Jak przygotować ziemię i miejsce pod trawnik?

Udostępnij

Jeśli planujesz przygotować ziemię pod trawnik, to koniecznie przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego, jak wybrać odpowiedni grunt, następnie go użyźnić oraz co zrobić przed samym zasianiem nasion. Znajdziesz też informację, które narzędzia będą potrzebne.

Udostępnij

Jeśli planujesz przygotować ziemię pod trawnik, to koniecznie przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego, jak wybrać odpowiedni grunt, następnie go użyźnić oraz co zrobić przed samym zasianiem nasion. Znajdziesz też informację, które narzędzia będą potrzebne.

Wybór miejsca pod trawnik

Zanim przystąpisz do stworzenia pięknego trawnika, najpierw musisz wybrać właściwe dla niego miejsce. Najlepszy jest teren oczyszczony, wyrównany i z odpowiednio żyzną glebą. Tylko w takich warunkach trawa będzie dobrze rosła i nie pojawi się konieczność jej dosiewania. Odpadnie też systematyczne zwalczanie mchów, co bywa bardzo uciążliwe. Jeśli wybrany teren nie spełnia powyższych warunków, należy stworzyć je samemu.

Trawnik wymaga gleby o odpowiedniej kwasowości, która wpływa na obecność substancji odżywczych. Potrzebne jest też właściwe nawodnienie, temperatura i przede wszystkim dostęp do światła słonecznego. Jest to tak samo ważne, jeśli planujesz, jak zbudować szklarnię. Wybierając miejsce na trawnik, musisz wziąć pod uwagę wszystkie powyższe rzeczy.

Sprzątanie to podstawa!

Pierwszą czynnością podczas przygotowywania gruntu pod trawnik jest dokładne wysprzątanie terenu. Pozbądź się chwastów, gruzu, kamieni, ewentualnych resztek budowlanych i wszystkiego, co mogłoby przeszkadzać w przygotowaniu gruntu pod trawnik. Pozostawienie w glebie takich elementów może utrudnić trawie wzrost.

Pierwszy etap prac należy wykonać starannie, ponieważ po jego ukończeniu dokładnie ocenisz stan gleby. Jednym z najtrudniejszych zadań jest usuwanie chwastów. Pamiętaj, że jeśli nie zrobisz tego skrupulatnie jeszcze przed zasianiem trawnika, to później czeka Cię więcej wysiłku.

Oczywiście całkowicie pozbycie się chwastów jest niemożliwe. Jedyne co możesz zrobić, to maksymalnie ograniczyć ich liczbę. Na niewielkim terenie niechciane rośliny da się pousuwać ręcznie, wyrywając je wraz z korzeniami. W przypadku większych powierzchni wygodniej będzie użyć preparatów chemicznych.

Jeśli natomiast Twój nowy trawnik ma powstać w miejscu starego, to oczywiście musisz pozbyć się rosnącej już murawy.

Sprawdzanie gleby – dlaczego warto to zrobić?

Jeśli zamiast tego, jak wysypać kamienie w ogrodzie pod skalniak, interesuje Cię piękny i zadbany trawnik, koniecznie sprawdź strukturę gleby. Można zrobić to w bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć do ręki nieco wilgotnej ziemi i uformować z niej kulkę. W przypadku, gdy nie rozpada się, masz do czynienia z gruntem ze sporą zawartością gliny. Taka ziemi utrudnia trawie wzrost, gdyż ogranicza rozwój korzeni. Jak przygotować ziemię gliniastą pod trawnik? Aby poradzić sobie z tym problemem, wystarczy dodać do gleby żwiru lub piasku.

Gdy kulka uformowana z ziemi będzie się rozpadać, to znak, że grunt zawiera dużą ilość piasku. W takiej glebie masa organiczna jest wymywana. Przez to brakuje w niej składników odżywczych, które są niezbędne dla rozwoju roślin. Chcąc, aby trawa dobrze rosła, glebę możesz wzbogacić torfem.

Jeśli zrobienie kulki z gruntu jest niemożliwe, ziemia w ogrodzie jest piaszczysta. Gleba taka charakteryzuje się bardzo ubogą zawartością substancji odżywczych. Możesz jednak przygotować ją do posadzenia trawnika, wzbogacając torfem i odpowiednimi nawozami. Powyższe metody sprawdzania jakości gruntu są typowo amatorskie. Nie dają więc stuprocentowej pewności. Dlatego warto skorzystać z usług stacji chemiczno-rolniczych, w których przeprowadzona będzie rzetelna analiza na podstawie dostarczonej przez Ciebie próbki gleby.

Poza określeniem rodzaju gleby, należy sprawdzić jej kwasowość. Optymalny odczyn gruntu pod trawnik zawiera się w przedziale 5,5-6,5 pH. Korzystając z odpowiednich narzędzi (kwasomierzy), sprawdź czy gleba spełnia ten warunek. Jeśli ziemia okaże się zbyt zasadowa, konieczne będzie jej zakwaszenie – np. kwaśnym torfem lub nawozem siarkowym. Jeśli będzie zbyt kwaśna, warto użyć nawozu wapniowego.

Sprawdzanie gruntu jest bardzo ważne. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak przygotować glebę pod trawę. Pamiętaj też, że użyźnianie podłoża, a także regulacja jego kwasowości musi nastąpić na około tydzień do trzech przed obsianiem trawnika. Zrób to jednak dopiero po przekopaniu gruntu.

Prace ziemne – potraktuj je poważnie

Jeśli planujesz w miejscu trawnika wykonanie jakichkolwiek instalacje podziemnych, to lepiej zajmij się tym w pierwszej kolejności. Dotyczy to m.in. nawadniania ogrodu, wkopania siatki przeciw kretom, umieszczeniu kabli elektrycznych lub stworzenia budowli typu ziemianka w ogrodzie. Po zasianiu trawnika prace będą znacznie trudniejsze do przeprowadzenia. Trawa wokół ulegnie też na pewno zniszczeniu i wymagać będzie uzupełnienia.

Jak przygotować ziemię pod trawę z rolki w takim przypadku? Na odpowiedniej głębokości ułóż siatkę przeciw kretom. Dopiero nad nią poprowadź ewentualne rury lub okablowanie. Warto też wcześniej sięgnąć po wiedzę na temat tego, jak zaplanować nawadnianie ogrodu.

Drugą ważną kwestię stanowi odwodnienie terenu. Jest to bardzo istotne w przypadku, gdy trawnik ma znajdować się na terenie podmokłym. Melioracja sprawi, że po opadach deszczu nie będą powstawać kałuże wody. Najprostszym sposobem jest użycie drobnego żwiru bądź też piasku o gruboziarnistej strukturze. Posłużą one za drenaż. W tym celu należy usunąć wierzchnią warstwę gleby (około 30 cm), rozłożyć żwir lub piasek (5-10 cm) i przysypać go ziemią. Pamiętaj, że drenaż trzeba dobrze ubić.

Może jednak okazać się, że teren, na którym ma pojawić się Twój trawnik, jest zbyt duży. Wtedy lepiej będzie zastosować system zbudowany z rur i odpływów. Tego typu pracę warto powierzyć specjalistycznej firmie. Jest to zadanie dość trudne i wymaga perfekcyjnego wykonania. Błędy konstrukcyjne mogą sprawić, że woda zamiast odpływać, będzie gromadzić się na trawniku.

Oczywiście drenaż nie jest obowiązkowy. W sytuacjach, gdy trawnik nie będzie znajdował się na terenie podmokłym, nie ma sensu zajmować się tym tematem. Wtedy koniecznością jest natomiast przekopanie ziemi. Należy zrobić to na głębokość 20-25 cm. Glebę przekopuj, gdy będzie ona umiarkowanie wilgotna. Najlepiej użyć do tego celu szpadla, łopaty lub wideł. Przy okazji pousuwaj z ziemi kamienie, korzenie i inne tego typu przedmioty.

Może okazać się, że w trakcie pracy ziemia będzie zbijać się w twarde grudy. Koniecznie porozbijaj je wszystkie. W przeciwnym razie pojawi się ryzyko nierównego osiadania gruntu. Grudy najłatwiej rozkruszać łopatą i przydeptywać butami. W przypadku obszernego terenu wygodniej jednak będzie użyć kultywatora.

Ostatnim etapem prac ziemnych przed zasianiem trawy jest wyrównanie gruntu. Chcąc ubić teren o niewielkiej powierzchni, wystarczy dobrze go udeptać. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie jednak użycie walca ogrodowego. Nie dość, że znacznie dokładniej poradzi sobie z tym zadaniem, to na dodatek praca z nim nie jest tak męcząca.

Walec ma też jeszcze jedną zaletę. Znakomicie wyrównuje on podłoże. W przypadku, gdy nie posiadasz takiego sprzętu, możesz użyć do tego celu deski. Pamiętaj, aby dokładnie ją dociskać, nie pomijając ani fragmentu ziemi. Po zakończeniu nie pozostanie Ci nic innego, jak siać trawę.

Jak przygotować glebę pod trawnik?

Jest to najtrudniejszy etap prac, warto więc poświęcić mu nieco uwagi. Chodzi tu oczywiście o praktyczne porady dotyczące m.in. użyźniania gruntu. W przypadku nieurodzajnej gleby warto wymieszać ją ze specjalnym podłożem do trawników, które tworzone jest na bazie odkwaszonego torfu. Kupisz je w sklepie ogrodniczym.

Dobrym sposobem jest także użycie kompostu bądź też obornika. Nawozy te zawierają materię organiczną, która rozluźni zbitą ziemię gliniastą. Grunt piaszczysty przekształci natomiast w o wiele bardziej zwięzły. Dzięki temu zabiegowi usprawni się też naturalny obieg wody. Pozwoli to korzeniom na efektywny rozrost. Nawozy organiczne zapewniają ponadto prawidłowy rozwój mikroorganizmów i dostarczą składników odżywczych niezbędnych do wzrostu trawy.

Jak przygotować ziemię pod trawnik z rolki, dostosowując jej kwasowość? Do tego celu użyj odpowiedniego nawozu granulowanego. Pamiętaj o zasadzie mówiącej, że optymalny odczyn gleby pod trawnik to 5,5-6,5 pH. Stosując nawozy w postaci mineralnych granulatów, odczekaj od 2 do 3 tygodni, aż granulki całkowicie się rozpuszczą.

Narzędzia niezbędne do przygotowania ziemi pod trawnik

Wiedza na temat tego, jak przygotować ziemię do siania trawy, nie wystarczy, gdy nie będziesz dysponować odpowiednim sprzętem. Narzędzia i urządzenia do ogrodu, które będą Ci potrzebne to:

W przypadku terenów o większej powierzchni pomocne mogą okazać się urządzenia i pojazdy mechaniczne. Sprzęt ciężki wynajmiesz w profesjonalnych firmach lub gospodarstwach rolniczych. Mowa tu np. o koparce łańcuchowej bądź też ciągniku wyposażonym w komplet nakładek. Tego typu maszyny mogą być wyposażone np. w:

Jak przygotować glebę pod trawnik – podsumowanie

Stworzenie pięknego trawnika, który cieszy oko zielenią, wymaga czasu i niemałego nakładu pracy. Wliczają się w to również prace porządkowe. Potrzebna jest także odpowiednia wiedza na temat rodzaju gleby i jej kwasowości. Pozwoli ona dobrać odpowiednie nawozy, aby użyźnić ziemię. Same informacje, jak przygotować ziemię pod trawnik, to jednak nie wszystko. Do wykonania takiego zadania potrzebne są bowiem też odpowiednie narzędzia i sprzęt ogrodniczy.

Jeżeli masz teren przy domu i lubisz na nim pracować, sprawdź, jak zrobić skalniak w ogrodzie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej