Rabaty żwirowe i inne ozdoby z kamieni stały się hitem w aranżacji przydomowej przestrzeni. Aby jednak spełniały swoją funkcję i cieszyły oko, musisz wiedzieć, jak wysypać kamienie w ogrodzie. Nie wystarczy zrobić tego tak po prostu! W naszym poradniku przedstawiamy praktyczne wskazówki.
Rabaty żwirowe i inne ozdoby z kamieni stały się hitem w aranżacji przydomowej przestrzeni. Aby jednak spełniały swoją funkcję i cieszyły oko, musisz wiedzieć, jak wysypać kamienie w ogrodzie. Nie wystarczy zrobić tego tak po prostu! W naszym poradniku przedstawiamy praktyczne wskazówki.
Kamienie w ogrodzie
Kamienie ozdobne są znakomitym sposobem na pokrycie gleby w przestrzeniach pomiędzy roślinami. Nadają się też do dzielenia grządek oraz otaczania oczka wodnego. Na tle takiej ozdoby rośliny są dużo ładniej eksponowane. Uwydatniają się bowiem ich kolory i kształty. Kamienie ozdobne nie sprawiają też dużych kłopotów w utrzymaniu. Sprzątając ogród jesienią czy robiąc wiosenne porządki, nie musisz obawiać się ciężkiej pracy. Zwykle wystarczy tylko uprzątnąć opadłe liście.
Często spotykanym kruszywem ozdobnym przydomowej przestrzeni są marmur lub inne skały. Bardzo efektownie prezentuje się kanciasty grys. Charakteryzuje się on chropowatą powierzchnią, co zapewnia jedyny w swoim rodzaju efekt wizualny. Popularne są także otoczaki, czyli kawałki skały, które zostały wygładzone w czasie transportu w wodzie.
Ozdoby tego typu najlepiej sprawdzają się w stosunkowo niedużych ogrodach. Tam nie ma bowiem zwykle bardzo bujnej roślinności, która mogłaby przyćmić kamienne kompozycje. W ogrodach o większej powierzchni dobrze wyglądają usypane z kruszywa ścieżki lub wypełnione nim kwietniki. Sposobów aranżacji jest cała masa. Kamienie ozdobne występują bowiem w przeróżnych kształtach i ogromnej palecie kolorów.
Połączysz je ze sobą tworząc wielobarwne, jedyne w swoim rodzaju kompozycje. To jednak nie wszystko. Wiedząc jak wysypać kamienie w ogrodzie, stworzysz korzystne warunki wegetatywne dla roślin. Warstwa kruszywa, którą pokryty jest grunt, znakomicie przepuszcza wodę. Spowalnia też proces jej parowania, co w praktyce oznacza znacznie rzadszą konieczność podlewania.
Ponadto rośliny charakteryzujące się delikatnymi korzeniami mają ochronę przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi. Warstwa kamieni zabezpiecza zarówno przed mrozem, jak i dużymi upałami. Ponadto kamienne kruszywo znacząco ogranicza rozrost chwastów. Takie rośliny mogą być niemałym utrapieniem, o czym wie każdy, komu nieobca jest np. pielęgnacja trawnika na wiosnę.
Jak wysypać kamienie w ogrodzie na rabacie żwirowej?
Jednym z ciekawszych sposobów na to, jak wysypać kamienie w ogrodzie jest rabata żwirowa. Wspaniale upiększa ona przestrzeń i zdaje egzamin w miejscach zacienionych oraz wystawionych na słońce. W cieniu kompozycja taka rozświetla przestrzeń. Tam, gdzie przez większość dnia docierają promienie słoneczne, zapewnia wolniejsze odparowywanie wody z gleby. Jasny żwir świetnie podkreśla też wygląd roślin.
Chcesz stworzyć rabatę żwirową? Dobrze zastanów się nad jej umiejscowieniem. Dlatego najlepiej weź to pod uwagę w chwili, gdy zastanawiasz się, jak zaprojektować ogród. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Tworząc kompozycję na przestrzeni choć częściowo już zagospodarowanej, trzeba najpierw dokonać przymiarki. W tym celu zaznacz na trawniku obszar, który przeznaczasz na rabatę. Dzięki temu przekonasz się, czy wybrane miejsce jest odpowiednie.
Prace związane z tworzeniem kompozycji z kamieni rozpocznij od zebrania wierzchniej warstwy podłoża. Wystarczy, że będzie to głębokość w granicach 5 cm. Następnie przekop grunt, usuń ewentualne korzenie chwastów oraz wszystko, co znajdziesz w ziemi podczas przekopów. Po tym dodaj nieco kompostu, aby użyźnić glebę. Zapewni to roślinom szybszy wzrost i prawidłowy rozwój.
Obszar rabaty oddziel też od trawnika (zobacz, jak przygotować ziemię pod trawnik). Możesz użyć w tym celu specjalnych obrzeży trawnikowych wykonanych z plastiku. Doskonale do tego celu nadają się także większe kamienie lub kostka granitowa. Stosując jedno z tych rozwiązań, sprawisz, że żwir będzie się znajdował w wyznaczonym miejscu. Nie rozsypie się poza ustalony przez Ciebie obszar.
Kolejny etap pracy to rozłożenie agrotkaniny bądź agrowłókniny na terenie wyznaczonym pod rabatę. Przymocuj ją do gruntu, używając specjalnych kołków. W ten sposób sprawisz, że ułożone na wierzchu kamienie nie będą wbijały się w glebę. Tkanina zapobiega ponadto rozwojowi chwastów i nie przepuszcza promieni słonecznych do korzeni. Jednocześnie też pozwala łatwo przenikać wodzie. W żaden sposób nie utrudnia więc podlewania.
Po przytwierdzeniu agrowłókniny, w miejscu, gdzie chcesz zasadzić kwiaty, przetnij ją na krzyż. Po umieszczeniu roślin w ziemi możesz już wysypać żwir. Rób to jednak na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić łodyg. Warstwa kamieni ozdobnych nie może mieć prześwitów! W przeciwnym razie rabata nie będzie spełniać swoich funkcji.
Jakie rośliny posadzić na rabacie żwirowej?
To, jakie rośliny wybierzesz do rabaty żwirowej, powinno być uwarunkowane miejscem jej położenia. Niektóre rośliny przystosowane są do wegetacji w cieniu, inne zaś lepiej czują się w miejscach nasłonecznionych. Podczas wyboru kieruj się także kształtem i kolorystyką. Wygląd ma w tym przypadku niebagatelne znaczenie, bo przecież zależy Ci, aby rabata była efektowna, prawda?
Wiele osób decyduje się na rośliny zimozielone. Ich piękno możesz podziwiać bowiem przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Popularne są również takie, których liście charakteryzują się bardzo intensywną barwą. Niezły pomysł to obsadzenie rabaty roślinami miniaturowymi i nadającymi się do formowania. Rozważ więc m.in. azalie, trawy ozdobne, juki, klony palmowe, bukszpany. Wstrzymaj się z sadzeniem roślin szybko rosnących i ekspansywnych. Istnieje spore ryzyko, że kompozycja rabaty wymknie się spod kontroli i zacznie przypominać dżunglę.
Pielęgnacja rabaty
Dzięki temu, że wiesz, jak wysypać kamienie w ogrodzie, stworzysz rabatę żwirową, której pielęgnacja będzie bardzo prosta. Co jakiś czas pousuwasz kilka niewielkich chwastów i podlejesz rośliny. Jeśli zdecydujesz się na ułożenie pod rabatą linii kroplujących do podlewania trawnika, cykliczne podlewanie roślin stanie się automatyczne.
Rośliny w rabacie żwirowej potrzebują nawożenia. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku nawóz dolistny lub rozpuszczalny w wodzie. Pamiętaj jednak, żeby wybrać środek odpowiedni dla konkretnych roślin. Od czasu do czasu Twoim obowiązkiem stanie się uprzątnięcie liści i różnych pozostałości. Jeśli rabata jest stosunkowo nieduża, łatwo zrobisz to ręcznie. Na większej powierzchni wygodniej będzie posłużyć się dmuchawą do liści.
Po skończeniu prac porządkowych nie zaszkodzi, gdy wygładzisz ewentualne nierówności za pomocą grabi. Od czasu do czasu warto też dosypać nieco żwiru tak, aby odświeżyć jej wygląd.
Narzędzia niezbędne do tworzenia i pielęgnacji rabaty
Podejmując się prac związanych z tworzeniem i pielęgnacją rabaty żwirowej, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Kwestia: jak wysypać kamienie w ogrodzie to jeszcze nie wszystko. Nie musisz martwić się jednak o zaawansowany sprzęt lub nowoczesne urządzenia do ogrodu. Wystarczą Ci:
- szpadel lub łopata do usunięcia wierzchniej warstwy podłoża i przekopania gruntu,
- taczka, na której wywieziesz ewentualne przedmioty znalezione w ziemi podczas przekopywania,
- grabie, przy użyciu których co jakiś czas wyrównasz żwir,
- dmuchawa do liści, niezastąpiona gdy przyjdzie Ci sprzątać rabatę z pozostałości roślinnych.
Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Z pomysłem!
Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak wysypać kamienie w ogrodzie. Przyznaj, że czynność ta nie należy do skomplikowanych. Tworząc jednak kompozycję, koniecznie przemyśl jej kształt oraz umiejscowienie. Ma być przecież jedyną w swoim rodzaju ozdobą Twojego ogrodu! Jeśli zdecydujesz się na rabatę żwirową, zadbaj o odpowiednie przygotowanie gruntu. Warstwę kamyków usyp tak, aby zabezpieczała rośliny. Efekty Twoich starań zrobią niesamowite wrażenie! Najlepiej pomyśl o rabacie wtedy, kiedy zastanawiasz się, jak zaplanować nawadnianie ogrodu.
Udostępnij