Miejskie kąpielisko to przeżytek! Dowiedz się, jak zbudować basen w ogrodzie i relaksuj się do woli!

Udostępnij

Przydomowy basen przyniesie ochłodę w ciepłe dni. Jest to też inwestycja, która może podnieść wartość nieruchomości. Sprawdź, jak zbudować basen ogrodowy, ile będzie to kosztować oraz o jakich formalnościach warto pamiętać.

Udostępnij

Przydomowy basen przyniesie ochłodę w ciepłe dni. Jest to też inwestycja, która może podnieść wartość nieruchomości. Sprawdź, jak zbudować basen ogrodowy, ile będzie to kosztować oraz o jakich formalnościach warto pamiętać.

Budowa basenu a pozwolenie na budowę

Zmiany w zagospodarowaniu terenu często wymagają uzyskania pozwolenia na budowę lub przynajmniej zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Dotyczy to na przykład budowy tarasów przydomowych o powierzchni większej niż 35 mkw. bądź większych garaży czy wiat. Jak to wygląda w przypadku basenów? Prawo budowlane uzależnia proces od powierzchni zbiornika.

Zgodnie z ustawą, jeśli chcesz stworzyć oczko wodne w ogrodzie lub basen o powierzchni do 50 mkw. nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. Co więcej, nie musisz nawet zgłaszać, że planujesz stworzyć na swojej działce tego typu zbiornik. Wprawdzie nie będzie to basen olimpijski, ale w większości przypadków 50 mkw. w zupełności wystarczy do pływania na krótki dystans oraz komfortowego wypoczynku.

Jeżeli jednak powierzchnia basenu będzie większa niż 50 mkw., będziesz potrzebować pozwolenia na budowę. Wniosek o jego uzyskanie zgłaszasz do wydziału architektoniczno-budowlanego w miejscowym starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu.

Co zawrzeć w zgłoszeniu, żeby zdobyć pozwolenie? Po pierwsze przygotuj oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością, na terenie której ma powstać basen. Po drugie, będziesz potrzebować szkiców i rysunków pokazujących, gdzie obiekt ma być zlokalizowany. W samym wniosku podaj rodzaj, zakres, miejsce, a także sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Zgłoszenia powinno się dokonać przed rozpoczęciem prac. Jeśli urząd w ciągu 21 dni nie zgłosi sprzeciwu, możesz zacząć budowę. Pozwolenie będzie ważne przez trzy lata. Jeśli po tym czasie basen nie powstanie, czeka Cię kolejna wycieczka do urzędu z wnioskiem zgłoszeniowym.

Jak zbudować basen – krok po kroku

Od czego zacząć budowę basenu? Przede wszystkim od wyboru lokalizacji. Najlepiej, jeśli basen nie będzie znajdować się w okolicy drzew.

W ten sposób unikniesz sytuacji, w której basen trzeba będzie często czyścić z liści czy igieł. Jest to też ważne ze względów bezpieczeństwa. Lepiej unikać ryzyka pływania pod gałęziami, które mogą spaść do basenu.

Najlepiej będzie wybrać odsłonięty fragment działki. Dzięki temu woda szybciej się nagrzeje, koszty związane z jej docieplaniem będą niższe lub wręcz zerowe.

Jeżeli Twoja działka jest niewielka, możesz zdecydować się na basen przenośny. Konstruujesz go z gotowych elementów.  Do basenów przenośnych można zaliczyć dmuchane, rozporowe oraz bazujące na stelażu. Mają zazwyczaj kompaktowe rozmiary. Po sezonie trzeba je jednak rozbierać.

Ewentualnie dowiedz się też, jakie jacuzzi ogrodowe wybrać, jeśli chcesz połączyć kąpiel z przyjemnym masażem z bąbelkami.

Rozwiązaniem dużo trwalszym i zapewniającym większy komfort jest basen stacjonarny. Jest to zazwyczaj zbiornik zagłębiony w gruncie.

Przed rozpoczęciem budowy basenu stacjonarnego, sprawdź, czy w miejscu, w którym powstanie nie ma instalacji, czy korzeni. Zweryfikuj też poziom wód gruntowych, najlepiej zatrudniając do pomocy geologa.

Jeżeli poziom będzie wysoki, musisz zadbać o odpowiednio większą wytrzymałość konstrukcji oraz hydroizolację. Będzie to ważne zwłaszcza zimą, gdy wody gruntowe będą zamarzać i napierać na nieckę basenu.

Jaki rozmiar powinien mieć basen ogrodowy? Najlepiej, jeśli będzie dopasowany do wielkości terenu. Basen nie powinien być na tyle duży, żeby przeszkadzał w korzystaniu z ogrodu. Od długości czy szerokości istotniejszy jest maksymalny poziom wody. Przyjmuje się, że basen przydomowy powinien mieć ok. 1,5 m głębokości. Jeśli planujesz skakać do wody, głębokość powinna wynosić 2-2,5 m.

Do wyboru masz kilka sposobów wykonania basenu, w zależności od materiału użytego do stworzenia niecki. Bez względu na to, na którą technologię się zdecydujesz, budowę basenu ogrodowego w ziemi można podzielić na trzy etapy:

Basen plastikowy wkopywany w ziemię

Budowa basenu plastikowego to jedno z najprostszych rozwiązań, jeśli chcesz mieć obok domu zbiornik stacjonarny. Takiego basenu nie buduje się bowiem od zera.

Zamiast tego kupujesz nieckę z tworzywa sztucznego gotową do instalacji. Minusem basenów plastikowych jest to, że ich kształt jest z góry narzucony. Z drugiej strony, nie powinien to być duży problem, bowiem oferta niecek z tworzyw jest szeroka.

Często konstrukcja już fabrycznie jest na tyle sztywna, że basenu plastikowego nie trzeba dodatkowo wzmacniać. Producenci niejednokrotnie montują w konstrukcji izolację zapobiegającą zbytniemu wychładzaniu wody. Ponadto, baseny poliestrowe mają najczęściej wkomponowane w swoją formę schodki.

Jak wygląda budowa basenu w ziemi z niecką plastikową? Standardowo prace rozpoczynają się od przygotowania wykopu. Na dnie układa się rury do drenażu oraz warstwę flizeliny. Dno przykrywa się żwirkiem, a następnie układa warstwę piasku z cementem. Dodatkowo można zdecydować się na wylewkę betonową.

Na grunt kładzie się styropian, który będzie podstawą basenu oraz pełnił funkcję izolującą. Na tym etapie można także wykonać izolację dodatkową i zamontować osprzęt basenowy. Kolejnym krokiem jest zamontowanie basenu plastikowego w przygotowanym wykopie, poziomowanie i stworzenie podparcia pod schodki niecki.

Po podłączeniu hydrauliki, boki basenu plastikowego obsypuje się. Na końcu wykańcza się otoczenie niecki.  

Jak zrobić drewniany basen?

Baseny drewniane to szeroka kategoria. Zaliczamy do nich zarówno konstrukcje naziemne, jak i zakopane w ziemi. Basen drewniany wykonasz samodzielnie, na przykład łącząc ze sobą europalety i instalując we wnętrzu folię basenową.

Możesz zdecydować się także na kupno gotowego basenu naziemnego. Drewno jest też podstawą do budowy niecek basenów w ziemi. Zazwyczaj z tego naturalnego materiału wykonuje się mniejsze zbiorniki.

Drewniany basen stacjonarny buduje się z prefabrykowanych elementów. Proces wygląda podobnie, jak w przypadku basenu plastikowego.

Po przygotowaniu wykopu stawia się i łączy ze sobą ścianki. Konstrukcja często jest podparta z zewnątrz rozporami z metalu lub drewnianymi belkami. Basen z drewna obija się następnie izolacyjną sklejką. Montuje się także dodatkowe maty izolacyjne.

Punkt kolejny polega na zadbaniu o szczelność. Do tego celu wykorzystuje się specjalną folię PCV. Po zakończeniu głównych prac konstrukcyjnych zewnętrzną krawędź otacza się wykończeniem, np. z drewna lub kamienia.

Jak zbudować basen murowany?

Basen murowany to opcja najtrwalsza, najbardziej odporna na upływ czasu i zmienne warunki atmosferyczne. Zapewnia Ci też największe możliwości aranżacyjne. Basen wykonany na przykład z bloczków betonowych może mieć w zasadzie dowolny kształt, w odróżnieniu od basenów plastikowych czy drewnianych, które buduje się z gotowych komponentów.

Również w przypadku budowy basenu murowanego zaczyna się oczywiście od wykopu. Gdy już będzie gotowy, dno podsypuje się żwirem, przygotowuje się też zbrojenie i spust.

Po przygotowaniu dna przychodzi czas na budowę niecki z bloczków. Następnie gotową konstrukcję pokrywa się tynkiem oraz przeprowadza montaż niezbędnych elementów instalacji basenowej.

Zewnętrzne ściany izoluje się i dociepla, a następnie obsypuje. Wnętrze niecki pokrywa się specjalną wykładziną, na którą nakłada się folię.

Przydatne akcesoria do basenu

Akcesoria do basenu ogrodowego można podzielić na dwa główne rodzaje. Pierwsza kategoria to sprzęty, które pomogą Ci utrzymać basen w czystości. Drugi rodzaj akcesoriów basenowych to te, które zwiększają komfort użytkowania zbiornika.

W jakie narzędzia warto zainwestować? Przede wszystkim rozważ zakup podbieraka, przy pomocy którego wybierzesz z wody śmieci. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na trwałość produktu oraz ergonomię użytkowania.

Jeśli dysponujesz odkurzaczem do basenów, przydatny będzie elastyczny wąż. Dobry model powinien cechować się odpornością na zgniatanie i ścieranie, a także działanie chloru.

Gdy nie korzystasz z basenu, przykryj go specjalną osłoną. Ochroni ona zbiornik przed zanieczyszczeniami oraz powstawaniem glonów, a także zapobiegnie parowaniu wody. Pomoże też w utrzymaniu wyższej temperatury. Zamiast składać i rozkładać plandekę ręcznie, możesz ją przymocować na stałe do urządzenia, np. rolki zwijającej do folii solarnej.

Gdy budujesz basen w ogrodzie, miej na względzie bezpieczeństwo. Nierdzewna drabinka ze stopkami o antypoślizgowej powierzchni pozwoli Ci oraz innym osobom korzystającym z basenu wygodnie wchodzić i wychodzić z wody.

Dodatkowym elementem, który można zainstalować przy basenie, jest wylewka wodospadowa. Opłuczesz się pod nią po pływaniu lub włączysz wieczorem, żeby odprężyć się przy szumie wody. Dodatkowym plusem jest to, że wylewka poprawia cyrkulację w zbiorniku.

Nie zapomnij też o miejscu na odpoczynek po pływaniu. Świetnym pomysłem jest rozstawienie wokół basenu leżaków. Możesz kupić gotowe lub dowiedzieć się, jak zrobić leżak z palet i pochwalić się swoimi umiejętnościami majsterkowicza.

Ile kosztuje budowa basenu?

Jaka jest cena basenu? Najtańsze są modele składane. W zależności od wielkości i konstrukcji zapłacisz od ok. 500 zł (podstawowy basen stelażowy z tworzywa sztucznego) do 4000-5000 zł (basen o długości 5-6 metrów z kopułą).

W przypadku basenów stacjonarnych koszty są wyższe, ale i trwałość oraz wygoda użytkowania również. Kwota, którą musisz wydać, w dużej mierze zależy od materiału, z którego będzie wykonana niecka.

Ile kosztuje budowa basenu? Przyjmijmy dość standardową wielkość, czyli 8 m długości, 4 m szerokości i 1,5 m głębokości. Jeżeli wybierzesz nieckę poliestrową, czyli basen plastikowy, całkowite wydatki powinny się zamknąć w kwocie ok. 15000-20000 zł. Podobny może być koszt przy nieckach drewnianych oraz stalowych.

Więcej będzie kosztować basen murowany. Za jego budowę trzeba będzie zapłacić najpewniej od 20000 do 40000 zł. Im będzie miał on prostszy kształt, tym kwota będzie niższa.

Do tego mogą dojść koszty filtra do wody, odkurzacza, akcesoriów typu drabinki i osłony – razem kilka tysięcy złotych. Najwięcej może Cię kosztować ogrzewanie wody, jeśli się na nie zdecydujesz. Grzałki, pompa i wymienniki ciepła mogą kosztować ok. 5000 zł. Jeśli chcesz korzystać z ogrzewania solarnego, czyli paneli fotowoltaicznych, które będą zasilać system grzewczy, przygotuj się na wydatek rzędu 10000 zł.

Roczny koszt utrzymania basenu przy domu to ok. 2000-3000 zł. W skład tej kwoty wchodzą serwis przygotowujący do sezonu letniego oraz przed zimą, środki do pielęgnacji zbiornika czy takie wydatki, jak sprzątanie, przegląd hydrauliczny, sprawdzanie czystości wody.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zbudować basen ogrodowy, do wyboru masz wiele opcji na każdą kieszeń. Podstawowym rozwiązaniem jest kupno gotowego basenu naziemnego, który złożysz bez większych problemów samodzielnie zgodnie z instrukcją producenta.

Basen stacjonarny to już znacznie większy wydatek, ale także większy komfort. Do basenu zbudowanego w ziemi nie trzeba się wspinać. Taki zbiornik jest też najczęściej większy w porównaniu do basenu składanego. Dzięki takim rozwiązaniom, jak instalacja grzewcza, użytkowanie będzie przyjemniejsze.

Szukasz innych sposobów na uatrakcyjnienie swojego ogrodu? A może tak własna sauna? Dowiedz się z naszego kolejnego wpisu, jaki piec do sauny wybrać i stwórz własną strefę relaksu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej