Jak urządzić małą łazienkę? Poradnik Expondo

Udostępnij

Urządzenie małej łazienki może być wyzwaniem. Przeczytaj, jak zagospodarować niewielką przestrzeń, żeby była jak najbardziej funkcjonalna.

Udostępnij

Urządzenie małej łazienki może być wyzwaniem. Przeczytaj, jak zagospodarować niewielką przestrzeń, żeby była jak najbardziej funkcjonalna.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna?

Mała łazienka w bloku bez okna to częsty standard. Możesz zastosować kilka sztuczek, które sprawią, że pomieszczenie optycznie się powiększy. 

Pierwszym trikiem jest montaż lustra, które nada wnętrzu głębi. Najlepszy efekt uzyskasz, jeśli taflę zainstalujesz naprzeciwko wejścia. Wtedy w lustrze będzie odbijać się większość pomieszczenia. 

W przypadku małej łazienki bez okna dużą rolę mogą odegrać akcesoria łazienkowe. Postaw na jasną kolorystykę oraz materiały, które dobrze odbijają światło. Przykładem może być chromowany stojak na papier toaletowy. Wybierz też raczej jasne baterie do umywalki czy pod prysznic, a nie matowe i utrzymane w ciemnej kolorystyce. 

Łazienkę optycznie może też powiększyć oświetlenie punktowe. Jeśli skierujesz lampy w kierunku armatury i akcesoriów, łazienka dodatkowo się rozświetli. Dzięki chłodnemu oświetleniu łazienka może wydawać się większa niż wtedy, gdy zdecydujesz się na światło ciepłe. Żeby przełamać wrażenie nadmiernej sterylności, możesz zastosować dodatki pod postacią drewnianych półek czy roślin. 

W małej łazience w bloku, w której nie ma okna, istotne będzie zagospodarowanie przestrzeni. Nie masz do dyspozycji parapetu, więc przyda się dodatkowe miejsce na przechowywanie rzeczy. Przykładowo, wąski, ale wysoki regał łazienkowy Uniprodo umożliwi Ci zaaranżowanie przestrzeni w pionie. Pod półkami zmieścisz kosz na pranie. 

Innym rozwiązaniem jest montaż podwieszanej miski toaletowej ze stelażem ukrytym za ścianką z płytek. Przestrzeń nad nią możesz zabudować lub pozostawić otwartą, zyskując w ten sposób praktyczną półkę. 

Jak urządzić małą łazienkę z oknem? 

Mała łazienka z oknem niemal automatycznie sprawia wrażenie większej w porównaniu z pomieszczeniem zamkniętym. Plusem okna jest nie tylko to, że jest ono źródłem oświetlenia. 

Miejsce przy oknie może być dodatkową przestrzenią na przechowywanie przedmiotów, a tych w małej łazience nigdy dość. Kosmetyki i utensylia możesz trzymać we wnęce okiennej. Zastanów się nad montażem większego parapetu, który może pełnić rolę półki. 

Podczas urządzania miej na względzie to, że lustro nie powinno znajdować się naprzeciwko okna. Inaczej światło słoneczne odbite od powierzchni lustra może Ci przeszkadzać w codziennej kosmetyce. 

Płytki dobierz tak, aby nie było na nich widać drobnych niedoskonałości. Naturalne oświetlenie może znacznie mocniej podkreślać zacieki niż światło z lampy. 

Jak urządzić małą łazienkę z prysznicem? 

Przy małej łazience prysznic może być rozsądniejszym rozwiązaniem niż wanna. Zajmuje po prostu mniej przestrzeni.  

Żeby prysznic nie ograniczał zbytnio miejsca w pomieszczeniu, rozważ instalację brodzika narożnego. Jeżeli masz taką możliwość, zlokalizuj prysznic w takim miejscu, żeby zyskać możliwie jak największą wnękę między drzwiczkami a ścianą. Będzie to dodatkowe miejsce na przykład na składaną suszarkę. 

Zamiast brodzika, możesz urządzić prysznic typu walk-in. Pozbawiony jest on podbudowy, a w miejsce drzwiczek najczęściej montowana jest szyba. Tego typu prysznic ma mniejszą powierzchnię, a także korzysta się z niego wygodniej w porównaniu do brodzika. 

Jak urządzić małą łazienkę z pralką? 

Jeśli Twoja łazienka jest mała, sprawdź, czy uda Ci się znaleźć miejsce na pralkę w kuchni. Jeśli nie można jej tam umieścić, do wyboru masz kilka opcji aranżacji przestrzeni, które pozwolą wkomponować urządzenie do łazienki. 

Problematyczne mogą okazać się drzwiczki. Dostęp do bębna może być utrudniony, jeżeli po otwarciu sięgają one ściany, szafki czy toalety. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na pralkę ładowaną od góry. 

Z jednej strony pralka zabiera przestrzeń w małej łazience, z drugiej może być elementem który można funkcjonalnie zagospodarować. Przykładowo, góra pralki może być dla Ciebie dużą półką. Możesz też na niej postawić kosz na pranie. 

Pralkę możesz także połączyć z zabudową. Sprzęt może być bazą dla szafki. Urządzenie możesz także umieścić w słupku. Pralkę montuje się między dolną i górną szafką. Umieszczenie jej wyżej może rozwiązać problem z drzwiczkami, które zahaczają o umywalkę czy inny element wyposażenia pomieszczenia. 

Małą łazienkę w bloku możesz też tak urządzić, żeby pralka znalazła się obok prysznica. W luce między kabiną a ścianą często i tak nie można zamontować umywalki czy toalety, dlatego taka lokalizacja może być idealna i sprawi, że sprzęt nie zajmie miejsca potrzebnego na ustawienie innych akcesoriów. 

Jeśli nie jesteś miłośnikiem kabin prysznicowych i lubisz od czasu do czasu leżeć w wannie, wybierz model krótki lub narożny. Ciekawym pomysłem może być wanna z umywalką. Takie urządzenia sanitarne mają charakterystyczne wcięcie, dzięki któremu przy umywalce możesz normalnie stanąć, zamiast nachylać się do baterii.

Jak urządzić małą łazienkę ze skosem? 

Skos dachu może znacząco ograniczyć dostępną powierzchnię w małej łazience. Jak najlepiej zagospodarować to miejsce? 

Wiele zależy tutaj od wysokości ściany przy skosie. Jeśli jest ona niska, zaaranżuj tę przestrzeń na przechowywanie rzeczy. Szafka będzie bardziej praktyczna od samej półki, bowiem możesz wtedy trzymać rzeczy w środku mebla oraz na jej wierzchu. Podobne zadanie spełni przykładowo wózek łazienkowy Physa, który jest wyposażony w szuflady oraz blat, a dzięki 63 cm wysokości zmieści się pod skos. 

Jeżeli ściana przy skosie ma wysokość 150 cm lub więcej, masz większe możliwości aranżacyjne. W takim zakątku możesz umieścić wannę lub zabudować muszlę. 

Mała łazienka – jakie płytki wybrać? 

Płytki ceramiczne mogą mieć kluczowe znaczenie dla wyglądu małej łazienki. Gdy będziesz dokonywać ich wyboru, zwróć uwagę zarówno na rozmiar, jak i kolory. 

Płytki ceramiczne w małej łazience nie powinny być zbyt duże. Inaczej mogą sprawiać przytłaczające wrażenie. Lepiej sprawdzą się płytki drobne, patchworkowe, mozaikowe czy cegiełkowe, szczególnie na ścianach. 

Staraj się też unikać płytek o mocnych wzorach. Do małych łazienek poleca się płytki ceramiczne o jednolitej powierzchni. Na ścianach dobrze mogą sprawdzić się błyszczące płytki, dodatkowo odbijające światło. Jakie kolory sprawdzą się małej łazience? Biel, szarość, beż czy delikatne brązy sprawią, że wnętrze będzie wyglądać na większe. 

Dobrym pomysłem może być zostawienie przestrzeni między górną warstwą płytek naściennych a sufitem. Tak powstały pas możesz pomalować na biało, co da złudzenie większej kubatury pomieszczenia. Unikniesz też tzw. efektu akwarium, czyli wrażenia bardzo zamkniętej przestrzeni. 

Podsumowanie 

Jak urządzić małą łazienkę? Jedną z kluczowych kwestii będzie maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zabudowana toaleta, odpowiednio zagospodarowana pralka czy parapet ułatwią Ci przechowanie przedmiotów. Zwróć także uwagę na kolory. Jasne barwy i materiały, które będą odbijać światło przyczynią się do tego, że łazienka będzie sprawiać wrażenie większej. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej