Jak przekopać ogródek – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Coroczne hodowanie warzyw w ogrodzie wymaga regularnego powtarzania szeregu prac, dzięki którym możliwe jest stworzenie optymalnych warunków do uprawy roślin. Jedną z nich dbanie o jakość podłoża – jak przekopać ogródek, by ziemia mogła zapewnić ulubionym warzywom prawidłowy wzrost?

Wie man einen Garten gräbt

Udostępnij

Coroczne hodowanie warzyw w ogrodzie wymaga regularnego powtarzania szeregu prac, dzięki którym możliwe jest stworzenie optymalnych warunków do uprawy roślin. Jedną z nich dbanie o jakość podłoża – jak przekopać ogródek, by ziemia mogła zapewnić ulubionym warzywom prawidłowy wzrost?

Test ziemi

Przekopywanie ziemi w ogródku przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ma na celu wzruszenie podłoża tak, by zostało odpowiednio napowietrzone i przepuszczalne, co sprzyja późniejszemu wzrastaniu zasadzonych w niej roślin. Jeśli jednak masz do czynienia z poważniejszym problemem, jakim może być np. zalany ogród, konieczne będzie szybkie działanie, aby uratować rośliny i przywrócić glebę do odpowiedniego stanu. Aby tak się stało, najpierw konieczne jest ocenienie struktury gleby, by móc ją ewentualnie poprawić.

Test struktury ziemi jest wyjątkowo prosty – wystarczy wziąć garść ziemi do ręki i sprawdzić, co się z nią dzieje. Jeśli luźno przesypuje się przez palce, jest zbyt piaszczysta. Taka, która zbija się w grudę i w ogóle się nie osypuje, jest z kolei gliniasta. Najlepiej, jeśli podłoże jest częściowo sypkie, ale jednocześnie ma wyrazistą, choć nie twardą strukturę.

Na szczęście, jeśli struktura ziemi pozostawia sporo do życzenia, można ją poprawić, właśnie w trakcie przekopywania ogródka. Czynność ta przynosi też inne korzyści – pozwala efektywnie nawozić glebę, ułatwia pozbywanie się chwastów, a także umożliwia wydobycie na powierzchnię szkodników.

Kiedy należy przekopywać ogródek?

Przekopywanie ogródka można wykonać dwa razy w ciągu roku – zanim jeszcze jakiekolwiek nasiona czy rozsady warzyw wylądują na grządkach warzywnych oraz po zebraniu wszystkich plonów jesienią. Warto podjąć się tej czynności i wiosną, i jesienią, jeśli masz do czynienia z glebą ciężką i gliniastą – wtedy przekopywanie ogródka ma zbawienny wpływ na rozwój roślin. Jeśli natomiast ziemia jest lżejsza, wówczas można robić to rzadziej lub wcale.

Wiosenne przekopywanie ogródka, oprócz spulchnienia gleby, ma na celu również pozbycie się niechcianych chwastów oraz kamieni mogących znajdować się w podłożu. Z kolei jesienne służy dodatkowo odsłanianiu larw szkodników przed zimą, by te, po wydobyciu bliżej powierzchni ziemi, mogły przemarznąć lub zginąć wskutek polowań ptaków.

W jaki sposób przekopywać ogródek?

Jak przekopać ogródek? Najpierw należy oczyścić ziemię z roślin i kamieni, a następnie wbijać w nią szpadel na głębokość ok. 25-30 cm. Wykopaną glebę należy odwrócić i pozostawić tzw. ostrą skibę, czyli niewyrównane podłoże. Powtórzenie przekopania ogródka wiosną pomoże pozbyć się resztek chwastów. Wtedy też należy już zadbać o staranne rozgrabienie ziemi i przygotowanie jej do siewu.

Narzędzia niezbędne do przekopywania ogródka

Zastanawiasz się, jak szybko przekopać ogródek i jakie sprzęty czy urządzenia do ogrodu będą Ci do tego niezbędne? Wszystkie prace możesz wykonać za pomocą podstawowych narzędzi, takich jak szpadel do wykopywania ziemi, szerokozębne widły do usuwania chwastów i ich korzeni oraz grabie do wyrównywania terenu. Jeśli jednak chcesz oszczędzić czas i energię, możesz skorzystać z pomocy glebogryzarki, z którą wszystkie prace wykonasz błyskawicznie.

Jak przekopać ogródek z obornikiem i innymi nawozami?

Jak przekopać ogródek, by dodatkowo wzbogacić ziemię o niezbędne dla odżywiania roślin składniki odżywcze? W trakcie tego zabiegu świetnym pomysłem jest dodawanie do gleby naturalnych nawozów w postaci kompostu czy obornika. Kompost z powodzeniem można stosować zarówno podczas jesiennych, jak i wiosennych prac, natomiast obornik nadaje się tylko do zasilania ziemi jesienią. Jest to bowiem wyjątkowo silny nawóz, który mógłby uszkodzić młode rośliny.

Nawóz organiczny jest szczególnie ważny w przypadku gleb lekkich, piaszczystych, ponieważ wzbogaca ziemię w próchnicę, zapewniając nie tylko więcej substancji odżywczych, ale też wpływając na plastyczność podłoża. Dzięki temu możliwe jest lepsze zatrzymywanie życiodajnej wody w glebie i stworzenie optymalnej struktury ziemi.

Jak przekopać ziemię z obornikiem lub kompostem? Nawóz należy rozsypać na wzruszonej glebie, a następnie całość dokładnie wymieszać. Ważne, aby nie pozostawiać organicznych odżywek na powierzchni, ponieważ związki mineralne zaczną się utleniać i nawóz szybko utraci swoje drogocenne właściwości.

Jak przekopać ogródek – podsumowanie

Przekopywanie ogródka przynosi wymierne korzyści osobom uprawiającym rośliny, szczególnie jeśli zabiegowi temu towarzyszy wzbogacanie gleby o niezbędne składniki odżywcze zawarte w nawozach organicznych. Warto natomiast przemyśleć częstotliwość przekopywania ogródka, mając na uwadze nie tylko rodzaj gleby i jej zasobność, ale również to, jakie warzywa do ogródka zamierzasz wybrać – pamiętaj, że np. warzywa korzeniowe same efektywnie spulchniają ziemię. Niemniej jednak, wykonując ten prosty i mało wymagający zabieg, możesz zwiększyć swoje plony i zapewnić roślinom jednorocznym bardzo dobre warunki do wzrostu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Ogrzewanie pompą ciepła – wszystko, co musisz wiedzieć!

Szukasz ekologicznego i oszczędnego sposobu na ogrzewanie domu? Pompy ciepła to rozwiązanie, które łączy nowoczesną technologię…

Czytaj więcej

Wybieramy odkurzacz piorący do domu – jaki kupić?

Odkurzacz piorący to urządzenie, które nie tylko usunie plamy i zabrudzenia, ale także zadba o higienę…

Czytaj więcej

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej