Bieganie i chodzenie w szybkim tempie to jedne z najpopularniejszych form treningu cardio. Aby je rozpocząć, nie musisz czekać na ładną pogodę, która sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz. W zupełności wystarczy Ci zakup bieżni do domu. W naszym dzisiejszym artykule radzimy, jak wybrać sprzęt odpowiedni do komfortowego treningu we własnych czterech ścianach.
Bieganie i chodzenie w szybkim tempie to jedne z najpopularniejszych form treningu cardio. Aby je rozpocząć, nie musisz czekać na ładną pogodę, która sprzyja aktywności fizycznej na zewnątrz. W zupełności wystarczy Ci zakup bieżni do domu. W naszym dzisiejszym artykule radzimy, jak wybrać sprzęt odpowiedni do komfortowego treningu we własnych czterech ścianach.
Dlaczego warto kupić bieżnię do domu?
Jeśli chcesz przez cały rok niezależnie od pogody utrzymywać dobrą kondycję ciała i wydolność układu krążeniowego oraz oddechowego, dobrym rozwiązaniem będzie bieżnia do chodzenia w domu. Urządzenie pozwala ćwiczyć zawsze, kiedy ma się na to ochotę, nawet jeśli za oknem pada deszcz lub śnieg. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnego joggingu, a nawet wyjść na siłownię. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, koniecznie przyjrzyj się rodzajom i parametrom bieżni do domu.
Rodzaje bieżni do domu
Zależnie od typu sprzęt różni się sposobem działania oraz liczbą różnych dodatkowych funkcji, co ma także duży wpływ na cenę. Podstawowy podział obejmuje bieżnie:
- mechaniczne (magnetyczne),
- elektryczne,
- ciśnieniowe,
- antygrawitacyjne.
Poniżej szczegółowo opisujemy każdy z nich. Należy pamiętać, że część zastosowanych rozwiązań w wymienionych rodzajach występuje jedynie w urządzeniach przeznaczonych do profesjonalnego użytku. Jednak jeśli chcesz zainwestować w swoją domową siłownię, masz miejsce na więcej wyposażenia (w tym sprzęt do ćwiczeń wytrzymałościowych), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiej możliwości.
Bieżnia mechaniczna
Jeśli zastanawiasz się, jaką bieżnię do domu kupić, jedną z opcji jest model mechaniczny. Jak wskazuje nazwa, pas biegowy uruchamia się za pomocą siły mięśni, a nie silnika. Tego rodzaju mała bieżnia treningowa posiada magnesy zapewniające opór. Stąd wzięła się równoległa nazwa – bieżnia magnetyczna. Omawiany rodzaj ma tyle samo zwolenników ilu przeciwników.
Dla pierwszych jest to świetny sprzęt (w niższej cenie w porównaniu z elektrycznym) zapewniający intensywny trening dla zaawansowanych biegaczy, przypominający ruch w plenerze. Drudzy wskazują, że mechaniczna bieżnia do domu nie pozwala ustawić tempa biegu, co jest szczególnie trudne dla początkujących. Ponadto podkreślają częsty brak amortyzacji, który może negatywnie wpływać na stawy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaka bieżnia do domu będzie lepsza w Twoim przypadku, musisz przede wszystkim przemyśleć swoje potrzeby, ograniczenia i plan treningowy. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy stajesz przed wyborem: rower stacjonarny czy orbitrek.
Bieżnia elektryczna
Jak już wiesz, bieżnia elektryczna posiada silnik, wprawiający w ruch pas biegowy. Dzięki temu rozwiązaniu sprzęt pozwala ustawić różne tempo. Bieżnia elektryczna do domu i do profesjonalnej siłowni posiada zwykle wiele dodatkowych funkcji, m.in.:
- czas treningu,
- dystans,
- ustawienie kąta nachylenia,
- liczbę spalonych kalorii,
- pomiar pulsu,
- kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.
Sprzęt zapewnia indywidualne dostosowanie do potrzeb zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Duże znaczenie mają również systemy amortyzacyjne, które chronią przed przeciążeniami stawów i ich kontuzjami. Choć bieganie jest treningiem ogólnorozwojowym, to można je uzupełnić, aby wzmocnić dolne partie ciała, wykonując ćwiczenia na nogi.
Bieżnia ciśnieniowa
Bieżnia ciśnieniowa to sprzęt cieszący się popularnością szczególnie wśród osób chcących osiągnąć szczupłą sylwetkę. Łączy w sobie korzyści z wysiłku fizycznego i działania podciśnienia. Od bieżni elektrycznej różni się przede wszystkim kapsułą sięgającą do wysokości pasa. Generowane podciśnienie pomaga redukować tkankę tłuszczową i cellulit, pobudza ukrwienie skóry oraz przepływ limfy. Korzystnie wpływa na modelowanie ud, pośladków i brzucha.
Podobnie jak w przypadku każdego treningu (np. ćwiczeń na stepperze) kluczowe znaczenie ma regularność. Nie należy zakładać, że dwa zabiegi z zastosowaniem bieżni ciśnieniowej zdziałają cuda. Zanim jednak zdecydujesz się na nie, warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ istnieje sporo przeciwwskazań, m.in.:
- zbyt wysokie lub niskie ciśnienie krwi,
- choroby serca,
- cukrzyca,
- zakrzepy żylne,
- niedoczynność tarczycy,
- dyskopatie,
- epilepsja.
Bieżnia antygrawitacyjna
Bieżnia antygrawitacyjna sprawdza się przede wszystkim w rehabilitacji osób z urazami kończyn (w tym oczywiście biegaczy). Dzięki komorze wytwarzającej duże ciśnienie ciało staje się w niej odciążone aż do 80% masy. Trening przypomina stan nieważkości! Brzmi ciekawie? Bieżnia antygrawitacyjna pozwala na naturalny anatomiczny ruch bez obciążenia, któremu nie mogą być poddawane kości lub mięśnie bezpośrednio po operacjach lub urazach. Tego rodzaju rehabilitacja przyspiesza zatem rekonwalescencję i powrót do pełnej sprawności.
Czym kierować się przy wyborze bieżni do domu?
To, na jaką bieżnię do domu się zdecydujesz, zależy od kilku czynników, m.in. Twoich potrzeb, wolnego miejsca, które możesz przeznaczyć na sprzęt i zasobności portfela. Wymienione kwestie mocno się ze sobą łączą, bo zwykle bardziej rozbudowana bieżnia do ćwiczeń w domu jest droższa, a także większa – masywniejsza i stabilniejsza, aby umożliwić bezpieczny trening. Dlatego wybierając urządzenie dla siebie, warto patrzeć nieco szerzej niż tylko na wybrany parametr. Niezależnie od tego, na jaki rower stacjonarny lub bieżnię się decydujesz.
Cena bieżni do chodzenia w domu
Najpopularniejsze bieżnie wykorzystywane prywatnie to modele mechaniczne i elektryczne. Pierwsze są zwykle sporo tańsze. Ceny najprostszych bieżni do domu zaczynają się już od nieco ponad sześciuset złotych. Jednak wysokiej jakości urządzenia mechaniczne od renomowanych producentów niekiedy zrównują się z elektrycznymi. Drugi rodzaj, wyposażony w silnik na prąd, kosztuje zwykle od około tysiąca złotych wzwyż. Modele posiadające wiele dodatkowych funkcji są droższe i mogą stanowić inwestycję rzędu kilku tysięcy złotych.
Bieżnia do małego mieszkania, czyli jak dobrać wielkość?
Każda, nawet mała bieżnia treningowa to sprzęt, który zabiera sporo miejsca na podłodze. Nie jest wyzwaniem dobór urządzenia do domu, w którym siłownia stanowi osobne pomieszczenie, ale do niedużego mieszkania już bywa dość problematyczny. Zwykle duża wielkość bieżni pociąga za sobą jej lepszą stabilność, a tym samym większe bezpieczeństwo treningu. Jeśli jednak ze względu na ograniczoną powierzchnię nie możesz sobie pozwolić na taki model, warto poszukać sprzętu składanego, który jednocześnie nie będzie tracił stabilności.
Rozmiar pasa w dobrej bieżni
Z wielkością bieżni łączy się także rozmiar pasa biegowego. Prosta zasada mówi, że jego długość i szerokość muszą zapewniać bezpieczny oraz komfortowy trening. Dla osoby o średnim wzroście optymalne będą wymiary np. 420 x 1200 mm. Jeśli jesteś wysoki, warto szukać modelu o większym pasie.
Moc silnika bieżni elektrycznej do domu
Elektryczna bieżnia do domu musi posiadać taki silnik, aby umożliwiał różne rodzaje treningu. Jeśli jesteś początkujący, miej na uwadze, że za jakiś czas lekki trucht może nie wystarczyć i będziesz chciał ćwiczyć intensywniej. Dlatego warto zdecydować się na sprzęt o wyższej mocy.
Nośność bieżni
Nośność bieżni określa, jaki ciężar wytrzymuje sprzęt. Dlatego wybierając bieżnię do domu, trzeba kierować się przede wszystkim własną masą ciała. W standardowych modelach dopuszczalna waga użytkownika wynosi zwykle 120 lub 150 kg. Oczywiście bieżnie przeznaczone do profesjonalnego użytku na siłowniach i w klubach fitness mogą mieć większą nośność.
Jak prawidłowo biegać po bieżni?
Aby trening był zarówno bezpieczny, jak i skuteczny należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Ustawić optymalne nachylenie.
- Nie patrzeć pod nogi, a przed siebie. Kręgosłup powinien być ustawiony w neutralnej wyprostowanej pozycji, a kolana unoszone nie za nisko.
- Lekko napinać brzuch i poruszać ugiętymi w łokciach rękami.
- Biegać lub maszerować środkową częścią pasa.
- Stopniować wysiłek.
Na początku swojej przygody z bieganiem na bieżni warto rozpocząć od marszu. Dzięki niemu wdrożysz się w technikę ćwiczeń i rytm oddychania. Marsz jest korzystny także dla osób zawansowanych, które umieją szybko biegać. Pod koniec treningu pozwala wyciszyć organizm oraz obniżyć puls.
Jaką bieżnię do domu wybrać – podsumowanie
Bieżnia do domu to doskonały pomysł na aktywny tryb życia. Odpowiednia ilość snu, zdrowe gotowanie i dobrane do potrzeb treningi to czynniki, które pozwalają cieszyć się nie tylko dobrym zdrowiem, ale również korzystnym samopoczuciem przez cały rok. Bieżnia może stać się doskonałym sprzętem do ćwiczeń szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych.
Aby jednak treningi dawały pełną satysfakcję, zakup bieżni do domu należy starannie przemyśleć. Do prywatnego użytku poleca się zwykle jej dwa rodzaje – mechaniczną i elektryczną. Wybór napędu (za pomocą mięśni lub silnika) zależy ściśle od Twoich umiejętności i oczekiwań. Na uwadze należy mieć również dodatkowe funkcje, które pozwolą dobrać Ci rodzaj treningu oraz monitorować postępy.
Udostępnij