić do tej wartości z lekkim dystansem. Jeżeli szukasz wiertarki udarowej do zrobienia otworu o średnicy 10 mm, to nie wybieraj urządzenia, którego maksymalna wielkość wiercenia wynosi dokładnie tyle. Warto zdecydować się na sprzęt do wykonywania otworów o średnicy np. do 15 mm.

Rodzaj uchwytu wiertarki udarowej

Na rynku znajdziesz modele opisywanych elektronarzędzi wyposażone w różne uchwyty wiertarskie. Znaczna ich część posiada kluczykowe uchwyty. Jak sama nazwa wskazuje, do ich obsługi konieczny jest specjalny kluczyk. Z reguły mocniej trzymają wiertła i inne akcesoria, ale cechują się powolną wymianą osprzętu. Ponadto dochodzi ryzyko zgubienia kluczyka, wówczas montaż i demontaż innych wierteł jest niemożliwy. Tego problemu nie ma w bezkluczykowych uchwytach samozaciskowych.

Zakres regulacji wiertarki udarowej

Wiertarki udarowe o mocy większej niż 600 W zwykle są dwubiegowe. Oznacza to, że możesz ustawić wolne lub szybkie obroty. Bardziej zaawansowane modele mają szerszy zakres regulacji prędkości obrotowej. Znajdziesz też urządzenia umożliwiające ustawienie określonej częstotliwości udaru. Funkcje te przydadzą się, jeżeli planujesz wykorzystywać elektronarzędzie do obróbki różnych materiałów.

Zasilanie wiertarki udarowej

Najczęściej spotykanym rodzajem wiertarek udarowych są te wyposażone w przewody zasilające. Idealnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie musisz zmieniać swojego położenia. Z drugiej jednak strony dają ograniczone pole manewru, co może utrudniać wiercenie z dala od kontaktu. Alternatywą są wiertarki akumulatorowe. Są one mobilne i łatwiej się nimi manewruje. Ich jedynym minusem są ograniczenia związane z koniecznością regularnego ładowania akumulatora.

Komfort pracy

Wiele osób nie zwraca uwagi na tę kwestię, co jest sporym błędem. Wiertarki udarowe generują bardzo dużo wibracji i wymagają od użytkownika niemałej siły, aby utrzymać elektronarzędzie. Dlatego zastanawiając się nad tym, jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza, pamiętaj, aby sprawdzić, czy posiada ona ergonomiczny uchwyt pokryty gumą tłumiącą wibracje. Warto też sprawdzić wagę urządzenia, żeby upewnić się, czy nie będzie dla Ciebie zbytnim obciążeniem.

Elektronarzędzia MSW Motor Technics

OD AGREGATÓW PO TOKARKI, DLA MAJESTERKOWICZÓW I ZAWODOWCÓW

Dodatkowe funkcje wiertarki udarowej

Niezwykle przydatnym elementem w opisywanych narzędziach jest ogranicznik głębokości wiercenia. Pozwala on precyzyjnie określić, jak daleko wiertło powinno wejść w materiał. Sprawdza się, gdy musisz wykonać serię otworów o tej samej głębokości. Ogranicznik zapewnia powtarzalność, której nie osiągniesz metodą „na oko”.

Jaka wiertarka udarowa do domu?

Kwestia parametrów jest mocno powiązana z wykorzystaniem wiertarek przez konkretne osoby. Inne urządzenie będzie bowiem potrzebne majsterkowiczowi, a inne fachowcowi. Zacznijmy od narzędzi, które powinny znaleźć się w przydomowym warsztacie.

W użytku prywatnym kwestia, jaką wiertarkę udarową wybrać, zależy od intensywności korzystania ze sprzętu. Przeważnie jest on potrzebny raz na jakiś czas, np. do zawieszenia obrazu czy budowy altany ogrodowej. Dlatego zaleca się wybieranie modeli o mocy do 650 W. Mocniejsze wiertarki pobierają więcej energii elektrycznej, a w sytuacji, gdy chcesz ich używać okazjonalnie, narażasz się na niepotrzebne koszty.

Jaka wiertarka udarowa do firmy?

Profesjonalne firmy budowlane potrzebują wiertarek udarowych o znacznie większej mocy nawet 1000 W. Muszą one bowiem znieść duże obciążenia i wielogodzinne wywiercanie sporej liczby otworów w twardych materiałach. Do użytku profesjonalnego warto wybierać modele o szerokim zakresie regulacji prędkości obrotowej i częstotliwości udarów. Pozwoli to dostosować sprzęt do różnych materiałów stosowanych na budowach.

Wiertarka udarowa a młotowiertarka – co wybrać?

Szukając odpowiedniego elektronarzędzia, z pewnością spotkasz się z młotowiertarkami. Są one bardzo podobne do wiertarek udarowych, jednak różnią się kilkoma aspektami. Jakimi konkretnie?

Młotowiertarki wyposażone są w inny element odpowiadający za udary. Posiadają one bowiem mechanizmy elektropneumatyczne, które zapewniają dużą siłę podczas uderzenia. Dzięki temu zapewniają one większą efektywność wiercenia w twardych materiałach. Ponadto umożliwiają kucie. Warto też zaznaczyć, że najważniejszym parametrem dla młotowiertarek jest energia uderzenia podawana w dżulach. W tym przypadku moc schodzi na drugi plan.

Kolejna różnica to rodzaj uchwytu wiertarskiego. W młotowiertarkach przeważnie stosuje się uchwyty SDS Plus do szybkiego mocowania osprzętu. Nie są one jednak tak uniwersalne, jak te stosowane w wiertarkach udarowych. Wymagają bowiem użycia konkretnych rodzajów wierteł i dłut kompatybilnych z systemem SDS Plus. W młotowiertarkach stosuje się też specjalne sprzęgła bezpieczeństwa zapobiegające wyrywaniu się urządzenia z rąk użytkownika. Chroni także przed przeciążeniem narzędzia.

Szykujesz się do pracy? Nie zapomnij o akcesoriach przydatnych podczas wiercenia

Jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza – podsumowanie

Jak sam widzisz to, jaka wiertarka udarowa najlepiej sprawdzi się w Twoim warsztacie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim porównaj modele o różnych parametrach i zdecyduj, które spełniają Twoje oczekiwania. Warto też wziąć pod uwagę planowaną intensywność użytkowania oraz zakres prac, do których będziesz wykorzystywać sprzęt.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Silnik asynchroniczny do warsztatu – jak wybrać najlepszy napęd do maszyn?

Szukasz idealnego napędu do swoich maszyn warsztatowych? Silnik asynchroniczny może być rozwiązaniem, które spełni Twoje oczekiwania.…

Czytaj więcej

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Rodzaje frezarek i ich zastosowanie w Twoim warsztacie

Frezarki to wszechstronne narzędzia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego warsztatu – zarówno domowego, jak i profesjonalnego.…

Czytaj więcej