Postaw swój samochód na koła! Dowiedz się, jak wymienić akumulator w 3 krokach

Udostępnij

Znasz to uczucie, kiedy z rana zwyczajnie nie masz energii na cokolwiek i nie chce Ci się wstawać z łóżka? Twoje auto też czasami tak ma. Tobie wystarczy kubek kawy, ale samochód potrzebuje czegoś mocniejszego – nowego akumulatora. Dowiedzieć się, jak wymienić akumulator! Oto temat dzisiejszego artykułu.

Udostępnij

Znasz to uczucie, kiedy z rana zwyczajnie nie masz energii na cokolwiek i nie chce Ci się wstawać z łóżka? Twoje auto też czasami tak ma. Tobie wystarczy kubek kawy, ale samochód potrzebuje czegoś mocniejszego – nowego akumulatora. Dowiedzieć się, jak wymienić akumulator! Oto temat dzisiejszego artykułu.

Kiedy wymienić akumulator w samochodzie? Na wszystko jest czas i miejsce

Podobnie, jak wiele elementów w Twoim wozie, tak i bateria ma prawo w końcu przestać działać. Nic w końcu nie trwa wiecznie, a już na pewno nie jej żywotność. Zbyt częste rozładowywanie, uszkodzenia mechaniczne, złe podłączenie czy zwyczajny bieg czasu. Przez to wszystko prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się, jak wymienić akumulator.

Kiedy to zrobić? Jest kilka szkół, mówiących o najlepszej porze na kupno nowej baterii. Możesz to potraktować okresowo, jak wymianę oleju w samochodzie czy klocków hamulcowych. Przyjmuje się, że przeciętny akumulator wystarcza na ok. 4-6 lat. Ale jeśli się postarasz i o niego zadbasz, to wydłużysz jego żywotność. Z drugiej strony możesz też przyspieszyć cały proces nawet do roku.

Kolejny sposób to wypatrywanie pierwszych oznak utraty mocy. Jeśli zauważysz spadek obrotów przy odpalaniu, zwłaszcza po nocy, to znak, że akumulator nie dostarcza dość prądu. Możesz też sprawdzić siłę świateł mijania. Wystarczy, że włączysz zapłon, ale nie uruchomisz silnika. Wyraźnie słabsze światło sygnalizuje niski stan naładowania.

Obie powyższe metody nie są jednak dokładne i wymagają od Ciebie pewnego wyczucia. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy i jak wymienić akumulator, potrzebujesz uniwersalnych testerów samochodowych lub multimetrów. (Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym radzimy jaki multimetr kupić!). Wykorzystasz je do sprawdzenia napięcia, które poinformuje Cię o stanie baterii.

Najlepszą porą na pomiar jest ranek po długim postoju. Pamiętaj, żeby nie włączać silnika! W takiej sytuacji napięcie powinno wynosić minimum 12,4 V. Po odpaleniu wartość podskoczy między 13,8 a 14,8 V. Jeśli po postoju miernik wskazuje mniej niż 10 V, wówczas masz kandydata do wymiany.

Jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie stanu akumulatora. Dotyczy on jedynie modeli obsługowych. Musisz w nich skontrolować poziom elektrolitu, czyli płynu znajdującego się wewnątrz. Po odkręceniu korków zajrzyj do środka. Widzisz płytki czynne? Jeśli tak, to dolej wody demineralizowanej lub destylowanej. Uważaj, żeby nie dostały się z nią jakieś zanieczyszczenia! Nie przekraczaj też znacznika MAX!

Po uzupełnieniu elektrolitu przyszła pora na sprawdzenie jego gęstości. To on poinformuje Cię o stanie akumulatora. W tym celu potrzebujesz areometru. Optymalna gęstość elektrolitu wynosi ok. 1,28 g/cm3. Przy wartości 1,15 g/cm3 musisz wymienić akumulator. W przeciwnym razie ryzykujesz jego uszkodzeniem i wyciekiem niebezpiecznego elektrolitu.

Kupno nowej baterii samochodowej nie jest czymś, co musisz robić za każdym razem, kiedy masz problem z odpaleniem. Czasami wystarczy naprawić rozrusznik czy alternator. Najczęściej jednak potrzebujesz odpowiedniego prostownika, który ponownie postawi baterię na nogi. Dowiedz się najpierw, jak ładować akumulator, żeby się nie okazało, że za dwa tygodnie musisz kupić nowy.

Wymiana akumulatora samochodowego krok po kroku. Jak to zrobić?

Czas dowiedzieć się, jak wymienić akumulator w samochodzie! Warto tutaj wspomnieć, że proces różni się w zależności od modelu pojazdu. W starszych autach całość przebiega dość łatwo, podczas gdy w nowszych sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj znajdziesz wszystko to, co musisz wiedzieć o obu sytuacjach.

Krok 1. Przygotuj samochód do wymiany

Najpierw zadbaj o środowisko pracy, czyli o odpowiednie usytuowanie samochodu. Zaparkuj go na płaskiej powierzchni z dala od źródeł ognia. Stawiając auto pod górkę lub z górki ryzykujesz przypadkowym wyciekiem elektrolitu. Z kolei obecność ognia może spowodować wybuch, jeśli dojdzie do wydobycia się wodoru z ogniw. Kluczyki wyjmij ze stacyjki i zaciągnij hamulec ręczny.

W nowszych autach koniecznie upewnij się, że oprogramowanie posiada system identyfikacji. Jeśli tak, to przed wymianą musisz wczytać akumulator do bazy komputera samochodowego. W przeciwnym razie doprowadzisz do zresetowania radia, odłączenia odbiorników, uszkodzenia rozrusznika i zbyt szybkiego rozładowywania baterii.

Krok 2. Odłącz stary akumulator od samochodu

Na etapie odłączania starego akumulatora bardzo ważna jest kolejność. Zacznij od odkręcenia klemy o biegunie ujemnym, a skończ na zacisku dodatnim. Jeśli ciężko schodzą, możesz delikatnie nimi poruszać na boki i przetrzeć wyjścia baterii.

Przed przystąpieniem do odłączania akumulatora, warto mieć pod ręką podstawowe narzędzia, takie jak klucze, a także wyjmaki do pinów, które mogą okazać się przydatne przy rozłączaniu zacisków i innych pracach związanych z elektryką, szczególnie w przypadku mocno skorodowanych połączeń. 

Akumulator jest stosunkowo ciężki, więc włóż trochę siły przy jego wyciąganiu. Nie machaj nim na boki! Jeśli jego obudowa jest uszkodzona, możesz oblać się żrącym elektrolitem.

Krok 3. Podłącz nowy akumulator do samochodu

Podłączenie akumulatora stanowi dokładne przeciwieństwo jego odłączenia. W pierwszej kolejności nałóż klemę z plusem, a następnie z minusem. Mocno dokręć zaciski, ale bez przesady. Nie pozwól, aby się ukruszyły. W przeciwnym wypadku trzeba będzie je wymienić.

I już. Nie jest tego dużo, prawda? Mimo że nie ma tego tyle, co przy wymianie sprzęgła, to nadal pamiętaj o przestrzeganiu powyższych kroków. Pozwolą Ci one prawidłowo podłączyć nową baterię, gdy stara będzie już do niczego.

Garść wskazówek. O czym pamiętać przy wymianie akumulatora?

Wiesz już, jak wymienić akumulator samochodowy, ale nadal możesz to zrobić lepiej! Warto poznać kilka trików, aby podłączenie odbywało się zarówno poprawnie, jak i bezpiecznie.

Przede wszystkim zaopatrz się w okulary ochronne i specjalną odzież. Wielokrotnie wspominaliśmy, że z wyciekiem elektrolitu nie ma żartów. Nie pozwól więc, aby dostał się do Twoich oczu, ust czy nawet na skórę.

Jeśli płyn znajdzie się w Twoich oczach, natychmiast przemyj je dużą ilością czystej wody. W przypadku połknięcia woda również pomoże. Wypij jej duże ilości. Mleko też zda egzamin. Pod żadnym pozorem nie wywołuj wymiotów! Jeśli dojdzie do kontaktu ze skórą, zneutralizuj elektrolit np. sodą oczyszczoną, ługiem czy roztworem wody i amoniaku. We wszystkich sytuacjach niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Akumulatory są niebezpieczne nie tylko dla Ciebie, ale i środowiska. Dlatego nie wyrzucaj ich ze zwykłymi śmieciami! Należy je odpowiednio zutylizować, aby nie stwarzały zagrożenia. Jak to zrobić? Wielu sprzedawców baterii samochodowych prowadzi też punkt zbiórki starych ogniw. Oddaj im je, a oni zajmą się resztą.

Chcesz wydłużyć żywotność akumulatora? Żaden problem! Wystarczy, że zastosujesz się do tych wskazówek:

Oczywiście zalecamy również regularne kontrolowanie stanu akumulatora. Dzięki temu wystarczająco szybko dowiesz się, czy potrzebujesz nowego, czy wystarczy naładować stary.

Nowy akumulator to nowa energia. Czas ruszać w drogę!

Widzisz, że wiedza, jak wymienić akumulator przyda się zarówno w prywatnym garażu, jak i profesjonalnym warsztacie. Postępując zgodnie z naszymi poradami, na pewno dasz sobie radę przy najbliższej okazji.

Zachęciliśmy Cię do dalszej pracy przy autach? To świetnie! Dowiedz się z następnego wpisu, jak otworzyć warsztat samochodowy, a nie tylko zrealizujesz swoje marzenia, ale i zaczniesz na nich zarabiać!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu kierowcy, utrudniając widoczność, a…

Czytaj więcej

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak je otworzyć?

Zimowy poranek, minusowa temperatura, a Ty stoisz przy samochodzie z przymarzniętymi drzwiami, które za nic nie…

Czytaj więcej

Jak odmrozić zamek w aucie domowymi sposobami?

Zima potrafi zaskoczyć kierowców na wiele sposobów, a zamarznięty zamek w aucie to jeden z najczęstszych…

Czytaj więcej

Przyszła zima biała, śniegu nasypała, a samochód ciągle na letnich. Jak przygotować auto do zimy?

Gdy Ty już przygotujesz się na zimę, zakładając sweter, solidne trapery, ciepłe kalesony i gruby płaszcz,…

Czytaj więcej