Storczyki to niesamowite kwiaty, których uprawa wciąga! Trudno poprzestać na jednym egzemplarzu, szczególnie, że rośliny te potrafią kwitnąć przez cały rok lub przez kilka miesięcy – w zależności od odmiany. Aby tak jednak było, należy o nie odpowiednio dbać – jak pielęgnować storczyki, by zapewnić im wszystko, czego potrzebują?
Storczyki to niesamowite kwiaty, których uprawa wciąga! Trudno poprzestać na jednym egzemplarzu, szczególnie, że rośliny te potrafią kwitnąć przez cały rok lub przez kilka miesięcy – w zależności od odmiany. Aby tak jednak było, należy o nie odpowiednio dbać – jak pielęgnować storczyki, by zapewnić im wszystko, czego potrzebują?
W jakich warunkach rosną storczyki?
Storczyki, inaczej orchidee, opanowały domowe parapety – ich popularność jest tak ogromna, że obecnie są sprzedawane już nie tylko w kwiaciarniach i specjalistycznych sklepach ogrodniczych, ale kupić je można także w supermarketach. Z tego względu wiele osób decyduje się na tak piękną ozdobę do własnego mieszkania jednak… po kilku miesiącach rozczarowuje się, gdyż roślina zamiera. Jak pielęgnować storczyka, by uniknąć podobnej sytuacji i móc latami cieszyć się przepięknymi kwiatami na swoim parapecie? Poznaj warunki, w jakich najlepiej wzrastają te rośliny i sprawdź, jakiego sprzętu ogrodowego będziesz potrzebować!
Temperatura otoczenia
Jak pielęgnować orchidee? Jednym z czynników, na który należy zwrócić uwagę, jest zachowanie odpowiedniej temperatury powietrza. Storczyki lubią, jeśli w dzień jest cieplej, a w nocy chłodniej, więc wahania, które w wielu domach są jak najbardziej naturalne, są w tym przypadku pożądane. Jednak podczas wyboru orchidei do mieszkania, sprawdź, w jakiej temperaturze najlepiej czujesz się Ty i pozostali domownicy i na tej podstawie dobierz odmianę orchidei.
Okazuje się bowiem, że takie storczyki, jak Coelogyne, Cymbidium, Cattleya, Odontoglossum czy Stanhopea preferują temperatury 16-21°C za dnia oraz 13-16°C w nocy, natomiast Dendobium, Paphiopedilum i Phalenopsis są bardziej ciepłolubne i w dzień powinny mieć zapewnione 20-29°C, a w nocy 18-19°C. W związku z tym możesz wybrać orchidee idealnie dopasowane do warunków panujących w Twoim domu, a nawet w poszczególnych jego pomieszczeniach!
Rodzaj gleby
Jak pielęgnować storczyki, żeby kwitły? Na pewno niezbędne okaże się odpowiednie podłoże. Zasadzenie orchidei w zwykłej ziemi ogrodowej jest z góry skazane na porażkę. W przypadku tej rośliny konieczna jest specjalna mieszanka zapewniająca korzeniom optymalną swobodę i przewiewność – składa się ona m.in. z keramzytu, łupin orzecha kokosowego i kory sosnowej. Dzięki niej korzenie storczyka są chronione przed gniciem. Na szczęście w sklepach bez trudu dostaniesz gotowe mieszanki – nie musisz przygotowywać ich samodzielnie.
Natężenie światła
Orchidee lubią światło, ale też nie należy ich narażać na bezpośrednie działanie południowego słońca. W którym miejscu w domu powinny więc stanąć storczyki? Idealnym stanowiskiem okażą się parapety o wschodniej ekspozycji, albo te wychodzące na zachód. W przeciwieństwie do innych roślin, w przypadku orchidei dobrym pomysłem jest zastosowanie przezroczystej doniczki – światło docierające do korzeni nie zaszkodzi im, a Ty możesz obserwować ich barwę i kondycję, co z kolei ma ogromne znaczenie w przypadku utrzymywania ich w optymalnej wilgotności.
Podlewanie i zraszanie
Jak pielęgnować orchidee? Bardzo ważne jest ich oszczędne podlewanie! Korzenie, które mają stały dostęp do wody, mogą zgnić – dlatego też warto obserwować je przez transparentne ścianki doniczek. Korzenie powinny mieć zieloną barwę – gdy potrzebują wody, stają się srebrne. Ogólnie jednak przyjmuje się, że lekkie podlewanie raz w tygodniu jest dla storczyka wystarczające.
W naturze storczyki rosną w tropikalnych lasach, gdzie wilgotność powietrza jest ogromna. Dlatego też powinno się je regularnie zraszać bardzo drobną mgiełką wodną – do tego celu warto zaopatrzyć się w opryskiwacz ogrodowy, najlepiej wersję ręczną z regulacją rozprysku. Unikaj stosowania sprzętów używanych do innych czynności, np. oprysku drzew owocowych – mogą się w nich znajdować resztki preparatów, które mogłyby uszkodzić storczyki. Inną metodą może być umieszczenie przy storczykach nawilżacza powietrza, który będzie zwiększał wilgotność przy kwiatkach i liściach, bez ich bezpośredniego moczenia.
Nawożenie storczyków
Nawożenie, podobnie jak podlewanie – jest storczykom potrzebne. Jednak lepiej poradzi sobie orchidea z niedoborami niż przenawożona. Dlatego zasilanie rośliny powinno być bardzo precyzyjne – odbywać się tylko przy użyciu specjalnych środków do storczyków i zgodnie z instrukcjami proponowanymi przez producentów nawozów. Co więcej, nie należy zasilać orchidei w stanie spoczynku oraz zaraz po przesadzaniu, ponieważ wtedy korzenie są osłabione i podatne na uszkodzenia.
Jak pielęgnować storczyki po przekwitnięciu?
Kiedy storczyki tracą kwiaty, to znak, że przechodzą w stan spoczynku. Wówczas należy przyciąć pędy, na których znajdowały się kwiaty, by pobudzić je do kwitnięcia w przyszłości. Jak pielęgnować orchidee po przekwitnięciu? Do tego celu należy używać sekatora, którego nie będziesz używać do innych celów, np. podcinania pędów róży czy ogławiania pomidorów. Storczyki są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe, a także źle znoszą rany i zadrapania. Dlatego trzeba wykonywać pewne cięcia w odpowiednim miejscu, czyli tuż nad węzłem łodygi. Choć niektórzy uważają, że pędów nie trzeba podcinać, gdyż same odpadną, naszym zdaniem jest to zabieg, który warto wykonywać – dzięki niemu wzmacniają się łodygi, a nowe liście i kwiaty chętniej się pojawiają.
Jak pielęgnować storczyki zimą?
Zimowanie storczyka powinno być uzależnione od tego, z jaką odmianą orchidei masz do czynienia. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich wchodzą w stan całkowitego spoczynku (te lubią niskie temperatury i lekkie przesuszanie), inne natomiast są w ciągłym stanie wegetacji, ale należy ograniczyć ich podlewanie i nawożenie.
Z pewnością jednak należy zadbać o optymalną wilgotność powietrza w otoczeniu orchidei, co zimą może okazać się nie lada wyzwaniem. W okresie grzewczym powietrze bardzo się przesusza, co jest niekorzystne nie tylko dla storczyków, ale również dla Ciebie i pozostałych domowników. Zadbaj więc o utrzymywanie wilgotności powietrza na stałym poziomie ok. 50-60%. Dobrym pomysłem jest np. nawilżacz powietrza czy nawet zawieszenie ceramicznych nawilżaczy na grzejnikach znajdujących się najbliżej orchidei.
Narzędzia niezbędne do pielęgnacji storczyków
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z pielęgnacją storczyków we własnym domu, oto lista rzeczy, które przydadzą Ci się w uprawie:
- transparentne doniczki,
- ręczne opryskiwacze,
- nawilżacze powietrza (ceramiczne lub zasilane elektrycznie),
- plastikowe podpórki i klipsy do prowadzenia storczyków,
- sekator,
- podłoże do storczyków,
- nawóz do storczyków.
Z takim zestawem produktów możesz rozpocząć zabawę z hodowlą i pielęgnacją orchidei.
Jak pielęgnować storczyki – podsumowanie
Choć zasad odnoszących się do pielęgnacji storczyków jest sporo, w rzeczywistości są to rośliny dość proste i wdzięczne w uprawie. Szczególnie jeśli już sobie przyswoisz wszystkie najważniejsze wiadomości na ich temat, właściwe dbanie o orchidee stanie się dla Ciebie czymś naturalnym i oczywistym. Dlatego daj się porwać modzie na storczyki – przekonasz się, że staną się dla Ciebie czymś więcej, niż tylko popularnym hobby!
Udostępnij