Kto powie „nie” własnoręcznie zrobionemu makaronowi z pomidorowym sosem, rozgrzewającym rosołem lub słodkimi truskawkami? Ślinka aż cieknie na samą myśl. Dlaczego więc nie przyrządzisz go w swojej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić makaron.
Kto powie „nie” własnoręcznie zrobionemu makaronowi z pomidorowym sosem, rozgrzewającym rosołem lub słodkimi truskawkami? Ślinka aż cieknie na samą myśl. Dlaczego więc nie przyrządzisz go w swojej kuchni? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić makaron.
- Czy warto? No pewnie! Zalety domowego makaronu
- Zacznij od tradycji. Jak zrobić domowy makaron?
- Zostaw trochę makaronu na później. Jak przechowywać makaron?
- Makarony z warzyw, bez jajek i nie tylko. Poznaj różne rodzaje makaronów
- Wybierz właściwy sprzęt do zrobienia makaronu
- Makaron gotowy, pora jeść – podsumowanie
Czy warto? No pewnie! Zalety domowego makaronu
Zastanawiasz się zapewne, po co w ogóle robić własny makaron, skoro można go łatwo i szybko kupić w każdym sklepie spożywczym. Poza oczywistą zaletą, jaką jest satysfakcja ze zrobienia czegoś samodzielnie, istnieje jeden zasadniczy atut domowego makaronu.
W przeciwieństwie do tego kupnego dobrze wiesz, co się w nim znajduje. Jest to szczególnie ważne dla osób borykających się z alergiami pokarmowymi. Dla nich informacja na opakowaniu „może zawierać orzechy arachidowe” automatycznie wyklucza taki produkt. Wiedza, jak zrobić makaron pozwala im więc cieszyć się smakiem wielu potraw.
Miej to również na uwadze jako menadżer restauracji przy układaniu menu, niezależnie czy to w dużej, czy małej gastronomii. Poinformujesz wówczas klientów o obecności alergenu czy glutenu znajdujących się w daniu z makaronem.
Ponadto samodzielnie dobierasz składniki. Możesz więc zdecydować się na ulubiony typ mąki, jajka prosto od zaprzyjaźnionego hodowcy i nie tylko. Kiedy masz już przygotowane składniki i sprzęt kuchenny (mise en place), możesz zabrać się do pracy.
Zacznij od tradycji. Jak zrobić domowy makaron?
Sposobów na to, jak zrobić makaron jest wiele. Na początek skup się na przygotowaniu domowego makaronu rodem z babcinej kuchni. Do 10 porcji będziesz potrzebować:
- 1 kg mąki pszennej,
- 10 jajek,
- 10 żółtek,
- po 5 łyżeczek soli i oliwy.
W przypadku mąki najlepiej sięgnij po tę z pszenicy durum. Sprawia ona, że ciasto jest elastyczne i łatwo się zagniata. Ma też skład bogaty w mikro- i makroelementy takie jak fosfor, potas, żelazo, miedź, cynk, mangan oraz witaminy B1, B2, B5 i B6.
W pierwszej kolejności mąkę przesiej przez sitko. Napowietrzoną łatwiej połączysz z pozostałymi składnikami. Przesyp ją do miski lub bezpośrednio na blat roboczy czy stolnicę. W powstałym kopczyku zrób zagłębienie i wlej do niego jajka, żółtka oraz oliwę. Dodaj też sól. Połącz wszystkie składniki, zagarniając mąkę do środka kopczyka.
Po całkowitym wymieszaniu zacznij ugniatać ciasto na blacie/stolnicy, zawijając je przy tym do środka. Pozwala to rozciągnąć gluten zawarty w mące. Wyrobione ciasto będzie gładkie i sprężyste. Uformuj kulkę, zwiń ją w folię spożywczą i odstaw na maksymalnie godzinę.
Po tym czasie podziel ciasto na 10 porcji i rozwałkuj pierwszą z nich na bardzo cienki placek. Podsyp stolnicę mąką, żeby ciasto nie przyklejało się do powierzchni. Po rozwałkowaniu przekrój placek na pół, obsyp oba kawałki mąką i ułóż jeden na drugim. Zwiń całość w dość luźny rulon i zacznij kroić makaron o pożądanej szerokości. Gdy już to zrobisz, rozsyp gotowe kluski na stolnicy, aby się nie posklejały i powtórz czynność z pozostałymi plackami.
Zostaw trochę makaronu na później. Jak przechowywać makaron?
Domowy makaron możesz od razu ugotować w osolonej wodzie i zrobić pyszne spaghetti czy zjeść z rosołem. Chcesz go wykorzystać za kilka dni czy nawet miesięcy? Żaden problem! Oto dwa sposoby, dzięki którym przechowasz makaron na dłużej.
Po pierwsze – mrożenie. Po tym, jak zrobisz makaron, od razu go poporcjuj do osobnych woreczków i wrzuć do zamrażarki. Niska temperatura sprawi, że zachowasz jego świeżość nawet przez kilka tygodni. Gdy już przyjdzie czas na danie z makaronem, ugotuj go w osolonym wrzątku, aż będzie al dente.
Drugi sposób to suszenie. Trwa ono stosunkowo długo, bo kilka dni. Dlatego lato to idealna pora na zrobienie domowego makaronu. Upały i suche powietrze w krótkim czasie wyciągną całą wilgoć z Twoich klusek. Gdy makaron będzie już kruchy, przełóż go do pojemnika lub słoika i szczelnie zamknij, aby mole go nie zjadły. Dobrym miejscem do przechowywania jest szafka kuchenna, w której jest ciemno i chłodno. W takich warunkach Twój makaron będzie dobry nawet przez rok.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad przechowywania żywności, to przeczytaj nasz kolejny artykuł.
Makarony z warzyw, bez jajek i nie tylko. Poznaj różne rodzaje makaronów
Mimo że makaron jajeczny z mąki pszenicznej jest najpopularniejszym rodzajem, to nie oznacza, że nie ma innych makaronów. Przepisy na nie opracowali ludzie, którzy np. nie tolerują pszenicy lub jajek albo w przeszłości nie mieli do nich dostępu. Mając to na uwadze, jak zrobić makaron inny niż tradycyjny?
Makaron bez jajek
Masz alergię na jajka i boisz się jeść makaron? Spokojnie, do jego przygotowania wcale nie potrzebujesz ani białek, ani żółtek. Wystarczy, że zastąpisz je gorącą wodą. Na 1 kg mąki potrzebujesz mniej więcej 500 ml wody, czyli ok. 2 szklanki. Niezbędna będzie też sól – 5 łyżeczek wystarczy.
Mąkę przesiej przez sitko do miski i dodaj sól. Wodę wlewaj powoli, cały czas mieszając drewnianą łyżką. Po połączeniu wszystkich składników wyłóż ciasto na stolnice i wyrabiaj. Dalsze kroki są takie same jak we wcześniejszym przepisie.
Makaron kukurydziany
A co, gdy musisz unikać mąki pszenicznej? Czy skazuje Cię to na życie bez makaronu? Oczywiście, że nie! Idealnie zastąpisz ją mąką kukurydzianą. Nie zawiera ona glutenu, więc idealnie się nadaje, jeśli masz celiakię lub nie chcesz go w swojej diecie. Kluski z niej zrobione smakują nieco inaczej, ale nadal idealnie pasują do wielu dań. Jak zrobić makaron kukurydziany? Potrzebujesz:
- 1 kg mąki kukurydzianej + trochę do podsypania stolnicy,
- 600 ml wody,
- 1 łyżeczkę soli.
Wymieszaj wodę z solą i zagotuj całość w garnku. Następnie dodaj połowę mąki. Od razu zacznij energicznie mieszać, aż uzyskasz miękkie ciasto. Całość pozostaw do ostudzenia przez kilka minut.
Po tym czasie dodaj resztę mąki kukurydzianej i wyrób ciasto. Uformuj kulkę, którą następnie przekrój na cztery części. Na obsypanej mąką stolnicy jeden kawałek rozwałkuj na cienki placek. Pokrój go według uznania. Mogą to być nitki do rosołu, kwadraty na łazanki lub wstążki do sosu pomidorowego. Makaron kukurydziany gotuj w osolonej wodzie.
Chiński makaron ryżowy
Wprowadź trochę orientu do swojej kuchni z własnoręcznie zrobionym makaronem ryżowym. Świetnie komponuje się ze smażonymi warzywami lub bogatą w różne smaki wietnamską zupą Pho. Jak zatem zrobić makaron ryżowy? Do przygotowania 6 porcji potrzebujesz:
- 170 g mąki ryżowej,
- 300 ml wody,
- 2 łyżki tapioki (lub skrobi kukurydzianej),
- 0,5 łyżeczki soli,
- 1 łyżeczkę oleju + trochę do smarowania.
Zmieszaj w misce mąkę ryżową, tapiokę, sól i wodę do uzyskania jednolitej masy. Dodaj 1 łyżeczkę oleju i przeciśnij całość przez drobne sitko lub gazę do drugiej miski. Płyn przykryj i odstaw na 30 min.
W międzyczasie w woku lub głębokiej i szerokiej patelni zagotuj wodę. Kontroluj jej ilość, ponieważ z czasem może wyparować. Gdy już zacznie wrzeć, do patelni włóż drugie mniejsze naczynie z płaskim dnem. Za pomocą pędzelka posmaruj jego wnętrze olejem, a następnie wlej trochę płynnego ciasta na makaron ryżowy. Poruszaj naczyniem tak, aby całe dno było pokryte cienką warstwą masy. Teraz przykryj patelnię/wok i gotuj całość przez 5-8 min.
W tym czasie posmaruj deskę do krojenia odrobiną oleju. Zapobiegniesz w ten sposób przyklejaniu się ciasta. Wyciągnij naczynie z patelni i za pomocą szpatułki delikatnie oddziel ryżowy placek od dna. Teraz połóż go na desce i posmaruj olejem. W naczyniu przygotuj kolejną porcję ciasta, a po ok. 8 min świeży placek połóż na wcześniej przygotowanym. Czynność powtarzaj, aż wykorzystasz całą płynną masę na makaron.
Po ugotowaniu ostatniego ryżowego placka zacznij je kroić. Najczęściej kluski mają szerokość ok. 3 cm, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby Twoje były szersze lub węższe. Po wszystkim podrzuć parę razy gotowy makaron. Dzięki temu oddzielisz wszystkie warstwy.
Do jego ugotowania potrzebujesz jedynie trochę wrzątku np. z czajnika. Zalej nim jedną porcję i odstaw całość na 3-4 min w przypadku cienkich klusek lub 6-7 min, jeśli wyszły nieco szersze. Domowy makaron ryżowy przechowasz w lodówce przez maksymalnie 3 dni.
Makaron z cukinii
Prawdę powiedziawszy, makaron z cukinii nie jest tak naprawdę makaronem. Nazywa się go tak ze względu na to, jak wygląda. W rzeczywistości jest to cukinia pokrojona w cienkie nitki lub wstążki. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Warto w tym celu wykorzystać tarkę spiralną, czyli tzw. spiralizer. Możesz to zrobić ręcznie przy użyciu noża, ale licz się z tym, że zajmie Ci to o wiele więcej czasu.
W podobny sposób możesz wykorzystać inne warzywa. Zrobisz m.in. makaron z ziemniaków, batatów, marchewek itd.
Makaron z dyni makaronowej
Podobnie, jak w przypadku makaronu z cukinii, tak i ten przygotowany z dyni nie jest prawdziwym makaronem. Nie stanowi to jednak przeszkody, żeby wymieszać go z sosem pomidorowym czy z pesto. Pamiętaj, że musisz wybrać tzw. dynię makaronową.
Przekrój ją na pół i piecz w temperaturze 200°C przez 45 min. Po takiej obróbce miąższ zacznie przypominać cienkie nitki, które wykorzystasz jako makaron. Musisz jedynie z upieczonej dyni wyjąć łyżką pestki, a następnie widelcem zeskrobać miąższ. Makaron dyniowy przełóż do miski, skrop go oliwą, posyp solą i voila! Można jeść.
Wybierz właściwy sprzęt do zrobienia makaronu
Wiesz już, jak zrobić makaron na różne sposoby. Jednak wiedza to za mało. Potrzebujesz też odpowiedniego sprzętu. W warunkach domowych wystarczy Ci miska do połączenia składników, stolnica do wyrobienia ciasta, wałek i ostry nóż. Jednak na potrzeby restauracji to będzie za mało. Potrzebujesz wówczas profesjonalnego sprzętu zgodnego z zasadami BHP w gastronomii.
- Mikser spiralny – 45 l – Royal Catering – 2100 W 7 599,00 zł
- Mikser planetarny – 20 l – 700 W – opuszczana misa 3 749,00 zł
- Mikser spiralny – 7 l
-
Mikser spiralny – 32 l
5 599,00 zł5 099,00 zł
Do mieszania i wyrabiania ciasta bardzo dużą pomocą będą miksery spiralne lub planetarne. Do ich dużych mis wsypiesz nawet kilka kilogramów mąki, a mieszadła znacząco Cię odciążą. Niezwykle przydatne są modele z wyjmowanymi dzieżami. Dzięki nim w łatwy sposób przerzucisz gotowe ciasto na blat roboczy. Maszyny przydadzą Ci się też do innych ciast, np. drożdżowego, gdy zastanawiasz się, jak zrobić pączki.
A co z wałkowaniem? Tradycyjny wałek w restauracyjnej kuchni przyda Ci się do mniejszych zadań. Do przyrządzenia domowego makaronu na weselny obiad dla 100 osób lepiej sięgnąć po wałkownicę. Urządzenie nie tylko w krótkim czasie rozpłaszcza płaty ciasta, ale pozwala też uzyskać różne grubości. Pamiętaj o jednej zasadzie. Jeśli chcesz uzyskać bardzo cienkie placki, to zacznij wałkowanie od najgrubszego poziomu i stopniowo przechodź do cieńszych.
Przyszła pora na krojenie. W tym celu będziesz potrzebować maszynki do makaronu. Do dyspozycji masz albo modele ręczne, albo elektryczne. Pierwsze sprawdzą się w mniejszych lokalach, a drugie w punktach, które w menu mają głównie makaron. Kupując maszynkę dla siebie, zwróć uwagę na liczbę przystawek. Pozwalają one uzyskać różne rodzaje klusek od nitek, przez tagliatelle, aż po lasagne. Kiedy już masz je gotowe, przychodzi pora na obróbkę termiczną w wydajnych warnikach do makaronu.
Makaron gotowy, pora jeść – podsumowanie
Teraz już wiesz, jak zrobić makaron rodem z domowej kuchni. Przygotuj z niego pyszne specjały, które podbiją serca i podniebienia Twoich klientów. Miej w swoim menu przygotowane kilka wariantów dla osób z alergiami pokarmowymi lub chcących spróbować czegoś zupełnie nowego. Oferuj makarony warzywne, z różnych rodzajów mąk czy bez jajek. Dzięki temu zyskasz jeszcze szersze grono stałych bywalców.
Szukasz innych wskazówek związanych z prowadzeniem własnego lokalu gastronomicznego? Przeczytaj nasz kolejny wpis o tym, jak wyposażyć cukiernię, aby serwować pyszne desery.
Udostępnij