Jaką wagę łazienkową kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Udostępnij

Do kontrolowania masy ciała w warunkach domowych waga łazienkowa jest wręcz niezbędna. Sprawdza się u osób chcących utrzymać plażową sylwetkę lub dbających o swoje zdrowie. Ale jaka waga łazienkowa sprawdzi się najlepiej? W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać wagę dla Ciebie.

Personenwaage

Udostępnij

Do kontrolowania masy ciała w warunkach domowych waga łazienkowa jest wręcz niezbędna. Sprawdza się u osób chcących utrzymać plażową sylwetkę lub dbających o swoje zdrowie. Ale jaka waga łazienkowa sprawdzi się najlepiej? W tym artykule zawarliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci wybrać wagę dla Ciebie.

Jaka waga łazienkowa najlepsza: mechaniczna czy elektroniczna?

Na samym początku warto wspomnieć, że wagi łazienkowe można podzielić na dwa rodzaje. Na rynku znajdziesz bowiem wagi mechaniczne i elektroniczne. Oba typy mają swoje wady i zalety, o których powinieneś wiedzieć.

Wagi mechaniczne są wyposażone w specjalne sprężyny odkształcające się pod wpływem nacisku. Wprawiają one w ruch mechanizm obracający tarczę ze skalą. Gdy ta się zatrzyma, wskazówka pokazuje wagę użytkownika. Łazienkowe wagi mechaniczne były wykorzystywane przez długie lata. Mimo że nie są już tak popularne, to nadal można spotkać zwolenników tych urządzeń. Cenią sobie oni fakt, że nie muszą martwić się o zasilanie wagi oraz zbyt skomplikowaną obsługę.

Do wad wag mechanicznych bardzo często zalicza się niską dokładność w porównaniu z modelami elektronicznymi. Margines błędu podczas pomiaru jest dość duży, więc nie ma co liczyć na precyzyjne wskazanie wagi ciała. Kolejnym minusem jest brak dodatkowych funkcji. Osoby oczekujące od tych urządzeń możliwości pomiaru innych wartości niż tylko waga ciała muszą się przygotować, że ich nie otrzymają. Ostatni problem to staromodny design ze skalą i wskazówką. Jeżeli posiadasz łazienkę o nowoczesnym wystroju, wówczas waga mechaniczna nie będzie do niej pasować. Sprawdź, jak urządzić małą łazienkę, aby wszystkie jej elementy współgrały.

Wagi elektroniczne są z kolei bardziej nowoczesne i coraz częściej wypierają z łazienek modele mechaniczne. Zwykle wyposażone są w czułe sensory tzw. tensometry odpowiadające za odczyt pomiaru. Stosuje się również przetworniki hydrauliczne. Oba te rozwiązania są o wiele dokładniejsze niż mechanizmy we wcześniej opisywanych wagach. Czujniki wysyłają sygnał o sile nacisku do przetwornika analogowo-cyfrowego, który następnie prezentuje otrzymane rezultaty na elektronicznym ekranie. Jedynym minusem jest konieczność wymiany baterii lub regularne ładowanie wbudowanego akumulatora.

Parametry wag łazienkowych

To, jaka waga łazienkowa znajdzie się ostatecznie w Twoim domu, w dużej mierze zależy od jej parametrów. Wiedza o nich pozwoli Ci porównać różne modele i wybrać ten najlepszy.

Dokładność wagi łazienkowej

Wspomnieliśmy już o dokładności wagi łazienkowej, która odpowiada za precyzję pomiaru. Określa ona rzeczywistą masę Twojego ciała. W przypadku wag mechanicznych wartość ta wynosi zwykle pół kilograma lub kilogram. Bardzo rzadko można spotkać modele o dokładności 100 gramów. Z kolei wagi elektroniczne przeważnie cechują się precyzją do 100 gramów, ale znajdziesz też takie do 50 gramów.

Zakres ważenia wagi łazienkowej

Kolejnym bardzo istotnym parametrem jest zakres pomiaru wagi łazienkowej. Jest to informacja o minimalnej oraz maksymalnej masie, jaką można zważyć. Na rynku są dostępne modele ze skalą zaczynającą się od 1 kg. Jednak większość elektronicznych wag łazienkowych nie włączy się, dopóki nie zarejestrują obciążenia większego niż 2 kg. W przypadku wartości maksymalnych to najczęściej spotyka się zakresy do 150 lub 180 kg. Wagi łazienkowe do 200 kg i więcej stanowią rzadkość.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wagi łazienkowej?

Poza wyżej wymienionymi parametrami są cechy, na które również warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedzi na pytanie „jaką wagę łazienkową kupić?”.

Trwałość i elegancja. Jaki materiał wagi łazienkowej wybrać?

Jedną z kwestii jest materiał wykonania platformy. Najczęściej spotykane jest tworzywo sztuczne, które jest tanie, lekkie, łatwe w czyszczeniu i odporne na działanie wody. Jednak jest ono bardzo podatne na pęknięcia, mogące całkowicie uszkodzić wagę łazienkową.

Innym popularnym materiałem jest szkło hartowane. Wyróżnia się eleganckim, minimalistycznym wyglądem, a w połączeniu ze stalowymi elementami nabiera nowoczesnego designu. Ponadto szkło wyróżnia się łatwością w czyszczeniu oraz wytrzymałością. Z drugiej strony wytrzymałe nie znaczy niezniszczalne. Krawędzie szklanej platformy mogą bowiem się wyszczerbiać. Nie wpływa to na efektywność wagi, ale nie wygląda estetycznie.

Metalowe wagi łazienkowe są wykonywane zwykle z aluminium. Jest ono bardzo lekkie, więc przenoszenie całości nie stanowi problemu. Materiał znosi również warunki panujące w łazience. Z ich gładkiej powierzchni z łatwością zetrzesz wszelkie plamy.

Coraz większą popularnością cieszą się platformy z drewna lub bambusa. Nadają one łazience naturalnego klimatu, a ponadto są lekkie oraz solidne. Należy jednak uważać, aby ich nie zalać zbyt dużą ilością wody, ponieważ mogą ulec odkształceniu.

Wybór odpowiedniego materiału wpływa na jego późniejsze czyszczenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o utrzymaniu porządku w domu, to przeczytaj nasz artykuł, w którym opisaliśmy, jak wygląda dezynfekcja mieszkania.

Grunt to dobra widoczność. Wybieramy wyświetlacz wagi łazienkowej

Wyświetlacz w wadze łazienkowej pozwala odczytać wyniki dokonanego pomiaru. Przy wyborze urządzenia dla siebie warto wybrać model z ekranem dość dużym, żebyś mógł bez przeszkód odczytać rezultaty. W przypadku wag elektronicznych stosuje się wyświetlacze LED lub LCD. Pierwsze z nich pobierają mniej energii, a prezentowane na nich wyniki są lepiej widoczne. Na rynku znajdziesz też modele posiadające zarówno ekrany LED/LCD, jak i analogowe skale ze wskazówkami.

Jaką wagę łazienkową z pomiarem tłuszczu, czyli dodatkowe funkcje wag

Obecnie wagi łazienkowe posiadają szereg dodatkowych trybów, które zwiększają ich funkcjonalność. Są one wybierane przeważnie przez osoby chcące bardzo dokładnie sprawdzić stan swojego organizmu. Oto kilka z najczęściej spotykanych funkcji:

Przedstawione rozwiązania mają na celu dokładne zważenie poszczególnych składników budujących nasze organizmy. Przydają się osobom, które intensywnie dbają o swoje ciało np. sportowcom, ale i miłośnikom zdrowego trybu życia. Jeżeli do nich należysz, to warto zastanowić się, jaką wagę łazienkową z pomiarem tłuszczu wybrać. Ponadto na rynku można znaleźć też urządzenia z poniższymi funkcjami:

Jaka waga łazienkowa – podsumowanie

Jaka waga łazienkowa sprawdzi się w Twoim domu? To zależy od tego, czego oczekujesz od urządzenia. Na pewno warto porównać sprzęty o różnych parametrach, czyli sprawdzić ich dokładność i zakresy pomiarów. Warto też skontrolować pozostałe aspekty. Czy materiał wykonania jest wytrzymały i pasuje do wystroju łazienki? Czy wyświetlacz jest widoczny? Czy waga ma dodatkowe funkcje, na których Ci zależy? Gdy już sobie odpowiesz na te pytania, z pewnością dokonasz właściwego wyboru.

Jeżeli interesują Cię wskazówki związane z urządzeniami i sprzętami stanowiącymi wyposażenie różnych pomieszczeń, to zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów. Dowiesz się z nich, jak otworzyć restaurację oraz z czego składa się wyposażenie kuchni gastronomicznej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej