Własny lokal gastronomiczny to marzenie wielu osób. Jednak, aby je spełnić, należy właściwie się przygotować oraz spełnić szereg warunków. O tym, jak otworzyć restaurację przeczytasz w naszym artykule. Zawarliśmy w nim informacje na temat biznesplanu, finansów oraz wyposażenia, które musisz mieć w swojej kuchni.
Własny lokal gastronomiczny to marzenie wielu osób. Jednak, aby je spełnić, należy właściwie się przygotować oraz spełnić szereg warunków. O tym, jak otworzyć restaurację przeczytasz w naszym artykule. Zawarliśmy w nim informacje na temat biznesplanu, finansów oraz wyposażenia, które musisz mieć w swojej kuchni.
Biznesplan restauracji, czyli od czego zacząć?
Spora część osób, które nie wiedzą jak otworzyć restaurację, a się za to zabierają, robią to bez większego przygotowania. W efekcie ich działalność upada po kilku latach, a nawet miesiącach od założenia. Zwykle dla takich osób termin „biznesplan restauracji” jest kompletnie obcy, a szkoda, bo to właśnie dzięki niemu uniknęliby porażki.
Biznesplan to świetny sposób na rozpisanie poszczególnych kroków zakładania i prowadzenia własnej firmy, nie tylko w branży gastronomicznej. Uwzględnia się w nim wszelkie badania i analizy pozwalające wybić się, a następnie utrzymać na rynku.
Analizy w biznesplanie restauracji
Jedną z podstawowych jest analiza SWOT. Opiera się ona na wyróżnieniu mocnych (Strengths) i słabych stron (Weaknesses), a także szans (Opportunities) oraz zagrożeń (Threats). Pierwsze dwa elementy są przeważnie zależne od Ciebie i masz na nie wpływ. Mogą to być kwestie związane z doświadczeniem w prowadzeniu lokalu, jakością składników potraw, zawartością menu czy obsługą klienta. Z kolei dwa następne wynikają z otoczenia i jedyne, co możesz zrobić, to je wykorzystać lub się na nie przygotować. Zalicza się do nich działalność konkurencji, panujące trendy, koszty wynajmu/zakupu lokalu, sytuacja finansowa społeczeństwa.
Aby wiedzieć, jak otworzyć restaurację, musisz też przygotować się na poniesienie konkretnych wydatków. W tym celu przeprowadza się analizę kosztów, która również stanowi część biznesplanu. Szacuje się w niej wysokość finansowania firmy zarówno na samym początku, jak i po kilkuletniej działalności. Uwzględnia się wówczas koszt kupna/wynajmu lokalu, wydatki związane z jego wyremontowaniem, zakup wyposażenia i składników potraw, opłaty za media, wypłaty dla pracowników itd. Na tym etapie ustala się także, skąd będziesz czerpać pieniądze na sfinansowanie wszystkiego. Więcej w tym temacie przeczytasz w dalszej części artykułu.
Niezbędna jest również analiza konkurencji. Sprowadza się ona do sprawdzenia restauracji nie tylko zlokalizowanych najbliżej Ciebie, ale i tych o najbardziej podobnym profilu. Należy skontrolować ich menu, ceny oraz grupę docelową. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć luki w ofercie konkurencji. Jeżeli dobrze je wykorzystasz, zyskasz przewagę oraz grono lojalnych klientów.
Profil restauracji
Dobrze funkcjonujący lokal gastronomiczny wyróżnia się określonym profilem. Warto go wybrać już na etapie pisania biznesplanu. To, jaką restaurację otworzysz, zależy wyłącznie od Ciebie. Poza marzeniami warto na pewno wziąć pod uwagę panującą modę. Może się bowiem okazać, że coraz więcej osób szuka w okolicy lokalu oferującego kuchnię bliskowschodnią lub wegańską. Wykorzystaj to i stwórz menu w oparciu o aktualne zapotrzebowanie. Nie zapomnij również o pasującym wystroju.
Grupa docelowa restauracji
Kolejnym istotnym punktem biznesplanu lokalu gastronomicznego jest profil grupy docelowej. Jest to obraz osób, do których chcesz kierować swoją ofertę. Pokrywa się to w pewnym stopniu z określeniem profilu działalności, ponieważ na tym etapie ustalasz, czy chcesz, aby odwiedzali Cię młodzi rodzice, seniorzy, studenci, a może turyści. Profil grupy docelowej powinien zawierać:
- kryteria geograficzne – dotyczą miejsca zamieszkania (region, miasto lub wieś), wielkości miasta oraz odległości od restauracji,
- kryteria demograficzne – wiek, płeć, dochód, liczba członków rodziny, wykształcenie, zawód, pokolenie X, Y itd.,
- kryteria psychograficzne – styl życia, osobowość, wartości,
- kryteria behawioralne – postawy wobec oferty oraz sytuacje, które na nie wpływają np. zmiana pracy czy miejsca zamieszkania.
Powyższe wskazówki doskonale przydadzą się przy otwieraniu większości lokali gastronomicznych. Za ich pomocą stworzysz m.in. biznesplan kawiarni czy nawet food trucka.
Wymogi formalne do otworzenia własnej restauracji
Otwarcie restauracji, a także każdej innej działalności, wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów formalnych. Bez nich prowadzenie własnej firmy byłoby nielegalne. Kroki, które należy podjąć przed otwarciem restauracji:
- złożenie wniosku o rozpoczęcie działalności w odpowiednim urzędzie;
- złożenie zgłoszenia do opłacania składek społecznych i zdrowotnych;
- spełnienie wytycznych sanitarnych, BHP i PPOŻ.
Dodatkowo jeżeli planujesz sprzedawać alkohol, to niezbędna będzie odpowiednia koncesja.
Polecamy się również zapoznać z naszym artykułem, gdzie dowiesz się jak wyrobić książeczkę sanepidowską.
Lokalizacja restauracji – gdzie otworzyć lokal?
Zastanawiając się, jak założyć restaurację z pewnością rozważasz też wybór odpowiedniego miejsca na swój lokal gastronomiczny. W tej sytuacji masz trzy możliwości: wynajem, kupno lub wybudowanie. Wybór wariantu zależy od Twojego budżetu, a także lokalizacji, w których chcesz prowadzić swoją działalność.
Szukając odpowiedniego miejsca, poza finansami, warto też mieć na uwadze inne aspekty m.in. popularność danego punktu. Doskonałym przykładem jest centrum miasta. Codzienna liczba przechodniów w jego obrębie jest liczona nawet w tysiącach, a każda osoba to potencjalny klient, więc szanse na zarobek są duże. Z drugiej jednak strony konkurenci również o tym wiedzą i sami szukają lokalu w centrum. W efekcie będziesz musiał dołożyć większych starań, aby się wybić na tle pozostałych. Dodatkowo dochodzą wyższe koszty związane z wynajmem.
Z lokalizacją wiąże się również Twoja grupa docelowa. Nawet jeśli uda Ci się znaleźć punkt zaraz przy często uczęszczanej ulicy lub odwiedzanej galerii, to może okazać się, że nikt do Ciebie nie zajrzy, ponieważ nie ma tam Twoich docelowych klientów. Przykładem złej lokalizacji jest restauracja nastawiona na obsługę seniorów znajdująca się w obrębie uniwersytetu.
Warto też sprawdzić, czy dany lokal nie będzie ograniczać Twojej działalności. W zabytkowych kamienicach zamontowanie szyldu lub neonu może okazać się niemożliwe bez zgody konserwatora. Przez to promocja restauracji będzie utrudniona. Ponadto może okazać się, że będziesz musiał wyłączyć ze swojej oferty alkohol, ponieważ w pobliżu znajduje się przedszkole lub szkoła.
Poza lokalizacją bardzo ważny jest też układ pomieszczeń. Musi on bowiem spełniać określone wymogi, które zwykle są regulowane prawnie. Lokal musi posiadać dwa wejścia, toalety, zaplecze ze zlewozmywakiem, a także szatnię lub miejsce na wieszak. W kuchni podłoga powinna być wyłożona powierzchnią łatwozmywalną, czyli kafelkami. Należy też zadbać o odpowiednią klimatyzację oraz dostęp do kanalizacji.
Restauracja – przykładowe podstawowe wyposażenie kuchni (kliknij i rozwiń listę)
Trzykomorowy stół ze zlewem, oferowany przez markę Royal Catering, umożliwia ręczne mycie naczyń, sztućców, garnków itp. Sprawdzi się we wszystkich miejscach związanych z branżą gastronomiczną.
- 3 komory
- Wymiary: 100 x 50 x 97 cm
- Rant: 10 cm
- Głębokość komory: 25 cm
- Stal nierdzewna
Gastronomiczny stół roboczy ze stali nierdzewnej – 100 x 70 cm
Stół roboczy ze stali nierdzewnej marki Royal Catering wykorzystasz do przyrządzania posiłków oraz przechowywania artykułów spożywczych. Firmy z branży HoReCa na pewno go docenią! Solidna budowa, prosta w czyszczeniu powierzchnia oraz dwupoziomowa konstrukcja sprawiają, że stół roboczy gastronomiczny świetnie nadaje się do profesjonalnych kuchni.
Kuchenka elektryczna – 4 palniki – 4 x 2600 W – piekarnik 3 kW
Z kuchenką elektryczną marki Royal Catering przygotowywanie dań, sosów i deserów w niewielkich kuchniach stanie się o wiele prostsze. Stworzono ją z myślą o intensywnej pracy w punktach gastronomicznych, dlatego zadbano o świetną wydajność, perfekcyjną wytrzymałość i łatwość w czyszczeniu. Ponadto konstrukcja sprzętu sprawia, że zmieści się on w food truckach, kawiarniach i innych małych lokalach. Model RC-EC4VO stanowi więc idealny wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie profesjonalizm podczas gotowania.
Zmywarka do naczyń – 6600 W – Royal Catering – zmywarka podblatowa
Posiadasz restaurację, bar z przekąskami lub inny lokal gastronomiczny? Masz dość naczyń i sztućców, które nie są odpowiednio wyczyszczone? Zmywarka do naczyń RCDW-04 sprawdzi się, gdy musisz w krótkim czasie umyć duże ilości naczyń i szklanek! Zaschnięte, poprzyklejane resztki jedzenia nie mają szans w starciu z profesjonalną zmywarko-wyparzarką od Royal Catering!
- Szybkość – opcjonalnie 20 / 30 / 60 ładunków w godzinę w zależności od programu
- Wysoka jakość – wykonanie ze stali nierdzewnej i precyzyjne wykończenie
- Wydajność – duża moc 6600 W
- Oszczędność – tylko 1,5 l wody na cykl zmywania
- Efektywność – wyjątkowa czystość dzięki maks. temperaturze wody 92°C
Szafa chłodnicza – 1168 l – podwójne drzwi – stal nierdzewna
Nowoczesna szafa chłodnicza marki Royal Catering to sprzęt niezbędny w branży gastronomicznej. Świetnie sprawdzi się w hotelach, restauracjach, sklepach, kioskach, barach, na stacjach benzynowych i stołówkach. Będzie użyteczna wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność chłodzenia dań i napojów. Model RCLK-S1200 dysponuje funkcją automatycznego rozmrażania i wyposażony jest w cichy agregat (poziom hałasu 47 dB). Utrzyma produkty spożywcze w świeżości, zapewniając im odpowiednią temperaturę.
- Efektywność – pojemność 1186 l, moc 480 W, zakres temperatury od -2 do 8°C
- Energooszczędność – cyfrowy termostat kontrolujący pobór energii
- Niezawodność – nowoczesny cichy agregat
- Wygoda – system automatycznego rozmrażania
- Bezpieczeństwo – drzwi zamykane na klucz
Restauracja – przykładowe urządzenia do wyposażenie kuchni (kliknij i rozwiń listę)
Wyciskarka do soków – 250 W – 3 głowice
Wyciskarka do soków Hamilton Beach® przeznaczona jest do użytku w profesjonalnej gastronomii: barach, restauracjach, kawiarniach, bufetach itp. Model HCJ967-CE umożliwia wygodne wyciśnięcie soku z owoców (zwłaszcza cytrusowych).
- Wszechstronność – idealna do świeżych soków, koktajli owocowo-warzywnych itp.
- Skuteczność – za sprawą 3 różnych głowic wyciskarkę można idealnie dopasować do rozmiaru owoców
- Wydajność – cichy silnik o mocy 250 W pomaga wycisnąć duże ilości soku w krótkim czasie
- Solidność – stabilna obudowa wykonana z odlewu aluminiowego z kwasoodporną powłoką
Mikser planetarny – 10 l – Royal Catering – 650 W
W pizzerii, piekarni, stołówce czy restauracji: uniwersalny mikser planetarny RCPM-10,1B marki Royal Catering, eksperta od wysokiej jakości urządzeń kuchennych, jest nieodzowną pomocą przy wyrabianiu ciasta na pizzę, chleb i makarony, pierogi lub inne produkty spożywcze do dokładnego wymieszania i zagniatania. Przyspiesz procesy pracy w Twojej firmie, aby zaoszczędzić cenny czas i pieniądze.
- Wszechstronność – miesza i ugniata do 5,5 kg mąki do pizzy, chleba, ciast, makaronów itp.
- Wydajność – mocny trzybiegowy silnik 650 W z łatwością wyrabia wszystkie rodzaje ciasta
- Prosta obsługa – łatwy w użyciu z włącznikiem/wyłącznikiem i ergonomiczną rączką
- Bezpieczeństwo – wieczko ochronne umożliwia bezpieczne dodawanie składników podczas pracy
- Wysoka jakość – solidna i łatwa w pielęgnacji konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium
Blender ręczny – 16000 obr./min – 350 W
Blender ręczny marki Royal Catering służy do miksowania wielu różnych produktów spożywczych. Przy jego użyciu przygotujesz owocowe i warzywne koktajle (smoothies), pure ziemniaczane, zupy, sosy, sałatki, kremy oraz ciasta. Mikser ręczny sprawdzi się w restauracjach, bistrach, barach, kawiarniach, lodziarniach oraz innych punktach w branży HoReCa.
Garnek ze stali nierdzewnej – 17 l – pokrywka
Wysokiej jakości garnek ze stali nierdzewnej o bardzo dużej pojemności maks. 17 l (użytkowa 15,5 l) i dobrej izolacji cieplnej jest doskonałym rozwiązaniem dla gastronomii oferowanym przez markę Royal Catering. Model RCST-17E3 zaprojektowano z myślą o przyrządzaniu jedzenia w dużych porcjach. Sprzęt nadaje się do wszystkich rodzajów kuchenek i płyt grzewczych: elektrycznych, gazowych, indukcyjnych, halogenowych oraz ceramicznych, a także piekarników.
- Uniwersalność – do płyt elektrycznych, gazowych, indukcyjnych, ceramicznych i halogenowych
- Możliwość jednorazowego ugotowania dużej ilości jedzenia – znaczna pojemność maks. 17 l
- Solidność i łatwość utrzymania czystości – najwyższej klasy stal nierdzewna
- Znaczna wydajność i oszczędność energii – krótszy czas gotowania
- Pokrywka w zestawie
Wyposażenie kuchni gastronomicznej
Nowa restauracja byłaby niczym bez wysokiej jakości wyposażenia, niezależnie czy będzie to duża, czy mała gastronomia. Na rynku znajdziesz zarówno uniwersalne sprzęty przeznaczone dla każdej kuchni, jak i urządzenia oraz przybory skierowane do lokali o konkretnym profilu. Dlatego ich wybór w dużej mierze zależy od tego, jakie jedzenie będziesz serwować. Co zatem na pewno musi się znaleźć w Twojej restauracji?
Meble ze stali nierdzewnej
Podstawowym wyposażeniem kuchni gastronomicznej o każdym profilu bez wątpienia są meble ze stali nierdzewnej. Mowa tutaj o stołach roboczych z dodatkowymi półkami lub szafkami z drzwiami przesuwnymi, szafkach ściennych czy regałach. Zapewniają one miejsce na przyrządzenie potraw, a także przechowanie przyborów, przypraw czy środków czystości. Nie możesz też zapomnieć o zlewozmywakach.
Dlaczego akurat stal nierdzewna? Stop ten jest niezwykle ceniony w gastronomii za swoją trwałość. Znosi on bowiem działanie wody oraz wysokich temperatur. Nie koroduje, a jego powierzchnia na długo pozostaje lśniąca. Co więcej, materiał jest łatwy w czyszczeniu nawet z trudnych zabrudzeń. Jednak największa zaleta to biologiczna obojętność. Stal nierdzewna nie reaguje z żywnością, więc możesz na blacie stołu roboczego postawić składniki bez ryzyka, że staną się szkodliwe dla zdrowia.
Wyposażenie kuchni ciepłej
Kuchnia ciepła jest miejscem, w którym przeprowadza się obróbkę cieplną produktów, czyli smażenie, pieczenie, gotowanie czy duszenie. Niezbędne więc będą wszelkie urządzenia grzewcze. Do podstawowych bez wątpienia należą piece konwekcyjne, a także kuchenki. Płyta indukcyjna czy elektryczna również zda egzamin. Konieczne też będzie dobranie wyposażenia dodatkowego w postaci garnków oraz patelni.
W zależności od zakresu oferowanych dań rodzaj sprzętów do smażenia czy gotowania będzie się różnić. Jeżeli chcesz np. oferować pizzę, wówczas będziesz potrzebować profesjonalnego pieca do ich wyrobu. To samo tyczy się frytek i frytownic czy jajowarów. Dlatego warto dokładnie przemyśleć, jakie urządzenia grzewcze będą najpotrzebniejsze.
Wyposażenie kuchni zimnej
Jak można się łatwo domyślić, w kuchni zimnej przyrządza się przekąski i dania serwowane na zimno. Jej podstawowym wyposażeniem są meble ze stali nierdzewnej, zlew oraz urządzenia chłodnicze w postaci chłodziarek, lodówek czy zamrażarek.
Z kolei do wyposażenia dodatkowego kuchni zimnej zalicza się wszelkie krajalnice, maszynki do mielenia, miksery, roboty kuchenne itp.
Finansowanie własnej restauracji
Teraz, gdy już wiesz, co musisz zrobić, zaplanować oraz kupić, aby otworzyć własną restaurację, możemy przejść do opłacenia całego przedsięwzięcia. Od finansów uzależnione jest wiele aspektów zakładania własnej działalności. To one często decydują czy możesz sobie pozwolić na zakup danego lokalu lub wyposażenia. Potrzebujesz też środków, aby opłacić pracowników i zaopatrzyć swoją kuchnię. Jak je pozyskać?
Oczywiście najprostszą odpowiedzią są oszczędności, ale mało kto dysponuje takimi pieniędzmi na swoim koncie. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z dofinansowania. Obecnie Unia Europejska oferuje dla nowych przedsiębiorców dodatkowe środki. Warto też sprawdzić, czy inne instytucje, np. Urząd Pracy, również nie zapewniają finansowania.
Kiedy zarówno oszczędności, jak i dopłaty nie wchodzą w grę, pozostaje jeszcze kredyt w banku. Niezbędne będzie porównanie różnych ofert oraz sprawdzenie, czy państwo nie zapewnia dodatkowego wsparcia przy zaciąganiu pożyczki. Pomocny może okazać się też leasing wyposażenia kuchennego. Polega on na zawarciu umowy, na mocy której możesz korzystać ze sprzętów podlegających dzierżawie przez dany czas.
Jak otworzyć restaurację – podsumowanie
Po przeczytaniu naszego artykułu z pewnością już wiesz, jak otworzyć restaurację oraz jakie działania musisz podjąć, aby zrealizować swoje marzenie o własnym lokalu. Na początku przygotuj biznesplan, w którym zawrzesz wszystkie analizy, szacunkowe koszty oraz pomysły na wyróżnienie się na tle konkurencji. Następnie znajdź odpowiedni lokal oraz wybierz wyposażenie gastronomiczne. Nie zapomnij też o pozyskaniu środków na realizację swojego celu.
Jeżeli chcesz rozpocząć inną działalność na własną rękę, to zachęcamy do przeczytania naszego kolejnego wpisu. Dowiesz się z niego, jak otworzyć sklep mięsny.
Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.
Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].
Udostępnij