Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Sposoby na pleśń

Udostępnij

Pleśń na ścianie to niechciany gość w wielu domach, a nawet biurach. Jej pojawienie się stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Dlatego wiedza, jak pozbyć się grzyba ze ściany jest niezbędna, żeby poradzić sobie z tym problemem. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co musisz zrobić i jakie środki masz do dyspozycji w walce z pleśnią.

So entfernen Sie Schimmel von der Wand

Udostępnij

Pleśń na ścianie to niechciany gość w wielu domach, a nawet biurach. Jej pojawienie się stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Dlatego wiedza, jak pozbyć się grzyba ze ściany jest niezbędna, żeby poradzić sobie z tym problemem. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, co musisz zrobić i jakie środki masz do dyspozycji w walce z pleśnią.

Skąd pleśń na ścianie? Przyczyny pojawienia się grzyba

Zanim przejdziemy do sposobów usuwania grzyba ze ściany warto, żebyś dowiedział się, w jaki sposób znalazł się tam w pierwszej kolejności. Dzięki temu będziesz mógł zlikwidować przyczynę pleśni na ścianie, a w przyszłości przeciwdziałać jej ponownemu pojawieniu.

Głównymi czynnikami sprawiającymi, że grzyb rozwija się w Twoim domu czy biurze, są nadmierna wilgoć oraz niewłaściwa wentylacja w budynku. Stwarzają one idealne warunki dla pleśni. Woda skrapla się na powierzchni ściany, a obecny w powietrzu kurz przykleja się do powstałych kropel. Jest to świetna pożywka dla pleśni, która w krótkim czasie jest w stanie opanować cały pokój.

Problem ten zwykle ma miejsce w pomieszczeniach, gdzie często występuje para wodna i jest słaba wentylacja, czyli głównie w łazienkach i kuchniach. Brak okapów, wywietrzników czy nawet okien sprawia, że nadmiar wilgoci nie ma gdzie ulecieć, przez co skrapla się na ścianach.

Kolejną bardzo częstą przyczyną jest awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej. Może to być zarówno niewielka nieszczelność, przez którą woda z czasem wsiąka w ścianę, jak i pęknięta rura sąsiada z góry powodująca zalanie Twojego mieszkania.

Złe ocieplenie budynku również może powodować pojawianie się pleśni na ścianie. W pomieszczeniach powstają tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, w których zewnętrzna powierzchnia ściany ma kontakt z chłodnym otoczeniem, co powoduje skraplanie się wilgoci wewnątrz. Zagrożenie stanowi też niewłaściwa izolacja elementów podziemnych budynku. Deszczówka oraz wody gruntowe mogą wówczas przedostawać się do fundamentów lub piwnicy i sprzyjać rozwojowi pleśni. Dlatego warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać hydroizolacja ścian od wewnątrz.

Jak zapobiegać pojawianiu się pleśni na ścianach?

Podstawową czynnością, którą powinieneś wykonać, jeśli nie chcesz mieć pleśni na ścianach, jest usunięcie przyczyny jej powstawania. Sprowadza się to do uniknięcia wyżej wymienionych czynników powodujących pojawienie się grzyba na ścianie.

Musisz przede wszystkim zadbać o odpowiedni przepływ powietrza w budynku. Pozwoli on wywietrzyć nadmiar wilgoci. Najprostszym sposobem będzie otwarcie okien podczas gotowania lub kąpieli. Możesz też zainstalować okap kuchenny odprowadzający parę wodną. Warto również rozważyć zainstalowanie systemu wentylacyjnego w domu. Jeżeli nie wiesz, na który się zdecydować, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu opisującego różnice między wentylacją grawitacyjną a mechaniczną.

W przypadku wadliwego ocieplenia budynku konieczne będzie skontaktowanie się ze specjalistą od izolacji. Musi on skontrolować, czy przyczyną są źle przymocowane płyty styropianowe, czy może coś innego. Niewykluczone, że problemem okażą się niewłaściwie osadzone ościeżnice okien.

A co zrobić po awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej? Przecieki tego typu zwyczajnie się zdarzają i trudno im zapobiec, więc jedyne, co możesz zrobić to zminimalizować szkody. Kluczowe są jak najszybsze zakręcenie głównego zaworu wody i naprawa przecieku. Kolejnym krokiem jest osuszanie. Jeżeli awaria była niewielka, to wystarczy wytrzeć kałużę i porządnie przewietrzyć pomieszczenie. W sytuacji, gdy wody było naprawdę dużo, należy sięgnąć po osuszacze powietrza. Są to urządzenia przeznaczone do usuwania nadmiaru wilgoci przez zbieranie unoszących się kropelek do specjalnych zbiorników na wodę.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Sposobów na usunięcie pleśni ze ściany jest wiele. Część z nich stosowały już nasze babki i nadal mają wielu zwolenników, a część wymagają użycia specjalistycznych środków. To, po którą metodę sięgniesz, w dużej mierze zależy od stopnia rozwoju grzyba na ścianie.

Domowe sposoby na pleśń

W domowej kuchni czy łazience można znaleźć wiele produktów, które z powodzeniem wykorzystasz, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie „jak usunąć pleśń ze ściany?”.

Ocet na grzyba – to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów. Skład octu ma silne działanie grzybobójcze, więc z powodzeniem radzi sobie z pleśnią. Wystarczy go rozpryskać np. atomizerem na miejsce, gdzie rozwija się grzybnia i zostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie za pomocą ryżowej szczotki lub ostrej gąbki oraz ciepłej wody wytrzyj spryskany fragment. Po wszystkim przewietrz pomieszczenie, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu.

Kolejnym równie popularnym środkiem jest soda oczyszczona. Ona także posiada właściwości grzybobójcze, o czym mogłeś się przekonać, czytając artykuł o tym, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki. Aby za jej pomocą usunąć pleśń ze ściany, należy ją wcześniej rozpuścić w wodzie. Następnie nałóż roztwór na zagrzybioną powierzchnię i pozostaw do wchłonięcia. Kolejny krok wymaga zdrapania pleśni szczotką o twardym włosiu i wytarcie miejsca ciepłą wodą. W przeciwieństwie do octu soda oczyszczona nie posiada uporczywego zapachu.

Olejek z drzewa herbacianego również pomaga w usunięciu pleśni ze ściany. Jest on stosunkowo drogi, więc metoda ta nie jest tak popularna. Mimo wszystko, jeśli masz w domu flakonik z tym olejkiem, możesz go wykorzystać. Dwie łyżeczki produktu należy rozpuścić w dwóch szklankach wody i rozpryskać na ścianie pokrytej grzybem. Olejek ma dość silny zapach, który z czasem zniknie.

Do domowych sposobów na pleśń zalicza się także wykorzystanie wybielacza zawierającego chlor. Pół szklanki preparatu wymieszaj z 1/3 szklanki proszku do prania i rozpuść całość w 4 l wody. Potem z wykorzystaniem szczotki ryżowej lub ostrej gąbki zetrzyj pleśń ze ściany, aż usuniesz wszystkie rozkwity. Gdy już to zrobisz, przemyj ścianę ciepłą wodą. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności! Wybielacz z chlorem ma silne działanie żrące, zanim więc wykorzystasz go do usuwania grzyba, załóż rękawiczki, maseczkę i gogle ochronne.

Środki na grzyba na ścianie

Na rynku znajdziesz wiele specjalistyczny preparatów do usuwania pleśni ze ścian. Ich ceny mogą czasami odstraszyć, ale gdy domowe sposoby nie zdadzą egzaminu, środki na grzyba mogą okazać się ostatnią deską ratunku.

W większości przypadków płyny tego typu mają podobny sposób użycia. Po tym, jak usuniesz twardą szczotką pleśń ze ściany, należy rozpryskać na nią preparat. Wielu producentów zaleca nałożenie środka również pół metra wokół zagrzybionego miejsca. Ma to na celu zlikwidowanie wszystkich zarodników, które mogły się rozprzestrzenić. Po odczekaniu kilkunastu minut należy zmyć całość ciepłą wodą i osuszyć ścianę. Podobnie jak w przypadku wybielacza, tak i tutaj należy zachować dużą ostrożność.

Wszystkie powyżej wymienione sposoby na usunięcie grzyba ze ściany należy zastosować w początkowych etapach rozwoju pleśni. Gdy tylko zobaczysz pierwsze rozkwity, zastosuj jedną z powyższych metod. A co, jeśli problem jest poważniejszy?

Jak pozbyć się pleśni ze ściany?

Zdarza się, że problem pleśni na ścianie jest bagatelizowany i wiele osób nic z nim nie robi. Doprowadza to do bardzo intensywnego rozwoju i wrośnięcia grzyba w głąb ściany. Co należy wówczas zrobić?

Przede wszystkim musisz usunąć powierzchnie zainfekowaną pleśnią. Dotyczy to tapety, złuszczonej farby, a nawet tynku. W tym ostatnim konieczne jest skucie całości do tzw. gołej cegły. Może się okazać, ze grzyb dojdzie nawet do niej, wówczas ją również należy oczyścić np. drucianą szczotką lub szpachelką. Bardzo ważne, żeby usuwanie zagrzybionej powierzchni obejmowało również pół metra wokół tego obszaru.

Po dokładnym wyczyszczeniu należy nałożyć na ścianę warstwę preparatu grzybobójczego i pozostawić go nawet na kilka dni. Gdy środek pozbędzie się już resztek pleśni, możesz przystąpić do tynkowania, malowania lub tapetowania ściany.

Cały czas pamiętaj o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa! Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia i pracuj z założoną maseczką. Podczas szorowania ściany i skuwania w unoszącym pyle znajdują się cząsteczki grzyba, które mogą trafić do Twojego organizmu.

Wiele profesjonalnych firm zajmujących się usuwaniem pleśni oferuje dodatkowo ozonowanie domu czy biura. Wykorzystują w tym celu trójcząsteczkowy tlen – ozon, który cechuje się właściwościami biobójczymi. Skutecznie zabija on zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu, a tym samym zapobiega dalszemu rozwojowi. Do jego wytworzenia stosuje się generatory ozonu.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany – podsumowanie

Pleśń na ścianie jest niezwykle kłopotliwym problemem, który może się przydarzyć każdemu. Wystarczy odrobina wilgoci i nieuwagi, a w krótkim czasie grzyb opanuje znaczną część budynku. Chcąc tego uniknąć, pamiętaj o odpowiedniej wentylacji i odprowadzaniu nadmiaru wilgoci. Jeżeli przyczyną może być awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, konieczne jest szybkie działanie i naprawa przecieku oraz osuszenie pomieszczenia. Duża liczba zarówno specjalistycznych, jak i domowych sposobów na pleśń sprawiają, że z pewnością znajdziesz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie. Pamiętaj, że kluczową rolę odegra czas i im szybciej usuniesz grzyba ze ściany, tym lepiej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić zmywarkę i przedłużyć jej żywotność?

Czy Twoja zmywarka nie działa tak skutecznie jak kiedyś? A może zauważyłeś nieprzyjemny zapach lub osady…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej