Jak przechowywać warzywa – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Warzywa zachowają swój naturalny smak, aromat oraz cenne wartości odżywcze, jeżeli będziemy przechowywać je w odpowiednich warunkach. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wydłużyć przydatność różnych warzyw i owoców, aby długo pozostały świeże i apetyczne.

wie man Gemüse lagert

Udostępnij

Warzywa zachowają swój naturalny smak, aromat oraz cenne wartości odżywcze, jeżeli będziemy przechowywać je w odpowiednich warunkach. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wydłużyć przydatność różnych warzyw i owoców, aby długo pozostały świeże i apetyczne.

Jakie są ogólne zasady przechowywania warzyw?

Wybierając warzywa i owoce na targu lub w sklepie, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygląd. Skórka powinna być jędrna, bez przebarwionych wgnieceń, liście i pędy zielone, a przy tym zwarte i sprężyste. Nie warto się przy tym zbytnio sugerować kształtem czy wielkością. Jarzyny z ekologicznych lub przydomowych ogrodów będą mieć mniejsze bulwy o często nieregularnych kształtach. Wynika to z braku stosowania nawozów sztucznych. Mają dzięki temu wyjątkowy smak, ich aromat jest też silniejszy. Jednocześnie naturalny rozwój bez „przyśpieszaczy” sprawia, że zawierają zwykle więcej witamin i innych substancji odżywczych. Warto na pewno zaopatrywać się u lokalnych dostawców, którzy będą mieli w ofercie świeżo zebrane produkty (poleżą u nas dłużej).

Jak przechowywać owoce i warzywa? Po zakupie należy je jak najszybciej wyjąć z opakowania. Szkodzą im zwłaszcza szczelne plastikowe torby. Zebrane, świeże rośliny oddychają, przez co mogą ulec w nich zawilgoceniu, a przez to będą szybciej gniły. Dotyczy to zwłaszcza artykułów o dużej zawartości wody – bakłażanów, papryki lub ogórków. Odpowiednie dla nich będą podziurkowane papierowe torby.

Jakie owoce i warzywa można przechowywać w lodówce?

Zebrane plony w większości przypadków lubią niską temperaturę i dobra organizacja kuchni musi to uwzględniać. Warzywami, które świetnie czują się w chłodziarce będą: kapusta, różnego typu sałaty oraz warzywa liściowe (seler, rukola, szpinak), owoce krajowe (jabłka, czereśnie, maliny). Można przechowywać w niej także większość roślin okopowych.

Należy przy tym zaznaczyć, że w lodówce powinny koniecznie znaleźć się produkty napoczęte – przekrojony kalafior, arbuz czy kalarepa. Trzeba również tak przechowywać obrane warzywa.

Jakich owoców i warzyw nie można przechowywać w lodówce?

Istnieją warzywa i owoce, które nie powinny być przechowywane w lodówkach. Należą do nich lubiące wysoką temperaturę (powyżej 16°C) owoce egzotyczne (cytrusowe, mango, banany), warzywa bardzo soczyste – pomidory, ogórki, cukinie, a także cebula i czosnek (w chłodzie szybciej gniją). Również ziemniaki nie mogą być przetrzymywane w zbyt niskiej temperaturze (poniżej 8°C), ponieważ zrobią się słodkie i niesmaczne.

Jeżeli kupujemy większą ilość kartofli, warto zawczasu wydzielić kąt do przechowywania warzyw w garażu lub piwnicy. Miejsce powinno być chłodne, suche, ciemne oraz w miarę możliwości przewiewne. Wielu posiadaczy zabudowanych loggi zastanawia się, jak przechowywać warzywa na balkonie? Obowiązują tu podobne zasady – więc jeżeli panuje tam w lecie chłód, a zimą temperatura nie spada zanadto można wygospodarować na nim miejsce dla większych ilości ziemniaków np. w szafie lub kartonowym pudle. W takim miejscu będą czuły się też dobrze buraki, marchew czy kapusta.

Jak przechowywać suszone grzyby? One również nie lubią wilgoci, zatem odpowiednie dla nich są umieszczone w suchym i przewiewnym miejscu szklane słoiki, papierowe lub płócienne torby.

Zasady dotyczące przechowywania owoców i warzyw w lodówce

Jak przechowywać warzywa w lodówce? Większość urządzeń ma zwykle wydzieloną w dolnej części specjalną strefę, gdzie panuje nieco wyższa temperatura. To właśnie tam należy kłaść zakupione produkty. Spód koszy powinien zostać wyłożony papierowymi ręcznikami lub bawełnianą tkaniną, które doskonale chłoną wilgoć. Inne zasady prawidłowego przechowywania warzyw to:

Rekomendowane chłodziarki do przechowywania warzyw i owoców

Wraz z nadejściem jesieni nasi dziadkowie na wsiach zastanawiali się, jak kopcować warzywa, aby móc korzystać z nich w późniejszych miesiącach. Obecnie dzięki stałej obecności produktów na sklepowych półkach problem tego, jak przechowywać warzywa na zimę niemal zanikł. Dotyczy on jednak wciąż np. działkowców i ogrodników pasjonatów, którzy lubią wiedzieć, co trafia na ich talerz.

Oczywiście większość warzyw i owoców można mrozić, zatem doskonałym rozwiązaniem będzie zakup zamrażarki gastronomicznej. Warzywa przed włożeniem do niej trzeba dobrze umyć oraz odpowiednio przygotować. Bulwy kroi się w kostkę, fasolkę szparagową w słupki, a kalafiora i brokuły dzieli na różyczki. Następnie warto je zblanszować w gorącej wodze (zachowają atrakcyjny kolor). Pakuje się je podobnie, jak produkty pochodzenia zwierzęcego w odporne na niską temperaturę worki foliowe lub specjalne pojemniki. Jak długo można mrozić mięso i warzywa? Okazuje się, że nawet do roku, jednak bezpiecznym terminem jest okres 3-4 miesięcy. Później ich smak może ulec pogorszeniu, a wartości odżywcze się zmniejszą.

Dobrym pomysłem będzie także zainwestowanie w chłodziarkę, która umożliwi prawidłowe przetrzymanie zebranych plonów w świeżości przez wiele tygodni. Powinna ona przede wszystkim posiadać regulację temperatury, aby móc dostosować ją do wymagań danego produktu. Jak przechowywać włoszczyznę i rośliny okopowe? Optymalne dla nich warunki to ok. 8-10°C. Niektóre modele posiadają możliwość zmiany wilgotności, co również jest cechą bardzo pożądaną.

Inne metody przechowywania warzyw

Oprócz mrożenia i utrzymywania w warunkach chłodniczych istnieją sposoby konserwacji żywności, dzięki którym można korzystać z nich przez cały rok. Należą do nich na przykład popularne kiszenie. Oprócz ogórków i kapusty można tak przetworzyć np. pomidory, liście winorośli, jabłka, śliwki, a nawet cytryny. Powodzeniem cieszą się także warzywa w zalewie octowej (świetnie smakują też gruszki) oraz produkty kandyzowane – dotyczy to owoców oraz niektórych słodkich warzyw, np. marchewki.

Kiedyś owoce z sadu oraz runo leśne suszono przy piecach chlebowych. Obecnie można robić to np. w piekarniku lub korzystając z kaloryfera. Nie są to jednak metody optymalne. Dlatego wielu amatorów takiego przetwarzania żywności decyduje się na zakup profesjonalnego sprzętu. Jaka suszarka do grzybów i warzyw będzie najlepsza? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się pojemnością oraz mocą. Dobre urządzenie powinno mieć wbudowany minutnik oraz termostat. Przydatny będzie też cyfrowy wyświetlacz, dzięki któremu na bieżąco można kontrolować parametry.

Jak przechowywać warzywa – podsumowanie

Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi produkty pochodzenia roślinnego stanowią podstawę zdrowej i zbilansowanej diety. Jednak, żeby warzywa czy owoce nie straciły swoich właściwości odżywczych oraz dobrze smakowały, muszą być świeże lub odpowiednio przetworzone. Należy przy tym pamiętać o szczególnych wymaganiach różnych gatunków, aby nie narazić się na straty lub co gorsze – zjedzenie produktu nienadającego się do spożycia. Skuteczną metodą przedłużania terminu przydatności produktów jest pasteryzacja w piekarniku, którą omówiliśmy w innym artykule.

Jeżeli zainteresował Cię powyższy temat, sprawdź także: jak długo można mrozić drożdże oraz przeczytaj inne nasze artykuły o tematyce kulinarnej i gastronomicznej.


Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.

Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej