Przytnij trochę tu, tu i voilà! Hortensje jak malowane! Dowiedz się jak i czym ciąć hortensje

Udostępnij

Ogromne grona kwiatowe w różnych kolorach obsypujące cały krzew przez kilka miesięcy w roku – hortensje ze względu na swój dekoracyjny wygląd cieszą się wysoką popularnością w przydomowych ogrodach. Jednak aby zapewnić im obfite kwitnienie, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Dowiedz się, jak przyciąć hortensję i kiedy to zrobić.

Udostępnij

Ogromne grona kwiatowe w różnych kolorach obsypujące cały krzew przez kilka miesięcy w roku – hortensje ze względu na swój dekoracyjny wygląd cieszą się wysoką popularnością w przydomowych ogrodach. Jednak aby zapewnić im obfite kwitnienie, konieczna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Dowiedz się, jak przyciąć hortensję i kiedy to zrobić.

Kiedy przycinać hortensje?

Jak zrobić skalniak w ogrodzie? Co zrobić, by rabaty zawsze pięknie wyglądały? Rzecz jasna najważniejszymi ozdobami przy domu są rośliny – ostatnimi laty trudno znaleźć ogród, w którym nie byłoby hortensji. Jednak są to krzewy dość wymagające, ale za staranną opiekę odwdzięczające się pięknym, bogatym kwieciem.

To właśnie przycinanie hortensji jest kluczowe dla zapewnienia jej obfitego kwitnienia. Jednak nie zawsze. Są bowiem odmiany, których pod żadnym pozorem nie można ciąć, w przeciwnym razie w ogóle nie zakwitną w danym roku. Tym, które odmiany hortensji należy przycinać, a które nie, zajmiemy się w kolejnych częściach artykułu. Teraz skupimy się na tym, kiedy należy wykonywać ten zabieg!

Jeśli tylko masz do czynienia z hortensjami wymagającymi cięcia, sprawa jest prosta – wszystkie krzewy z tej rodziny przycinaj wczesną wiosną, od połowy marca do połowy kwietnia. Najlepiej wstrzelić się w moment, w którym przymrozki nie są już dotkliwe, a wegetacja jeszcze nie ruszyła. Wówczas ryzyko uszkodzenia obciętych pędów mrozem czy zbyt późnym cięciem jest najmniejsze.

Wiele osób zastanawia się, jak przycinać hortensje na zimę. W naszym klimacie takie działanie nie jest pożądane – ścinanie przekwitniętych kwiatostanów jesienią nie przyniesie zbyt dobrych efektów. Przede wszystkim stanowią one dość solidną ochronę pędów przed surowymi warunkami pogodowymi. Po drugie efektownie prezentują się nawet po przekwitnięciu – szczególnie wtedy, gdy pokryje je delikatna warstwa szronu. Jeśli więc zależy Ci na pięknie i zdrowiu ogrodu i znajdujących się w nim roślin, wstrzymaj się z przycinaniem hortensji do wiosny.

Jak przycinać hortensje?

Jak przycinać hortensję na wiosnę? Jak już wspomnieliśmy, sposób cięcia tych pięknych krzewów jest uzależniony od poszczególnych odmian. Dlatego też osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z uprawą hortensji i jeszcze nie są w stanie gołym okiem rozpoznać, z jakim rodzajem rośliny mają do czynienia, proponujemy po wsadzeniu pozostawić etykietę z nazwą odmiany na krzewie lub oznaczyć go w inny sposób. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogłyby zniweczyć Twój trud związany z hodowlą hortensji.

Najważniejszą kwestią w przypadku przycinania jest określenie, czy dana roślina kwitnie na pędach tegorocznych, czy ubiegłorocznych. W przypadku tych drugich obcięcie na wiosnę sprawiłoby, że na krzewie nie pojawi się ani jeden kwiat. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym odmianom hortensji i temu, jak powinno się je ciąć.

Jak przycinać hortensję bukietową?

Przycinanie hortensji bukietowej nie powinno sprawić Ci trudności. Roślina kwitnie na pędach tegorocznych, a zatem wczesną wiosną należy przyciąć ją krótko – skróć ją nawet o 2/3 długości każdego pędu. Takie cięcie pobudzi roślinę do wydania nowych pędów oraz zawiązania licznych pąków kwiatowych. Oprócz regularnego wiosennego cięcia na bieżąco usuwaj też chore i obumarłe pędy.

Jak przycinać hortensję ogrodową?

Zupełnie inaczej wygląda cięcie w przypadku odmiany ogrodowej. Jak przycinać taką hortensję? Kwitnie ona na pędach ubiegłorocznych, dlatego jej cięcie nie jest zalecane. Tutaj można pokusić się co najwyżej o usuwanie uschniętych gałązek oraz przekwitłych kwiatostanów – tuż pod nasadą tak, by nie uszkodzić nowych pąków! Zabieg ten z powodzeniem przeprowadzisz dopiero wczesną wiosną.

Jak przycinać hortensję drzewiastą?

Hortensja drzewiasta, podobnie jak hortensja bukietowa, wymaga solidnego cięcia przeprowadzonego wiosną. W tym przypadku warto jednak rozróżnić młodsze i starsze okazy. Te pierwsze przycina się nieco słabiej – w ich przypadku wystarczy skrócenie pędów o ½ ich długości. Natomiast dojrzałe krzewy tnij bardziej zdecydowanie, pozostawiając pędy na wysokości ok. 15-20 cm.

Przycinanie hortensji pnącej

Choć w przydomowych ogrodach triumfy święcą przede wszystkim 3 wymienione wyżej odmiany hortensji, coraz częściej można spotkać także hortensje pnące. W kwestii przycinania są one zupełnie bezproblematyczne.

W ich przypadku zabieg ten nie jest konieczny, choć jeśli zdecydujesz się na niego w celu odmłodzenia, roślina zniesie go bardzo dobrze. W związku z tym przycinanie hortensji pnącej w celu wyregulowania jej pokroju również jej nie zaszkodzi.

Jak przyciąć hortensje na pniu?

Kolejną innowacją w przydomowych ogrodach są hortensje pienne. W ich przypadku przycinanie zależy od tego, jaka odmiana krzewu została zaszczepiona na pniu. Zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzaj zgodnie z tym kryterium na podstawie wskazówek przedstawionych powyżej.

Czym ciąć hortensje, czyli niezbędne narzędzia

Narzędzia i urządzenia do ogrodu, których używasz np. do przycinania tui czy innych roślin, będą przydatne również w przypadku hortensji. Najważniejszy okaże się niewielki, dobrze leżący w dłoni sekator – najlepszy będzie model z przeciwostrzem pozostawiający czyste, równe cięcia. Warto również, aby miał on zaostrzone końcówki, co ułatwi Ci manewrowanie w gąszczu pędów.

W przypadku przycinania starszych hortensji sięgnij po sekator do gałęzi. Drobne, ręczne sekatory mogą się okazać nieskuteczne w przypadku grubych, zdrewniałych pędów. Wówczas, aby nie uszkodzić rośliny, użyj większego sekatora.

Jak przycinać hortensje – podsumowanie

Przycinanie hortensji nie należy do trudnych zadań, jednak łatwo popełnić błąd, który poskutkuje zatrzymaniem kwitnienia krzewu na cały rok. Mowa oczywiście o nieprawidłowym cięciu hortensji kwitnących na zeszłorocznych pędach. Dlatego też, zanim zabierzesz się do przycinania hortensji na wiosnę, upewnij się, z jakimi odmianami tych pięknych krzewów masz do czynienia.

Sam proces cięcia nie jest skomplikowany, więc z powodzeniem uporasz się z nim samodzielnie. W efekcie latem nacieszysz oczy wyjątkowym pięknem dużych, kulistych lub stożkowatych kwiatów zdobiących całe krzewy.

Wolisz kwiaty doniczkowe? Żaden problem! Z tym również Ci pomożemy. Wystarczy, że przeczytasz o tym, jak przesadzać kwiaty, a w mgnieniu oka zamienisz swój balkon w mały ogród.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej