Bezpieczeństwo podczas pracy ze spawarką jest sprawą bardzo ważną. W tym względzie skuteczną ochronę zapewnia przyłbica spawalnicza, jaką kupić można w specjalistycznych sklepach. By jednak spełniała ona swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana do potrzeb użytkownika. Dlatego też warto znać wszystkie parametry i rodzaje tego sprzętu ochronnego. O tym właśnie opowiemy w naszym poradniku.
Bezpieczeństwo podczas pracy ze spawarką jest sprawą bardzo ważną. W tym względzie skuteczną ochronę zapewnia przyłbica spawalnicza, jaką kupić można w specjalistycznych sklepach. By jednak spełniała ona swoją funkcję, musi być odpowiednio dobrana do potrzeb użytkownika. Dlatego też warto znać wszystkie parametry i rodzaje tego sprzętu ochronnego. O tym właśnie opowiemy w naszym poradniku.
Do czego służą przyłbice spawalnicze?
Zagrożenia, które wiążą się z wykonywaniem zawodu spawacza, wynikają głównie z czynników pojawiających się podczas obróbki cieplnej metalu za pomocą łuku spawalniczego. Odpryskujące, rozgrzane do czerwoności fragmenty spawanego materiału mogą łatwo poranić twarz, a nawet doprowadzić do utraty wzroku, jeśli wpadną do oczu. Ponadto, podczas pracy łukiem spawalniczym narażeni jesteśmy także na działanie promieniowania ultrafioletowego i rentgenowskiego, co również z całą pewnością nie przysłuży się naszym oczom.
By zapobiec tym wszystkim zagrożeniom, należy stosować profesjonalne maski i przyłbice spawalnicze. Dzięki nim będziemy mogli skutecznie zadbać o własne zdrowie, chroniąc się przed działaniem szkodliwych czynników. Warto dodać, że dobrze dobrana przyłbica spawalnicza, wpływa także na wygodę podczas pracy. Ułatwia bowiem obranie swobodnej pozycji podczas spawania, co może mieć duże znaczenie w przypadku osób uskarżających się na dolegliwości związane z bólem rąk bądź też pleców.
Mówiąc krótko – maski spawalnicze, to najbardziej elementarny sprzęt ochronny dla osoby wykonującej obowiązki spawacza. Pod żadnym pozorem nie powinno się o tym zapominać.
Jakie są rodzaje przyłbic spawalniczych?
Wśród specjalistów z branży spawalniczej znane są dwa podstawowe rodzaje przyłbic. Pierwsze to tzw. przyłbice pasywne, wyposażone w barwione szkło charakteryzujące się odpowiednio dobranym poziomem przyciemnienia. Maski pasywnej używa się w taki sposób, że przed rozpoczęciem pracy zakładamy ją na głowę, a następnie, przed zajarzeniem łuku opuszczamy na twarz. Po skończeniu pracy możemy zdjąć maskę.
Oczywiście by sprawdzić jakość spoiny, tudzież skontrolować postęp pracy również należy odsłonić twarz, co jest zdecydowanie największą wadą przyłbic pasywnych. Ciągłe zasłanianie i odsłanianie oczu nie tylko bywa uciążliwe dla spawacza, ale i też negatywnie wpływa na efektywność spawania. Zaletą tego typu sprzętu ochronnego jest jego niska cena.
Drugim typem są przyłbice automatyczne. Ich zasadniczą cechą jest to, że posiadają one specjalny filtr charakteryzujący się możliwością regulacji przyciemnienia podczas wykonywania spoin. Dzięki temu zaawansowanemu technologicznie rozwiązaniu, przyłbice samościemniające są w stanie chronić przed promieniowaniem w sposób ciągły. Przyciemnienie następuje bowiem w ciągu ułamka sekundy, co więcej, mamy też możliwość ustawienia stopnia zaciemnienia.
Możliwe jest to dzięki użyciu technologii ciekłokrystalicznej, zaś olbrzymia zaleta z tego wynikająca, to brak konieczności ciągłego zakładania i zdejmowania przyłbicy w celu sprawdzania spoiny. Profesjonaliści doceniają także fakt, iż przez cały czas mają wolne obie ręce, a to znacząco wpływa na efektywność pracy. Oczywiste jest, że przyłbice spawalnicze automatyczne są o wiele droższe niż wersje pasywne, jednakże wraz z ceną idą w parze również dodatkowe funkcje, a także wyświetlacze LCD oraz detektory łuku.
Jak dobrać przyłbicę spawalniczą?
Chcąc dobrać odpowiednią dla siebie przyłbicę spawalniczą warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej najbardziej podstawowy parametr – czyli poziom zaciemnienia. Poszczególne modele mogą charakteryzować się w tym względzie różnym zakresem. Ten zaś może być mniej lub bardziej odpowiedni dla wartości prądu spawania. Tak więc, im większy i bardziej precyzyjny zakres regulacji poziomu zaciemnienia, tym bardziej zróżnicowanego zakres prądu możemy używać. Ma więc to swoje przełożenie na wysoki poziom ochrony, tak w przypadku intensywności spawania jak i obranej metody.
Parametr poziomu zaciemnienia w przypadku automatycznych przyłbic spawalniczych może wynosić (zależnie od modelu) od 6 do 13 DIN. Najwyższa wartość zapewnia skuteczną ochronę nawet przy spawaniu prądem ponad 350 A. Warto jednak nadmienić, że w przypadku osób z gorszym stanem wzroku zaleca się wybór mniejszego poziomu zaciemnienia. Oczywiście wybór maski powinien być także uwarunkowany względem charakteru naszej pracy. Jeśli spawaniem zajmujemy się sporadycznie, np. podczas okazjonalnych prac domowych, nie ma sensu inwestować pieniędzy w drogi, naszpikowany funkcjami sprzęt. Ten pozostawmy do dyspozycji profesjonalistom.
Czym kierować się przy zakupie przyłbicy spawalniczej?
Nie zapominajmy również, że dobór odpowiedniej maski spawalniczej powinien być też zależny od metody spawania. Jeśli zamierzamy pracować metodami MIG/MAG bądź MMA wystarczy nam zaopatrzyć się w przyłbicę samościemniającą z dwoma sensorami i regulacją stopnia zaciemnienia. Jeśli zaś planujemy spawać metodą TIG to zaleca się wybrać przyłbicę spawalniczą z czterama czujnikami o klasie najmniej 1/1/1/2.
Co wpływa na cenę przyłbicy spawalniczej?
Jak już wiemy, przyłbice spawalnicze mogą różnić się od siebie ceną. Zależy to przede wszystkim od rodzaju maski, choć nie tylko. Również maski automatyczne z funkcją zaciemnienia nabyć możemy w diametralnie różnych cenach. Zależy to zarówno od parametrów jak i funkcji oferowanych przez konkretny model. Oprócz omawianego wcześniej poziomu zaciemnienia znaczenie ma również klasa optyczna, zapewniająca poprawny widok.
Istnieją nawet specjalne normy EN 379 określające ranking klas optycznych dla przyłbic spawalniczych. Obejmuje ona cztery kategorie. Są nimi kolejno: dokładność widoku, rozproszenie światła, różnice w przepuszczalności światła, a także zależność kąta na przepuszczalność światła.
Ponadto, maski samościemniajace mogą mieć wbudowane od dwóch do czterech czujników łuku. Sensory te mają niebagatelne znaczenie. Ich liczba warunkuje bowiem precyzję z jaką wykrywany jest łuk już od jego minimalnych wartości. W momencie zajarzenia łuku sensory wysyłają sygnał inicjujący zaciemnienie. Mówiąc prościej – im więcej czujników łuku, tym szybsze i precyzyjniejsze zaciemnienie.
Kilkakrotnie wspominaliśmy również o dodatkowych funkcjach, w które może być wyposażona automatyczna przyłbica spawalnicza. Jako że i one mają wpływ na cenę maski, warto pokrótce je omówić. Pierwszą z nich może być np. funkcja szlifowania (GRIND). Dzięki niej możliwe będzie ustawienie filtra w trybie jasnym i tym samym zapobiegniecie jego zaciemnianiu. W masce z taką funkcją można bezpiecznie szlifować.
Drugą funkcją jest opóźnienie, czyli DELAY TIME. Przy jej pomocy możemy zaprogramować przyłbicę, a w zasadzie jej filtr ADF, pod względem czasu w jakim przełącza się ona z trybu ciemnego na jasny. Dzięki tej funkcji będziemy w stanie uniknąć nagłego oślepienia.
Kolejną użyteczną funkcją spotykaną w przypadku przyłbic spawalniczych automatycznych jest redukcja kąta detekcji – SENSITIVITY. Dzięki niej możliwym jest uniknięcie sytuacji, w której łuk spawalniczy z sąsiedniego stanowiska, spowoduje, że filtr naszej maski ulegnie przypadkowemu zaciemnieniu.
Ostatnia z funkcji, czyli TRUE COLOR/NATURAL COLOR, umożliwia swobodną obserwację jeziorka spawalniczego, przy uwzględnieniu jego naturalnych barw. W efekcie daje nam to możliwość lepszej kontroli efektów własnej pracy.
Parametrem, który również wpływa na cenę samościemniajacej maski spawalniczej, jest pole widzenia. Uwarunkowuje go rozmiar kasety filtra, który im większy, tym w praktyce zapewnia lepszy i bardziej obszerny widok. Maski przeznaczone do zastosowań profesjonalnych charakteryzują się zwykle rozmiarem około 65×100 mm, zaś ich tańsze, amatorskie wersje 50×100 mm.
Jaką przyłbicę spawalniczą kupić – podsumowanie
Przyłbica spawalnicza to sprzęt ochronny, który jest niezbędny podczas spawania. W trakcie tego rodzaju prac narażeni możemy być bowiem nie tyko na szkodliwe dla naszego wzroku działanie promieni UV, ale i na poranienia i oparzenia twarzy wywołane rozgrzanymi do wysokich temperatur kawałkami metalu. Maska spawalnicza powinna być jednak odpowiednio dobrana do potrzeb spawacza. Przydatne funkcje i efektywne parametry, od których zależy również cena przyłbicy z pewnością pozwolą wybrać idealny dla siebie model.
Dodatkowo polecamy artykuł w którym odpowiadamy na pytanie „Jaką spawarkę wybrać?”.
Udostępnij