Lubisz pierogi? Zamiast kupować mrożone lub zamawiać je z cateringu, warto zakasać rękawy i ulepić je samodzielnie. Co zrobić, aby danie wyszło idealne? Podsuwamy garść pomysłów na to, jak zrobić ciasto do pierogów.
Lubisz pierogi? Zamiast kupować mrożone lub zamawiać je z cateringu, warto zakasać rękawy i ulepić je samodzielnie. Co zrobić, aby danie wyszło idealne? Podsuwamy garść pomysłów na to, jak zrobić ciasto do pierogów.
- Składniki niezbędne do zrobienia pierogów
- Farsz a ciasto na pierogi
- Zacznij lepić! Jak zrobić pierogi ręcznie?
- Tego będziesz potrzebować – niezbędne narzędzia do zrobienia ciasta na pierogi
- Szybko i wygodnie – jak zrobić pierogi w robocie planetarnym?
- Ciasto na pierogi – to również warto wiedzieć!
- Jak zrobić ciasto na pierogi – podsumowanie
Składniki niezbędne do zrobienia pierogów
Istnieje wiele rodzajów pierogów. Zwykle największą wagę przykłada się do ich farszu. Niesłusznie! Ciasto ma również duży wpływ na smak dania. Jeżeli wyjdzie ono niesmaczne, nawet najlepsze nadzienie nie uratuje Twojej potrawy. Zatem – jak zrobić dobre ciasto na pierogi?
Najprostszy i uniwersalny przepis na ok. 40 pierogów wygląda następująco:
- 2,5 szklanki mąki pszennej typu 500,
- 1 szklanka gorącej wody,
- duża szczypta soli.
Powyższy przepis nadaje się na pierogi zarówno dla mięsożerców, jak i wegan oraz wegetarian. Otrzymasz danie o bardzo poprawnym cieście. Jeżeli do przepisu dodasz 15 g drożdży (sprawdź, jak długo można mrozić drożdże), to tak przygotowane pierogi z powodzeniem upieczesz w piekarniku. Wyjdą naprawdę kruche i wspaniałe!
Jeżeli jednak marzysz o czymś więcej i chcesz zostać mistrzem pierogów – przeczytaj dalszą część naszego artykułu. Dowiesz się również, jakich błędów unikać, aby nigdy nie zepsuć tego dania.
Farsz a ciasto na pierogi
Zabierając się za przygotowywanie pierogów, warto wiedzieć, że różne rodzaje farszu będą świetnie smakować z nieco innym ciastem. Modyfikując przepis, poprzez dodanie różnych składników, uda Ci się uzyskać zdumiewające efekty!
Jak zrobić ciasto na pierogi ruskie?
Pierogi ruskie powinny mieć dość sprężyste ciasto, pod którym skrywa się miękki i aksamitny farsz. Aby się nie rozklejały podczas gotowania i nie rozmiękały, warto nieco zmodyfikować przepis bazowy. Robi się to przez dodanie do niego surowego jajka. Pamiętaj jednak, że ciasto wyjdzie twardsze. Ten przepis przyda Ci się też w przypadku, gdy zastanawiasz się, jak zrobić ciasto na uszka. Sekretem udanego dania jest zatem maksymalne rozwałkowanie ciasta – najlepiej na grubość 1 mm pomoże Ci w tym niezawodna Wałkownica do Ciasta marki Royal Catering.
Wałkownica do ciasta – elektryczna – 40 cm – dotykowa
- Oszczędność energii – system LET IT ROLL: wałki uruchamiają się dotykowo po włożeniu ciasta
- Wszechstronność – rozwałkuje ciasto o średnicy 26-40 cm na pizzę, pierogi lub chleb
- Wydajność – świetna do piekarni, pizzerii, restauracji oraz domu
- Regulacja – grubość 0-5 mm
- Wysoka jakość – wyprodukowano we Włoszech
Ciasto na pierogi z jagodami
W przypadku pierogów z jagodami ciasto powinno być z kolei mięciutkie. Może być także grubiej rozwałkowane niż w przypadku pierogów ruskich (2 mm). Idealny przepis na ciasto wygląda następująco:
- 2,5 szklanki mąki pszennej typu 500,
- 1 szklanka gorącego mleka,
- 50 g miękkiego masła,
- spora szczypta soli.
Dzięki dodatkowi mleka i masła ciasto będzie miało aksamitną konsystencję. Z reguły nie będziesz musieć też dodatkowo podsypywać go mąką podczas wałkowania.
Ciasto na pierogi z kapustą i grzybami
Kapusta z grzybami ma zdecydowany aromat, który łatwo przykryje smak ciasta z mąki pszennej. Warto zatem w tym przypadku wykorzystać inne składniki. Potrzebne Ci będą:
- 2 szklanki mąki gryczanej,
- 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej,
- 1,5-2 szklanki gorącej wody,
- 4 łyżki oleju,
- spora szczypta soli.
Pierogi wykonane zgodnie z powyższym przepisem będą smakowały niezwykle oryginalnie. Mają inną teksturę ciasta w porównaniu do tradycyjnych pierogów, która jednak doskonale komponuje się z kapustą i grzybami. Lista potraw wigilijnych z takimi pierogami sprawi, że wszyscy będą zachwyceni!
Wyrabiając ciasto na pierogi z mąki gryczanej, musisz wiedzieć, że wyjdzie ono mniej elastyczne niż w przypadku mąki pszennej. Powinno się je rozwałkowywać zatem na większą grubość (3 mm) oraz nie dawać zbyt wiele farszu.
Zacznij lepić! Jak zrobić pierogi ręcznie?
Masz już wszystkie składniki? Zatem do dzieła! Najpierw nasyp mąkę do dużej miski. Dodaj do niej soli, jeżeli przepis tego przewiduje oleju lub masła, i wlewaj powoli wodę (mleko), mieszając całość drewnianą łyżką. Następnie przenieś ciasto na stolnicę i wyrabiaj kilka minut rękoma. Przed lepieniem pierogów pozostaw je na ok. 30 min. pod ściereczką. Następnie dobrze rozwałkuj.
Przygotowane ciasto wykorzystaj od razu do lepienia pierogów. Możesz śmiało też zrobić je na zapas. Temperatura w lodówce jest odpowiednia do przechowywania surowego ciasta na pierogi przez 4 dni.
Tego będziesz potrzebować – niezbędne narzędzia do zrobienia ciasta na pierogi
Aby przygotować w domu ciasto na pierogi potrzebujesz kilku akcesoriów. Niezbędne będą:
- misa do mieszania ciasta,
- łyżka (najlepiej drewniana),
- szklanki do odmierzania proporcji (lub miarka kuchenna),
- stolnica,
- wałek do ciasta,
- szklanka lub foremka do wykrawania porcji ciasta.
Szybko i wygodnie – jak zrobić pierogi w robocie planetarnym?
Dużo szybciej niż ręcznie zrobisz świetne ciasto na pierogi, używając robota planetarnego. Dodatkowo maszyna doskonale je napowietrzy. Wpłynie to na jego większą elastyczność i miękkość po ugotowaniu. Do wyrobienia ciasta musisz użyć końcówki z hakiem.
Do misy wsyp mąkę z ewentualnymi dodatkami i włącz robota na najniższych obrotach. Jednocześnie dolewaj wody. Całość będzie się automatycznie wyrabiać przez ok. 10 minut. Po odstawieniu ciasta na pół godziny rozwałkuj całość. Przydatne w tym mogą być wałkownice. Sprawdzą się, zwłaszcza jeżeli masz zamiar robić pierogi w dużych ilościach dla potrzeb gastronomii.
Mikser spiralny – 32 l | Robot kuchenny – 350 W | Mikser planetarny – 7 l | |
Moc | 1100 W | 350 W | 650 W |
Pojemność dzieży | 32 l | 7 l | 7 l |
Średnica dzieży | 400 mm | 220 mm | 250 mm |
Maks. ilość mąki w dzieży | 25 kg | 3 kg | 4 kg |
Przewód zasilający | 1,5 m | 1,5 m | 1,5 m |
Waga | 86,60 kg | 13,8 kg | 20 kg |
Wymiary (DxSxW) | 80,50 x 42,50 x 73,50 cm | 39 x 23 x 45 | 40 x 30 x 50 |
Ciasto na pierogi – to również warto wiedzieć!
Jak zrobić ciasto do pierogów, aby za każdym razem wyszło dobre? Podczas robienia pierogów pojawiają się różne problemy. Aby ich uniknąć i móc cieszyć się smakiem przepysznej potrawy, koniecznie przeczytaj poniższe porady.
Jak zrobić ciasto na pierogi w wypiekaczu do chleba?
Wyposażenie kuchni gastronomicznej często zawiera wypiekacze do chleba. Okazuje się, że dzięki tym urządzeniom również przygotujesz świetne ciasto na pierogi. Po prostu umieść wszystkie składniki w komorze urządzenia, ustaw program do ciasta, odczekaj wymagany czas… i gotowe!
Jak zrobić ciasto na pierogi, żeby nie było za miękkie?
Jak zrobić dobre pierogi? Często zdarza się, że wychodzą zbyt miękkie. Winny jest najczęściej zbyt długi czas gotowania. Świeże ciasto z mąki pszennej powinno gotować się do maksymalnie 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Jeżeli jest cienko rozwałkowane i bez jajek to 3 minuty. W przypadku potrawy z mąki gryczanej wystarczą natomiast 2 minuty.
Jeżeli wiesz, jak mrozić pierogi i często robisz ich zapasy, to musisz pamiętać, że nigdy nie powinno się ich przed gotowaniem rozmrażać. Muszą także spędzić we wrzątku więcej czasu. Będą gotowe po ok. 8 minutach od wypłynięcia.
Zbyt miękkie ciasto może również wynikać z dodania do mąki za dużej ilości wody lub mleka. Czasem też zdarza się, że razem z farszem w pierogu zostanie zamknięte powietrze. Podczas gotowania zwiększy ono swoją objętość i uszkodzi powłokę. Przez rozerwany otwór do wnętrza dostanie się woda. Wówczas ciasto też się rozgotuje.
Co zrobić, jeśli ciasto na pierogi jest za twarde?
Ciasto na pierogi może być za twarde z kilku powodów. Przede wszystkim winne jest dodawanie zimnej wody lub mleka. Nigdy tego nie rób! Kolejny problem wynika z dodania zbyt dużej liczby jajek. Zwłaszcza jeżeli ciasto nie jest cienko rozwałkowane. Jeśli więc pierogi notorycznie Ci nie wychodzą – spróbuj zrezygnować z całych jajek. Dodawaj do mąki jedynie żółtka. Pierogi wyjdą twarde również wtedy, gdy użyjesz do nich zbyt dużo mąki. Należy zatem uważać przy ewentualnym podsypywaniu ciasta.
Jak zrobić ciasto na pierogi – podsumowanie
Kupowane pierogi często bywają po prostu średnie. Ciasto może być zbyt twarde lub miękkie, zdarza się też, że pierogi rozklejają się podczas gotowania. Przygotowanie własnoręcznych pierogów nie trwa zaś długo, a jeżeli zastosujesz się do naszych porad – sukces murowany!
Jednak ciasto to nie wszystko, potrzebne jest też nadzienie. Jak zrobić idealne pierogi? Domowe świetnie smakują zarówno z farszem serowo-ziemniaczanym, kapustą i grzybami, szpinakiem czy kaszą gryczaną. Możesz oczywiście zrobić nadzienie z mięsa. Trzeba przy tym pamiętać, aby było ono dobrze zmielone. Możesz śmiało wykorzystać do tego nawet resztki, które zostaną z pieczeni czy rosołu. Aby się nie zmarnowały, warto wiedzieć, jak długo można mrozić mięso.
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij