Aby goście w hotelu czuli się komfortowo, pokoje powinny być odpowiednio urządzone. Odrębne zasady obowiązują w zależności od standardu hotelu oraz typu pokoju. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice i jak prawidłowo wyposażyć pomieszczenia hotelowe.
Aby goście w hotelu czuli się komfortowo, pokoje powinny być odpowiednio urządzone. Odrębne zasady obowiązują w zależności od standardu hotelu oraz typu pokoju. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice i jak prawidłowo wyposażyć pomieszczenia hotelowe.
Co należy wziąć pod uwagę przy wyposażeniu hotelu?
Właściwe wyposażenie pokoju hotelowego jest kwestią kluczową. Przede wszystkim muszą się w nim znaleźć meble oraz akcesoria wynikające z liczby przyznanych gwiazdek. Niebywale istotna będzie także estetyka i funkcjonalność. Nawet skromniej urządzony pokój, który został zaprojektowany ze smakiem oraz zasadami ergonomii, sprawi, że goście będą zadowoleni.
Liczy się też ogólny zamysł na hotel. Prowadząc go np. w starym pałacu położonym w górach, możemy sięgnąć po elementy w stylu retro. Wyposażmy śmiało pokój w antyki. Warto pokusić się również o odrębny wystrój dla każdego pomieszczenia, tworząc oryginalne „komnaty”. Świetnymi dodatkami będą także np. akcesoria stylizowane na trofea myśliwskie i różne rustykalne dodatki.
Z kolei w miejscowości, którą odwiedza się ze względu na rozrywkowy charakter, należy postawić na nowoczesność. Wystrój powinien też być bardziej minimalistyczny. Właściciele takiego biznesu mogą rozważyć, jak otworzyć bar przy hotelu, ponieważ dobry lokal przyciągnie do niego jeszcze większą liczbę gości.
Gwiazdki hotelu a wyposażenie
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby hotel mógł zostać oznaczony odpowiednią liczbą gwiazdek, pokoje muszą spełniać ściśle określone normy. Dla poszczególnych kategorii wygląda to następująco:
- Hotel *: pokój oprócz łóżka posiada szafkę nocną lub stolik, krzesło, lampkę nocną, szafę z 3 wieszakami na każdego gościa, oświetlenie górne oraz dostęp do gniazdka elektrycznego. W pokoju muszą się znaleźć dywanik przy łóżku i zasłony lub żaluzje na okno. Łazienka może być dzielona na kilka pokoi. Jeżeli jest osobna – niezbędne są lustro, wanna lub prysznic, a także WC. Uzupełnieniem są ręcznik, mydełko i kubek/szklanka. Pokój jednoosobowy musi mieć minimum 8 m kw., dwuosobowy 10 m kw., trzyosobowy 14 m kw., czteroosobowy 16 m kw., a pięcioosobowy 20 m kw. Dla większych należy doliczać 4 m kw. na każdą następną osobę.
- Hotel **: pokój zawiera wyposażenie standardowe uzupełnione o miejsce na bagaż oraz radio (lub TV). Pomieszczenia są większe od pokojów w hotelach 1*. Mają odpowiednio minimum: 1 os. – 9 m kw., 2 os. – 12 m kw., 3 os. – 15 m kw., 4 os. – 18 m kw. Dla pokoi 5 os. i większych wymagane jest 22,5 + 4,5 m kw. na każdą kolejną osobę.
- Hotel ***: pokoje muszą być odpowiednio większe od tych w niższych kategoriach, a łazienka nie może być wspólna. Pomieszczenie jednoosobowe ma minimum 10 m kw., dwuosobowe 14 m kw., a trzyosobowe – 16 m kw. W pokoju znajdziemy dodatkowo koniecznie telewizor, telefon, wodę do picia w butelce oraz akcesoria: igielnik, torbę na pranie, zestaw do czyszczenia odzieży. Dla klientów tego typu hoteli przez co najmniej 18 godzin musi być dostępna usługa room service.
- Hotel ****: te pokoje także będą odpowiednio większe. Dla jednej osoby przewidziano 12 m kw., dla dwóch – 16 m kw. Na gości czekają ekstra: fotel lub kanapa, stolik oraz lodówka i minibarek. Dodatkowym elementem wyposażenia jest również suszarka do włosów.
- Hotel *****: pokój zawiera wszystkie elementy z poprzednich kategorii uzupełnione o sejf. W łazience znajdziemy dodatkowo telefon, płaszcz kąpielowy oraz wagę. Metraż pomieszczeń wynosi: 1 os. – 14 m kw., 2 os. – 18 m kw.
Wyposażenie a typ pokoju
Wiele hoteli posiada w swojej ofercie kilka typów pokojów, które różnią się ze względu na wielkość, wyposażenie i cenę. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze ich odmiany:
- Standard: pokój tego typu będzie zawierał wyposażenie zgodne z liczbą przyznanych dla hotelu gwiazdek. Znajdziemy w nim więc podstawowe udogodnienia, a nocleg w nim jest z reguły najtańszy.
- Rodzinne: pomieszczenia tego rodzaju są rozbudowanymi pokojami standardowymi, które dostosowano do przyjmowania większej liczby gości. Są więc obszerniejsze, a na wyposażeniu będą dodatkowe łóżka czy szafy. W takim pokoju może znajdować się również wydzielony kącik dla dzieci.
- Apartament: są to zwykle największe i najlepiej wyposażone pokoje hotelowe. Oprócz wyposażenia standardowego znajdziemy w nich także aneks kuchenny (z lodówką, naczyniami i sztućcami). Goście apartamentu mogą więc samodzielnie przygotowywać posiłki. Apartamenty bardzo często składają się z kilku dodatkowych pomieszczeń: oddzielnych sypialni oraz salonu.
Sprzęt niezbędny do wyposażenia pokoi hotelowych
Niebywale ważna jest odpowiednia jakość sprzętów. Obowiązuje tu zasada, którą dobrze znają także osoby kompletujące wyposażenie kawiarni lub baru. Meble powinny być odporne na zużycie, wykonane z trwałych i solidnych materiałów. Czyszczenie ich też nie może nastręczać trudności. W zależności od ogólnego pomysłu na biznes warto więc rozglądać się za sprzętami wykonanymi z uznanych materiałów: prawdziwego drewna, stali nierdzewnej oraz wysokojakościowych tworzyw sztucznych. Można również pomyśleć o wyposażenie hoteli w dodatkowe urządzenia.
Pomimo tego, że obiekty niższych kategorii nie muszą mieć klimatyzacji, warto zadbać o komfort naszych gości. Świetnym rozwiązaniem będzie np. wyposażenie pomieszczeń w przenośne klimatyzery. Są to urządzenia, które w zależności od modelu chłodzą, oczyszczają, nawilżają oraz ogrzewają powietrze. Goście będą mogli więc – w zależności od pogody danego dnia – w bardzo wygodny sposób sami zadbać o odpowiednie dla siebie warunki. Ze względu na wysokie walory użytkowe i dużą praktyczność, zakup klimatyzerów oraz osuszaczy powietrza powinien uwzględniać także każdy dobry biznesplan restauracji.
Urządzeniami przydatnymi w hotelach będą na pewno stacje parowe. Umożliwiają one błyskawiczne wyprasowanie odzieży bez konieczności zdejmowania z wieszaka. Szukając z kolei koszy na śmieci, warto zainwestować w higieniczne modele otwierane za pomocą czujnika ruchu.
Wyposażenie hotelu – podsumowanie
Kompletując niezbędne wyposażenie, nie można zapominać o odpowiednim przeszkoleniu załogi hotelowej. Powinna ona znać swoje obowiązki wynikające z danej klasy hotelu, a także reagować na oczekiwania gości. W większych hotelach należy też ściśle przestrzegać podziału pracy ze względu na pełnione stanowisko. Pozwoli to zachować porządek, a tym samym wpłynie korzystnie na szybkość i jakość pełnionych usług.
Wiele osób, które zdobyły doświadczenie w hotelarstwie, po pewnym czasie zastanawia się, jak założyć firmę sprzątającą. Warto wiedzieć, że późniejsze korzystanie z usług takiego przedsiębiorstwa może być bardzo korzystne ze względów finansowych. Z reguły bardziej opłaca się niż zatrudnianie dodatkowego personelu do sprzątania na cały etat.
Rzeczą niezbędną jest wyposażenie pokojów zgodnie z wymaganiami odnoszącymi się do liczby przyznanych gwiazdek. Warto jednak pokusić się o rozszerzenie standardu drobnymi udogodnieniami. Dodatkowe funkcjonalne akcesoria czy estetyczne elementy wyposażenia wpłyną korzystnie na zadowolenie gości. Dzięki temu będą do nas chętnie wracać oraz polecać nasze usługi znajomym.
Udostępnij