Piękny i zadbany trawnik to marzenie praktycznie każdego ogrodnika i właściciela domu czy działki. Aby je spełnić, dowiedz się, jak siać trawę i poznaj sposoby jej pielęgnacji. Przyda Ci się też odpowiedni sprzęt, który ułatwi całe zadanie. W naszym poradniku przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z zakładaniem trawnika.
Piękny i zadbany trawnik to marzenie praktycznie każdego ogrodnika i właściciela domu czy działki. Aby je spełnić, dowiedz się, jak siać trawę i poznaj sposoby jej pielęgnacji. Przyda Ci się też odpowiedni sprzęt, który ułatwi całe zadanie. W naszym poradniku przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z zakładaniem trawnika.
Przygotowanie podłoża pod wysiew
Kluczową kwestią, z którą musi zmierzyć się każdy ogrodnik, jest przygotowanie podłoża. Niezależnie od tego, czy chcesz posiać trawę, czy posadzić ozdobne kwiaty, krzewy lub warzywa musisz podejść do zadania bardzo starannie, aby osiągnąć efekt zgodny z oczekiwaniami.
Jeśli zastanawiasz się, jak siać trawę na starym trawniku lub w ogrodzie przy nowo wybudowanym domu, pamiętaj, że sytuacja wygląda w każdym przypadku trochę inaczej.
Kiedy dopiero rozpoczynasz urządzanie terenu, podstawą jest sprzątanie – dokładne usunięcie kamieni i resztek budowlanych. Może się wtedy okazać, że ilość gleby nie wystarcza do wyrównania terenu. Wtedy należy ją dowieźć i odczekać aż teren osiądzie (najlepiej kilka tygodni). Jeszcze przed rozpoczęciem prac ziemnych warto zastanowić się, jak zaplanować nawadnianie ogrodu, aby następnie zainstalować system. Przydatny może okazać się tutaj wąż ogrodowy na bębnie 30m, który ułatwi dotarcie z wodą do każdej części ogrodu.
Wąż ogrodowy na bębnie – 15 + 1,5 m | Wąż ogrodowy na bębnie – 20+2m | Wąż ogrodowy na bębnie – 30 + 2 m | |
Długość węża | 15 + 1,5 m | 20 + 2 m | 30 + 2 m |
Zakres ciśnienia | 8 barów | 8 barów | 8 barów |
Rozmiar przyłącza | 3/4″ | 3/4″ NPT/BSP | 3/4″ |
Temperatura robocza | Od -5 do 45°C | Od -5 do 45°C | Od -5°C do 45°C |
Wymiary (DxSxW) | 46,50 x 19,00 x 35,50 cm | 18,50 x 51,00 x 34,50 cm | 51,50 x 22,50 x 41,00 cm |
Waga | 5,60 kg | 6,30 kg | 10,50 kg |
Co jednak zrobić, jeśli nie trzeba usuwać resztek gruzu i dostarczać świeżej ziemi? W tym przypadku sprawa wygląda nieco prościej, niemniej trzeba się na niej skoncentrować, jeśli chcesz się cieszyć bujną trawą.
W pierwszej kolejności pozbądź się starej murawy. Najlepiej do tego celu użyć ostrego szpadla. Później wybierz drobne kamyki i chwasty, co sprawi, że trawa będzie łatwiej rosła. Tak oczyszczoną wierzchnią warstwę gleby przekop. Stanie się wtedy napowietrzona i rozpulchniona. Pozbędziesz się również grudek ziemi. W tej czynności doskonale sprawdzą się widły do aeracji, ale zwykły szpadel też wystarczy.
Wszystkie opisane powyżej zabiegi mogą jednak okazać się nieskuteczne w przypadku gleby mało żyznej. Choć trawa nie należy do mocno wymagających roślin, to warto zadbać, aby miała dobre podłoże. Jeśli martwisz się, jak siać trawę na glebie charakteryzującej się niską jakością, pamiętaj, że możesz wykorzystać właściwy nawóz, np. z kompostu.
Popularnym rozwiązaniem są również specjalne gotowe podłoża do trawników produkowane na bazie odkwaszonego torfu. Podłoża pozwalają utrzymać właściwy poziom wilgotności i regulować odczyn. Prawidłowe pH wynosi 5,5-6,5. Na tak przygotowanej glebie, bogatej w składniki mineralne (m.in. fosfor, azot i potas) wyrośnie piękna zielona trawa z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.
-
Rozsiewacz nawozu – 14 l
259,00 zł239,00 zł -
Walec ogrodowy – 97,5 cm – do traktora ogrodowego
719,00 zł619,00 zł - Zamiatarka ręczna – 2 szczotki boczne – 1400-2300 m²/h
-
Wertykulator 2w1 – 1500 W – szerokość robocza 36 cm
419,00 zł379,00 zł
Kiedy należy siać trawę?
Pytanie, jak siać trawę nierozerwalnie łączy się z kwestią, kiedy należy to robić. Najlepszymi porami roku są wiosna i jesień. Jeśli decydujesz się zakładać trawnik wiosną, to miej na uwadze, żeby zdążyć w drugiej połowie kwietnia lub najpóźniej do końca maja przed nadejściem upalnej letniej pogody i suszy.
Kolejny możliwy termin, czyli jesień, będzie korzystny ze względu na obniżenie temperatury. Wysiew przeprowadzony w drugiej połowie września pozwoli nasionom wykiełkować i jednocześnie uodpornić się na mrozy. Ogród zimą także wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast samego trawnika nie należy wtedy deptać czy składować na nim śniegu.
Jak siać trawę?
Jeśli zastanawiasz się, jak siać trawę, pierwszej kolejności zastanów się, do jakiego celu ma Ci ona przede wszystkim służyć. Różne odmiany nasion są bowiem przeznaczone do trawników stanowiących jedynie dekorację lub miejsce rekreacji, w którym można rozłożyć sobie koc lub urządzić ogrodowy plac zabaw dla dzieci. Podobnie jak w przypadku innych roślin również wśród traw znajdziesz gatunki mniej i bardziej wymagające.
Trawy gazonowe, czyli przeznaczone do zakładania trawników, stanowią mieszanki różnych nasion. Najpopularniejsze z nich to:
- rajgras angielski,
- kostrzewa czerwona,
- wiechlina łąkowa.
Z kolei mieszanki dzielą się na:
- Ozdobne – złożone z nasion pozwalających urządzić trawnik o funkcji tylko dekoracyjnej. Trawa ma głęboki zielony kolor i wolno odrasta po skoszeniu. Charakteryzuje się delikatnym listowiem oraz brakiem odporności na deptanie. Do mieszanek wykorzystuje się najczęściej kostrzewę czerwoną oraz mietlicę pospolitą.
- Użytkowe – złożone z nasion przeznaczonych do zakładania trawników rekreacyjno-sportowych. Taki typ musi być przede wszystkim odporny na deptanie i szybko odrastać po skoszeniu. Bazę mieszanek stanowią rajgras angielski oraz wiechlina łąkowa.
- Uniwersalne – najpopularniejsze (także w przydomowych ogrodach), które łączą w sobie korzystny wygląd i sporą wytrzymałość. Najlepiej, jeśli mieszanki składają się z kilku odmian kostrzewy czerwonej oraz kilku rajgrasu angielskiego.
Pielęgnacja trawnika na wiosnę i o innych porach roku z pewnością okaże się łatwiejsza, jeśli zdecydujesz się na wysokiej jakości mieszanki od sprawdzonych dostawców. Nie mogą one zawierać chwastów ani mieć niskiej zdolności kiełkowania. Unikaj też traw pastewnych, np. życicy wielokwiatowej lub mieszańcowej.
Jak siać trawę ręcznie?
Jeśli nie dysponujesz siewnikiem, trawę posiejesz ręcznie. Urządzenia do ogrodu nie są niezbędne, kiedy urządzasz nieduży trawnik. Aby równomiernie obsiać ziemię, w pierwszej kolejności podziel jej powierzchnię na kilka równych kwater. Nasiona po porcjuj tak, aby na każdą kwaterę przypadała taka sama ilość. Wydzieloną ilość również podziel na pół.
W każdej kwaterze rozsypuj z ręki nasiona na krzyż – jedną część wzdłuż powierzchni, a drugą w poprzek. Po zakończeniu czynności delikatnie zmieszaj trawę z ziemią przy użyciu grabi. Kolejne ważne czynności to wałowanie (wciskanie nasion w ziemię) i podlewanie trawnika.
Jak gęsto siać trawę?
Kiedy znasz już ogólną technikę wysiewu, powinieneś wiedzieć, jak siać trawę, aby była odpowiednio gęsta. Ma to duże znaczenie, ponieważ zbyt rzadka roślinność sprawia, że szybko pojawiają się chwasty. Trawa zbyt gęsta również nie będzie zdrowo rosła. Zwykle przyjmuje się, że na trawnikach o powierzchni ok. 100 metrów kwadratowych wystarczą ok. 3 kg.
Jak głęboko siać trawę?
Po rozsypaniu nasion zarówno ręcznie, jak i siewnikiem należy lekko zmieszać trawę z glebą. Wystarczy, że nasiona znajdą się na głębokości od 0,5 do 1 cm. Przykryte cienką warstwą ziemi będą lepiej kiełkować.
Jak siać trawę na starym trawniku?
Może się zdarzyć, że zajdzie potrzeba usunięcia starego trawnika i założenia na jego miejscu nowego. Zatem jak siać trawę na starym trawniku? Jest to doskonała okazja do niemal całkowitego pozbycia się chwastów. Kiedy już je wytępisz, musisz usunąć starą murawę. Następnie należy postępować zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi przygotowania podłoża pod wysiew.
Narzędzia niezbędne do aranżacji ogrodu
Jeśli chcesz zaaranżować ogród i masz zamysł, jak to zrobić, będziesz potrzebować podstawowych narzędzi. Przydadzą się nie tylko podczas zakładania zielonego zakątka, ale również jego późniejszej pielęgnacji przez niemal cały rok. Ogólnie dzielą się na:
- Ręczne – np. grabie, szpadel, łopata, spulchniacz, motyka, sekator, siekiera, walec, taczka.
- Spalinowe – np. dmuchawa do liści, kosiarka do trawy, piła łańcuchowa.
- Elektryczne – np. nożyce do żywopłotu, glebogryzarka, podkaszarka.
Narzędzia ręczne są niezbędne choćby przy zakładaniu trawników lub jeśli planujesz, jak wysypać kamienie w ogrodzie na rabacie. Grabie, szpadel i walce umożliwiają pracę niezależnie od tego, czy odbywa się ona na przydomowej posesji, czy działce.
Późniejsza dbałość o zieleń wymaga często użycia sprzętu spalinowego lub elektrycznego. Koszenie trawy, przycinanie żywopłotów i gałęzi to czynności, które należy wykonywać regularnie o różnych porach roku, aby rośliny zdrowo rosły oraz zachwycały swoim wyglądem.
Wiesz już, jak siać trawę. Pora na piknik!
Po przeczytaniu naszego poradnika wiesz już, na czym polega sianie trawy krok po kroku. Wymaga odpowiedniego przygotowania, prostych narzędzi i sporej staranności. Zatem podsumujmy – jak siać trawę, aby później cieszyć się piękną murawą?
Podstawę stanowi dobrze przygotowane podłoże. Gleba musi być pozbawiona kamieni i chwastów. Teren należy koniecznie wyrównać. Ziemię przeznaczoną pod wysiew trzeba również przekopać, co zapewnia jej lepsze natlenienie. W przypadku gleby mało żyznej warto zainwestować w podłoże do trawników.
Kolejny krok to zakup wysokiej jakości mieszanki nasion przeznaczonej do danego typu trawnika (ozdobnego, użytkowego albo uniwersalnego). Trawę można siać zarówno ręcznie, jak i z zastosowaniem siewnika. Drugi sposób to konieczność w przypadku terenu o dużej powierzchni. Siewnik gwarantuje równomierne rozmieszczenie nasion.
Na koniec przykryj je cienką warstwą ziemi, co pozwoli nie tylko lepsze kiełkowanie, ale również zabezpieczy nasiona przed ptakami. Po posianiu pamiętaj o regularnym podlewaniu trawy.
Udostępnij