Jak zaprojektować ogród, który będzie piękny i funkcjonalny?

Udostępnij

Posiadasz kawałek ziemi przy domu? To świetnie! Dobrze zaplanowany ogród stanowi ozdobę oraz zapewni wspaniałe miejsce do rekreacji. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak zaprojektować ogród od A do Z. Podpowiadamy, jak dobrać do niego odpowiednie rośliny oraz prawidłowo go zaaranżować.

Udostępnij

Posiadasz kawałek ziemi przy domu? To świetnie! Dobrze zaplanowany ogród stanowi ozdobę oraz zapewni wspaniałe miejsce do rekreacji. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak zaprojektować ogród od A do Z. Podpowiadamy, jak dobrać do niego odpowiednie rośliny oraz prawidłowo go zaaranżować.

Samodzielne planowanie ogrodu

Dobrze zaplanowany ogród powinien pasować do wyglądu domu oraz sprawiać wrażenie przedłużenia wnętrza mieszkania. Chodzi zarówno o styl, jak i funkcjonalność. Oczywiście możesz zlecić projekt architektowi zieleni. W sposób profesjonalny zajmie się on zaplanowaniem przestrzeni, wybierze odpowiednie rośliny oraz ustali miejsce na elementy małej architektury (pergole, tarasy, huśtawki itp.).

Taka usługa nie jest jednak tania. Dodatkowo Twoje oczekiwania mogą rozminąć się z wizją architekta. Dlatego warto samemu zaprojektować ogród. Przy odrobinie wysiłku uda Ci się na pewno osiągnąć doskonałe efekty!

Plan to podstawa

Ogród powinien być przemyślany, dlatego wypada na wstępie rozrysować jego oczekiwany wygląd. Potraktuj go jako pokój w domu, w którym zamiast mebli rozmieścisz rośliny oraz inne interesujące Cię elementy.

Koniecznie weź pod uwagę ukształtowanie terenu. Trzeba bowiem wiedzieć, że niektóre prace – np. niwelacja gruntu czy usypanie wzniesienia – są niezwykle pracochłonne. Generują również sporo kosztów, a efekt nie zawsze będzie trwały i zadowalający. Warto zatem przekalkulować, czy taka ingerencja jest na pewno konieczna. Czasami np. lepiej skorzystać z naturalnego obniżenia gruntu, tworząc oczko wodne niż taką nierówność zasypywać.

Niezwykle istotną kwestią będzie również sprawdzenie, jakie przez działkę przebiegają instalacje. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której przy robieniu wykopu przerwiesz światłowód lub – co gorsza – uszkodzisz rurę z gazem.

Ważne jest też nasłonecznienie. Dlatego uwzględnij kierunki świata oraz wszelkie obiekty (np. budynki, duże drzewa), które mają wpływ na zacienie. Chcesz wyeksponować studnię czy komórkę? A może wolisz je ukryć? Niezależnie od Twojej decyzji, pamiętaj o uwzględnieniu takich obiektów w planie.

Do rozrysowania całości najlepiej jest użyć papieru milimetrowego i skali 1:100. Wówczas 1 cm na papierze odpowiada 1 metrowi ogrodu. Oczywiście w przypadku niewielkich działek lub bardziej szczegółowych projektów można przyjąć inny system (np. 1:50). Chodzi o to, aby projekt był dla Ciebie czytelny.

Charakter ogrodu

Podczas projektowania ogrodu ustal, jaką ma pełnić funkcję. Jeżeli ma stanowić strefę odpoczynku i rekreacji, trzeba wydzielić na to odpowiednie miejsce. Idealny będzie osłonięty od wiatru, częściowo zacieniony kawałek trawnika o wielkości 5 x 5 m. W takim uniwersalnym miejscu urządzisz zarówno kącik zabaw dla dzieci, jak i przygotujesz grilla dla przyjaciół lub odpoczniesz na leżaku z książką.

Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym ogrodem, to postaw w nim prawdziwy plac zabaw z piaskownicą i huśtawkami. Świetnym pomysłem będzie również budowa wędzarni ogrodowej, murowanego grilla czy altany z ławami i stołem.

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Zastanawiasz się, jak zaplanować ogród, aby był zarówno piękny, jak i funkcjonalny? Planowanie ogrodu przed domem wymaga przemyślanej strategii, aby stworzyć harmonijną i funkcjonalną przestrzeń. Najpierw, warto zdefiniować strefy ogrodu według ich przeznaczenia. Na przykład, obszar najbliższy domu może być przeznaczony na miejsce do wypoczynku z tarasem lub patio, idealne na rodzinne posiłki na świeżym powietrzu. Następnie, przestrzeń może przejść w bardziej naturalną część ogrodu z trawnikiem, idealną dla dzieci do zabawy.

Przy planowaniu roślinności, warto uwzględnić rośliny wieloletnie i sezonowe, aby ogród był atrakcyjny przez cały rok. Rośliny niższe umieszczaj bliżej ścieżek i domu, a wyższe, jak drzewa czy krzewy, mogą tworzyć naturalne zasłony i zapewniać prywatność. Dobrze jest także pomyśleć o zapewnieniu różnorodności kolorystycznej i tekstury roślin, co doda ogrodowi głębi i wizualnego zainteresowania.

Nie zapomnij o elementach dekoracyjnych i praktycznych, takich jak oświetlenie ogrodowe, które podkreśli urok ogrodu po zmroku, czy ścieżki, które ułatwią poruszanie się i zapobiegną zniszczeniu trawnika. Wszystkie te elementy powinny współgrać ze sobą, tworząc spójną i estetycznie przyjemną całość.

Rośliny wokół domu

Gatunki roślin powinny być dobierane zgodnie z danym siedliskiem. Inne zasadzisz na glebach podmokłych i ciężkich, a inne na suchych i piaszczystych. Ważny jest też lokalny mikroklimat.

Ciepłolubne morele czy winorośle, a nawet niektóre gatunki kiwi czy palm, mogą z powodzeniem rosnąć na nasłonecznionych wzgórzach w cieplejszych części kraju. Jeżeli natomiast posadzisz je w chłodniejszych rejonach, np. na terenach górskich, to najpewniej podczas zimy wymarzną.

Na takich obszarach sprawdzi się natomiast wiedza, jak zbudować skalniak. Można go obsadzić z powodzeniem odpornymi na niskie temperatury: smagliczką skalną, gęsiówką kaukaską, żagwinem ogrodowym czy płomykiem szydlastym.

Roślin nie powinno się sadzić zbyt gęsto, ponieważ będą się wzajemnie zagłuszać. Przy projektowaniu ogrodu trzeba też pamiętać, że gatunki rozmieszcza się zgodnie z ich wysokością. Obowiązuje zasada, że im okazalsze rosną, tym bardziej powinny być oddalone od centrum działki. Drzewo posadzone na środku trawnika po pewnym czasie zacieni go i zdominuje wygląd ogrodu.

Poznaj „możliwości” danych gatunków odnośnie wielkości, ponieważ ogród planuje się na lata. Szybkorosnące rośliny zamiast ozdobą mogą w krótkim czasie stać się uciążliwymi chwastami. Ich usunięcie i przywrócenie ogrodu do porządku w niektórych przypadkach może być bardzo trudne. Dotyczy to zwłaszcza mocno ekspansywnych gatunków. Należą do nich rdestowiec ostrokończysty, nawłoć kanadyjska, sumak octowiec i niecierpek himalajski.

Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci oraz zwierzęta, to najlepiej nie sadzić w ogrodzie roślin trujących. Najbardziej groźnymi są ostrokrzew, bieluń, cis, tojad, miłek, naparstnica, kruszyna oraz trzmielina.

Altana czy oczko wodne?

Odrębną kwestią jest umieszczenie w ogrodzie elementów małej architektury. Budowa altany ogrodowej będzie dobrym pomysłem, jeżeli planujesz spędzać w ogrodzie miłe chwile z rodziną lub przyjaciółmi. W okresie wiosenno-letnim zadaszenie pozwoli korzystać z odpoczynku na świeżym powietrzu bez względu na pogodę.

Dodatkowo atrakcyjnie zaaranżowana – np. zrobiona w stylu japońskim lub obsadzona kwitnącymi pnączami – stanowić będzie ozdobę działki. Pergola może z powodzeniem stać na tarasie lub w jego pobliżu. Sprawdzi się też w innym dobrze eksponowanym miejscu, np. na naturalnym bądź sztucznym wzniesieniu terenu.

Oczko wodne to pomysł raczej do większego ogrodu. W mniejszym za to świetnie sprawdzi się fontanna. Zbiorniki wodne zdobią oraz dają sposobność obserwacji przyrody. Można w nich hodować różne gatunki ryb, żółwi i żab. Jako wodopój przywabiają też ptaki i inne małe zwierzęta żyjące w ogrodzie (jeże, wiewiórki). Stanowią też świetny rezerwuar wody deszczowej, poprawiając jednocześnie w czasie upału mikroklimat.

Wiedza, jak zbudować szklarnię, przyda się natomiast wszystkim marzącym o samodzielnie wyhodowanych warzywach. Oprócz pomidorów, papryki, bakłażanów, czy cukinii warto pokusić się o posadzenie w niej egzotycznych gatunków typu maniok czy bataty. Można również pomyśleć o uprawie mandarynek, karłowatych drzew cytrynowych czy bananowców. Warunkiem jest ogrzewanie szklarni w miesiącach zimowych.

Rozmiar ogrodu

Generalnie im mniejsza działka, tym bardziej przemyślany i dokładny musi być projekt. Większy teren będzie dawał dużo więcej swobody i pola do popisu. Z drugiej strony jego pielęgnacja zabierze zwykle więcej czasu. Dotyczy to zwłaszcza regularnych prac typu koszenie trawy, grabienie liści czy przycinanie żywopłotów. Nie warto więc w takim przypadku zanadto szaleć. Weź pod uwagę możliwości utrzymania ogrodu w należytym stanie.

