Ustawienie anteny satelitarnej i jej montaż dla perfekcyjnego sygnału

Udostępnij

Telewizja satelitarna zapewnia ogromną liczbę różnych kanałów, co pozwala na znalezienie ulubionego programu. Jednak wiatr, spadające gałęzie czy nawet zwierzęta mogą pokrzyżować nasze plany na wieczorny seans filmowy. Wówczas jedynym ratunkiem jest ponowne ustawienie anteny satelitarnej. Jak tego dokonać bez pomocy fachowców? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz praktyczne wskazówki, z którymi ustawisz swoją antenę.

Aufstellen einer Satellitenschüssel

Udostępnij

Telewizja satelitarna zapewnia ogromną liczbę różnych kanałów, co pozwala na znalezienie ulubionego programu. Jednak wiatr, spadające gałęzie czy nawet zwierzęta mogą pokrzyżować nasze plany na wieczorny seans filmowy. Wówczas jedynym ratunkiem jest ponowne ustawienie anteny satelitarnej. Jak tego dokonać bez pomocy fachowców? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie oraz praktyczne wskazówki, z którymi ustawisz swoją antenę.

Rodzaje anten satelitarnych

Wraz z rozwojem technologii powstają zupełnie nowe, zwykle lepsze sposoby na odbiór sygnału satelitarnego przez anteny. Kiedyś bardzo popularne były modele obrotowe, które można było skierować na różne satelity, co pozwalało na uzyskanie wielu kanałów telewizyjnych. Dziś jednak urządzenia tego typu stanowią rzadkość.

Do najczęściej stosowanych anten satelitarnych zalicza się modele paraboliczne i offsetowe. Warto jednak zaznaczyć, że te pierwsze są powoli wypierane przez anteny offsetowe. Jest to związane z tym, że w parabolicznych konwertor często zasłania czaszę, co przekłada się na gorszy odbiór sygnału. Anteny offsetowe nie mają takiego problemu. Dodatkowo cechują się większą średnicą (nawet do 120 cm), więc lepiej wychwytują fale.

Na rynku znajdziesz też anteny panelowe, które nie posiadają tradycyjnej czaszy. W ich miejscu wykorzystano płaskie panele. Całe urządzenie jest stosunkowo niewielkie, dzięki czemu można je łatwo zamontować np. na przyczepie kampingowej lub kamperze. Z tego też względu anteny panelowe są wybierane głównie przez miłośników podróży.

Narzędzia do ustawianie anteny satelitarnej

To, w które narzędzia powinieneś się zaopatrzyć, żeby ustawienie anteny satelitarnej mogło przebiegać sprawnie, zależy od tego, czy chcesz zainstalować odbiornik, czy tylko poprawić jego pozycję.

W przypadku montażu nowej anteny będziesz potrzebować:

Jeśli musisz zamontować antenę na dachu lub wysoko na ścianie, niezbędna okaże się drabina. Warto też wziąć ze sobą linę, którą przywiążesz się do komina. Dzięki niej nie spadniesz na ziemię.

Do samego określenia optymalnej pozycji będziesz potrzebować następujących narzędzi i akcesoriów:

Warto zaznaczyć, że wiele dekoderów popularnych operatorów posiada funkcję sprawdzania jakości sygnałów. Jeżeli taki posiadasz, wówczas miernik sygnału nie będzie Ci potrzebny.

Jak samemu ustawić antenę satelitarną?

Ustawienie anteny satelitarnej powinieneś zacząć od sprawdzenia, czy nic jej nie zasłania. Mowa tutaj o blokach, wieżowcach, a nawet drzewach, które skutecznie mogą zakłócić odbiór sygnału. Dlatego warto umieszczać talerz satelitarny na dachach budynków. Jeśli wokół Twojego domu nie ma takich obiektów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować antenę na ścianie.

Po przykręceniu urządzenia przyszła pora na jego regulację, czyli skierowanie go na odpowiednią satelitę krążącą wokół Ziemi. W tym celu konieczne jest ustawienie kątów w antenie satelitarnej. Są to:

Pierwszy z nich określa pionowe odchylenie konwertera wystającego z czaszy. Aby go ustawić, musisz patrzeć na antenę od przodu i przekręcać element w kierunku przeciwnym do ruchów wskazówek zegara. Kolejny – kąt elewacji – dotyczy pionowego odchylenia talerza. Odliczany jest od masztu przymocowanego do ściany budynku pod kątem 90°. Ostatni krok to określenie kąta od kierunku południe. Polega na przekręcaniu całej czaszy w prawo lub lewo. Niektórzy operatorzy zamiast tego stosują tzw. azymut, który ustawia się tak samo, jak kąt kierunku południe, ale liczy się go zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Kąty i tabela ustawień anteny satelitarnej

Wiesz już, jak wygląda pozycjonowanie anteny, ale nadal nie masz informacji, pod jakim kątem ustawić konwerter i talerz. Niestety nie ma jednej uniwersalnej wartości dla tych parametrów. Różnią się one w zależności od Twojej lokalizacji. Każde miasto ma kompletnie inne ustawienia anteny satelitarnej. Gdzie znajdziesz takie informacje?

Operatorzy telewizji satelitarnej często udostępniają tabele z wartościami poszczególnych kątów dla większych miast w danym państwie. Jeśli mieszkasz w mniejszej miejscowości i nie ma jej na takiej liście, wówczas musisz określić parametry przypisane dla najbliższego miasta i ewentualnie dostosować je za pomocą miernika sygnału. Warto też mieć w zanadrzu kompas, z którym określisz, gdzie dokładnie znajduje się południe.

Alternatywnym sposobem jest ustawianie anteny satelitarnej na podstawie pozycji odbiornika sąsiada. Sprawdź mniej więcej, gdzie i pod jakim kątem skierowany jest jego talerz oraz konwerter. Następnie stopniowo i powoli zmieniaj ustawienia, a druga osoba niech kontroluje jakość odbioru. Pomocny okaże się miernik sygnału służący do mierzenia jakości i siły przekazu.

Ustawienie anteny satelitarnej Hot Bird

Na sam koniec warto wspomnieć, że większość operatorów telewizji cyfrowej korzysta z tej samej grupy satelitów – Hot Bird. Znajdują się one nad południkiem 13°E i obejmują swoim zasięgiem zachodnią Eurazję oraz północną Afrykę. Oznacza to, że ustawienia anteny satelitarnej hotbird dla różnych operatorów są takie same lub bardzo zbliżone. Ułatwia to więc zadanie, jeśli nagle zdecydujesz się zmienić usługodawcę i samemu podjąć się regulacji odbiornika.

Jak ustawić antenę satelitarną – podsumowanie

Samodzielne dostosowanie talerza i konwertera wbrew pozorom jest bardzo proste. Nie potrzebujesz do tego fachowych instalatorów, a jedynie informacje o parametrach ustawienia anteny satelitarnej oraz narzędzi dostępnych w każdym przydomowym warsztacie. Nie zapominaj przy tym o bezpieczeństwie! Anteny zwykle są montowane na dużych wysokościach, więc regulując ją, zachowaj ostrożność.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej

Czyszczenie rynien przed zimą – niezbędne zabezpieczenie dachu

Czyste rynny to podstawa utrzymania domu w dobrym stanie – chronią przed wilgocią, zniszczeniami elewacji i…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej