Niezależnie czy chodzi o koniec lata, czy zimy, kierowca ma przed sobą to samo zadanie – wymianę opon. Możesz zająć się tym samodzielnie, albo udać się do wulkanizatora, ale co potem? Wiesz, jak przechowywać opony, żeby ich nie uszkodzić? Spokojnie, wszystkiego się dowiesz. Przeczytaj nasz wpis i poznaj wskazówki na bezpieczne przechowywanie opon.
Niezależnie czy chodzi o koniec lata, czy zimy, kierowca ma przed sobą to samo zadanie – wymianę opon. Możesz zająć się tym samodzielnie, albo udać się do wulkanizatora, ale co potem? Wiesz, jak przechowywać opony, żeby ich nie uszkodzić? Spokojnie, wszystkiego się dowiesz. Przeczytaj nasz wpis i poznaj wskazówki na bezpieczne przechowywanie opon.
Jak przygotować opony do przechowywania?
Zanim zaczniesz szukać miejsca do przechowania opon swojego samochodu, warto je najpierw odpowiednio przygotować. Nie tylko ułatwi Ci to życie przy następnym zakładaniu, ale przedłuży żywotność ogumienia. Co więc warto zrobić?
Przede wszystkim porządnie umyj opony. W trakcie swoich podróży czy nawet miejskich przejażdżek pewnie nie raz zdarzyło Ci się wjechać w błoto. Poza typowymi zabrudzeniami jest jeszcze ryzyko kontaktu z chemikaliami, takimi, jak benzyna, oleje, rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić powierzchnię gumy. Dlatego po zdjęciu opon umyj je letnią wodą, szamponem samochodowym i gąbką, a następnie dokładnie spłucz pianę i wysusz całość.
Kolejnym krokiem jest skontrolowanie stanu technicznego. Dokładnie przyjrzyj się głębokości bieżnika i ogólnej kondycji ogumienia, zweryfikuj, czy nie ma żadnych wybrzuszeń, uszczerbków, czy pęknięć. Zależnie od rodzaju uszkodzenia możesz oddać wadliwą oponę do naprawy u wulkanizatora lub kupić nową. Podczas kontroli warto też wyciągnąć kamyki, które utknęły w bieżniku.
Ostatnie co Ciebie czeka, jeśli chodzi o przygotowanie opon do przechowywania, jest ich konserwacja. Na rynku znajdziesz szeroką gamę kosmetyków do gumy, którymi poprawisz jej stan. Nie tylko wpływają one na wygląd opon, ale przede wszystkim wydłużają ich przydatność.
- Stojak na koła samochodowe – mobilny – z hamulcem – 100 kg – na 4 opony
-
Wózek do kół – 1500 kg
4 149,00 zł3 899,00 zł - Montażownica do opon – 1100 W – ramiona pomocnicze – 12 do 24” 7 799,00 zł
- Wyważarka do kół – wyświetlacz LED – do 10”- 24” 4 049,00 zł
Jak przygotować felgi do przechowywania?
Wiele osób dla ułatwienia sobie życia posiada dwa komplety felg – po jednym na każdy rodzaj opon. Usprawnia to wymianę na koniec sezonu, a także pozwala wygodnie przechować koła, o czym dowiesz się później. Nie zmienia to faktu, że o felgi, zwłaszcza aluminiowe, również trzeba zadbać przed zmagazynowaniem.
Najważniejsze jest dokładne umycie felgi aluminiowej. Tutaj ponownie do wyboru masz wiele środków czyszczących, więc bez problemu znajdziesz coś odpowiedniego. Pamiętaj tylko o dokładnym przeczytaniu instrukcji! Podczas mycia felgi najlepiej zaopatrzyć się w pędzelek do rozprowadzenia preparatu w każdy zakamarek. Uważaj, żeby nie nanieść go na oponę, ponieważ może uszkodzić gumę. Do cięższych zabrudzeń przyda Ci się pasta lekkościerna.
Po umyciu felgi aluminiowej przychodzi czas na jej konserwację i polerowanie. Rozważ zakup środka nabłyszczającego, który zapobiega przywieraniu brudu. Ułatwi Ci on czyszczenie następnym razem. Co do polerowania, to oprócz wosku lub politury przyda Ci się szlifierka ze specjalną tarczą do felg. Znacznie przyspieszy ona wykonanie zadania. Niewykluczone, że do małych zakamarków będzie Ci potrzebna specjalna ściereczka lub gąbka do polerowania.
Tyle w kontekście felg aluminiowych, ale co ze stalowymi? Otóż te drugie nie wymagają takiej uwagi. Nie oznacza to jednak, że wystarczy je rzucić w kąt. Po zdjęciu kół porządnie wyczyść felgi za pomocą wody i szamponu, a następnie dokładnie wysusz. Brud i wilgoć sprzyjają tworzeniu się rdzy, co ma bardzo negatywny wpływ na ich trwałość.
Jak przechowywać opony? Zadbaj o odpowiednie warunki
Opony i felgi błyszczą jak kryształ, więc pora znaleźć dla nich odpowiednie miejsce. Musisz się przygotować na to, że koła będą zajmować trochę przestrzeni. Dobrze jest wygospodarować jej na tyle, żeby przy następnej wymianie można było je bez problemu wyjąć. Co do warunków, to stosuj się do poniższych wytycznych.
- Utrzymuj temperaturę w przedziale od -5 do 25°C.
- Wilgotność powietrza nie może przekraczać 70%.
- Nie stawiaj opon w pobliżu źródeł ciepła (grzejników, pieców, kaloryferów itp.).
- Nie stawiaj opon obok rozpuszczalników, produktów ropopochodnych i urządzeń wytwarzających ozon.
- Przechowuj je w pomieszczeniu bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.
Zwróć też uwagę na rodzaj ogumienia. Opony letnie nie powinny być długo trzymane w zimnie. Mieszanka, z której są zrobione, bardzo źle znosi niskie temperatury. Z tego samego powodu nie należy umieszczać opon zimowych w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.
Dlaczego dbanie o właściwe warunki podczas przechowywania opon jest takie ważne? Wszystko po to, aby wydłużyć ich żywotność i przydatność. Wymienione czynniki znacząco przyspieszają starzenie gumy. Jeśli nie będziesz ich unikać, to licz się z koniecznością zakupu nowych opon już wkrótce.
Jak przechowywać opony bez felg?
Wbrew pozorom obecność felg w oponach ma ogromne znaczenie na sposób ich przechowywania. Wynika to z faktu, że felgi stanowią swoistą ramę, która zachowuje kształt ogumienia. Z tego względu same opony są bardziej podatne na wypaczenia, co z pewnością odczujesz podczas jazdy. W takim razie, jak przechowywać opony bez felg?
Możesz je ułożyć na leżąco na podłodze. Ważne jest, żeby nie układać ich jedna na drugiej! Waga pojedynczej opony nie powinna doprowadzić do jej odkształcenia. Tego samego nie można powiedzieć o stosie kilku. Warto przy tym pamiętać o obróceniu koła co jakiś czas. Wadą tego rozwiązania jest ilość miejsca, jaką potrzebujesz. Dlatego raczej odradzamy ten sposób.
Bardziej rozsądne jest ustawienie opon na sztorc, czy to jedna obok drugiej, czy „gęsiego” pod ścianą. W ten sposób zajmą znacznie mniej miejsca, a także nie dojdzie do ich nadmiernego wypaczenia. Podobnie, jak wcześniej, warto je co jakiś czas obrócić o 90°, aby zagwarantować właściwy kształt.
Jeśli prowadzisz warsztat wulkanizacyjny, lub masz na tyle miejsca w garażu, to rozważ zakup specjalnych stojaków czy regałów. Znacząco ułatwią one przechowywanie opon bez felg, a także pozwolą zachować porządek. Pod żadnym pozorem nie wybieraj wieszaków na opony! Z pewnością odkształcą one ogumienie, a przecież tego chcesz uniknąć.
Jak przechowywać opony z felgami?
W przypadku przechowywania opon z felgami sprawa jest nieco łatwiejsza. Jak wspominaliśmy, kompletne koła są o wiele mniej podatne na wypaczenia, co znacząco usprawnia ich magazynowanie. Dzięki temu utrzymanie ich dobrego stanu technicznego również nie powinno stanowić większego wyzwania, ale do rzeczy.
Opony z felgami bez problemu ułożysz jedna na drugiej. Jest to nawet korzystniejsze ułożenie niż na sztorc. W poziomie waga kół jest rozkładana równomiernie, a felgi zapobiegają zgniataniu opon. Dla bezpieczeństwa warto zastosować specjalne podkładki lub worki, które ochronią felgi i gumę przed otarciami. Dobrą praktyką jest też zwiększenie ciśnienia powietrza, co dodatkowo zapobiega wypaczeniom. Nie wiesz, jakie ciśnienie w oponach jest prawidłowe? Przeczytaj nasz kolejny wpis!
Chcąc zachować porządek w garażu lub w warsztacie, możesz też zastosować specjalne wieszaki do opon. Montuje się je do ściany lub sufitu, więc oszczędzasz mnóstwo miejsca na podłodze.
Najlepsze miejsca do przechowywania opon
Kwestia zapewnienia właściwych warunków i ułożenia kół to jedno, a znalezienie dobrego miejsca to już inna bajka. Nie możesz przecież ot tak ich rzucić, gdzie popadnie. Jakie są więc najlepsze miejsca do przechowywania opon?
Przechowywanie opon w garażu
Skoro w garażu stoi już samochód, to czemu nie dać tam też opon? Pomysł jest naprawdę dobry, o ile masz dość miejsca. W razie potrzeby możesz przecież skorzystać z regałów czy wieszaków, które zadbają o właściwą organizację przestrzeni.
Jedynym minusem mogą być warunki panujące w pomieszczeniu. Garaże, zwłaszcza te wolnostojące, zwykle nie są ogrzewane i ocieplane. Przez to w zależności od pogody panująca w nich temperatura może być ekstremalnie niska lub wysoka. Poza tym ogromne drzwi dodatkowo utrudniają utrzymanie odpowiedniej temperatury. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie klimatyzacji latem i nagrzewnicy zimą. Uważaj tylko, żeby opony nie stały za blisko źródła ciepła!
Przechowanie opon w piwnicy
Piwnica to kolejne bardzo popularne miejsce na przechowywanie opon po sezonie. Jest tam już tyle rzeczy, że kilka kół nie wpłynie znacząco na wystrój. O ile znalezienie miejsca nie powinno być trudne, to utrzymanie warunków już tak. Piwnice są niezwykle narażone na wysoką wilgotność powietrza, która jest niekorzystna dla gumy. Dlatego istotne jest ich regularne wietrzenie.
Ponadto bardzo często są to siedliska gryzoni. Guma może nie należy do ich przysmaków, ale nie oznacza to, że nie będą próbowały się przez nią przegryźć. Nie zdziw się więc, jeśli przy kolejnej wymianie w piwnicy zamiast opon znajdziesz ser szwajcarski.
Usługa przechowywania opon
Wiele warsztatów wulkanizacyjnych oferuje swoim klientom możliwość przechowywania opon. Jest to świetne rozwiązanie z kilku względów:
- Oszczędność miejsca w domu – nie musisz się martwić o znalezienia przestrzeni, żeby właściwie ułożyć koła w swoim garażu czy piwnicy.
- Spokój o kondycję opon – wulkanizatorzy doskonale wiedzą, jak przechowywać opony, żeby się nie odkształciły.
- Koniec z przywożeniem opon – jeśli wymieniasz koła u tego samego fachowca, to zostawiając opony pod jego opieką, nie musisz ich za każdym razem ze sobą wozić.
- Profesjonalne zakładanie i zdejmowanie – dzięki temu, że w warsztacie wulkanizacyjnym wykorzystuje się wysokiej jakości narzędzia i sprzęty, np. podnośniki i stojaki samochodowe, możesz mieć pewność, że fachowcy nie uszkodzą ani auta, ani kół.
Oczywiście nic za darmo. Koszt przechowywania opon zależy od kilku czynników. Każdy wulkanizator ustala swój cennik np. ze względu na liczbę kół, ich rozmiar czy usługi dodatkowe. Mając to na uwadze, ceny mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Przechowywanie opon po sezonie nie musi być trudne!
Jak widzisz, przechowywanie opon nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Wystarczy tylko znaleźć dość miejsca i ułożyć je zgodnie z wymienionymi wyżej wytycznymi. Przestrzegając ich, możesz mieć pewność, że koła posłużą Ci przez wiele, wiele lat.
Czujesz przypływ inspiracji i chcesz zajmować się oponami zawodowo? W takim razie dowiedz się, jak wyposażyć warsztat wulkanizacyjny! W naszym poradniku znajdziesz informacje o narzędziach, których nie może zabraknąć żadnemu wulkanizatorowi. W naszym poradniku znajdziesz informacje o narzędziach, których nie może zabraknąć żadnemu wulkanizatorowi, takich jak ściągacz piasty, podnośniki czy wyważarki.
Udostępnij