Jak zrobić karmnik dla ptaków na balkon lub podwórko

Udostępnij

Dokarmianie ptaków zimą to czynność, która nie tylko dostarcza wiele frajdy, ale jest też  przejawem szlachetności. Gdy chwycą pierwsze mrozy, naszym pierzastym przyjaciołom o wiele trudniej jest znaleźć pożywienie w środowisku naturalnym i gdyby nie pomoc człowieka, byłoby z nimi naprawdę krucho. Dziś dowiesz się jak zrobić karmnik dla ptaków – chętnie odwiedzany, a jednocześnie będący efektowną ozdobą Twojego ogrodu, podwórka, tarasu lub balkonu. 

Udostępnij

Dokarmianie ptaków zimą to czynność, która nie tylko dostarcza wiele frajdy, ale jest też  przejawem szlachetności. Gdy chwycą pierwsze mrozy, naszym pierzastym przyjaciołom o wiele trudniej jest znaleźć pożywienie w środowisku naturalnym i gdyby nie pomoc człowieka, byłoby z nimi naprawdę krucho. Dziś dowiesz się jak zrobić karmnik dla ptaków – chętnie odwiedzany, a jednocześnie będący efektowną ozdobą Twojego ogrodu, podwórka, tarasu lub balkonu. 

Projekt karmnika dla ptaków

Pomimo, że samo zrobienie „ptasiej jadłodajni” nie stanowi jakiegoś większego wyzwania pod względem konstrukcyjnym, to jednak przed przystąpieniem do pracy, warto chwilę zastanowić się i biorąc pod uwagę różne czynniki, przemyśleć projekt karmnika. Dzięki temu zyskamy pewność, że idealnie spełni on swoją funkcję, oraz, że stanowił będzie integralną część wystroju otoczenia. 

Pierwszą i najważniejszą sprawą, którą należy wziąć pod uwagę, jest określenie, jakie gatunki ptaków będą korzystały z naszej konstrukcji. Trzeba mieć bowiem świadomość, że do karmników o dużych rozmiarach przylatywać będą większe ptaki, przy których mniejsze okażą się bez żadnych szans na skonsumowanie posiłku. Jeśli więc chcemy dokarmiać np. sikorki najlepszym sposobem będzie po prostu zrobić karmnik dla sikorek. 

Druga sprawa, to miejsce, w którym zostanie ulokowany. Na balkonach lub tarasach świetnie sprawdzają się karmniki wiszące. W przypadku ogrodu zaś, można zbudować  karmnik dla ptaków na nodze, czyli konstrukcję przymocowaną do pałąka wbitego w ziemię, lub np. przybicie jej do drzewa. Niezależnie jednak od tego, gdzie umieścimy karmnik, ważne, by korzystające z niego ptaki nie były zagrożone przez żadne drapieżniki, ani też nic ich nie płoszyło. 

Wraz z wiedzą o tym, jak zrobić karmnik dla ptaków, powinna iść też w parze świadomość, że musi być on przede wszystkim dla nich bezpieczny. Należy więc pozbyć się wszystkich wystających gwoździ, zaś ostre krawędzie należy dokładnie oszlifować, np. papierem ściernym, lub zabezpieczyć okleiną. Niezwykle istotna kwestię stanowi też daszek, który zabezpiecza pokarm przed opadami, a także podstawa z podwyższonym brzegiem uniemożliwiającym wypadanie pokarmu.    

Ciekawym pomysłem okazują się być karmniki ze ściankami stanowiącymi skuteczną osłonę przed wiatrem oraz z odczepianymi podstawami lub wysuwanymi szufladami, ułatwiającymi oczyszczanie z odchodów i starych resztek pożywienia. Pozwoli to nie tylko sprawnie zadbać o czystość, ale też uchroni ptaki przed różnego rodzaju chorobami, a także pasożytami. 

Tworząc projekt karmnika dla ptaków, trzeba też pamiętać, że jego konstrukcja, nawet jeśli jest bardzo solidna, to i tak prędzej, czy później ulegnie szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych. Warto więc zabezpieczyć jego zewnętrzną powierzchnię np. bezbarwnym pokostem lnianym, będącym naturalnym środkiem, całkowicie bezpiecznym dla zwierząt. I tu uwaga – wnętrze karmnika zawsze pozostawiamy w formie surowego drewna. 

Oczywiście oprócz konstrukcji drewnianych, istnieją też pomysły na to, jak zrobić karmnik dla ptaków z innych materiałów, takich jak plastikowe butelki czy kartony. Dostępność tych przedmiotów jest tak powszechna, że w tym przypadku ograniczenie kształtu i formy stanowić mogą jedynie granice ludzkiej wyobraźni. 

Karmnik dla ptaków – wymiary

Skoro opracowaliśmy już projekt i doskonale wiemy czego potrzeba sąsiadującym z nami ptakom, oraz jak zadbać o ich bezpieczeństwo, to przyszedł czas, by dowiedzieć się, jak zbudować karmnik dla ptaków. Za przykład posłuży nam najpopularniejsza konstrukcja drewniana z dwuspadową połacią dachową. Tak, profesjonalne wiertarki mogą być tu bardzo pomocne. Oprócz elektronarzędzi potrzebne będą też części składowe, takie jak 3 drewniane deski (1 szt. na podłogę, 2 szt. na dach), a także 8 kantówek i 4 listewki o szerokościach około 2 cm. 

Oczywiście od tego jak duży chcemy zbudować karmnik dla ptaków, zależeć powinny wymiary używanych przez nas materiałów. Załóżmy więc, że dysponujemy deską o powierzchni około 30 x 40 cm – to ona posłuży za podłogę. Dwie kolejne deski, o równych wymiarach, których łączna powierzchnia powinna być większa od powierzchni podłogi, użyte zostaną jako dach. Łączne wymiary desek dachowych muszą być większe od podłogowej, gdyż dach musi charakteryzować się odpowiednim kątem nachylenia. Byłoby też idealnie, gdyby jego krawędzie tworzyły swojego rodzaju okap, wystając poza obrzeża podstawy karmnika. 

Kolejny etap to przygotowanie ośmiu kantówek. W tym przypadku potrzebne będą nam 4 sztuki o długości około 25 cm, oraz 4 sztuki o długości około 20 cm. Od strony, która łączona będzie z podłogą, przycinamy je pod kątem prostym, zaś od tej, która stanowić będzie łączenie z dachem, pod kątem 45 stopni. Warto dodać, że długość kantówek jest nie tylko wyznacznikiem wysokości karmnika, ale też wpływa na swobodę ruchów, korzystającego z niego ptactwa. 

Przed połączeniem elementów warto jeszcze przeczyścić ewentualne nierówności w spiłowanych miejscach,  papierem ściernym. Gdy już przytwierdzimy do siebie najważniejsze części konstrukcji, pozostaje już tylko wyposażyć ją w zabezpieczenie, dzięki któremu ptasie pożywienie nie będzie wypadało poza karmik. Mowa tu o szerokich na 2 cm listwach, które mocujemy w taki sposób, by stanowiły rant dla całego obwodu podłogi. 

Karmnik dla sikorek

Jednym z najczęściej odwiedzających zimą karmniki ptaków jest sikorka. Gatunek ten w sezonie wiosennym i letnim żywi się rożnego rodzaju szkodnikami, co w praktyce jest bardzo korzystne dla roślin wegetujących sobie w ogrodzie. Sikorki mają to do siebie, że nauczone, iż na określonym terenie zimą są dokarmiane, wracają tam później przez cały rok w nadziei na posiłek, odwdzięczając się eksterminacją owadów. 

Warto więc zadbać o tych pierzastych sąsiadów, fundując im ich osobistą jadłodajnię. Najprościej jest zrobić karmnik dla sikorek z plastikowych butelek po wodzie lub innych napojach. Do jego wykonania potrzebne będą: pięciolitrowa i półlitrowa butelka plastikowa, nóż do tapet, nożyczki oraz sznurek. Na początek, przy użyciu nożyka, wycinamy (zaczynając od połowy, a kończąc przy samym dnie dużej butelki) otwór około 15 × 20 cm. Następnie naprzeciwko tego otworu robimy 2 małe dziurki, przez które przewlekamy sznurek. 

To właśnie przy jego pomocy przywiążemy wewnątrz dużej butelki tę małą, którą wcześniej napełniliśmy ziarnami i zakręciliśmy nakrętką. Małą butelkę z ziarnem obracamy do góry nogami wkładamy do środka dużej butelki i aby utrzymała pion, przywiązujemy sznurkiem. Po odkręceniu nakrętki z małej butelki ziarenka zaczną wysypywać się na dno dużej butelki. W miarę jak sikorki zjadały będą pokarm z dna dużej butelki, będzie się on automatycznie uzupełniał z półlitrowego podajnika.              

Oczywiście oprócz typowych ziaren oleistych i owoców, takich jak: siemię lniane, pestki dyni, orzechy ziemne, słonecznik niełuskany, pszenica, owies, proso, nasiona konopi, rodzynki, jednym z zimowych przysmaków sikorek jest słonina. By móc dokarmiać nią ptaki, wystarczą dodatkowe haczyki, które po zamontowaniu do dowolnego karmnika, zamienią go w karmnik dla sikorek. 

Karmnik na balkon

Mieszkańcy bloków, którzy nie posiadają ogrodów, ani własnych podwórek z powodzeniem mogą dokarmiać ptaki zimą, wystawiając np. karmnik dla sikorek na balkon. Oczywiście nie ma żadnych konkretnych wytycznych na temat tego, jak taki karmnik powinien wyglądać. W tym przypadku ważny jest jedynie jego rozmiar, a także miejsce, w którym zostanie on ulokowany. 

Rozmiar karmnika w dużej mierze uwarunkowany być powinien nie tylko gatunkami ptaków, ale i obszernością naszego balkonu. Na niewielkim balkonie olbrzymi karmnik nie będzie miał przecież racji bytu. Lepiej więc zrobić karmnik dla ptaków o mniejszych gabarytach. Co do miejsca zaś, należy ustawić go w takim punkcie, by oglądając sobie zza szyby harcujące w nim ptaki, nie płoszyć ich.      

Karmnik na podwórko 

Ograniczenia związane przestrzenią nie dotyczą tych, którzy mają możliwość wystawić swój karmnik na podwórko. Nie musząc dostosowywać się do balkonowych gabarytów, mogą oni np. ustawić potężną konstrukcję, lub kilka karmników o różnych rozmiarach, przystosowanych dla  wielu gatunków ptactwa. Podwórkowy karmnik dla ptaków ma też tę zaletę, że można go umieścić w dowolnym praktycznie miejscu. 

Nic nie stoi na przeszkodzie by powiesić na gałęzi, przybić do drzewa, przymocować do ściany budynku lub też osadzić na pałąku wbitym w ziemię (karmnik dla ptaków na nodze). Tym jednak, co niezwykle ważne w przypadku wybierania lokacji naszej konstrukcji, jest zaciszna miejscówka  wolna od drapieżników, takich jak np. koty. Sztuką jest więc nie tylko zbudować karmnik dla ptaków, ale też ulokować go dogodnym nich miejscu.                

Jak zrobić karmnik dla ptaków – podsumowanie

O tym, że warto dokarmiać zimą ptaki, nie trzeba chyba już nikomu przypominać. Korzystając więc z naszych porad, własnego doświadczenia, wyobraźni, oraz dostępnych materiałów, z pewnością będziesz potrafił przygotować własny projekt. I w efekcie zrobić karmnik dla ptaków, który nie tylko spełniał będzie swoją funkcję, ale też przyozdobi Twój balkon, podwórko lub ogród.    

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej