Badanie techniczne pojazdu – co ile, co jest sprawdzane i aktualne przepisy

Udostępnij

Okresowe badanie techniczne pojazdu jest rzeczą, o której musi pamiętać każdy kierowca. Bez tego poruszanie się samochodem, motorem, a nawet ciągnikiem byłoby niemożliwe. Ale czy wiesz, co jest sprawdzane podczas badania technicznego, albo co zrobić, gdy przegapiłeś termin? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i pozostałe pytania związane z kontrolą stanu samochodu.

technische Prüfung des Autos

Udostępnij

Okresowe badanie techniczne pojazdu jest rzeczą, o której musi pamiętać każdy kierowca. Bez tego poruszanie się samochodem, motorem, a nawet ciągnikiem byłoby niemożliwe. Ale czy wiesz, co jest sprawdzane podczas badania technicznego, albo co zrobić, gdy przegapiłeś termin? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i pozostałe pytania związane z kontrolą stanu samochodu.

Badanie techniczne a przegląd techniczny pojazdu. Czym się różnią?

Zacznijmy od tego, że badanie techniczne pojazdu i przegląd nie są tym samym. Wiele osób mylnie używa zamiennie obu terminów, cały czas myśląc o kontroli, przez którą samochód czy motor muszą przejść. Czym zatem się różnią?

Okresowe badanie techniczne sprowadza się do obowiązkowego sprawdzenia, czy dany pojazd może być dopuszczony do ruchu drogowego i nie będzie przy tym stwarzał zagrożenia. Dokonuje się tego w certyfikowanej stacji diagnostycznej. Z kolei przegląd techniczny nie jest obowiązkowy i dotyczy skontrolowania stanu technicznego samochodu. Zwykle zleca go dealer lub producent pojazdu. Głównym celem jest wydłużenie gwarancji. Przegląd przeprowadza się w autoryzowanych sieciach obsługi, które często sprawdzają auta konkretnej marki.

Co jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu?

Jak już wspomnieliśmy, badanie techniczne pojazdu ma służyć skontrolowaniu, czy samochód może poruszać się po drogach bez ryzyka dla kierowcy i jego otoczenia. Dlatego analizie podlegają elementy i układy odpowiadające za bezpieczną jazdę. W związku z tym stacje diagnostyczne często posiadają profesjonalne wyposażenie warsztatu samochodowego, które umożliwia przeprowadzenie badania technicznego pojazdu.

Zanim jednak diagnosta obejrzy całość, w pierwszej kolejności musi zidentyfikować auto. Robi to przez sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym samochodu. Gdy uzyska już odpowiednie informacje, przystępuje on do oględzin. Co dokładnie jest sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu? Są to m.in.:

Część tych obszarów wymaga zajrzenia pod pojazd. Dlatego niewykluczone, że będziesz musiał wjechać nad kanał lub na podnośniki samochodowe.

Przed samym badaniem technicznym, warto też sprawdzić auto na własną rękę, aby uniknąć ewentualnych kosztów związanych z wykryciem usterek podczas badania. Można też rozważyć zainwestowanie w zestaw do zarabiania przewodów hamulcowych stalowych, który okaże się przydatny podczas kontroli układu hamulcowego. 

Diagnosta ma również obowiązek sprawdzić, czy nie ma wycieków płynów eksploatacyjnych oraz, czy w samochodzie znajduje się wyposażenie obowiązkowe w postaci gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Analizuje również emisję spalin i zadymienie podczas pracy silnika. Ponadto, jeżeli pojazd posiada dodatkowe elementy takie jak hak czy instalacja LPG, to je także musi zbadać.

Co ile przeprowadza się badanie techniczne?

To, kiedy będziesz musiał znowu odwiedzić stację diagnostyczną, zależy w dużej mierze od daty pierwszej rejestracji, a także rodzaju pojazdu. Przepisy w Polsce jasno mówią, że:

Powyższe zasady nie dotyczą jednak wszystkich pojazdów. Część musi przejść okresowe badanie techniczne co roku, niezależnie od daty pierwszej rejestracji. Mowa o:

Dodatkowe badanie techniczne. Kiedy musisz je przeprowadzić?

Zdarza się, że samochód, którym jeździsz, zostanie skierowany na dodatkowe badanie techniczne do stacji diagnostycznej. Takie prawo mają urzędnicy wydziału komunikacji, policja, Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a nawet Twój ubezpieczyciel.

Wydział komunikacji zleca dodatkowe badania, jeżeli w systemie brakuje istotnych danych, pojazd brał udział w wypadku drogowym lub istnieje podejrzenie, że stwarza zagrożenie dla środowiska. Urzędnicy wysyłają również samochody, w których dokonano przeróbek technicznych mających wpływ na informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym np. wymianę silnika. Wyjątkiem jest montaż instalacji LPG.

W przypadku policji, GITD i firm ubezpieczeniowych najczęstszą przyczyną dodatkowych badań technicznych jest podejrzenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu na drodze. Wlicza się w to również niedozwolony tuning. Zły stan samochodu może zostać wykryty podczas kontroli drogowej lub w wyniku wypadku. W takiej sytuacji funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Ile czasu trwa badanie techniczne?

Badanie techniczne nie zajmuje dużo czasu. W przypadku standardowego samochodu osobowego diagnosta potrzebuje ok. 30 min, aby skontrolować najważniejsze obszary. Jeżeli zależy Ci na czasie, to warto wcześniej umówić się na badanie w wybranej przez Ciebie stacji diagnostycznej. Unikniesz w ten sposób kolejek.

Badanie techniczne pojazdu a przerejestrowanie

Kupno używanego samochodu czy motocykla jest bardzo częstym zjawiskiem nie tylko w Polsce. W takiej sytuacji konieczne jest przerejestrowanie pojazdu na nowego właściciela. Czy ma to wpływ na badanie techniczne?

W polskim prawie jednym z warunków rejestracji samochodu jest posiadanie ważnych badań technicznych. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym jest pieczątka z ważną datą kontroli, wówczas nie musisz się martwić. W sytuacji, gdy jej nie ma, przed wizytą w wydziale komunikacji musisz pojechać do stacji diagnostycznej.

Pierwsze badanie techniczne pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Równie popularnym sposobem kupowania samochodów w Polsce jest sprowadzenie go z zagranicy np. Niemiec. Pomimo że auto w innym państwie może mieć ważne badania techniczne, to chcąc zarejestrować pojazd w Polsce, musisz odwiedzić stację diagnostyczną w naszym kraju.

Aby przejść badanie zgodnie z przepisami, potrzebujesz kilku dokumentów. Są to:

Ile kosztuje badanie techniczne samochodu i nie tylko?

Ceny przeprowadzenia badań technicznych w Polsce są regulowane przez Ministerstwo Infrastruktury. W związku z tym na terenie całego kraju zapłacisz dokładnie tyle samo. Wysokość opłat zależy od rodzaju kontrolowanego pojazdu. Aktualnie cennik wygląda następująco:

Jeżeli podczas badania technicznego zostaną wykryte usterki uniemożliwiające dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego, to ponowne przeprowadzenie kontroli po ich naprawieniu jest dodatkowo płatne. Koszt zależy od rodzaju usterki. Ponadto istnieje osobny cennik dotyczący badań pojazdów skierowanych przez urzędników lub policję. W przypadku ponownego sprawdzenia uszkodzonych elementów zapłacisz za:

Z kolei cennik dodatkowych badań technicznych skierowanych przez organy kontroli ruchu i urzędników zawiera następujące punkty:

Badanie techniczne pojazdu po terminie

Istotnym aspektem badania technicznego pojazdu jest jego ważność. Pisaliśmy już o tym, kiedy powinieneś zgłosić się do diagnosty. Ale co w przypadku, gdy zwyczajnie zapomnisz i przyjedziesz na badanie techniczne po terminie?

Wszystko zależy od tego, kiedy dokładnie się pojawisz. Masz bowiem 30 dni od daty wystawionej w dowodzie rejestracyjnym na przeprowadzenie kontroli stanu pojazdu w stacji diagnostycznej. Do tego czasu nie zostanie na Ciebie nałożona żadna dodatkowa opłata. Jednak po upływie 30 dni musisz się liczyć z koniecznością zapłacenia dwukrotności normalnej ceny. Nie oznacza to też, że przez cały miesiąc możesz bezkarnie jeździć autem bez ważnych badań technicznych.

Kara za brak badania technicznego 2021

Poza dodatkowymi opłatami, o których mówiliśmy wcześniej, z brakiem przeglądu wiążą się również inne konsekwencje. Kara za brak badań technicznych może być nałożona jedynie przez organ do tego uprawniony m.in. policję i Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że w dokumentach brakuje ważnej pieczątki, wówczas musisz liczyć się z mandatem w wysokości do 500 zł oraz zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jeśli powodem ukarania była drobna usterka umożliwiająca dalszą jazdę, wówczas funkcjonariusze wystawiają specjalny dokument pozwalający na dojechanie na najbliższą stację diagnostyczną. Masz wówczas 7 dni na naprawienie awarii i przeprowadzenie badania technicznego. Po tym będziesz mógł odzyskać dowód rejestracyjny.

Sytuacja staje się nieco poważniejsza, jeśli pojazd nie będzie zdolny do jazdy. Wówczas poza mandatem i odebranym dowodem, czeka Cię jeszcze opłata za transport samochodu lawetą. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, dokumenty odzyskasz po naprawieniu auta i pomyślnym przejściu badania technicznego.

Badanie techniczne pojazdu a koronawirus

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele punktów, w tym również stacje diagnostyczne, musiały się zamknąć w celu ochrony pracowników. Obecnie władze pozwoliły na stosunkowo normalne funkcjonowanie, ale sytuacja cały czas się zmienia i nie wiadomo, czy i kiedy dojdzie do następnego lock downu. Dodatkowo dochodzi kwestia kwarantanny, która skutecznie zatrzymuje wiele osób w domach. Co zrobić, jeśli w jej trakcie kończy nam się ważność badania technicznego?

Niestety prawo drogowe w Polsce nie zwalnia właścicieli pojazdów z przeprowadzania kontroli samochodów i motocykli. Nie wydłużysz też daty ważności, co dodatkowo utrudnia sprawę. Ratunkiem może okazać się pomoc rodziny lub przyjaciół. Nie ma bowiem obowiązku, żebyś to właśnie Ty przyjechał na badania. Wystarczy, że przekażesz swojemu zastępcy dowód rejestracyjny.

A co jeśli w wyniku pandemii pobliska stacja diagnostyczna musiała się zamknąć? Badania techniczne pojazdu nie podlegają rejonizacji. Oznacza to, że nie musisz stawiać się na kontrolę wyłącznie w swoim mieście. Możesz to zrobić nawet na drugim końcu kraju, a pieczątka diagnosty nadal będzie ważna.

Badanie techniczne pojazdu – podsumowanie

Pomimo że temat badania technicznego pojazdu jest bardzo szeroki, to wcale nie jest on tak skomplikowany, jak może się wydawać. Jako kierowca musisz jedynie pamiętać o terminowym stawieniu się w stacji diagnostycznej. Nie zapominaj też, że opłaty są takie same na terenie całej Polski, więc niezależnie od miejsca Twojego pobytu zawsze zapłacisz tyle samo.

Warto też cały czas kontrolować stan swojego auta, aby uniknąć dodatkowych badań technicznych, a nawet odebrania dowodu rejestracyjnego. Dlatego nie zostawiaj napraw u mechanika na ostatnią chwilę.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie warsztatu – koszty, zalety i wady popularnych systemów

Wybór sposobu ogrzewanie warsztatu wymaga znalezienia równowagi pomiędzy efektywnością, kosztami a bezpieczeństwem. Duże przestrzenie, nierzadko słaba…

Czytaj więcej

Skuteczne sposoby na zaparowane szyby w aucie

Zaparowane szyby w aucie to problem, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu kierowcy, utrudniając widoczność, a…

Czytaj więcej

Przymarznięte drzwi w samochodzie – jak je otworzyć?

Zimowy poranek, minusowa temperatura, a Ty stoisz przy samochodzie z przymarzniętymi drzwiami, które za nic nie…

Czytaj więcej

Jak odmrozić zamek w aucie domowymi sposobami?

Zima potrafi zaskoczyć kierowców na wiele sposobów, a zamarznięty zamek w aucie to jeden z najczęstszych…

Czytaj więcej