Co dziś zrobić na obiad? To pytanie z pewnością nieraz zaprzątało Ci głowę. Codzienne wymyślanie posiłków, a następnie jeżdżenie po sklepach, żeby je przygotować to męczące zadanie. A wiesz, że wystarczy poświęcić na to jeden dzień? Dowiedz się, jak zaplanować pożywne posiłki na cały tydzień i mieć czas na wszystko.
Co dziś zrobić na obiad? To pytanie z pewnością nieraz zaprzątało Ci głowę. Codzienne wymyślanie posiłków, a następnie jeżdżenie po sklepach, żeby je przygotować to męczące zadanie. A wiesz, że wystarczy poświęcić na to jeden dzień? Dowiedz się, jak zaplanować pożywne posiłki na cały tydzień i mieć czas na wszystko.
- Korzyści dla zdrowia płynące z planowania posiłków
- Niezbędne narzędzia i urządzenia do gotowania na zapas
- Praktyczne wskazówki, jak gotować posiłki na cały tydzień
- Przechowywanie i porcjowanie, czyli jak utrzymać jedzenie w świeżości
- Nie masz pomysłu, jakie posiłki zaplanować na cały tydzień? Pomożemy!
Korzyści dla zdrowia płynące z planowania posiłków
Ustalanie, co zjeść w danym dniu to praktyka, która znacząco ułatwi Ci życie. Wiąże się z tym wiele korzyści, więc naprawdę warto zacząć planowanie posiłków jak najszybciej. Ale co dokładnie to daje?
- Kontrola porcji – gotując na zapas, będzie Ci łatwiej dobrać odpowiednią ilość składników dla jednej osoby. W ten sposób resztki nie będą już takim problemem, a tym samym ograniczysz wyrzucanie żywności.
- Zrównoważone odżywianie – chodzi o bardziej kompleksowe dostarczanie składników odżywczych. Zaczniesz jeść pełnowartościowe obiady, zamiast dania na szybko pełne węglowodanów i tłuszczu.
- Kontrola wagi – planowanie jest też świetnym sposobem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Wydzielanie odpowiednich porcji oraz dostarczanie niezbędnych mikro i makroelementów z pewnością przyczynią się do poprawy Twojej sylwetki.
- Redukcja stresu – ciągłe martwienie się o to, co dziś ugotować potrafi zepsuć humor każdemu. Świadomość, że pyszny i gotowy obiad czeka na Ciebie w lodówce, na pewno umili Ci dzień, a także pozwoli skupić się na innych rzeczach.
- Lepsze zarządzanie czasem – gotując jednego dnia w tygodniu, oszczędzasz mnóstwo czasu w pozostałe dni. Możesz więc ze spokojem poświęcić się swoim pasjom, rodzinie, pracy czy czymkolwiek innemu niż przyrządzanie obiadów.
Widzisz więc, że planowanie posiłków na cały tydzień jest czymś, co warto rozważyć. Jeśli ciągle brakuje Ci czasu, chcesz schudnąć lub poprawić jakość swoich dań, to wiesz już, co trzeba zrobić.
Niezbędne narzędzia i urządzenia do gotowania na zapas
Gotowanie, podobnie jak malarstwo, to sztuka, która wymaga użycia odpowiednich przyborów. Tylko zamiast pędzla i płótna, Ty potrzebujesz narzędzi do wyczarowania pysznych i zdrowych dań. W co więc warto się zaopatrzyć?
- Noże, łyżki, deski do krojenia, miski itp. – bez nich nie ma nawet mowy o gotowaniu. Potrzebujesz ich do obrania, pokrojenia, mieszania, łączenia i innych czynności związanych z obróbką składników.
- Garnki i patelnie – podobnie, jak w przypadku noży i spółki, to również podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Dzięki nim ugotujesz, usmażysz, poddusisz czy upieczesz swoje obiady na cały tydzień.
- Multicookery i szybkowary – są to urządzenia, które znacząco ułatwiają przyrządzenie dań. Pozwolą Ci zrobić wiele czynności, bez konieczności nastawiania kilku garnków. Ponadto znacząco przyspieszają gotowanie, więc oszczędzasz jeszcze więcej czasu. Chcesz dopiero kupić taki sprzęt? W takim razie dowiedz się, jaki szybkowar wybrać.
- Pudełka i woreczki do żywności – gotowe posiłki trzeba w czymś przechować. Najlepiej dobierz pudełka, w których zmieścisz porcję dla jednej osoby, co znacząco ułatwi późniejsze rozdzielanie i odgrzewanie. Dodatkowo zaopatrz się w etykiety do opisania każdego pojemnika.
- Torby i pudełka termoizolacyjne – jeśli często jesz w pracy lub szkole, to warto zainwestować w te produkty. Dzięki nim przetransportujesz swoje danie w dowolne miejsce, nie martwiąc się, że ulegnie zepsuciu.
- Waga kuchenna – niezbędna do precyzyjnego określania ilości składników potrzebnych do danej potrawy. Szczególnie przyda się osobom, które chcą liczyć każdą kalorię w swoich posiłkach.
Praktyczne wskazówki, jak gotować posiłki na cały tydzień
Gotowanie samo w sobie nie jest zajęciem trudnym. Zresztą wiesz o tym doskonale, bo do tej pory było sporą częścią każdego Twojego dnia. Planując tygodniowe posiłki, warto jednak wprowadzić kilka nowych rozwiązań, które ułatwią Ci przyrządzanie. Oto kilka pomocnych wskazówek:
- Wyznacz określony dzień i porę – zastanów się, kiedy dokładnie możesz wygospodarować dość czasu, aby poświęcić się gotowaniu posiłków na cały tydzień. Pamiętaj też, żeby uwzględnić czas potrzebny na zrobienie zakupów. Wiele osób decyduje się na sobotę lub niedzielę, ponieważ wtedy nie muszą pracować. Wybór należy jednak do Ciebie.
- Używaj składników potrzebnych w wielu przepisach – aby sobie przyspieszyć gotowanie, warto przyrządzać posiłki z tych samych składników. Ziemniaki są świetnym przykładem. Użyjesz ich jako dodatek do zupy, zrobisz z nich purée, różne kluski, pierogi czy zjesz w całości. Wystarczy, że obierzesz ich trochę więcej, a już masz z czego zrobić obiad na kilka dni.
- Stosuj techniki oszczędzające czas – chodzi m.in. o gotowanie w wolnowarach czy duszenie. Przygotowanie dań tymi sposobami nie zajmuje wiele czasu, mimo że są gotowe dopiero po godzinie, a nawet kilku. Jednak po wrzuceniu składników do garnka Twój udział jest minimalny, więc możesz skupić się na innych potrawach.
- Multitasking – skoro szefowie kuchni z niego korzystają, to czemu Ty nie masz? Chodzi o robienie kilku czynności jednocześnie. Jeśli akurat czekasz na ziemniaki, aż się ugotują, to w międzyczasie rozbij mięso na kotlety. Wszystkie składniki zupy są już w garnku? Zajmij się drugim daniem.
- Nie bój się różnorodności – gotowanie tego samego co tydzień sprawi, że część potraw szybko Ci się przeje, a samo przyrządzanie stanie się bardzo monotonne. Staraj się więc szykować różne dania, które znasz lub spróbuj czegoś nowego.
Przechowywanie i porcjowanie, czyli jak utrzymać jedzenie w świeżości
Kluczem do gotowania posiłków na cały tydzień jest właściwe przechowywanie dań. Bez tego wiele z nich zepsułoby się już następnego dnia. W gastronomii istnieje wiele zasad związanych z przechowywaniem żywności, dzięki którym jedzenie jest dobre do spożycia na długo. Dlatego warto zastosować je w Twojej kuchni. Poznaj najważniejsze z nich.
- Zainwestuj w dobrej jakości pojemniki – nieszczelne pokrywki, rwące się woreczki lub łamliwe pudełka są absolutnie niedopuszczalne. Przez nie może dojść do wycieku, a w efekcie zmarnowania jedzenia. Nie mówiąc już o bałaganie w lodówce czy zamrażarce. Nie ma więc co oszczędzać na takich produktach. Warto np. rozważyć zakup pakowarki próżniowej, która szczelnie zamknie jedzenie w foliowych woreczkach.
- Opisuj pojemniki – chodzi głównie o naklejenie etykiety z nazwą dania oraz daty przygotowania. Dzięki temu łatwiej zidentyfikujesz zawartość pojemnika, a także sprawdzisz, czy posiłek nie leżał za długo.
- Przechowuj białko, węglowodany i warzywa osobno – ma to na celu dwie rzeczy. Po pierwsze: część produktów nie może być przechowywana razem, bo szybciej się zepsują np. nabiał z kwaśnymi składnikami. Po drugie: daje Ci to swobodę przy składaniu dania. Może nagle przeszła Ci ochota na gulasz z kaszą gryczaną i wolisz zastąpić ją ziemniakami? Pakując w ten sposób, nie ma najmniejszego problemu.
- Mroź posiłki, jeśli będą jedzone później – niektóre potrawy nie wytrzymają do końca tygodnia, leżąc w lodówce. Dlatego trzeba je zamrozić, jeśli chcesz uniknąć ich wyrzucenia.
- Odgrzewaj odpowiedzialnie – podczas obróbki cieplnej część składników odżywczych ulega zniszczeniu. Dlatego potrawy należy traktować z głową. Staraj się unikać dużych płomieni, a także nie dolewaj zbyt dużo wody, która wypłukuje składniki z jedzenia.
Nie masz pomysłu, jakie posiłki zaplanować na cały tydzień? Pomożemy!
Istnieje wiele dań, które możesz ze spokojem przyrządzić na zapas. Ty decydujesz, które będą najlepsze dla Ciebie, zarówno pod względem smakowym, jak i odżywczym. Brakuje Ci pomysłów? O to kilka propozycji, w których główne role odgrywają niskotłuszczowe źródła białka, produkty pełnoziarniste, a także warzywa i owoce.
- Grillowany kurczak z komosą ryżową i pieczonymi warzywami.
- Wegetariańskie chili z dodatkiem brązowego ryżu.
- Łosoś z sosem cytrynowo-koperkowym i brokułami gotowanymi na parze.
- Gulasz z soczewicy i warzyw.
- Parfaity z jogurtu greckiego ze świeżymi jagodami i granolą.
Chcesz dowiedzieć się, jak je zrobić? Żaden problem! Znajdziesz je w naszym następnym artykule z przepisami bogatymi w składniki odżywcze na cały tydzień.
Udostępnij