Chcesz, żeby lodówka działała latami? To ją umyj! Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić lodówkę  

Udostępnij

Lodówka to sprzęt, bez którego zwyczajnie nie można się obejść. Dotyczy to zarówno domowej kuchni, jak i profesjonalnej restauracji. Dlatego umiejętne dbanie o nią jest kluczowe, jeśli chcesz, żeby działała dłużej niż dzień po upływie gwarancji. Nasz ekspert Michał chętnie Ci podpowie, jak to zrobić. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić swoją lodówkę.  

Jak wyczyścić lodówkę

Udostępnij

Lodówka to sprzęt, bez którego zwyczajnie nie można się obejść. Dotyczy to zarówno domowej kuchni, jak i profesjonalnej restauracji. Dlatego umiejętne dbanie o nią jest kluczowe, jeśli chcesz, żeby działała dłużej niż dzień po upływie gwarancji. Nasz ekspert Michał chętnie Ci podpowie, jak to zrobić. Dowiedz się, jak skutecznie wyczyścić swoją lodówkę.  

Jak przygotować siebie i lodówkę do mycia?

Wiele osób o tym zapomina (mimo, że nie powinno), ale przed każdym uruchomieniem lodówki należy zapoznać się z jej instrukcją. Są w niej zawarte wszystkie informacje dotyczące obsługi urządzenia, a także pielęgnacji. Dowiesz się z niej, co robić i czego nie robić, jeśli nie chcesz, aby w Twojej chłodziarce znalazło się coś więcej niż jedzenie. Dlatego dla przypomnienia przeczytaj ją jeszcze raz. 

Kolejnym krokiem jest rozmrożenie lodówki. Niektóre modele, takie jak model RCLK-S600, mają funkcję automatycznego rozmrażania. Jednak na potrzeby czyszczenia, warto to zrobić ręcznie. W zależności od rodzaju urządzenia proces ten może wyglądać inaczej, dlatego postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. W przypadku lodówki Michała musiał on nacisnąć przycisk z ikoną kapiącej śnieżki.

Przed myciem wyłącz chłodziarkę i odłącz ją od sieci. Aby ułatwić sobie mycie, wyjmij wszystkie półki, a jeśli to możliwe, zdemontuj również prowadnice. Pamiętaj, żeby je również umyć. Jeżeli masz do dyspozycji zmywarkę, warto je wyparzyć. Dzięki temu będą higienicznie czyste. Wcześniej sprawdź w instrukcji lodówki czy prowadnice można myć w zmywarce.

Jakimi środkami myć lodówkę?

Na rynku bez problemu znajdziesz szeroką gamę środków czyszczących do mycia chłodziarek. Jest ich tak dużo, że taka ilość może przyprawić o zawrót głowy. Które więc wybrać? Michał, jako profesjonalny kucharz doradza, aby przy zakupie preparatów pamiętać o kilku istotnych aspektach.

Warto zwrócić uwagę, żeby środek czyszczący nie tylko zabijał zarazki, ale również odtłuszczał. Ułatwi on pozbycie się nagromadzonego tłuszczu, w którym rozwija się najwięcej szkodliwych mikrobów. Poza tym to właśnie tłuszcz sprawia, że z czasem z lodówki wydziela się nieprzyjemny zapach. 

Skoro o zapachu mowa, to unikaj preparatów, które intensywnie pachną. Nawet jeśli zapach jest przyjemny, to gdy pozostanie w lodówce po zakończeniu mycia, z pewnością przeniknie do jedzenia. A przecież chcesz tego uniknąć, prawda? Nie stosuj również produktów żrących. 

Na zakończenie każdego mycia lodówki, warto ją porządnie odkazić. W tym celu przyda Ci się środek dezynfekujący. Dzięki niemu pozbędziesz się zarazków, które przetrwały czyszczenie. Warto wybierać preparaty w sprayu na bazie spirytusu, ponieważ szybko odparowują. 

Jak wyczyścić wnętrze lodówki? 

Gdy już skompletujesz wszystkie niezbędne środki czyszczące i gąbki, możesz przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności najlepiej zająć się komorą lodówki. Jest to część, która brudzi się najbardziej, więc zwykle jej umycie zajmuje najwięcej czasu. Od czego więc zacząć? 

Michał radzi, aby wszystkie ściany dokładnie wyczyścić ostrą stroną gąbki zamoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Dzięki temu pozbędziesz się większych mechanicznych zabrudzeń i resztek po jedzeniu. Gdy to zrobisz, wytrzyj wnętrze do sucha za pomocą ręczników papierowych. 

Następnie użyj preparatu czyszcząco-bakteriobójczego. Najlepszy będzie taki w sprayu, ponieważ pozwala na wygodne rozprowadzanie środka po ścianach komory. Całość następnie przetrzyj. Teraz spryskaj wnętrze płynem dezynfekującym i pozostaw do odparowania. 

A co z uszczelkami i zawiasami? 

Uszczelki i zawiasy to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, grzybów i innego paskudztwa. Nie rzucają się w oczy i są rzadko czyszczone, dlatego bardzo często są zwyczajnie brudne. W przypadku uszczelek jest to szczególnie niekorzystne, ponieważ z czasem będą parciały i stracą swoje właściwości izolujące. Jak o nie zadbać? 

Tutaj Michał radzi stosować starą, żołnierską metodę – wyszorować wszystko szczoteczką do zębów. Najlepiej taką o miękkim włosiu, aby nie uszkodzić delikatnych elementów. Przy okazji warto naoliwić zawiasy. W ten sposób nie będą rdzewieć i skrzypieć przy otwieraniu drzwi. 

Pamiętaj też o silniku lodówki! 

Czyszcząc lodówkę, wiele osób kompletnie zapomina o najważniejszym elemencie urządzenia – o silniku. To on zapewnia właściwe funkcjonowanie urządzenia, więc tym bardziej powinno się o niego dbać. Zwłaszcza, że bardzo często znajduje się on w takim miejscu, w którym króluje kurz i brud. 

Oczywiście czyszczenie przeprowadzaj na urządzeniu odłączonym od zasilania. Teraz najistotniejsze jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dlatego za pomocą sprężarki lub sprężonego powietrza do klawiatur przedmuchaj silnik z kurzu. Pamiętaj, żeby nie kierować strumienia powietrza bezpośrednio na wiatrak! Może to doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Przy okazji sprawdź też stan filtra powietrza. W razie potrzeby jego też przedmuchaj. 

Mycie wydłuża życie. Dlatego zadbaj o swoją lodówkę już dziś! 

Kluczem do wydłużenia żywotności Twojej lodówki jest jej regularne czyszczenie. Dlatego zaplanuj sobie raz na jakiś czas gruntowne porządki, jeśli nie chcesz co parę lat wymieniać chłodziarki. W przeciwnym razie narazisz się na koszty, a tego nie życzymy nikomu. 


Michał Orłowski – szef kuchni w prestiżowych restauracjach w Sydney i Warszawie. Doświadczony i profesjonalny restaurator. Swoją gastronomiczną podróż zaczął już jako nastolatek. Sezonowe prace w barach jako barman zakorzeniły w nim zamiłowanie do branży gastronomicznej. Z roku na rok zdobywał coraz więcej doświadczenia i szlifował swój fach.

W 2007 r. wyjechał do Australii, gdzie budował swój warsztat. Po powrocie jako szef kuchni prowadził restaurację Lars Lars & Lars. Na kanale Chef’s Gear z przyjemnością dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej