Zdarzyło Ci się kiedyś ukroić zdecydowanie za grubą kromkę chleba? A może nie radzisz sobie z porcjowaniem wędliny na cienkie, idealne na kanapkę plasterki? W takim razie zastanów się, jaka krajalnica pomoże Ci w lepszym osiąganiu kulinarnych celów – poznaj różne rodzaje i cechy tego typu urządzeń!
Zdarzyło Ci się kiedyś ukroić zdecydowanie za grubą kromkę chleba? A może nie radzisz sobie z porcjowaniem wędliny na cienkie, idealne na kanapkę plasterki? W takim razie zastanów się, jaka krajalnica pomoże Ci w lepszym osiąganiu kulinarnych celów – poznaj różne rodzaje i cechy tego typu urządzeń!
Plastikowa czy stalowa krajalnica – jaką wybrać?
Jaka krajalnica do chleba i innych produktów spożywczych najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni? Z czego powinna być wykonana? Dostępne są różne modele tego typu urządzeń – niektóre mogą mieć obudowę z tworzywa sztucznego. Są one jednak częściej podatne na uszkodzenia mechaniczne, szczególnie przy częstym użytkowaniu. Ich niezaprzeczalnym atutem jest natomiast niska cena – z tego względu najczęściej wybierane są do domowych kuchni.
Zastanawiasz się, jaką krajalnicę kupić do wyposażenia kuchni gastronomicznej? Tutaj z pewnością dużo lepszym wyborem okażą się modele wykonane ze stali. Są one cięższe, a przez to o wiele stabilniejsze. Ich trwałość również jest zachwycająca – metalową obudowę trudno uszkodzić. Wiele osób stwierdzi też z pewnością, że prezencja stalowej, srebrnej jest o wiele atrakcyjniejsza i bardziej elegancka od tych wykończonych plastikiem, szczególnie, jeśli dba się o regularne czyszczenie stali nierdzewnej.
Jaką krajalnicę wybrać – dostępne rodzaje
Podczas szukania krajalnicy najlepiej odpowiadającej Twoim potrzebom, istotne będzie dopasowanie jej zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i pod kątem jej przeznaczenia czy też sposobu działania lub użytkowania. Co masz do wyboru?
- Krajalnice wolnostojące – to najpopularniejsze modele krajalnic do chleba i innych produktów spożywczych. Są w pełni przenośne i można ustawić je na blacie na stałe lub chować i wyjmować za każdym razem, gdy okażą się potrzebne.
- Krajalnice do zabudowy – dużo rzadziej spotykane, przez co trudniej dostępne. Przeznaczone są do montażu w szafkach lub szufladach, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i pozwalają zachować perfekcyjnie zaprojektowany design każdej kuchni.
- Krajalnice mechaniczne – do zastosowań domowych nadal stosowane są krajalnice na korbkę, gdzie kroi się niewielkie ilości jedzenia potrzebne np. do kanapek na śniadanie. Nie sprawdzają się natomiast w lokalach małej gastronomii czy większych restauracjach.
- Krajalnice elektryczne – takie modele znacząco przyspieszają tempo krojenia i lepiej sprawdzają się przy pracach precyzyjnych od krajalnic mechanicznych. Idzie za tym większy komfort użytkowy, ale też wypadki przy użyciu prędko obracającego się ostrza są dużo niebezpieczniejsze.
- Krajalnice uniwersalne – mają dużą regulację grubości krojenia, dzięki czemu za ich pomocą pokroisz zarówno chleb, jak i wędliny czy sery. Znakomicie sprawdzają się w warunkach domowych.
- Krajalnice specjalistyczne – te modele częściej spotyka się w sklepach i gastronomii. Są bardziej precyzyjne i ukierunkowane na krojenie konkretnych produktów spożywczych.
- Krajalnice o ciągłym działaniu – włącz krajalnicę, a jej ostrze będzie się obracało, dopóki go nie wyłączysz. Ty w tym czasie masz obie ręce wolne i możesz swobodnie operować produktami, które zamierzasz pokroić.
- Krajalnice na przycisk – aby ostrze się obracało, należy przez cały czas trzymać wciśnięty przycisk. Kiedy go zwolnisz, urządzenie zatrzyma się – taki system jest o wiele bezpieczniejszy w użytku, ale ograniczający w przypadku krojenia większej ilości jedzenia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze krajalnicy?
Skoro już wiesz, jakie krajalnice dostępne są na rynku, dowiedz się także, jakie powinny mieć parametry i dodatkowe funkcje, by zagwarantować Ci najwyższy komfort pracy w kuchni:
- Moc krajalnicy – im większa moc urządzenia, tym lepiej sprawdzi się ono podczas krojenia większych ilości jedzenia. Szybciej skroisz np. pieczeń czy spory kawałek wędliny, a także pokroisz bochenki chleba na kromki. Większość krajalnic mieści się w przedziale 100-200 W, jednak dostępne są także modele przekraczające 400 W!
- Rodzaj ostrza – ostrze w krajalnicy może być wykonane z rozmaitych materiałów – jeśli szukasz tych najsolidniejszych, rozejrzyj się za modelami z tytanu lub stali chromowo-węglowej. Zwróć też uwagę, czy ostrze jest gładkie, czy ząbkowane. To pierwsze świetnie sprawdza się w przypadku krojenia wędlin, sera oraz warzyw, z kolei ząbkowane okazuje się niezastąpione podczas porcjowania chleba oraz twardych produktów spożywczych.
- Grubość krojenia – najczęściej zakres krojenia mieści się w przedziale 0-15 mm, jednak zdarzają się także krajalnice pozwalające otrzymywać kromki chleba o grubości przekraczającej 2 cm.
Ostrzenie krajalnic
Bardzo ważną kwestią przy regularnym użytkowaniu krajalnicy jest ostrzenie jej noża. Tylko wtedy urządzenie może zapewnić Ci w pełni swoją funkcjonalność i stałą pomoc podczas przygotowywania posiłków. Jak naostrzyć nóż w krajalnicy? W przypadku prostych, domowych modeli krajalnic, stępione ostrze należy oddać w ręce profesjonalisty, który przywróci mu sprawność. Naostrzenie takiego ostrza (szczególnie jeśli masz do czynienia z ostrze ząbkowanym) samodzielnie w domu wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności.
Więcej szczęścia mają posiadacze profesjonalnych krajalnic do wędlin i chleba. Zaawansowane urządzenia tego typu mają wbudowaną ostrzałkę, która na bieżąco podczas pracy zapobiega tępieniu się noża.
Dodatkowe wyposażenie krajalnicy
Jaką krajalnicę wybrać do domu i pracy? Na które akcesoria warto zwrócić szczególną uwagę? Na pewno dobrym wyborem okaże się krajalnica, do której dołączono dociskacz – element pozwalający na skrojenie np. wędliny, chleba czy sera w całości. Nawet jeśli zostanie Ci końcówka szynki, nie musisz obawiać się, że podczas jej krojenia nie zdążysz uciec z palcami – za sprawą dociskacza nie musisz ich narażać na kontakt z ostrzem.
Innym przydatnym akcesorium, jakie powinno znaleźć się w każdej krajalnicy, jest tacka na żywność. To właśnie na niej będą lądowały gotowe plasterki ulubionych składników na kanapki – nie musisz podkładać żadnych talerzy czy desek do krojenia, ani obawiać się, że wędliny czy sery wylądują bezpośrednio na blacie.
Zabezpieczenie krajalnicy
Jaka krajalnica zapewni Ci pełne bezpieczeństwo użytkowe? Szybko obracający się nóż skutecznie radzi sobie z krojeniem różnych produktów spożywczych, ale z tego samego względu jest urządzeniem, które mogłoby doprowadzić do poważnych kontuzji. Dlatego też koniecznie przed zakupem sprawdź, jakie zabezpieczenia zastosował producent.
Większość krajalnic wyposażona jest w osłony palców, dzięki którym ryzyko bezpośredniego kontaktu z ostrzem podczas pracy jest zminimalizowana. Warto też sprawdzić, czy w urządzeniu zastosowano osłonę noża. Kolejnym elementem niezbędnym w krajalnicach są antypoślizgowe nóżki – stabilność urządzenia podczas krojenia zapobiega niechcianym wypadkom.
Jaką krajalnicę wybrać – podsumowanie
Jaka krajalnica okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem? Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Z powyższymi wskazówkami bez trudu odnajdziesz urządzenie uniwersalne, o przeciętnej mocy, które okaże się przydatne podczas przygotowywania śniadań w mieszkaniu. Jednak do pracy w hotelu, sklepie z wędlinami lub większej restauracji koniecznie rozejrzyj się za urządzeniem o dużej mocy i specjalistycznym zastosowaniu – z pewnością profesjonalne krajalnice do wędlin czy serów będą o wiele efektywniejsze, jeśli podczas pracy w kuchni gastronomicznej kroisz ich większe ilości. Tym, co powinno łączyć krajalnicę domową i specjalistyczną jest bezpieczeństwo – bezwzględnie należy wybrać model, z którym możesz mieć jak najwyższą pewność uniknięcia nieszczęśliwych wypadków. Na szczęście nowoczesne sprzęty w pełni odpowiadają tak wysokim wymaganiom użytkowników.
Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.
Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].
Udostępnij