Jaką stację parową wybrać? Zasady działania i najważniejsze parametry

Udostępnij

Prasowanie za pomocą pary wodnej staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Co prawda tradycyjne żelazka zwykle posiadają funkcję generowania pary, jednak wraz z rozwojem technologii pojawiło się wiele stacji parowych wykorzystujących to rozwiązanie. W takim razie, jaką stację parową wybrać? W tym artykule opisaliśmy różne modele parownic, zasady ich działania, a także wskazówki, którymi warto się kierować przy zakupie. 

welche Dampfstation zu wählen

Udostępnij

Prasowanie za pomocą pary wodnej staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Co prawda tradycyjne żelazka zwykle posiadają funkcję generowania pary, jednak wraz z rozwojem technologii pojawiło się wiele stacji parowych wykorzystujących to rozwiązanie. W takim razie, jaką stację parową wybrać? W tym artykule opisaliśmy różne modele parownic, zasady ich działania, a także wskazówki, którymi warto się kierować przy zakupie. 

Czym jest stacja parowa i jak działa?

Mówiąc o prasowaniu ubrań parą wodną, należy wspomnieć o kilku urządzeniach, które posiadają taką możliwość. Wśród nich są stacje parowe, często nazywane też generatorami pary. Wyróżnia się również parownice, które dzielą się na modele ręczne oraz wyposażone w specjalne stojaki z wieszakami. Różnią się one konstrukcją, jednak zasada działania jest bardzo zbliżona. 

Jak łatwo się domyślić, podstawą ich funkcjonowania jest para wodna. Powstaje ona we wbudowanych bojlerach, do których należy nalać wodę. Elementy grzewcze w krótkim czasie (zwykle do ok. minuty) doprowadzają ciecz do wrzenia, wytwarzając tym samym parę. Następnie jest ona wyrzucana z dużą prędkością przez specjalne dysze wprost na ubrania. 

W zwykłych żelazkach wygładzanie materiału wynika z działania nacisku i wysokiej temperatury. W stacjach parowych i parownicach to gorąca para wodna odpowiada za cały proces. Rozluźnia ona bowiem włókna tkaniny, która się prostuje. Czas trwania prasowania parą w dużej mierze zależy od grubości oraz rodzaju włókien i materiału. Dużą zaletą jest możliwość pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Ponadto para ma działanie odkażające oraz odświeżające. Stosuje się ją nie tylko do ubrań, ale i sprzątania, a także dezynfekcji mieszkań. Teraz, gdy już wiesz, jak działają wspomniane urządzenia warto, żebyś poznał różnice między nimi. 

Stacja parowa to sprzęt, które z wyglądu przypomina zwykłe żelazko, jednak w przeciwieństwie do niego nie ma wbudowanego zbiornika na wodę. Posiada za to osobny pojemnik z bojlerem, który podgrzewa wodę. Oba elementy są ze sobą połączone przewodem, który doprowadza parę do dyszy. W stacjach wyrzut pary jest znacznie mocniejszy i daje o wiele lepsze efekty niż w żelazkach. 

Ręczne parownice są stosunkowo małymi urządzeniami z wyjmowanymi pojemnikami na wodę. Kształtem przypominają słuchawkę prysznica. Dysze mają znacznie mniejsze powierzchnie niż stacje parowe. Z drugiej jednak strony wielu producentów dodaje do urządzeń końcówki pasujące do różnych materiałów lub pozwalające usunąć włosy. 

Parownice stojące, nazywane też steamerami, posiadają bardzo podobne dysze, jak ich ręczne odpowiedniki. Różnica wynika jednak ze znacznie większego pojemnika na wodę, który stanowi podstawę urządzenia. Jest on połączony rurą z dyszą parową. Bardzo często steamery mają wieszaki, które służą do zawieszania ubrań i prasowania w pionie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stacji parowej?

Jaką stację parową kupić? Odpowiadając sobie na to pytanie, musisz wziąć pod uwagę szereg parametrów, które powinny zagwarantować wysoką wydajność, a także wieloletnią trwałość. O czym więc pamiętać przy wyborze stacji parowej? 

Powyższa lista przedstawia najważniejsze aspekty, z którymi będziesz wiedział, jaką stację parową wybrać. Oczywiście możesz jeszcze sprawdzić, czy urządzenie posiada funkcję automatycznego wyłączania po kilku sekundach bezczynności lub inny system ochrony użytkownika. 

Jaka woda do stacji parowej?

Wbrew pozorom dobór wody do stacji parowej nie jest tak oczywisty. Bardzo wiele osób decyduje się na zwykłą wodę kranową. Robią to ze względu na jej dostępność oraz wygodę. Jeżeli jednak chcesz, aby stacje parowe lub parownice służyły Ci wydajnie przez długie lata, powinieneś unikać wody kranowej. Znajdują się w niej bowiem związki mineralnej tworzące osad w postaci kamienia. Mowa tutaj głównie o związkach magnezu i wapnia. Kamień powoduje, że otwory w dyszach zatykają się, a co za tym idzie, siła wyrzutu pary jest znacznie mniejsza. Ponadto osad często pozostawia ślady i plamy na czystych ubraniach. W takim razie, jaką wodę do stacji parowej wykorzystać? 

Wielu producentów radzi, aby do prasowania parą stosować wodę destylowaną lub demineralizowaną pozbawioną związków mineralnych. Pierwszą z nich uzyskuje się przez zagotowanie wody i skroplenie pary wodnej. Z kolei do demineralizacji wykorzystuje się wielowarstwowe filtry odwróconej osmozy, które wyłapują niepożądane składniki. 

Istnieje jeszcze możliwość zamontowania do instalacji wodnej specjalnych zmiękczaczy wody. Pozwalają one wychwycić znaczną część związków mineralnych tworzących kamień nie tylko na parownicach, ale i w czajnikach czy ekspresach do kawy. Do dyspozycji masz również kilkuwarstwowe filtry, które również pozwalają oczyścić wodę, a tym samym dłużej cieszyć się z doskonałej wydajności urządzeń AGD. 

Na rynku znajdziesz też zapachowe wody do żelazek. Pozostawiają one na ubraniach przyjemny aromat. Ich wadą jest to, że bardzo często dodatki zapachowe osiadają na dyszy i brudzą tkaniny podczas prasowania. 

Jak wykorzystać stacje parowe w przedsiębiorstwach?

Stacje parowe i parownice są niezwykle praktycznymi urządzeniami w każdym domu. Czy znajdą też zastosowanie w biznesie? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Jest wiele branż, które cenią sobie, a nawet wymagają, aby ubrania i tkaniny były nienaganne. Gdzie zatem stacje parowe znajdą zastosowanie? 

Najbardziej oczywistą branżą są sklepy odzieżowe. Duża liczba ubrań sprawia, że tradycyjne prasowanie na desce byłoby czasochłonne. Dlatego możliwość szybkiego prasowania w pionie ułatwia cały proces. Ponadto, oczyszczające właściwości pary wodnej sprawiają, że ubrania są pozbawione mikroorganizmów i nieprzyjemnych zapachów. 

Hotelarstwo i gastronomia to kolejne gałęzie, w których przydadzą się stacje parowe. Od pracowników recepcji, kelnerów czy obsługi wymaga się, aby ich mundurki były wręcz nieskazitelne przez cały czas. Szybkie wyprasowanie pozaginanej koszuli jest więc koniecznością, zwłaszcza podczas kilkugodzinnej zmiany. Z ratunkiem przychodzą parownice, które dają taką możliwość. Ponadto przydadzą się do odświeżenia firan i zasłon na oknach w pokojach hotelowych czy sali bankietowej. 

Firmy sprzątające również znajdą zastosowanie dla stacji parowych. Podobnie jak w przypadku hotelarstwa, tutaj też przydadzą się do odświeżenia i wyprostowania firan w prywatnych domach. Jeżeli w zakresie usług przedsiębiorstwa jest również pranie oraz prasowanie ubrań, to opisywane urządzenia będą wręcz niezastąpione. Chcesz otworzyć taką działalność? W takim razie przeczytaj nasz artykuł odpowiadający na pytanie jak założyć firmę sprzątającą. Znajdziesz tam wszystkie najpotrzebniejsze informacje. 

Jaką stację parową wybrać –podsumowanie

Kwestia, jaką stację parową wybierzesz zależy od tego, jak wydajnego urządzania potrzebujesz. Oczywiście mogłoby się wydawać, że im większa siła wytwarzania pary i moc, tym lepiej. Musisz jednak pamiętać, że najmocniejsza parownica na rynku wiąże się z dużym poborem energii, a w efekcie wyższymi rachunkami za prąd. Jeżeli więc chcesz kupić stację parową do domu, to szukaj modelu, który nie będzie narażał Cię na dodatkowe koszty, a jednocześnie zapewni zadowalające efekty. W przypadku urządzeń do profesjonalnego użytku warto rozważyć wybór mocnych urządzeń do prasowania parą. Dzięki temu zapewnisz swoim klientom doskonale równe ubrania. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwolił Ci zdecydować, jaką stację parową wybrać. Zachęcamy też do zapoznania się z innymi wpisami. Dowiesz się z nich praktycznych rzeczy związanych z higieną oraz sprzątaniem m.in. jak powinno wyglądać czyszczenie stali nierdzewnej. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Czym posypać oblodzone schody lub podjazd przed domem?

Zima to pora roku, kiedy nawet własne podwórko może stać się pułapką. Oblodzone schody i podjazdy…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej