Jak skutecznie wypolerować szkło?

Udostępnij

Niezależnie od tego czy jesteś dumnym właścicielem eleganckiego zegarka, czy barmanem chcącym serwować drinki w nieskazitelnie czystych szklankach i kieliszkach, wiedza jak wypolerować szkło na pewno Ci się przyda. W tym artykule zawarliśmy szereg skutecznych metod, z którymi uzyskasz idealnie czystą i gładką powierzchnię.

Udostępnij

Niezależnie od tego czy jesteś dumnym właścicielem eleganckiego zegarka, czy barmanem chcącym serwować drinki w nieskazitelnie czystych szklankach i kieliszkach, wiedza jak wypolerować szkło na pewno Ci się przyda. W tym artykule zawarliśmy szereg skutecznych metod, z którymi uzyskasz idealnie czystą i gładką powierzchnię.

Niezbędne akcesoria do polerowania szkła

Zanim zabierzesz się do polerowania szklanych powierzchni, przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria. Ich dobór w dużej mierze zależy od rodzaju szkła oraz wykonanego z niego przedmiotu.

Czym polerować kieliszki i inne szklane naczynia?

Do polerowania kieliszków, lampek, szklanek i innych elementów zastawy stołowej wykonanych ze szkła możesz wykorzystać środki dostępne w każdym domu, a także specjalistyczne urządzenia.

Domowe metody najczęściej sprowadzają się do dokładnego wyczyszczenia powierzchni naczyń za pomocą miękkiej ściereczki. Bardzo ważne jest, żeby była ona wykonana z materiału, który się nie strzępi. Unikniesz dzięki temu drobnych niteczek na powierzchni szkła. Najlepiej sprawdzają się szmatki z mikrofibry. Skontroluj też, czy ściereczka nie jest brudna. W przeciwnym wypadku pozostawisz na naczyniach brzydkie smugi.

Wcześniej wspomnianym urządzeniem do polerowania kieliszków czy lampek są maszyny do polerowania szkła. Najczęściej posiadają one szczotki, które z każdej strony czyszczą naczynie. Dodatkowo wykorzystują strumień ciepłego powietrza osuszający zarówno kieliszki, jak i szczotki tak jak Polerka do szkła – 1350 W – 5 szczotek od Royal Catering.

Czym polerować szkiełko w zegarku?

W przypadku zegarków bardzo ważne jest określenie, z jakim szkiełkiem będziesz miał do czynienia. W tańszych modelach zwykle wykorzystuje się szkło hesalitowe, w droższych – szkło mineralne, a zegarki z tzw. górnej półki mają szkło szafirowe.

Do polerowania pierwszego rodzaju będziesz potrzebować dedykowanej pasty polerskiej, która usunie niewielkie ryski. Większe ubytki wymagają użycia papieru ściernego o numerze od 800 do 3000. Szkła mineralne i szafirowe są trudniejsze w obróbce, więc nie obejdzie się bez profesjonalnego sprzętu i specjalnej pasty diamentowej. Do wszystkich rodzajów przyda się też ściereczka z mikrofibry.

Czym polerować szklane szyby?

Czasami szukając odpowiedzi na pytanie „jak wypolerować szkło?” masz na myśli szyby wyjęte np. z mebli. Na pewno przyda Ci się niezastąpiona szmatka mikrofibrowa, którą umyjesz i odtłuścisz powierzchnię. Podobnie jak w przypadku szkiełek do zegarków, tutaj również będziesz potrzebować pasty polerskiej. Niezbędna będzie też wysokiej jakości polerka z regulacją obrotów oraz filcowe dyski. Jeżeli zamierzasz pracować nad luźnymi szybami, zaopatrz się również w coś, co utrzyma je stabilnie w miejscu.

Jak wypolerować szklaną zastawę stołową?

Polerowanie szkła z zastawy stołowej sprowadza się głównie do uzyskania nieskazitelnej przejrzystości i połysku. Usuwanie rys jest bardzo trudne, zwłaszcza gdy są one głębokie. W przypadku małych skaz możesz spróbować sposobu z wybielającą pastą do zębów. Niewielką ilość należy nałożyć na ściereczkę i przez kilka minut okrężnymi ruchami pocierać miejsce z rysą. Pastę do zębów wykorzystasz też do czyszczenia srebra domowymi sposobami.

Polerowanie należy rozpocząć chwilę po umyciu naczyń, tak aby same wyschły. Następnie należy je delikatnie zwilżyć za pomocą pary wodnej. Możesz w tym celu zagotować wodę w garnuszku lub czajniku. Niektóre ekspresy do kawy z funkcją pary również zdadzą egzamin. Pod żadnym pozorem nie chuchaj na polerowane szkło, ponieważ jest to niehigieniczne. Dobrą praktyką jest czyszczenie w rękawiczkach, aby uniknąć ponownego zabrudzenia powierzchni. Polerowanie zaczynaj od wewnętrznej strony naczynia. Wykonuj ściereczką delikatne, koliste ruchy i powoli przechodź do pozostałych części. W przypadku kieliszków zacznij od czarek, przy czym zwróć szczególną uwagę na ich dno, gdzie często gromadzi się osad. Wąskie czarki np. w lampkach do szampana wymagają więcej ostrożności. Dlatego należy je polerować, począwszy od krawędzi, następnie spiralnie zwiniętą ściereczką przejść do wnętrza, a skończyć na stopce. Trzymając lampki i kieliszki za nóżki, zmniejszysz ryzyko stłuczenia. Po wszystkim sprawdź pod światło czy nie ma zacieków i smug.

Maszyny do polerowania szkła znacznie przyspieszają cały proces. Wystarczy umieścić szklankę, pokal lub kieliszek między szczotki, a obrotowe głowice wyczyszczą naczynie. Z kolei gorące powietrze generowane przez wentylator suszy szczotki i szkło minimalizując ryzyko powstawania zacieków. Czas polerowania zwykle wynosi od kilku sekund do minuty.

Jak usunąć rysy i wypolerować szkło w zegarku?

Sposób polerowania zależy od materiału wykonania szybki zegarka. Szkło hesalitowe ze względu na stosunkowo łatwą obróbkę można wypolerować samemu w domu. Należy zacząć od przetarcia powierzchni delikatnie nawilżoną ściereczką z mikrofibry. Kolejnym krokiem jest pocieranie powierzchni papierem ściernym nr. 800 i stopniowe przechodzenie do nr. 3000. Jeżeli skazy są dość płytkie, to możesz zacząć od polerowania papierem o większej ziarnistości.

Zegarki ze szkiełkiem mineralnym wymagają użycia specjalistycznego sprzętu dla zegarmistrzów. Z kolei szkło szafirowe można obrobić wyłącznie za pomocą diamentu. Cały proces wymaga też dużej wprawy i delikatności. Dlatego odradza się samodzielne polerowanie tych szkieł.

Poza szybką możesz też odświeżyć metalową bransoletę zegarka. W tym wypadku rozważ użycie ultradźwięków. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule odpowiadającym na pytanie „jak wyczyścić biżuterię dźwiękiem?”.

Polerowanie szklanych szyb krok po kroku

W pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić i odtłuścić powierzchnię szyby. Drobinki brudu mogą bowiem porysować szkło lub zmniejszyć efektywność polerki. Gdy już to zrobisz, osusz całość i stabilnie zamontuj tak, aby szyba nie przemieszczała się podczas obróbki. W przypadku szyb na stałe umieszczonych w ramach warto zabezpieczyć obramowanie przed uszkodzeniem.

Pastę polerską umieść na filcowym dysku zamocowanym do polerki. Polerując szkło, pamiętaj o ustawieniu odpowiedniej prędkości obrotowej. Przyjmuje się, że nie powinna ona przekraczać 600 obr./min. W przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia szyby. Chcąc uzyskać jak najlepsze efekty, staraj się jednorazowo polerować obszar o średnicy ok. 40 cm maksymalnie przez 30 min. Pamiętaj, żeby dociskać polerkę z taką samą siłą i przez taki sam czas na pozostałych fragmentach szyby. Dzięki temu polerowanie będzie równomiernie. Po wszystkim zetrzyj na mokro pastę polerską ze szkła i sprawdź, czy udało Ci się pozbyć rys.

Bardzo ważne podczas polerowania szkła za pomocą pasty i filcowych dysków jest kontrolowanie, czy na obrzeżach tarczy nie pojawiają się zaschnięte grudki. Jeżeli tak się stanie, niezwłocznie się ich pozbądź, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na dokładność pracy.

Już wiem, jak wypolerować szkło!

Polerowanie szkła to doskonałe rozwiązanie na oczyszczenie powierzchni i nadanie jej przejrzystości oraz połysku. Jest to też świetny sposób, żeby pozbyć się rys. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to jedynie niewielkich skaz. Im są one większe i głębsze, tym więcej materiału trzeba oszlifować. W tym wypadku lepiej rozważyć zakup nowej zastawy, szkiełka do zegarka czy szyby.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat czyszczenia powierzchni różnych obiektów, to zachęcamy do zapoznania się m.in. z naszym artykułem opisującym czyszczenie stali nierdzewnej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej

Czyszczenie rynien przed zimą – niezbędne zabezpieczenie dachu

Czyste rynny to podstawa utrzymania domu w dobrym stanie – chronią przed wilgocią, zniszczeniami elewacji i…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej