Jaka myjka ciśnieniowa będzie najlepszym wyborem?

Udostępnij

Usuwanie uporczywych zabrudzeń na terenie podwórka lub ogrodu to temat, z którym z pewnością niejednokrotnie wielu z nas miało do czynienia. Jaka myjka ciśnieniowa poradzi sobie z tego typu zadaniami, a także co dokładnie możemy czyścić takim właśnie sprzętem?

Welchen Hochdruckreiniger kaufen

Udostępnij

Usuwanie uporczywych zabrudzeń na terenie podwórka lub ogrodu to temat, z którym z pewnością niejednokrotnie wielu z nas miało do czynienia. Jaka myjka ciśnieniowa poradzi sobie z tego typu zadaniami, a także co dokładnie możemy czyścić takim właśnie sprzętem?

Do czego służą myjki ciśnieniowe?

Myjki ciśnieniowe dzięki temu, że generują strumień wody pod wysokim ciśnieniem, są świetnym narzędziem podczas robienia przydomowych porządków. Jednakże, aby użycie tego urządzenia było możliwe, należy podłączyć je do zasilania, a także zapewnić źródło wody. Najpopularniejsze są oczywiście myjki, które można podpiąć do gniazdka wysokiego napięcia, jednakże istnieją również zasilane akumulatorem lub silnikiem spalinowym.

Ciśnienie strumienia wody wygenerowanego przez myjkę ciśnieniową wynosi zwykle od 100 do 150 bar. Pozwala to skutecznie oczyszczać nawet takie powierzchnie jak kostka bukowa, czy chropowate fragmenty elewacji. Myjki ciśnieniowe nadają się także do mycia pojazdów, okien, a także różnego rodzaju sprzętów ogrodowych i przydomowych powierzchni.

Rodzaje myjek ciśnieniowych ze względu na ich zastosowanie

Ze względu na zastosowanie, myjki ciśnieniowe mogą się od siebie dość znacząco różnić. Chodzi tu zarówno o parametry pracy, jak i dodatkowe wyposażenie, które znajduje się w zestawie wraz ze sprzętem. Zanim więc zdecydujemy jaką myjkę ciśnieniową kupić, powinniśmy dokładnie przeanalizować zakres potencjalnie wykonywanych nią prac porządkowych. Dobór odpowiedniego urządzenia pod konkretne czynności jest więc sprawą niezwykle ważną.

Myjka ciśnieniowa do samochodu

Zacznijmy zatem od myjki do samochodu. Poszukując sprzętu tego rodzaju zwróćmy uwagę, czy jest ona wyposażona w pianownicę oraz dodatkową szczotkę. Myjka ciśnieniowa do mycia samochodu musi bowiem radzić sobie nie tylko z zaschniętym błotem, ale i bardzo często z rożnego rodzaju brudem, który od wielu tygodni zalega na powierzchni pojazdu. Częstymi zabrudzeniami karoserii i szyb są także tłuste plamy. Dlatego właśnie urządzenie do ciśnieniowego mycia samochodu powinno być wyposażone w system podawania detergentu, który poradzi sobie tłuszczem.

Ponadto należy pamiętać, że karoseria samochodowa charakteryzuje się stosunkowo delikatną powierzchnią. Należy więc obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Z tego też względu myjka ciśnieniowa, której używać będziemy do mycia samochodu musi dysponować ciśnieniem strumienia w granicach 110 – 130 bar. Strumienie o silniejszym ciśnieniu mogą bowiem uszkodzić lakier, co jest bardzo częstym przypadkiem zwłaszcza w przypadku starszych pojazdów.

Myjka do okien

Kolejnym rodzajem jest specjalna myjka ciśnieniowa do mycia okien. Tego rodzaju urządzenia, zamiast strumienia wody, generują parę o ciśnieniu od 2 do 5 bar. Te niewielkie wartości sprawiają, że bez żadnych obaw możemy myć okna oraz lustra. Oczywiście powierzchnie te możemy umyć również tradycyjną myjką, jednakże podobnie jak w przypadku usuwania zabrudzeń z powierzchni samochodu, powinniśmy używać sprzętu o jak najmniejszym ciśnieniu i wyłącznie gdy mamy pewność, że będzie on bezpieczny dla okien.

Myjka do mycia elewacji

Myjki ciśnieniowe mogą być używane również do mycia elewacji. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę, czy sprzęt, który zamierzamy zakupić dysponuje funkcją regulacji ciśnienia. Jest to o tyle ważne, że w przypadku delikatniejszych fragmentów wykończenia należy użyć strumienia wody o mniejszym ciśnieniu. W przeciwnym razie możemy trwale je uszkodzić. W marę potrzeb zaś, będziemy mogli zwiększyć siłę z jaką woda obmywać będzie powierzchnię.

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej

Jaką myjkę ciśnieniową kupić zaś, gdy chcemy podjąć się mycia kostki brukowej? Otóż w tym przypadku możemy pozwolić sobie na sprzęt charakteryzujący się wysokim ciśnieniem roboczym. Kostka brukowa z pewnością nie ulegnie uszkodzeniu pod jego wpływem. Warto też zwrócić uwagę, czy w zestawie znajduje się specjalna szczotka do czyszczenia tego typu powierzchni, gdyż w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń, konieczne będzie mechaniczne ich usuwanie.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać ze względu na parametry

Zastanawiając się nad tym, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, należy także zwrócić uwagę na jej parametry techniczne. Jak już wiemy, są one bowiem bardzo znaczące w przypadku zastosowania sprzętu. Z tego też względu powinno się znać najważniejsze cechy, by czytając specyfikację, móc dobrać odpowiedni dla siebie model.    

Moc myjki cisnieniowej

Jednym z najbardziej podstawowych parametrów myjki ciśnieniowej jest moc. To od niej właśnie zależy wartość ciśnienia roboczego. Urządzenia generujące słabszy strumień dysponują zwykle mocą 1200 – 1600 W, zaś te o większej sile, nawet od 2500 do 3000 W. Pamiętać należy jednak, że  proporcjonalnie do wielkości mocy urządzenia wzrasta także pobór energii elektrycznej.

Ciśnienie robocze i maksymalne myjki

Kolejnymi znaczącymi parametrami, wyznaczającymi to, jaką kupić myjkę ciśnieniową jest ciśnienie robocze i maksymalne. Wartość ta, jak już wiemy, wynika z mocy, którą dysponuje urządzenie. I tak, ciśnienie robocze stanowi średnią wartości maksymalnego ciśnienia generowanego przez pompę. Jego zakres wynosi zwykle 75 – 170 bar. Warto mieć n uwadze, iż myjki o większym ciśnieniu roboczym dysponują funkcją jego regulacji. Są więc bardziej uniwersalne.

Ciśnienie maksymalne zaś, to wartość, która osiągana jest jedynie na krótki czas. Urządzenia, w których parametr ten wynosi do 130 bar zaleca się używać do mycia samochodu. Zaś te, w których maksymalne ciśnienie sięga powyżej 130 bar – do twardych powierzchni. W tym przypadku chodzi o to, by korzystanie z najwyższych parametrów sprzętu nie stało się powodem uszkodzenia czyszczonej płaszczyzny.

Zestawy dysz i zbiornik na detergent

To, jaką wybrać myjkę ciśnieniową pod kątem naszych potrzeb, może być uwarunkowane także obecnością w zestawie dodatkowych dysz oraz zbiornika na detergent. Jeśli chodzi o dysze, to podstawową z nich jest lanca ciśnieniowa. W wielu przypadkach jest to jedyny element w zestawie, lecz oczywiście nie stanowi to reguły. Wśród dodatkowych dysz znaleźć możemy dyszę rotacyjną, pozwalającą skierować strumień wody pod dowolny kątem, a także różnego rodzaju szczotki i pianownice, pomocne podczas mechanicznego usuwanie bardziej uporczywych zabrudzeń.

W przypadku zaś gdy potrzebować będziemy urządzenia mogącego korzystać z czyszczących środków chemicznych, będziemy musieli zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową ze zbiornikiem na detergent. Przed zakupem warto zerknąć, jaką ma on pojemność, czy jest przezroczysty, a także, w jaki sposób podłącza się go do myjki ciśnieniowej.

Długość węża myjki ciśnieniowej

Niezwykle istotnym parametrem, który bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę podczas rozważań o tym, jaka myjka ciśnieniowa będzie dla nas odpowiednia, jest długość węża. To właśnie on decyduje o zasięgu urządzenia. Należy pamiętać jednakże, iż im dłuższy będzie wąż, tym więcej będzie też ważył. Z tego to względu, aby ułatwić przechowywanie węży o długości większej niż 5 metrów, myjki w nie wyposażone dysponują zwykle specjalnym bębnem do nawijania.

Maksymalna temperatura dopływu

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym od poprzednich parametrów jest temperatura dopływu. Choć nazwa może być myląca, to w gruncie rzeczy chodzi tutaj o temperaturę strumienia wody generowanego przez myjkę ciśnieniową. Standardem obecnym na rynku są urządzenia, zdolne podgrzewać wodę do temperatury od 40 do 60 stopni Celsjusza. Różnice w tych parametrach są o tyle znaczące, że wodą o większej temperaturze można się poparzyć, lecz znakomicie sprawdza się ona podczas mycia samochodu.

Jaką myjkę ciśnieniową wybrać do firmy sprzątającej?

Myjki ciśnieniowe to sprzęt, który wykorzystywany jest nie tylko do użytku przydomowego. Istnieją bowiem specjalne urządzenia przeznaczone wyłącznie do zastosowań profesjonalnych. Mowa w tym przypadku o myjkach ciśnieniowych spalinowych, będących propozycją np. dla firm sprzątających. Charakteryzują się one podobnymi kluczowymi parametrami, lecz ze względu na swoją specyfikę kosztują o wiele więcej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by prowadząc firmę sprzątającą, zaopatrzyć się również w standardowe myjki. Aby przedłużyć żywotność sprzętu, szczególnie używanego intensywnie, warto rozważyć inwestycję w zmiękczacz wody do myjki ciśnieniowej. Twarda woda może bowiem osadzać się na elementach urządzenia, prowadząc do jego zapychania i zmniejszenia efektywności. 

Jaką myjkę ciśnieniową kupić – podsumowanie

Myjki ciśnieniowe to urządzenia, które znakomicie sprawdzą się podczas mycia samochodu, czyszczenia elewacji oraz kostki brukowej, a także innych przydomowych i ogrodowych przedmiotów. Mając w perspektywie wybór, jaką myjkę ciśnieniową kupić, należy przede wszystkim zastanowić się do czego konkretnie będzie ona używana. Pod tym kontem więc dobieramy zarówno parametry jak i ewentualne, dodatkowe oprzyrządowanie.

Jeżeli szukasz innych poradników o tematyce ogrodniczej, to zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Na naszym portalu znajdziesz m.in. artykuł opisujący sposoby na równe przycinanie iglaków.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej