Jak zrobić kino w domu? Poradnik dla kinomanów i nie tylko

Udostępnij

Ogromny ekran, doskonała jakość dźwięku oraz wygodne fotele sprawiają, że oglądanie filmów w kinie nadal ma grono zwolenników. Jednak tłum ludzi i rozmowy podczas seansu mogą odebrać całą przyjemność. A co, jeśli mógłbyś zrobić własne, prywatne kino w domu? W dzisiejszym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie zrealizować marzenie każdego kinomana.

Heimkino

Udostępnij

Ogromny ekran, doskonała jakość dźwięku oraz wygodne fotele sprawiają, że oglądanie filmów w kinie nadal ma grono zwolenników. Jednak tłum ludzi i rozmowy podczas seansu mogą odebrać całą przyjemność. A co, jeśli mógłbyś zrobić własne, prywatne kino w domu? W dzisiejszym artykule znajdziesz wskazówki, dzięki którym będziesz w stanie zrealizować marzenie każdego kinomana.

Kino domowe a kino w domu

Na samym początku warto wyjaśnić różnicę między kinem domowym a kinem w domu. Wiele osób mylnie uważa, że jest to jedno i to samo. Jednak obie te frazy odnoszą się do dwóch zupełnie odmiennych rzeczy.

Kinem domowym nazywamy zestaw urządzeń audiowizualnych, które wykorzystuje się do oglądania filmów czy słuchania muzyki. Można je skompletować samodzielnie lub kupić gotowe zestawy w specjalistycznych sklepach. Kino domowe przeważnie umieszcza się w salonach lub podobnych pomieszczeniach o funkcjach użytkowych np. w sypialniach. Stanowią również element wystroju pokoju, dlatego często ludzie zastanawiający się, jak urządzić salon, dobierają urządzenia pasujące do otoczenia.

Kino w domu lub prywatne kino jest osobnym pomieszczeniem stworzonym do oglądania filmów w jakości podobnej, a nawet przewyższającej jakość z profesjonalnych sali kinowych. Chcąc osiągnąć taki efekt, stosuje się specjalne systemy nagłośnieniowe oraz wizualne, a także przystosowuje się pokój pod kątem akustycznym i oświetleniowym. Kino w domu jest znacznie droższe w porównaniu z kinem domowym. Wymaga również więcej czasu, zanim będzie można z niego skorzystać.

Teraz, gdy już wiesz, jaka jest różnica między tymi pojęciami, możesz świadomie wybrać, które rozwiązanie bardziej Ci odpowiada.

Jakie pomieszczenie wybrać do kina domowego, a jakie do kina w domu?

Wybór pomieszczenia do oglądania filmów potrafi zaważyć na jakości obrazu, a przede wszystkim dźwięku. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, gdzie zainstalować kino domowe lub założyć kino w domu.

Jak już wcześniej było wspomniane, kino domowe najczęściej podłącza się w salonie, gdzie w większości domów znajduje się już telewizor. Musisz się liczyć z tym, że nawet z najlepszym sprzętem audiowizualnym nie będziesz w stanie osiągnąć jakości kinowej.

Wynika to głównie z faktu, że salon pełni również inne funkcje np. spożywa się w nim posiłki lub odpoczywa, czytając książkę. W związku z tym w pomieszczeniu znajdują się meble i elementy dekoracyjne mogące wpłynąć na rozchodzenie się dźwięków. Ponadto wystrój wielu salonów jest dość jasny, co wpływa na odbieranie obrazu z telewizora. Nie oznacza to jednak, że nie możesz poprawić wrażeń z oglądania filmów, stosując odpowiednie urządzenia RTV.

W przypadku kina w domu specjaliści doradzają, aby wyodrębnić osobne pomieszczenie już na etapie budowy. Wiąże się to głównie z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów wygłuszających i instalacją przewodów umożliwiających podłączenie niezbędnych urządzeń audio-video.

Przyjmuje się, że taki pokój powinien mieć powierzchnię co najmniej 20 m2. Najlepiej jeśli określisz, ile mniej więcej osób będzie korzystało z prywatnego kina, czy będzie to jedynie rodzina, czy większe grono przyjaciół. Nie należy też przesadzać z wielkością, ponieważ utrudni to późniejszą kontrolę nad obrazem i dźwiękiem. Jeśli jednak nie masz odrębnego pomieszczenia, a nie chcesz budować dodatkowego pokoju, to wykorzystaj pomysł z przystosowanie poddasza lub piwnicy.

Jak przygotować pomieszczenie do kina w domu?

Decydując się na kino w domu, konieczne będzie zadbanie o kilka aspektów, bez których nie osiągniesz zamierzonego efektu. Mowa tutaj o izolacyjności akustycznej, dźwiękochłonności, zastosowanych materiałach budowlanych i ogólnym wystroju salki.

Izolacyjność akustyczna (dźwiękoizolacyjność)

Izolacyjność dźwiękowa określa, w jakim stopniu wygłuszone są hałasy z zewnątrz przedostające się przez ściany, sufit, podłogę, a także okna i drzwi.

Nie ma więc wątpliwości, że odpowiednia izolacyjność jest kluczowa podczas budowy kina w domu. Dźwięki rozmów i chodzenia po innych pokojach, pracujących sprzętów kuchennych itd. mogą całkowicie zrujnować przyjemność z oglądania filmów.

Przyjmuje się, że dla prywatnych salek kinowych izolacyjność akustyczna ścian powinna wynosić przynajmniej 60-65 dB, a drzwi wewnętrznych – 42 dB.

Pochłanianie dźwięków (dźwiękochłonność)

Kolejnym istotnym parametrem związanym z akustyką jest pochłanianie dźwięków pochodzących z wnętrza pomieszczenia. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dźwięk jako fala odbija się od powierzchni, czego efektem jest echo lub pogłos. Oba te zjawiska są niepożądane podczas seansu i mogą zagłuszyć czy zniekształcać ciche dźwięki pochodzące z głośników np. szept aktorów.

Dobrą dźwiękochłonność w kinach w domu osiąga się przez wyeliminowanie dużych gładkich ścian, które sprzyjają odbijaniu fal. W tym celu stosuje się specjalne panele w różnych kształtach np. z piramidami czy otworami.

Materiały budowlane do kina w domu

Kluczowymi elementami do zapewnienia powyższych parametrów są zastosowane materiały budowlane. Wiedza na temat tego, z czego i jak wykonać podłogę, ściany oraz sufit jest wręcz niezbędna.

Podłoga powinna posiadać kilka warstw. Główną stanowią płyty z wełny mineralnej. Im będzie ich więcej, tym lepiej wygłuszysz salkę. Poza tym należy zastosować folię paroprzepuszczalną oraz betonowy podkład. Na samym wierzchu można ułożyć drewniany parkiet lub wykładzinę PVC.

W przypadku sufitu w prywatnych kinach najlepiej sprawdzają się podwieszane, ponieważ mają doskonałe właściwości pochłaniania i niwelowania zniekształceń dźwięku. Dają również możliwość schowania oświetlenia, więc nie musisz się martwić o wystające lampy. Do wykonania sufitu podwieszanego zwykle wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe, jednak w tej sytuacji zaleca się stosowanie perforowanych płyt warstwowych zapewniających optymalne parametry akustyczne.

Z podobnych płyt można również zrobić ściany pomieszczenia po wcześniejszym wyłożeniu ich wełną mineralną o podwyższonej gęstości. Coraz częściej jednak zastępuje się je płytami akustycznymi z wełny drzewnej łączonych magnezytem. Dobrą praktyką jest przyklejenie do ścian płyt korkowych o wysokim współczynniku alfa. Dotyczy on stopnia pochłaniania dźwięków.

Wystrój kina w domu

Wystrój pomieszczenia na kino w domu może być zarówno elegancki, jak i funkcjonalny. Odpowiednio przygotowane wnętrze pozwala bowiem osiągnąć efekt immersyjności, czyli wciągnięcia widza w film. O co należy zadbać?

Przede wszystkim w salce powinno być ciemno. Jeżeli urządzasz ją w piwnicy, to sprawa jest załatwiona. W sytuacji gdy w pomieszczeniu są okna, koniecznie trzeba je zasłonić ciemnymi i gęstymi roletami. Światło słoneczne może bowiem negatywnie wpływać na jakość odtwarzanego obrazu.

Z tego samego powodu oświetlenie powinno być bardzo dyskretne. Doskonałym przykładem są kina amerykańskie, w których niewielkie lampki umieszczone w suficie tworzą wrażenie, jakby nad widzami było gwieździste niebo.

Cały pokój najlepiej utrzymać w ciemnej kolorystyce. Nie musi to być koniecznie czarna farba. Możesz sięgnąć po granatowy lub ciemny grafit. Najważniejsze, żeby ściany były pomalowane matową farbą. Gładkie odmiany mają tendencję do odbijania światła emitowanego przez projektor czy telewizor.

Wybierając fotele lub kanapy do kina w domu, oczywiście kieruj się komfortem. W końcu nie ma nic gorszego od kilkugodzinnego seansu w niewygodnej pozycji. Warto wybierać meble z miękkich matowych materiałów. Tłumią one dodatkowo dźwięki, a także zapobiegają odbijaniu światła. Mając to na uwadze, należy zrezygnować ze skórzanych obić.

Sprzęt niezbędny do kina domowego i kina w domu

Przyszła pora na bez wątpienia najważniejszy punkt artykułu, a mianowicie wybór odpowiedniego sprzętu audio-video. Bez niego cała koncepcja prywatnego kina nie ma sensu. Czego zatem potrzebujesz, aby móc oglądać filmy w najwyższej jakości?

Telewizor czy projektor z ekranem?

Wybór między telewizorem a projektorem pojawia się bardzo często w kontekście dzisiejszego tematu. Nie da się ukryć, że większość osób jest przyzwyczajona do TV i z tego względu decyduje się na ten rodzaj urządzenia. Jednak nie oznacza to, że projektory nie mają swoich zwolenników. Który zatem wybrać? Specjaliści w większości przypadków są zgodni, że telewizory najlepiej sprawdzają się w salonach razem z kinem domowym, podczas gdy projektory warto zainstalować w salkach kinowych.

Kupując nowy telewizor, bez wątpienia najlepiej będzie sięgnąć po podwieszany model wielkoekranowy. Dzięki temu będziesz mógł zamontować go na odpowiedniej wysokości, a duża liczba cali pozwoli wyświetlać panoramiczne obrazy. Zwróć przy tym uwagę na rozdzielczość odpowiadającą za szczegółowość. Obecnie prym wiodą telewizory Ultra HD (3840 x 2160 pikseli), jednak pojawia się coraz więcej modeli 8K. Niestety filmy czy gry o takiej rozdzielczości cały czas stanowią rzadkość.

Istotnym parametrem jest również tryb HDR (ang. High Dynamic Range), dzięki któremu TV zapewnia odpowiedni kontrast i bogatą paletę barw. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zamontować telewizor na ścianie, to przeczytaj nasz następny wpis.

W przypadku projektorów na pewno musisz sprawdzić matrycę, jaka została zmontowana w urządzeniu. Na potrzeby seansów filmowych najlepiej sprawdzą się modele wykorzystujące technikę DLP (ang. Digital Light Processing) lub LED. Nie bez znaczenia jest też rozdzielczość wyświetlanych obrazów. Najpopularniejsze projektory oferują rozdzielczość Full HD, ale znajdziesz też takie z Ultra HD.

Jednak najważniejszym parametrem jest jasność projektora. Określa ona zdolność, z jaką radzi sobie urządzenie z jasnymi wnętrzami. Im większa wartość, tym lepszej jakości obraz. W ciemnych, pozbawionych okien pokojach nie jest to tak istotne, dlatego możesz wybrać modele o jasności np. 2000 ANSI lumenów.

W przypadku zakupu projektora konieczne jest zadbanie o powierzchnię, na której wyświetlisz film. Dobrym wyborem będą ekrany do projektorów. W zależności od Twoich upodobań mogą to być ekrany rozwinięte lub zwijane ręcznie czy elektrycznie. Istotne, aby miały powierzchnię, na której zmieści się cały obraz i nie zniekształcały go. Alternatywą jest pomalowanie ściany specjalną farbą umożliwiającą wyraźne prezentowanie filmu.

Jeśli zdecydujesz się na projektor, wygodnym rozwiązaniem będzie wyposażenie pomieszczenia w specjalny uchwyt do projektora – sufitowy lub ścienny.

Nagłośnienie kina w domu

Nawet najnowocześniejsze telewizory czy projektory będą bezużyteczne, jeśli nie zadbasz o odpowiednie nagłośnienie. To właśnie ono w dużej mierze odpowiada za klimat podczas seansu. Dobrze rozmieszczone głośniki pozwalają nie tylko usłyszeć szepty, ale i jeszcze mocniej przeżywać każdą scenę. Jakie więc wybrać nagłośnienie?

System powinien być trójdrożny, czyli składać się z głośników niskotonowych, średniotonowych i wysokotonowych. Dzięki temu będziesz w stanie osiągnąć efekt immersyjności.

W mniejszych pomieszczeniach najczęściej stosuje się zestawy 5.1. W ich skład wchodzą dialogowy głośnik centralny, po dwa głośniki przednie i efektowe oraz głośnik subniskotonowy tzw. subwoofer. Dla większych pomieszczeń zaleca się zestawy 7.1 z dwoma dodatkowymi głośnikami efektowymi.

Planując nagłośnienie, niezależnie czy to w salce kinowej, czy w salonie, pamiętaj o właściwym rozstawieniu. Każdy głośnik powinien się znajdować w takiej samej odległości od widza i być skierowany w jego stronę. Jeśli umieszczasz je na półce, szafce lub podwieszasz, nie zapomnij o tym, aby je pochylić pod odpowiednim kątem.

Głośnik centralny należy ustawić na samym środku przed telewizorem lub ekranem. Z kolei przednie po obu stronach odbiornika. Kluczem jest stworzeniem trójkąta równobocznego lub równoramiennego, w którym wierzchołki to przednie głośniki i głowa widza. W przypadku głośników efektowych umieść je po bokach fotela/kanapy na wysokości uszu. W zestawie 7.1 dwa dodatkowe głośniki ustawia się za widzem po jego prawej i lewej stronie. Subwoofer możesz postawić w dowolnym miejscu.

Amplituner domowego kina

Poza głośnikami do systemu audio warto również dołączyć amplituner. Jest to urządzenie służące do zarządzania basem, poprawy jakości dźwięku oraz redukcji szumów. W dużym uproszczeniu – sprawia, że dźwięki z filmu brzmią lepiej.

Przy wyborze ważna jest liczba kanałów znajdujących się w urządzeniu. To ona determinuje, ile głośników będziesz mógł podłączyć. Przyjmuje się, że każdy kanał powinien mieć moc 100-150 W. Istotny jest też interfejs. Obecnie najlepsze amplitunery obsługują HDMI, dzięki czemu obraz i dźwięk nie tracą na jakości podczas cyfrowego transferu. Warto też zaopatrzyć się w model z USB do podłączenia zewnętrznych urządzeń np. aparatu czy telefonu.

Na czym odtwarzać filmy?

Ostatnim urządzeniem w Twojej sali kinowej powinien być odtwarzacz, który pozwoli Ci cieszyć się ulubionymi filmami czy serialami. Częstym wyborem nadal są odtwarzacze DVD, jednak urządzenia Blu-ray od kilku lat skutecznie je zastępują. Oferują bowiem o wiele lepszą jakość dźwięku i obrazu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podłączył też dekoder telewizji satelitarnej. Dzięki temu będziesz mógł włączyć kanał sportowy, muzyczny czy informacyjny. W dobie internetu coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnej telewizji na rzecz serwisów streamingowych i VOD (Video On Demand). Do ich odtworzenia potrzebny będzie jednak dekoder, komputer lub telewizor typu smart z podłączeniem do internetu.

Jak zrobić kino w domu – podsumowanie

Uzyskanie niepowtarzalnych wrażeń podczas seansu filmowego wbrew pozorom nie jest zadaniem łatwym. Wymaga niemałej wiedzy na temat nagłośnienia, jakości obrazu oraz czynników wpływających na ich odbiór. Nie da się jednak ukryć, że wysiłek jest tego wart. Kto nie chciałby mieć kina w domu, w którym mógłby oglądać to co chce, kiedy tylko ma ochotę, bez kolejek i rozmów podczas filmu?

Szukasz inspiracji, aby stworzyć ciekawą aranżację pomieszczeń w swoim domu? Sprawdź pozostałe wpisy, w których poznasz wskazówki, jak urządzić przedpokój i nie tylko.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej