Z pewnością każdy, kto piecze pizzę profesjonalnie lub amatorsko albo planuje się tego podjąć, słyszał o kamieniu do pizzy. W naszym poradniku opisujemy nie tylko jego rodzaje, ale przede wszystkim przybliżamy zalety użytkowania. Podpowiadamy również, jak należy piec pizzę na kamieniu i jak go czyścić.
Z pewnością każdy, kto piecze pizzę profesjonalnie lub amatorsko albo planuje się tego podjąć, słyszał o kamieniu do pizzy. W naszym poradniku opisujemy nie tylko jego rodzaje, ale przede wszystkim przybliżamy zalety użytkowania. Podpowiadamy również, jak należy piec pizzę na kamieniu i jak go czyścić.
Zalety korzystania z kamienia do pizzy
Wraz z popularnością specjalnych pieców do pizzy przyszła moda na użytkowanie w nich kamieni do pieczenia. Czy są one rzeczywiście niezbędne, czy stanowią jedynie kuchenny gadżet, bez którego spokojnie można się obejść?
Jeśli chcesz, aby twoje ciasto idealnie wyrastało i było chrupiące za każdym razem, warto posługiwać się kamieniem do pizzy. W warunkach domowych jest on świetną alternatywą dla blachy, a w pizzeriach powszechnie używanym sprzętem. Sekret kamienia tkwi w magazynowaniu przez niego ciepła, a następnie równomiernym oddawaniu w procesie pieczenia. Dodatkowo jego porowatość zapewnia wchłanianie wilgoci z ciasta. Właśnie dzięki temu może być wyśmienicie wypieczone – z chrupkim spodem, ale nie przesuszoną warstwą składników. Jeśli w Twojej głowie zrodził się pomysł własnej pizzerii, dowiedz się, jaki wybrać piec do pizzy do domu i lokalu.
Miłośnicy włoskiej potrawy potwierdzają, że pizza na kamieniu szybciej się piecze i zachwyca niepowtarzalnym aromatem. Wystarczy jedynie maks. 10 minut, aby otrzymać gotowe danie. Dzięki równomiernemu oddawaniu ciepła placek nie przypala się. Ponadto nie przywiera, co ułatwia późniejsze ściągnięcie z powierzchni kamienia. Wiedz też, że kamienia do pizzy można używać również do innych wypieków, np. chleba, bułek, chlebków naan, pieczywa focaccia i biszkoptów.
Rodzaje kamieni do pieczenia
Podstawowym kryterium, jakim musisz się kierować podczas wyboru, jest dopuszczenie do kontaktu z żywnością. Choć wydaje się to oczywiste, trzeba uważać, bo czasami zwykły kawałek granitu udaje profesjonalny sprzęt kuchenny. Kiedy już znajdziesz zaufanego sprzedawcę, musisz zdecydować się na konkretny produkt. Aby zrobić to świadomie, należy najpierw poznać rodzaje kamieni do pieczenia pizzy. Szczegółowo opisujemy je poniżej.
Kamień szamotowy
Kamień szamotowy do pizzy cieszy się największą popularnością zarówno w profesjonalnych, jak i domowych kuchniach. Zawiera glinokrzemiany i krzemionkę, a niekiedy domieszki, np. kordierytu. Charakteryzuje się:
- dużą wagą (zwykle 4-8 kg),
- wysoką porowatością,
- idealnym pochłanianiem wody,
- trudnym czyszczeniem,
- ogniotrwałością (nadaje się na grilla),
- grubością 2-3 cm (im cieńszy, tym szybszy w nagrzewaniu).
Kamień do pizzy szamotowy zwykle jest dostępny w następujących wymiarach: 40 x 30 cm, 40 x 25 cm i 36 x 36 cm oraz w wersji okrągłej. Niezależnie od materiału wykonania trzeba na to koniecznie zwracać uwagę, aby nie kupić za małego ani za dużego kamienia, który nie zmieści się w piekarniku. Przy wyborze należy też kierować się wagą. Jeśli kamień do pizzy będzie za ciężki, możesz mieć kłopot z umieszczeniem go w komorze na ruszcie. A jaki piekarnik do pizzy wybrać, dowiesz się z naszego kolejnego artykułu.
Granitowy kamień do pizzy
Granitowy kamień do pizzy to kolejny powszechny rodzaj opisywanego sprzętu, choć ze względu na swój większy ciężar w porównaniu z szamotowym rzadziej używa się go w domowych kuchniach. Wyróżnia się:
- dużą wagą (ok. 6-9 kg),
- brakiem porowatości,
- powolnym nagrzewaniem,
- długim magazynowaniem ciepła,
- wytrzymałością,
- łatwym czyszczeniem,
- uniwersalnością (pieczenie nie tylko pizzy, ale i warzyw, mięsa czy ryb).
Ze względu na brak porowatości granitowy kamień do pizzy nie nadaje się zbyt dobrze do cienkich ciast, ponieważ nie chłonie w takim samym stopniu wilgoci, jak szamotowy. Mimo pewnych wad ma swoje grono zwolenników, które zawdzięczają przede wszystkim dużej wytrzymałości i wyjątkowo łatwemu utrzymaniu w czystości.
Kamień wulkaniczny do pizzy
Kamień wulkaniczny do pizzy w porównaniu z dwoma poprzednimi rodzajami jest najmniej popularny, zapewne ze względu na cenę. Oryginalne płyty wyprodukowane z lawy wulkanicznej bywają nawet dwa razy droższe od szamotowych lub granitowych. Charakteryzują się podobnymi właściwościami użytkowymi co granitowe. Różnią się jedynie większą porowatością.
Kamień do pieczenia pizzy ceramiczny
Najmniej cenionym rodzajem kamienia jest ceramiczny. Można kupić go nawet w supermarketach za niską cenę. Oprócz materiałów ceramicznych zawiera różne sztuczne domieszki. Choć w porównaniu z innymi ma dużo mniejszą wagę (zwykle do 4 kg), to na tym kończą się jego zalety. Użytkownicy pieców do pizzy, którzy na co dzień korzystają z płyt szamotowych lub granitowych, wskazują, że kamień ceramiczny łatwo pęka i czasem nie zapobiegnie przypaleniu ciasta.
Jak piec pizzę na kamieniu?
Pieczenie pizzy na kamieniu wymaga zastosowania kilku zasad. Dzięki nim danie okaże się kulinarnym hitem za każdym razem, a sprzęt posłuży długie lata. Przede wszystkim kamień należy nagrzać. Nie wolno nigdy wkładać go do rozgrzanego już piekarnika, bo może pęknąć. Po włożeniu do komory trzeba ustawić temperaturę 260°C. Kiedy kamień się stopniowo nagrzewa (w zależności od grubości od 20 do 30 minut), w tym czasie przygotuj pizzę. Pamiętaj, że najlepszy efekt przynosi obróbka termiczna na kamieniu maksymalnie gorącym.
Kiedy piec lub piekarnik już się nagrzał, przyszedł czas na włożenie pizzy do środka i ułożenie jej na kamieniu. Aby się nie poparzyć, najlepiej użyć do tego celu specjalnej łopaty (zobacz: ➔ profesjonalna łopata do pizzy) lekko posypanej mąką, co zapobiega przywieraniu surowego ciasta. Po kilku minutach pieczenia, gdy danie jest gotowe, należy je wyjąć – najlepiej wykorzystując znów łopatę – a kamień zostawić w środku do wystygnięcia. Jego stopniowe schładzanie jest bowiem tak samo istotne, jak nagrzewanie. W obu przypadkach należy unikać szoku termicznego skutkującego pęknięciem. Do pęknięcia prawdopodobnie dojdzie również wtedy, kiedy na gorącej płycie położysz pizzę mrożoną.
- Łopata do pizzy – długość 38 cm – plastikowy uchwyt
-
Łopata do pizzy – długość 80 cm – średnica 30 cm
159,00 zł149,00 zł - Łopata do pizzy – długość 80 cm – średnica 20 cm 129,00 zł
-
Łopata do pizzy – długość 60 cm – średnica 30 cm
159,00 zł149,00 zł
Ciekawą propozycją może być podanie gościom gotowego dania na kamieniu. Nie tylko wyjątkowo efektownie wygląda, ale również cały czas pozwala utrzymywać potrawę w cieple. Trzeba jedynie zadbać o dobre zabezpieczenie powierzchni, na której chcesz umieścić kamień. Przedstawione rozwiązanie doskonale sprawdza się np. na domowym przyjęciu.
Jeśli jednak pizza wymaga transportu, co stanowi codzienność w lokalach serwujących dania na wynos, niezbędne okażą się pojemniki termoizolacyjne.
Jak czyścić kamień do pizzy?
Jak o każdy sprzęt kuchenny, także o kamień do pieczenia należy dbać. Przed pierwszym użyciem należy opłukać go w zimnej wodzie i starannie wytrzeć do sucha. Nigdy nie nacieraj jego powierzchni olejem ani żadnym innym tłuszczem! Pod wpływem wysokiej temperatury warstwa zacznie się przypalać i wydzielać dym. Kiedy kamień już ostygnie, można go umyć pod wodą, ale nie używać żadnych detergentów, ponieważ wnikną przez porowatą powierzchnię. Uporczywe zabrudzenia wystarczy zeskrobać. Zawsze sugeruj się zaleceniami producenta dotyczącymi konkretnego modelu. To naturalne, że wskutek regularnego użytkowania płyta do pizzy zacznie zmieniać kolor.
Jeśli jednak obawiasz się, że kamień do pizzy okaże się w Twojej kuchni mało przydatnym i mało poręcznym sprzętem, a mimo to, nie chcesz rezygnować ze słynnego specjału, polecamy inne rozwiązanie. Jest to elektryczna patelnia do pizzy, która pozwala upiec danie w precyzyjnie ustawionej temperaturze.
Udostępnij