Zupa grzybowa, staropolski bigos czy aromatyczny sos to potrawy z dodatkiem leśnych grzybów, które czarują aromatem. Jeżeli chcesz we własnej kuchni tworzyć dania z charakterem, warto zapoznać się z wiedzą na temat tego, jak poprawnie suszyć grzyby w piekarniku, aby zachowały smak i aromat.
Zupa grzybowa, staropolski bigos czy aromatyczny sos to potrawy z dodatkiem leśnych grzybów, które czarują aromatem. Jeżeli chcesz we własnej kuchni tworzyć dania z charakterem, warto zapoznać się z wiedzą na temat tego, jak poprawnie suszyć grzyby w piekarniku, aby zachowały smak i aromat.
Przygotowanie grzybów do suszenia
Suszenie żywności, a w tym i grzybów, to technika przedłużania świeżości jedzenia, która polega na odparowaniu wody, podczas obróbki cieplnej, a tym samym na zabezpieczeniu produktów przed zepsuciem. Proces ten jest najczęściej wybieraną metodą, w celu zachowania charakterystycznego smaku oraz aromatu grzybów.
Zastanawiając się jak wysuszyć grzyby w piekarniku, warto rozpocząć cały proces od przygotowania ich do wysuszenia. Dobrą praktyką jest posegregowanie zbioru, a następnie dokładne oczyszczenie koźlarzy, podgrzybków czy prawdziwków z wszelkich zabrudzeń. Najważniejszą zasadą jest to, by nie myć i nie moczyć pod bieżącą wodą, w zlewie, czy też w misce grzybów przeznaczonych do suszenia. Spowoduje to, że ciecz wejdzie w strukturę grzyba, co może znacząco wydłużyć proces jego schnięcia.
Grzyby najlepiej czyścić specjalnym pędzelkiem, szczotką do czyszczenia grzybów (lub inną z twardym włosiem), bądź też szorstką stroną gąbki. Jest to jeden z ważniejszych etapów przygotowania produktów do późniejszego spożycia. To, czym czyścimy, nie ma jednak aż tak dużego znaczenia, jak fakt, że przedmiot ten powinien być zawsze czysty. Każdy grzyb należy czyścić osobno, usuwając z niego ziarenka piasku i pozostałości ściółki leśnej, takie jak mech, czy igliwie. Dokładnie oczyszczone grzyby, po zasuszeniu będą bezpieczne do spożycia.
Krojenie grzybów do suszenia
Należy pamiętać, że grzyby znacznie stracą na objętości podczas suszenia, dlatego najlepiej wybrać te większe okazy, a mniejsze przeznaczyć do zamarynowania. Krojenie grzybów jest kolejnym krokiem. Potrzebny będzie poręczny nożyk, którym początkowo najlepiej odkroić trzonek i przekroić go wzdłuż, większe okazy można podzielić na cztery części. Kapelusze grzybów powinno się pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm. Ważne, aby grzyby zostały pokrojone na kawałki o podobnej wielkości, ponieważ wszystkie wysuszą się w jednym czasie.
Suszenie grzybów w piekarniku elektrycznym z termoobiegiem
Warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesorium — siatkę do suszenia. W sprzedaży znajdują się siatki, które można dopasować do każdego sprzętu AGD. W przypadku braku takiej siatki można skorzystać z blachy z piekarnika lub rusztu.
Używając rusztu, warto położyć kawałek papieru do pieczenia pod spód, ponieważ podczas schniecie grzyby mogą zsunąć się. Blachę najlepiej wyłożyć papierem do pieczenia, w przeciwnym razie grzyby mocno ją zabrudzą.
Piekarnik najlepiej rozgrzać do 50°C z funkcją termoobiegu i włożyć do niego grzyby. Dzięki termoobiegowi, gorące powietrze wewnątrz piekarnika rozprowadzane jest w taki sposób, że zapewnia równomierne suszenie się grzybów.
Bardzo ważnym elementem suszenia jest pozostawienie lekko uchylonych drzwi piekarnika. Pozwala to na bieżąco pozbywać się nadmiaru pary powstałej podczas całego procesu. Należy pamiętać również o tym, by średnio co godzinę obracać suszące się grzyby. Ma to na celu sprawdzenie, czy nie przywarły do powierzchni oraz po to, aby ciepłe powietrze dotarło do każdej części grzyba.
Rodzaje grzybów a suszenie w piekarniku
Do suszenia nadają się niemal wszystkie rodzaje grzybów jadalnych. W zależności od gatunku każdy z nich może wymagać delikatnie innej obróbki. Do suszenia najlepiej wybierać duże i średnie grzyby. Małe okazy najlepiej przeznaczyć do słoików.
Grzyby o suchym kapeluszu, czyli borowiki, koźlarze i podgrzybki idealnie nadają się do procesu suszenia. Osoby znające się na tym, jak suszyć grzyby w piekarniku, wiedzą, że są to gatunki bardzo charakterystyczne. Zapewniają potrawą niesamowity aromat. Świetnie nadają się więc na zupę grzybową lub sos. Oprócz tego rodzaju grzybów, do suszenia znakomicie nadają się także grzyby z blaszkami takie jak kanie, rydze i kurki.
Suszenie kani
Kanie należy dokładnie oczyścić, a następnie pokroić na mniejsze kawałki. Susząc je w piekarniku, ustaw temperaturę na około 50°C i pozostaw na parę godzin, pamiętając o otwartych drzwiczkach. Nie zapomnij o przewracaniu grzybów drewnianą szpatułką co jakiś czas. Oprócz metody z piekarnikiem, kanie możesz też ususzyć, nadziewając je na sznurku i powiesić nad kuchenką gazową lub w innym ciepłym miejscu. Dobrym sposobem jest też użycie suszarki do żywności. Wysuszone kanie warto pokruszyć lub zmielić w młynku do kawy, aby uzyskały formę proszku, który będzie można dodawać po łyżeczce do zup i sosów.
Suszenie kurek
Suszenie kurek wygląda podobnie jak w przypadku wszystkich innych grzybów. Jednak najtrudniejszym elementem przygotowania ich do wysuszenia jest oczyszczenie. Kurki są dość małymi grzybami, które pod kapeluszem skrywają niezliczoną liczbę blaszek. Najlepszym sposobem będzie użycie pędzelka czy wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Innym ciekawym sposobem i najbardziej znanym jest zasypanie kurek solą, a następnie zalanie ich gorącą wodą. Igliwie, mech czy inne pozostałości leśne opadną na dno, jednak sposób ten sprawi, że proces suszenia znacząco się wydłuży.
Jak długo suszyć grzyby w piekarniku?
Jednym z pytań bezpośrednio powiązanym z tematem naszego poradnika brzmi – jak długo suszyć grzyby w piekarniku? Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Czas suszenia zależy bowiem od wielkości grzyba czy sposobu jego oczyszczania. Duże i nasiąknięte wodą grzyby będą suszyły się dłużej niż te mniejsze i pozbawione wilgoci. Samo suszenie zazwyczaj trwa od 3 do 8 godzin, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Suszenie grzybów w lokalach gastronomicznych
Suszenie grzybów na własne potrzeby świetnie sprawdza się w gospodarstwach domowych. Co raz więcej lokali gastronomicznych korzysta jednakże z tego pomysłu, przygotowując i serwując swoim gościom potrawy z dodatkiem samodzielnie ususzonych grzybów. W przypadku profesjonalnej gastronomii nie można pozwolić na suszenie grzybów w piekarniku. Piekarniki bowiem będą najprawdopodobniej w użyciu przez większą część czasu pracy kuchni.
W trakcie serwisu nie można pozwolić sobie na kilkugodzinne braki sprzętowe, w lokalach gastronomicznych do suszenia grzybów używa się elektrycznych suszarek do żywności. Są one o tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że pozwalają suszyć nie tylko grzyby, ale też owoce i zioła. Tego typu sprzęt znakomicie sprawdza się też w użytku w gospodarstwie domowym.
Produkt składa się z pionowo nałożonych na siebie tac w postaci sit. Ciepłe powietrze w urządzeniu jest pompowane przez wentylator w przestrzeń suszarki, przechodząc przez wszystkie piętra. Taki obieg zapewnia dużą wydajność. Przestrzeń wewnątrz suszarki bardzo szybko się nagrzewa, a temperatura utrzymuje się przez długi czas. Oczywiście w kwestiach wydajności liczą się również parametry techniczne. Przed zakupem takiego urządzenia warto więc sprawdzić moc jego grzałki i możliwość jej regulacji. Nie zapomnij zweryfikować liczby sit i ich rozmiarów.
Jak przechowywać suszone grzyby
Suszone grzyby w piekarniku należy spożyć w ciągu 2 lat. Aby zachowały one swoje właściwości, smak i aromat należy przechowywać je w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnych, zacienionych miejscach. Decydując się na słoik czy pojemnik masz gwarancję, że ochronisz grzyby przed robactwem czy pochłanianiem wilgoci oraz zapachów z zewnątrz.
Jak suszyć grzyby w piekarniku – podsumowanie
Wiedza na temat tego, jak suszyć grzyby w piekarniku przyda się każdemu, kto we własnej kuchni pragnie przyrządzać potrawy pełne leśnych aromatów. Woń suszących się borowików lub prawdziwków to coś jedynego w swoim rodzaju.
Używając sprzętu AGD dostępnego w każdej kuchni, czyli piekarnika, pamiętaj, by przed suszeniem dokładnie oczyścić grzyby. Podczas suszenia zostaw lekko uchylone drzwiczki piekarnika. Przy temperaturze 40 – 50°C trwać będzie to od kilku do kilkunastu godzin. Czas suszenia grzybów zależy bowiem od ich wielkości i stopnia wilgotności.
Udostępnij