Ach co za widok. Równo skoszony trawnik, przycięty żywopłot, wszędzie kwiaty – istna sielanka. Nic nie może tego zepsuć, no może poza wracającymi chwastami, które niszczą Twój idealny ogród. Nie zostawisz ich tak, bo opanują całą działkę. Co więc masz zrobić? Przeczytaj i dowiedz się, jak skutecznie usunąć chwasty!
Ach co za widok. Równo skoszony trawnik, przycięty żywopłot, wszędzie kwiaty – istna sielanka. Nic nie może tego zepsuć, no może poza wracającymi chwastami, które niszczą Twój idealny ogród. Nie zostawisz ich tak, bo opanują całą działkę. Co więc masz zrobić? Przeczytaj i dowiedz się, jak skutecznie usunąć chwasty!
Ręczne wyrywanie chwastów
Najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym sposobem na niechciane zielsko jest ręczne wyrywanie chwastów. Nie oszukujmy się, jest to żmudne zajęcie, w którym często musisz stać na kolanach i schylać się do ziemi. Ale czego się nie robi dla pięknego ogrodu, prawda?
Do młodych i niewielkich roślin wystarczy para rękawiczek ogrodniczych i ewentualnie klęcznik lub poduszka pod kolana, żeby było Ci wygodnie. Wyrywając chwasty, usuwaj też ich korzenie. W przeciwnym razie szybko się odrodzą. Jeśli sięgają już bardzo głęboko lub trudno je wyrwać, pomóż sobie nożem, motyką lub sprzętem ogrodniczym do odchwaszczania. Najbardziej wymagające mogą okazać się m.in. pokrzywy i perz, bo tworzą rozłogi, czyli pędy pod powierzchnią ziemi. Aby się ich pozbyć, sięgnij po widły amerykańskie.
Pielenie chwastów wrzątkiem
Jeśli zmęczyło Cię ciągłe klęczenie, możesz spróbować innych metod. Jedną z popularniejszych i łatwiejszych do wykorzystania jest wylanie na chwasty wrzątku. Warto go zastosować, gdy niechciane rośliny pojawiają się pojedynczo, między kostką brukową czy w ogrodzie skalnym.
Wysoka temperatura wrzątku skutecznie osłabia chwasty do tego stopnia, że nie mają siły się podnieść. Efekt ten możesz wzmocnić. Wystarczy, że weźmiesz wodę, w której wcześniej gotowano ryż, makaron czy ziemniaki. Zawarta w niej skrobia zamyka pory roślin, co utrudnia ich regenerację. Ważne jest, żeby to nie był osolony wrzątek.
Domowy sposób na chwasty – ocet i soda oczyszczona
Ocet i soda oczyszczona to jedne z najpraktyczniejszych produktów w Twojej kuchni. Świetnie sprawdzają się nie tylko do gotowania czy sprzątania, ale jak się okazuje również do pielenia chwastów. Stanowią one doskonałą alternatywę dla szkodliwych środków chemicznych.
Jeśli chodzi o ocet, to najlepiej stosować go do chwastów wyrastających na podjazdach, chodnikach i ścieżkach. Wszystko dlatego, że jest na tyle silny, że może zaszkodzić kwiatom i warzywom, które chcesz mieć w ogrodzie. Aby usunąć chwasty octem, należy go rozcieńczyć w wodzie w stosunku 2:1. Następnie opryskaj mieszanką teren do wypielenia i poczekaj, aż zrobi swoje.
Soda oczyszczona również doskonale radzi sobie z niechcianym zielskiem wychodzącym między kostką brukową. Jeśli chcesz, aby przynosiła jak najlepsze efekty, posyp nią chodnik czy podjazd zaraz na początku wiosny. Wtedy chwasty nie zdążą jeszcze wyrosnąć, a soda skutecznie je zatrzyma. Ewentualnie rozsyp ją zaraz po ręcznym odchwaszczaniu.
Gotowe preparaty na chwasty
Na rynku nie brakuje gotowych już herbicydów, czyli preparatów zwalczających chwasty. Wyróżniają się wysoką skutecznością, a to za sprawą specjalnego składu. Warto jednak zaznaczyć, że środki tego typu w dużej dawce są szkodliwe nie tylko dla chwastów, ale i wszystkich roślin w Twoim ogrodzie. Mało tego! Mogą przedostać się do gleby i zanieczyścić wody gruntowe.
Dlatego decydując się na herbicydy, koniecznie zapoznaj się z ich składem. Najlepiej wybieraj produkty o jak najbardziej naturalnym składzie, żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.
Usuwanie chwastów myjką ciśnieniową
W dzisiejszych czasach posiadanie myjki ciśnieniowej jest wręcz koniecznością, jeśli masz własne podwórko czy działkę. Za jej pomocą umyjesz samochód, wyczyścisz elewację, a nawet pozbędziesz się chwastów spomiędzy kostki brukowej i płyt chodnikowych.
Jest to zasługa wody wypuszczanej pod bardzo dużym ciśnieniem. Dobierając odpowiednią lancę, która zapewnia silny strumień, bez problemu pozbędziesz się szpecącego zielska z podjazdu. Ważne jest, żeby nie przesadzić z ciśnieniem wody. Zbyt mocny strumień wypłucze nie tylko chwasty, ale i ziemię. Jeśli do tego dojdzie, możesz uzupełnić luki czystym piaskiem.
Nie masz jeszcze takiego sprzętu? Zmień to! Dowiedz się, jaką myjkę ciśnieniową wybrać, żeby zadbać o porządek w swoim ogrodzie.
Pielenie za pomocą odchwaszczarki
Do bardziej profesjonalnego użytku zaleca się stosowanie odchwaszczarek. Są to maszyny, które stworzono z myślą o pielęgnacji dużych parkingów, placów, deptaków i innych miejsc tego typu. Skutecznie pozbywają się mchu, porostów, chwastów, a nawet śniegu za pomocą specjalnych szczotek.
Odchwaszczarki swoją budową przypominają nieco kosiarki do trawy. Również posiadają kółka, silnik i obrotową głowicę, z tym że zamiast ostrza wyposażoną w nylonowe i stalowe włosia. Napęd wprawia szczotkę w ruch z ogromną siłą i prędkością. W efekcie maszyna jest w stanie oczyścić bardzo duże powierzchnie w krótkim czasie.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania chwastów
Odchwaszczanie, mimo że nieskomplikowane, wiąże się z kilkoma kwestiami, o których warto wiedzieć. W przeciwnym razie możesz bardziej zaszkodzić niż pomóc swoim roślinom. Dlatego poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania związane z pieleniem.
Skąd biorą się chwasty?
Można powiedzieć, że chwasty są odpowiedzią natury na ludzkie uprawy. Nie znosi ona bowiem monokultur, czyli sytuacji, gdy z ziemi wyrasta jeden gatunek roślin. Gleba lubi różnorodność, w przeciwnym razie szybko straciłaby składniki odżywcze. Dlatego natura stara się stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju kilku gatunków jednocześnie.
Co do samych chwastów, to nie biorą się one z powietrza, prawda? I tak, i nie. Wiele niechcianych roślin jest rozsiewanych m.in. za sprawą wiatru. Doskonałym tego przykładem jest mniszek lekarski, który po kwitnieniu zmienia się w dmuchawiec. Wystarczy delikatny podmuch, aby roślina opanowała okoliczne tereny. Jednak najczęściej chwasty wyrastają ze źle wyrwanych korzeni, pędów lub nasion ukrytych bardzo głęboko w ziemi.
Dlaczego należy pielić chwasty?
Pozbywanie się chwastów ma na celu przede wszystkim zadbanie o wygląd Twojego ogrodu. Bardzo często są one zwyczajnie nieatrakcyjne i nie pasują do pozostałych roślin. Poza tym potrafią wyrosnąć dosłownie wszędzie, nawet między płytami chodnikowymi czy kostką brukową, co również negatywnie wpłynie na wystrój wokół Twojego domu.
Chwasty stanowią też niemałe zagrożenie zarówno dla kwiatów, jak i warzyw. Rozrastają się w bardzo krótkim czasie, ich korzenie sięgają głęboko, a nasiona bardzo łatwo się przyjmują. Przez to w ciągu zaledwie kilku dni mogą opanować cały ogród. Ale jak to wpływa na pozostałe rośliny? Chwasty zabierają im większość składników odżywczych z gleby i wody, a do tego często zasłaniają słońce. W efekcie Twoje kwiaty i warzywa nie są już tak okazałe. Dlatego właśnie regularne pielenie jest tak istotne.
Kiedy należy odchwaszczać ogród?
Tak naprawdę za usuwanie się chwastów najlepiej zabrać się jak najszybciej, czyli gdy tylko zauważysz, że się pojawiły. Nie ukorzenią się na tyle mocno, aby sprawiały problemy. Jasne jest, że nie zawsze możesz mieć czas na prace w ogrodzie. Dlatego ostatnim dzwonkiem do działania jest okres kwitnienia roślin. Gdy tylko pojawią się nasiona, wówczas czeka Cię walka nie z jednym chwastem, ale całą armią. Lepiej uniknąć takiego scenariusza.
W kwestii najlepszej pory to wszystko zależy od gleby. Pielenie ziemi piaszczystej przebiega najszybciej, gdy jest sucha lub lekko wilgotna. Jeśli będzie zbyt mokra, wówczas przyklei Ci się do butów i narzędzi. To samo tyczy się gleby gliniastej. W czasie susz warto wcześniej odrobinę podlać ogród.
Udostępnij