Warsztat elektronika, zarówno fachowca, jak i hobbysty, wymaga stosowania narzędzi o dużej precyzji. Lutownica do elektroniki jest jednym z nich. Czym się wyróżnia spośród innych, podobnych sprzętów? Na co zwracać uwagę podczas wyboru lutownicy do elektroniki? Jakie akcesoria wybrać, aby praca była bezpieczna i komfortowa?
Warsztat elektronika, zarówno fachowca, jak i hobbysty, wymaga stosowania narzędzi o dużej precyzji. Lutownica do elektroniki jest jednym z nich. Czym się wyróżnia spośród innych, podobnych sprzętów? Na co zwracać uwagę podczas wyboru lutownicy do elektroniki? Jakie akcesoria wybrać, aby praca była bezpieczna i komfortowa?
Charakterystyka lutownic dla elektronika
Lutownice wykorzystuje się do wielu czynności związanych ze spajaniem metali, m.in. do łączenia kawałków blachy, zarabiania przewodów i różnych napraw. Niezbędne są również w dziedzinie elektroniki, która jest o tyle specyficzna, że wymaga dużej precyzji.
Pracując np. z płytą główną komputera, nie można pozwolić sobie na uszkodzenie delikatnych elementów. Ponadto, lutownica do elektroniki powinna być wyposażona w funkcje regulacji mocy i temperatury. Warto zwrócić również uwagę na antystatyczne właściwości.
Typy lutownic do elektroniki
Wymienione powyżej cechy mają zwykle trzy typy lutownic:
- grzałkowe (oporowe),
- stacje lutownicze,
- kolbowe na gorące powietrze.
Lutownica grzałkowa charakteryzuje się prostą budową. Posiada grzałkę, która wytwarza ciepło, a następnie prowadzi je do grotu za pomocą drutu. Sprzęt jest bardzo poręczny i lekki, podłącza się go wygodnie do sieci. Co więcej, umożliwia łatwą wymianę grota.
Lutownice grzałkowe uchodzą za wszechstronne, ponieważ używa się ich do wielu różnych prac w elektronice. Poleca się je także do nauki lutowania dla początkujących elektroników. Nie bez znaczenia jest cena, ponieważ najtańsze modele grzałkowe kosztują tylko kilkadziesiąt złotych.
Stacje lutownicze to bardziej zaawansowane elektronarzędzia. Przeważnie są wyposażone w lutownicę grzałkową jako jeden z elementów. Parametry i dodatkowe funkcje wybiera się na panelu sterowniczym, który w wielu modelach ma cyfrowy wyświetlacz. Dobra stacja lutownicza umożliwia precyzyjne dopasowanie temperatury np. w zakresie 200-480°C i jej stabilne podtrzymywanie, a nawet zapamiętanie wybranych ustawień.
Lutownicę kolbową na gorące powietrze można spotkać zarówno jako osobne narzędzie, jak i element stacji. Do ogrzewania obrabianych materiałów wykorzystuje ona powietrze o temperaturze w zakresie np. 100-500°C. Wymaga większej wprawy w lutowaniu niż grzałkowa choćby ze względu na swój ciężar.
Lutownica kolbowa sprawdza się w bardzo wielu czynnościach. Idealnie nadaje się jako lutownica do elektroniki, ponieważ pozwala bezpiecznie i wygodnie lutować oraz rozlutowywać elementy montowane powierzchniowo (SMD). Ponadto, umożliwia m.in. ocieplanie, rozmrażanie, suszenie farb, usuwanie klejów i kurczenie folii termozgrzewalnej.
Lutownica do elektroniki i niezbędne dodatki
Niezależnie od tego, jak stacja lutownicza sprawdzi się w Twoim warsztacie, powinieneś mieć na uwadze pomocne akcesoria. Wśród nich znajdują się:
- groty do lutownic kolbowych,
- dysze do kolb gorącego powietrza,
- podstawka do czyszczenia grota,
- podnośnik komponentów IC-popper,
- pochłaniacz oparów lutowniczych,
- filtry do pochłaniacza,
- lampa ze szkłem powiększającym.
Groty do lutownic kolbowych są elementami, które w razie przepalenia należy wymieniać. Aby podczas pracy móc go wyczyścić, wystarczy używać specjalnej podstawki z gąbką lub metalowego czyścika. Natomiast użycie dysz o różnych kształtach do kolb gorącego powietrza zależy od specyfiki konkretnego zadania. Praktycznym dodatkiem jest podnośnik IC-popper – ułatwia on podnoszenie gorących komponentów.
Akcesoriami zwiększającymi bezpieczeństwo i komfort pracy są pochłaniacze oparów. Modele o kompaktowej, ergonomicznej konstrukcji sprawdzają się nawet w niewielkich hobbystycznych warsztatach. Zapewniają usuwanie szkodliwych dla zdrowia wyziewów. Aby były zawsze skuteczne i wydajne, wystarczy wymieniać w nich co jakiś czas filtry.
Drugim, bardziej profesjonalnym wariantem pochłaniaczy są urządzenia przeznaczone jednocześnie do dwóch stanowisk pracy. Zdają egzamin przede wszystkim w serwisach elektronicznych i zakładach przemysłowych.
Zastosowanie lutownic do lutowania elektroniki
Do których konkretnie zadań przyda się lutownica do elektroniki? Przede wszystkim do napraw różnych podzespołów w urządzeniach takich jak np. komputery, drukarki, uzdatniacze wody, autoklawy i wiele innych. Nadaje się do lutowania i rozlutowywania komponentów BGA, SOIC, CHIP, QFP, PLCC, SMD oraz IC.
Jeśli zajmujesz się naprawą płytek PCB, to najlepszym rozwiązaniem gwarantującym maksymalną precyzję może okazać się kolba na gorące powietrze z niewielką dyszą. W tym przypadku tak delikatny element jak obwód drukowany nie będzie miał kontaktu ze spoiwem.
Jaką lutownicę do elektroniki wybrać do firmy elektrycznej?
Dla zawodowego elektryka jedno urządzenie prawdopodobnie nie wystarczy. Z tego powodu należy zastanowić się, jakie narzędzia dla elektryka spośród lutownic okażą się niezastąpione. Rodzajów lutownic jest kilka, a ich wybór nie zawsze należy do oczywistych.
Jako najwszechstronniejsze, działające bardzo precyzyjnie, poleca się stacje lutownicze. O ich zaletach i możliwościach zastosowania pisaliśmy we wcześniejszych częściach artykułu. Umożliwiają staranne dopasowanie parametrów do danej pracy, co sprawia, że przy użyciu odpowiednich akcesoriów poradzą sobie praktycznie z każdym zadaniem. O profesjonalizmie danego modelu świadczy cena. Produkty dla zawodowców kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Z drugiej strony elektrycy wykonują także prace wymagające mniejszej precyzji, np. zarabianie kabli. Do tego celu dobrze nadają się lutownice transformatorowe. Ich druciany grot bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu już po kilku sekundach są gotowe do pracy. Mają poręczny kształt, ale nie są lekkie. Niemniej wielu doświadczonych fachowców nie wyobraża sobie wykonywania części prac z innym sprzętem.
Jaka lutownica do elektroniki – podsumowanie
Lutownica do elektroniki to niezastąpione narzędzie nie tylko w serwisie elektronicznym, ale często w warsztacie majsterkowicza. Umożliwia naprawy wielu podzespołów elektronicznych, a także prace z zakresu elektryki. Do wymagających dużej precyzji zadań stosuje się przede wszystkim lutownice grzałkowe (oporowe), stacje lutownicze i kolby na gorące powietrze.
Najprostsze, a jednocześnie najtańsze są modele grzałkowe. Ceni się je za dużą uniwersalność. Z kolei bardziej rozbudowane stacje lutownicze pozwalają starannie regulować parametry, dzięki czemu nadają się do zaawansowanych czynności. Ostatni rodzaj, wykorzystujący gorące powietrze, wymaga wprawnej ręki, ale zapewnia wykonywanie prac nawet na najdelikatniejszych elementach.
To, który typ wybierzesz, zależy od napraw, przeprowadzanych przez Ciebie na co dzień. Decydując się na konkretny model, zawsze trzeba zwrócić uwagę na główne parametry, ale również na swoje potrzeby. Właściwy dobór narzędzi jest bowiem kluczowy w każdej działalności: serwisowej, remontowej i budowlanej.
Udostępnij