Jak zaprojektować mały ogród?

Mały ogród musi być atrakcyjny przez cały rok. Dlatego dobrze umieścić w jego centralnej części ozdobny element – rzeźbę lub fontannę. Sprawdzi się w nim też ciekawa nawierzchnia z kamieni lub kostki w formie małego placu i poprowadzonej od niego ścieżki.

Doskonałym pomysłem będzie również umieszczenie w ogrodzie stromego skalniaka, który wizualnie powiększy przestrzeń. Podobną funkcję spełnią też pnącza posadzone wzdłuż płotu lub na specjalnych pergolach. Gatunkami, które sprawdzają się w małych ogrodach, są zimozielony bluszcz oraz dzikie wino o atrakcyjnie przebarwiających się jesienią liściach.

W małym ogródku nie sadź ekspansywnych krzewów oraz drzew o bujnej koronie. Dobre będą natomiast np. wierzba japońska, jaśminowiec i doskonale znoszący przycinanie grab.

Jak zaprojektować duży ogród?

Podczas projektowaniu dużego ogrodu warto postawić na naturalność. Można zaplanować go na wzór ogrodów angielskich, które nawiązują do parków krajobrazowych. W takim ogrodzie najlepiej sadzić rośliny w luźnych grupach. Niezbędnym elementem będzie również zadbany trawnik czy modna ostatnio kwietna łąka.

W dużym ogrodzie warto wykopać oczko wodne oraz umieścić architekturę typowo rekreacyjną. Jeżeli ogród jest bardzo długi, ale wąski, to ciekawym rozwiązaniem będzie tzw. kulisowanie. Polega ono na wizualnym skróceniu widoku za sprawą żywopłotu lub altany.

W przypadku dużej działki trzeba wiedzieć, jak zaplanować nawadnianie ogrodu. Podczas letniej suszy ręczne podlewanie sprawi bowiem kłopot. Linie kroplujące należy umieszczać wzdłuż szpalerów roślin, natomiast trawniki lepiej jest podlewać za pomocą zraszaczy.

Nad całością systemu powinny czuwać sterowniki, dzięki którym precyzyjnie określisz czas działania. Dobrze również wyposażyć je w czujniki deszczu, co sprawi, że podlewanie ogrodu stanie się niemal bezobsługowe.

Strefa wypoczynku w ogrodzie

Strefa wypoczynku w ogrodzie to nieodłączny element, który zmienia zwykłą przestrzeń na osobistą oazę relaksu. Aby ją odpowiednio zaprojektować, warto skupić się na kilku aspektach. Przede wszystkim, wybierz spokojny kąt ogrodu, który zapewni prywatność i odprężenie. Komfortowe siedziska, jak hamaki, leżaki czy zestawy wypoczynkowe, są kluczem do stworzenia idealnego miejsca do relaksu. Dodaj miękkie poduszki i pledy, aby zapewnić dodatkowy komfort.

Rozważ również zastosowanie elementów dających cień, takich jak parasole, pergole czy naturalne zasłony z roślin. Aby wzbogacić atmosferę, możesz dodać subtelne oświetlenie, na przykład lampiony lub girlandy świetlne, które stworzą magiczny nastrój wieczorem. Pamiętaj, że strefa wypoczynku w ogrodzie to przede wszystkim miejsce, które powinno odzwierciedlać Twoje osobiste preferencje i pozwalać na oderwanie się od codzienności.

Niezbędne narzędzia do projektowania ogrodu

Podczas prac związanych z projektowaniem ogrodu niezbędne są wszelkiego rodzaju urządzenia do ogrodu. Podczas robót wstępnych przydatna będzie frezarka do pni oraz walec ogrodowy, dzięki któremu wyrównasz teren. Glebogryzarka i rozsiewacz do nawozu pozwolą z kolei przygotować glebę pod zasiew. Koparka łańcuchowa umożliwi natomiast szybkie wykopanie rowów odwadniających, oczka wodnego, a także dołów pod fundamenty płotu czy altany.

Wiele narzędzi, których użyjesz do założenia ogrodu, pozwoli Ci następnie właściwie go pielęgnować. W domku narzędziowym powinny znaleźć się zatem:

Warto również zainwestować w kompostownik, pompę do napowietrzania oczka wodnego oraz lampy solarne do oświetlenia ścieżek.

Jak zaprojektować ogród – podsumowanie

W przypadku ogrodu – oprócz dobrego projektu – liczy się też właściwa kolejność prac. Dzięki niej unikniesz wielu błędów. Będzie to miało bezpośrednie przełożenie na powodzenie inwestycji. Roboty przeprowadza się w następującym porządku:

Wypada przy tym pamiętać, że ogród najlepiej zakładać wczesną wiosną lub jesienią. Pozwoli to roślinom na prawidłowe ukorzenienie się w czasie, kiedy gleba jest naturalnie wilgotna. Ochroni też wrażliwe sadzonki i siewki przed szkodliwym działaniem mrozu czy panujących w lecie upałów.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej