Lato to czas, kiedy każdy szuka okazji, aby się schłodzić. A nic nie chłodzi lepiej od zmrożonego, mocno słodkiego slusha! Jeśli masz ochotę na orzeźwiający napój z granitora, to sprawdź najpierw krok po kroku w naszym artykule, jak go przygotować. Przedstawiamy zarówno sprzęt, jak i mieszanki.
Lato to czas, kiedy każdy szuka okazji, aby się schłodzić. A nic nie chłodzi lepiej od zmrożonego, mocno słodkiego slusha! Jeśli masz ochotę na orzeźwiający napój z granitora, to sprawdź najpierw krok po kroku w naszym artykule, jak go przygotować. Przedstawiamy zarówno sprzęt, jak i mieszanki.
Jak i z czym zacząć przygodę z granitorem?
Nasz ekspert Michał przetestował granitor marki Royal Catering model RCSL3/12, czyli maszynę do produkcji zmrożonego, gęstego lodowego napoju. Oto, co musisz zrobić, aby przygotować pyszną granitę.
W pierwszej kolejności przyszykuj płyn przeznaczony do wytwarzania granity (powinien zawierać około 13% cukru). Do wody dodaj cukier i całość starannie wymieszaj (np. przy użyciu mieszadła). Pamiętaj, żeby używać tylko substancji przeznaczonych do wytwarzania lodów w granitorach lub do urządzeń do wytwarzania zimnych napojów.
Kiedy już przygotujesz mieszankę, podłącz sprzęt do zasilania. Następnie wlej mieszankę do zbiorników. Nie wlewaj nigdy do urządzenia zbyt dużej ilości materiału. Zwróć uwagę na zjawisko zwiększenia jego objętości pod wpływem temperatury.
Włącz maszynę za pomocą przycisku. Pamiętaj, że nie wolno tego robić na sucho. Za pomocą środkowego przycisku włącz chłodzenie dla zbiorników, które będą wytwarzać granitę lub zimne napoje. W modelu RCSL 3/12 zimne napoje może wytwarzać tylko zbiornik najbliżej panelu sterowania. Z kolei do produkcji granity przystosowane są wszystkie zbiorniki. Ten sam przycisk ma również opcję wyboru gęstości napoju.
Chcesz pozostawić materiał w urządzeniu na kilka godzin lub na noc? Przełącz środkowy przycisk w pozycję II. Włączy się tryb nocny, który utrzyma produkt w stanie płynnym oraz przedłuży żywotność kompresora w granitorze.
Ile czasu potrzeba, aby zmrozić napój?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest to wypadkowa bardzo wielu czynników. Oczywiście mają tu znaczenie skład napoju i odczyn, jego temperatura początkowa, temperatura zewnętrzna i generalnie pogoda. Michał użył do testu:
- wody z zawartością cukru 13% (jak nakazuje instrukcja) w pierwszej komorze,
- specjalnego syropu w drugiej komorze,
- czegoś dla dorosłych, czyli klasycznej margherity.
-
Granitor – 2 x 2 l – cyfrowy panel sterowniczy – Royal Catering
3 949,00 zł3 499,00 zł - Granitor – 2 x 10 l – LED 4 599,00 zł
-
Granitor – 3 x 10 l – LED
6 999,00 zł5 899,00 zł - Granitor – 2 x 6 l – minimalna temperatura -20°C – funkcja do lodów 5 099,00 zł
Wszystkie komory miały podobną temperaturę. Co okazało się po włączeniu maszyny i zmierzeniu czasu? Woda z cukrem osiągnęła odpowiednią konsystencję już po godzinie, a syrop do granity po godzinie i dziesięciu minutach. Na najlepsze, czyli margheritę, trzeba było poczekać najdłużej, bo aż około dwóch godzin. Ponoć było warto!
Udostępnij