Przyczepka rowerowa – jaką wybrać?

Udostępnij

Przyczepka rowerowa sprawdzi się zarówno podczas weekendowego wypadu, jak i na co dzień. W zależności od typu przewieziemy w niej psa, bagaż czy dziecko. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje przyczepek oraz podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu.

Fahrradanhänger

Udostępnij

Przyczepka rowerowa sprawdzi się zarówno podczas weekendowego wypadu, jak i na co dzień. W zależności od typu przewieziemy w niej psa, bagaż czy dziecko. Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje przyczepek oraz podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu.

Przyczepka do roweru – zastosowanie

Wózki rowerowe są sprzętami niezwykle użytecznymi. Kurierzy rowerowi oraz dostawcy jedzenia wykorzystują je z powodzeniem do przewozu towarów. Również osoby prywatne za ich pomocą mogą w łatwy i wygodny sposób dostarczyć do domu np. większe zakupy. Dodatkowo dzięki przyczepkom da się przewieźć psa do weterynarza lub zabrać dziecko na wycieczkę. Oczywiście do każdego z tych celów musimy mieć model o nieco innej konstrukcji. W dzisiejszym artykule dowiesz się, jaki sprzęt rowerowy wybrać w zależności od naszych potrzeb.

Przyczepka rowerowa dla psa – czyli przejażdżki z pupilem

Psy z reguły uwielbiają wypady za miasto. Pohasanie na łonie natury w lesie lub nad rzeką sprawia im niezwykłą frajdę. Wielu zapalonych cyklistów-psiarzy wybiera zatem rasy z pasją do biegania, które są idealnymi towarzyszami wycieczek rowerowych. Niezmordowany husky, dalmatyńczyk czy owczarek niemiecki z powodzeniem przebiegną przy naszym rowerze przez wiele kilometrów. Co jednak, jeżeli posiadamy ociężałego buldoga, małego yorka lub starszego psa, który nie ma już siły na forsowne biegi? Z ratunkiem przychodzi przyczepka rowerowa amortyzowana do przewozu zwierząt. Dzięki niej pupil może towarzyszyć nam nawet podczas długich, kilkudniowych wypadów z noclegiem pod namiotem. Wózek sprawdzi się również, kiedy będzie trzeba zabrać zwierzę do weterynarza.

Z przyczepek mogą korzystać też inne zwierzęta, np. lubią w nich jeździć niektóre koty czy duże króliki. Z drugiej strony pewne psy nie znoszą długiego przebywania w jednej pozycji, bywają nadpobudliwe, strachliwe, agresywne lub posiadają niezwykle silny instynkt pogoni za poruszającymi się obiektami. Takich osobników ze względów bezpieczeństwa nie powinno się przewozić w przyczepkach rowerowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przyczepki dla psa? Przede wszystkim powinna być solidna, dostosowana do rozmiarów pupila oraz posiadać zamykaną konstrukcję. Niezbędnym wyposażeniem wózka są odblaski oraz światła, dzięki którym będzie widoczny po zmroku. Przyczepka rowerowa składana pozwoli zaoszczędzić nam miejsca podczas przechowywania nieużywanego wózka. Ma to znaczenie jeżeli dysponujemy niewielkim metrażem, np. mieszkamy w bloku.

Standardowe przyczepki dzieli się ze względu na wymiary i nośność:

Wielu producentów stosuje jednak inne oznaczenia (może być u nich dostępna np. przyczepka rowerowa dla psa 50 kg lub 22 kg), dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić maksymalne obciążenie danego modelu oraz jego wewnętrzne wymiary. Powinny one umożliwiać zwierzęciu wygodne leżenie, a łapy czy ogon nie powinny wystawać poza obrys.

Przyczepka koniecznie musi mieć okna, przez które pies będzie obserwować otoczenie. Nie wolno ich zasłaniać, ponieważ zdezorientowane zwierzę może wpaść w panikę i próbować się wydostać z wnętrza. Podczas szybszej jazdy będzie to niezwykle groźne – zarówno dla pupila, jak i dla rowerzysty. Również z tego powodu psy w trakcie podróży powinny być koniecznie przypięte specjalnymi szeleczkami lub paskami. Najlepiej też, aby okna były z siatki, która zapewni pupilowi niezbędną wentylację.

Przyczepka rowerowa towarowa – sposób na zakupy bez samochodu

Przyczepki do przewozu towarów dzielą się na dwa podstawowe typy. Wyróżniane są:

Wybierając przyczepkę rowerową do przewozu towarów, warto więc najpierw zweryfikować nasze potrzeby. Jeżeli np. mamy restaurację i dostarczamy jedzenie klientom, warto zainwestować w model, który będzie w stanie przewieźć jednocześnie dużą liczbę dań. Taka przyczepka rowerowa transportowa powinna być koniecznie wyposażona w nieprzemakalną osłonę. Jeśli natomiast potrzebujemy jedynie dodatkowego miejsca na śpiwór, prowiant czy inne akcesoria przydatne podczas weekendowej wycieczki – lepszym wyborem będzie przyczepka rowerowa jednokołowa. Dzięki specjalnej konstrukcji poradzi sobie doskonale nawet w trudniejszym terenie.

Przyczepka do roweru dla dzieci – rodzinne wycieczki

Rodzinne wycieczki rowerowe, podobnie jak skakanie na trampolinie ogrodowej, to miły i zdrowy sposób spędzenia czasu w gronie najbliższych. Kwestią niezwykle istotną jest przy tym wybór odpowiedniej przyczepki dla najmłodszych dzieci. Nie wolno w żadnym wypadku wozić ich w przyczepkach towarowych czy dla zwierząt. Należy używać modeli przeznaczonych do przewozu ludzi, które są wyposażone w foteliki. Sprzęt taki powinien przede wszystkim zapewniać najmłodszym maksimum bezpieczeństwa. Podobnie jak wcześniej omawiane rodzaje, musi posiadać odpowiednią nośność całkowitą, odblaski po bokach oraz czerwone światełko z tyłu. Przepisy mówią także, że jeżeli przyczepka wystaje poza obrys roweru, to trzeba mieć na niej z przodu jedno światło białe.

Przyczepka rowerowa dla dziecka może być jednoosobowa lub dwuosobowa. Niektóre firmy na specjalne życzenie są w stanie dostarczyć klientowi modele nieco większe, dostosowane dla trójki dzieci. Jest to jednak nieco problematyczne, ponieważ według prawa zespół złożony z roweru i przyczepki nie może przekraczać dł. 4 m (dotyczy to też modeli do przewozu zwierząt lub towarów). W zależności od rodzaju wózka dzieci mogą siedzieć obok siebie lub na fotelikach ustawionych jeden za drugim. Istnieją modele zupełnie otwarte oraz zapewniające najmłodszym osłonę przed słońcem, deszczem czy owadami (z moskitierą z przodu). Sprzęt sportowy dla dzieci powinien także być estetyczny i uwzględniać upodobania najmłodszych. Przed zakupem warto więc zasięgnąć opinii dziecka chociażby na temat kolorystyki wózka rowerowego.

W trosce o wygodę i bezpieczeństwo, dobrze aby przyczepka rowerowa dla dzieci miała:

Wycieczki w przyczepkach rowerowych to wspaniały sposób na zaznajomienie małego dziecka z tematyką sportową i turystyczną. Należy przy tym pamiętać, że podobnie jak ćwiczenia dla dzieci, powinny one być dostosowane do wieku danego dziecka oraz jego możliwości fizycznych. Długie i męczące wojaże, podczas których maluch będzie zmuszony pozostawać bez ruchu przez wiele godzin, dodatkowo wystawiony na działanie niesprzyjających warunków typu upał czy zimny wiatr, raczej nie będą dobrym pomysłem. Przynajmniej na początku należy wybierać krótkie trasy oraz dni z łagodną pogodą. Przyczepka powinna też zapewniać dziecku ochronę w razie jej nieoczekiwanej zmiany. Niektóre modele wyższej klasy mają cenione przez użytkowników okna z filtrem UV, które zabezpieczają przed oparzeniami słonecznymi.

Najmłodsi szybko się nudzą, więc takie wycieczki powinny też obfitować w częste przystanki z atrakcjami. Jeżeli bowiem zafundujemy naszemu dziecku traumatyczną podróż, z której wróci zapłakane, to może już więcej nie chcieć z nami nigdzie jechać. Późniejsze przekonanie go do takiej aktywności będzie bardzo trudne.

Jeżeli lubisz jazdę na rowerze i sport, ale często brakuje Ci czasu, sprawdź, jaki rower stacjonarny wybrać. Odpowiednie urządzenie pozwoli Ci na wygodne treningi bez względu na porę dnia i pogodę!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej